18 סיבות לכאבי הבטן שלכם

18 סיבות לכאבי הבטן שלכם

מודעה

כמעט כולנו עברנו כאבי בטן בשלב כלשהו. אבל למעשה, כל איבר בבטן (ויש הרבה איברים!) יכול להיות האחראי. כאבי בטן יכולים להיות קצרי מועד, לבוא וללכת, או להופיע רק אחרי שאוכלים- וכל רמז מוביל לגורם. רופאים יכולים גם להפנות למספר בדיקות בכדי לצמצם אותו. קראו עוד כדי לברר על סיבות אפשריות.


אבני מרה

אבני מרה הן אבנים הנוצרות בכיס המרה, שלפוחית ​​זעירה הנמצאת מתחת לכבד ומוציאה מרה לפי צורך על מנת לעכל שומנים. אבנים אלה גורמות לנפיחות ויכולות לחסום את הדרך אל המעי, וכתוצאה מכך לגרום לכאב. כאב הנובע כתוצאה מאבני מרה- נוטה להכאיב בצד ימין של הבטן העליונה, במיוחד לאחר ארוחות שמנות. ארוחות מסוג זה מעוררות את כיס המרה להתכווץ. אם קיימת דלקת בכיס המרה, כל התכווצות תהיה מוגברת ובדרך כלל תגרום לכאב.

ראו: איך לטפל באבנים בכיס המרה וכמו כן קראו בהרחבה בנושא אבנים בכיס המרה – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

לבלב

דלקת הלבלב יכולה לגרום לכאב צורב בבטן העליונה או באמצע. יש אנשים שחווים אפילו כאב ישיר דרך הגב. ניתן להישען קדימה או לשכב על הגב כדי לנסות להקל על הכאב, אשר עשוי להפוך לכאב עמום, בחילות והקאות. יותר מדי אלכוהול יכול להיות גורם לכך, כמו גם אבני מרה (כיס המרה והלבלב מספקים את מיצי העיכול שלהם לתוך המעי דרך אותו הצינור). זה בדרך כלל דורש אשפוז.

רפלוקס קיבתי-ושטי

רפלוקס קיבתי- ושטי יכול לגרום לכאב בבטן העליונה ובחזה התחתון, מה שמוכר לכולנו כצרבת. הסיבה? השסתום המפריד בין הקיבה ל-ושט נחלש, ומאפשר למזון וחומצה מהקיבה לעלות כלפי מעלה. אכילת יותר מדי מזון מהסוג הלא נכון (שומן, למשל) יכול להחמיר את הבעיה. ירידה במשקל, תשומת לב לאוכל שאתם מכניסים לפה, ותרופות כמו נוגדי חומצה, חוסמי H2, ומעכבי משאבות מימן- יכולים גם כן לעזור.

אי סבילות ללקטוז

למיליוני אנשים ברחבי העולם יש אי סבילות ללקטוז. למעשה, באזורים מסוימים בעולם, מספרם של הרגישים ללקטוז עולה במספר על אלה שאינם רגישים ללקטוז, סוכר הנמצא בחלב ומוצריו. סוג זה של אי סבילות למזון גורם לכאבי בטן קלים יותר, נפיחות, שלשולים, גיהוקים, גזים ובעיות עיכול. הפתרון? פסחו על מוצרי חלב, כמו חלב וגבינה.

תופעות לוואי מתרופות

אין תרופה ללא תופעות לוואי ולפעמים אלה כוללות כאבי בטן. ביספוספונטים אוראליים, סוג פופולרי של תרופות המסייעות לשמר צפיפות עצם ולמניעת אוסטאופורוזיס, עלולות לגרום לנפיחות-ולכן לכאבי ב-ושט התחתון. תרופות נגד כאבים המכונות NSAIDs (תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות) כמו איבופרופן ואספירין יכולות גם כן לגרום לנפיחות של רירית הקיבה ואף עלולות להוביל לכיבים.

דיברטיקוליטיס

דיברטיקוליטיס היא  "דלקת סעיף\דברטיקולה"- כיסים\סעיפים הנוצרים ברירית המעי, בדרך כלל במעי הגס. אלה נראים כמו חורים ברירית המעי הגס, אשר נוטה לקבל דלקת או להיחסם על ידי צואה או חומרים אחרים. התסמינים עשויים לכלול התכווצויות בבטן התחתונה, אשר עשויים להגיב לאנטיביוטיקה. דיאטה עתירת סיבים יכולה לעזור. במקרים חמורים יותר, הבעיה עלולה לגרום למורסות, דימום, ואפילו נקבים, וכתוצאה מכך לכאב חמור, או אפילו להביא לצורך בניתוח או אשפוז.

אי סבילות לגלוטן

יש אנשים שמגיבים רע לגלוטן, חלבון המצוי בחיטה, שעורה ושיפון. הצורה החמורה ביותר של אי סבילות לגלוטן נקרא מחלת הצליאק. הגלוטן גורם לנזק במעי הדק. המעי הדק אינו פועל בצורה תקינה, ואינו סופג חומרים מזינים. מומחים ומטופלים הופכים להיות יותר מודעים לאי סבילות לגלוטן ומחלת הצליאק, אשר גורמת לגזים, נפיחות, כאב מתון עד חמור ועייפות. חוסר יכולתו של המעי הדק לספוג חומרים מזינים עלול לגרום לשלשול כרוני, ירידה במשקל ואפילו לגרום תת-תזונה.

קראו על 21 מזונות נטולי-גלוטן בעלי יתרונות מדהימים

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס משפיע רק על נשים. זוהי בעיה המתרחשת כאשר תאי רירית הרחם יוצאים ממקומם ומתחילים לגדול בחלקים אחרים של הגוף, בדרך כלל איפשהו באזור אגן הירכיים. כאב, דימום לא סדיר ובעיות פוריות יכולים להיגרם כתוצאה מכך.  קשה לאבחן אנדומטריוזיס, ולעיתים קרובות נדרשת הפניה לגינקולוג וכן אולטרה-סאונד של האגן. אם האנדומטריוזיס מוגבל לאזור אחד קטן, ניתוח עשוי לעזור. אחרת הבעיה תטופל באמצעות משככי כאבים וטיפול הורמונאלי, כיוון שהמחזור החודשי נוטה להביא לסימפטומים כואבים.

בעיות בבלוטת התריס

למרות שבלוטת התריס ממוקמת בצוואר, היא יכולה לגרום לבעיות למטה יותר בגוף. בלוטת התריס מסדירה מספר פונקציות בגוף ומערכת העיכול היא אחת מאותן המערכות. אם בלוטת התריס מייצרת הורמון עודף (היפרתירואידיזם), זה מאיץ את מערכת העיכול, וכתוצאה מכך מגיעים שלשולים וכאבי בטן. מצד שני, תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירוידיזם), מאיטה את מערכת העיכול, מה שעלול לגרום לכאבים מעצירות וגזים.

טפילים

אף אחד לא רוצה לחשוב שהסימפטומים בבטן נובעים כתוצאה מתולעת טפילית או כל יצור אחר. אבל זה קורה. ישנם סוגים רבים, אך הנפוצים ביותרבעולם המערבי הם הגיארדיה והקריפטוספורידיום, שבהם אתם עלולים להדבק על ידי שחיה בבריכות או אגמים מזוהמים או עקב שתיית מים מזוהמים. (או, בחלק מההתפרצויות כתוצאה משתיית סיידר לא מפוסטר).

התחילו לקרוא למטה

הפרוטוזואות הזעירות גורמות להתכווצויות, שלשולים ובחילות כיומיים עד עשרה ימים לאחר חשיפה (עבור הקריפטו) או שבוע ועד שלושה שבועות לאחר מכן (במקרה של גיארדיה). בסוגים אחרים של טפילים ניתן להידבק על ידי אכילת מזון שלא בושל היטב או מזוהם.

דלקת התוספתן (אפנדציט)

רוב האנשים שיש להם אפנדציט, דלקת של התוספתן, חווים כאב פתאומי חזק מספיק כדי להצדיק ביקור בחדר מיון. דלקת התוספתן שכיחה יותר אצל ילדים ומבוגרים צעירים (אם כי זה יכול לקרות גם לאנשים מבוגרים) ובדרך כלל מתחיל בכאבים באמצע הבטן והתקדמות לתוך החלק הימני התחתון של הבטן. אם התוספתן לא יוסר, הוא עלול להתפוצץ, ולהוביל לדלקת הצפק, מצב מסכן חיים.

כיבים

מחלת כיב פפטי, או כיבים בקיבה והתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק), הם מקור שכיח לכאבי בטן. הכאב בדרך כלל מכה באזור הבטן העליונה-אמצעית ולעיתים מתרחש אחרי ארוחות. אנשים עם כיבים בתריסריון יכולים להתעורר באמצע הלילה בגלל הכאבים. תרופות משככות כאבים כמו איבופרופן וחיידק הליקובקטר פילורי (H. pylori) הם גורמים עיקריים. אנטיביוטיקה ותרופות נוגדות חומצה משמשות לעתים קרובות מסייעות לטיפול בכיבים הנגרמים על ידי חיידקים.

יותר מדי מסטיק ללא סוכר

אם אתם צורכים יותר מדי סורביטול, שנמצא בכמה מוצרים ללא סוכר, זה יכול לגרום לכאבים ושלשולים. לפי מאמר שפורסם בשנת 2008 ב- BMJ, אישה בת 21 רזתה 11 קילו, סבלה מכאבי בטן ושלשולים (כ-12 פעמים ביום) כתוצאה מלעיסה של כ-16 מסטיקים ביום. גבר בן 46 סבל מסימפטומים דומים לאחר לעיסה של כ-20 מסטיקים ללא סוכר ואכילת ממתקים המכילים סורביטול מדי יום. בשני המקרים, קיצוץ תיקן את הבעיה.

לחץ נפשי

מתח יכול לגרום לכאבי ראש, לחץ דם גבוה, נדודי שינה, וכן, לבטן כואבת. דיכאון נקשר לבעיות עיכול (כולל אובדן תיאבון וירידה במשקל) וכן תסמונת המעי הרגיז. הקשר נראה כהולך לשני הכיוונים, כך עולה ממחקר שפורסם בשנת 2012 בכתב העת Gut. במילים אחרות, דיכאון עלול לגרום לכאבי בטן אבל כאבי בטן קבועים עשויים באותה מידה לגרום לדיכאון וחרדה.

קראו על 8 סימנים שקטים שלחץ נפשי גורם לכם להיות חולים

הרעלת מזון

הרעלת מזון כתוצאה מוירוסים או חיידקים יכולה לגרום לכאבי בטן, יחד עם שלשולים והקאות. התפרצויות רבות של הרעלת מזון נצפו בשנים האחרונות, אשר נדבקו בסלמונלה מבשר בקר מזוהם. במקרים נדירים, הרעלת מזון יכולה להיות חמורה או קטלנית. באופן כללי, סימפטומים מהרעלת מזון נמשכים בדרך כלל כ- 1-2 ימים. עם זאת, אם יש לכם גסטרואנטריטיס ויראלי, חיידק קיבה ממזון או אדם אחר, זה יכול להימשך קצת יותר.

מחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות (IBD) הן דלקות בתוך המעי הדק או הגס. אלה כוללות את מחלת הקרוהן וקוליטיס כיבית. הדלקת כתוצאה מ-IBD יכולה לגרום לצלקות וחסימה, מה שעלול להוביל לכאב בטן יחד עם שלשול ודימום רקטלי. הסימפטומים הם כרוניים, אבל יכולים להתפרץ ולהירגע במחזורים, מה שהופך אותם לפעמים לקשים לאבחון. מחלות מעי דלקתיות צריכות להיות תחת פיקוח הדוק כיוון שהן יכולות להוביל לבעיות חמורות יותר, ואפילו לסרטן, בשלב מאוחר יותר בחיים.

באותו נושא: דרכים טבעיות לטיפול בכאבי בטן

תסמונת המעי הרגיז

תסמונת המעי הרגיז (IBS) היא לא אותו דבר כמו מחלות מעי דלקתיות. למרות שתסמונת המעי הרגיז יכולה גם כן לגרום לכאב בטן כרוני ושינוי ביציאות המעיים (כגון עצירות ושלשולים לסירוגין), זהו לא מצב דלקתי ולא כרוך בדימום רקטלי. היא משפיעה בדרך כלל יותר על נשים מאשר גברים, נחשבת פחות חמורה ממחלות מעיים דלקתיות, ויכולה להיות מנוהלת באמצעות טיפול בתסמינים, כגון משככי כאבים. ובניגוד למחלות המעי הדלקתיות, תסמונת המעי הרגיז לעולם לא מתקדמת למצבים חמורים יותר כגון סרטן.

ראו: נפיחות רצינית: אל תתעלמו מסימני האזהרה האלו

מחלת הסרטן

זהו לא מצב נפוץ, אבל סרטן בכל אחד מהאיברים הממוקמים בבטן- הכבד, הלבלב, הקיבה, כיס המרה, או השחלות- יכול לגרום כאבי בטן, אך לרוב רק בשלבים מאוחרים יותר. בדרך כלל ישנם סימפטומים אחרים, כמו אובדן תיאבון, ירידה במשקל, הקאות, נפיחות מתמשכת של הבטן, ושינויים תכופים בהרגלי מעיים. אם אדם רגיל ללכת לשירותים פעם ביום וזה השתנה בשבועות האחרונים לאחת לשלושה עד ארבעה ימים, הדבר ראוי לתשומת לב.

בלעדי באגוגו!..

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!

כל מה שצריך כדי לרדת במשקל!

ערכת התזונה של אגוגו
מודעה
קראו על  איך למנוע ולהפחית נפיחות בבטן