נפיחות רצינית: אל תתעלמו מסימני האזהרה האלו
מודעה

נפיחות רצינית: אל תתעלמו מסימני האזהרה האלו

בימים אלו, קיימת מגיפה אמיתית של נפיחות. הגורמים נעים בין מצבים בלתי-מזיקים אך מציקים כגון רגישות ללקטוז, ועד למחלות רציניות כמו סרטן. אך כיצד תדעו האם הנפיחות שלכם היא מטרד בלבד, או סימן למשהו מדאיג יותר? אם אתם מרגישים מנופחים מאוד, התסמינים שלכם נגרמים ממחלה המצריכה טיפול רפואי דחוף. חשוב להכיר את סימני האזהרה והתסמינים העשויים לבשר-רעות, כמו גם את תשע האבחנות הקשורות לנפיחות רצינית, ומה לעשות בנוגע אליהן.

אגוגו-מגזין בריאות | Agogo | פורסם 22/7/16

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

נפיחות רצינית
נפיחות בבטן שאסור להתעלם ממנה

סימני אזהרה ותסמינים

ירידה במשקל

אחד מסימני האזהרה העיקריים לנפיחות רצינית. אם שמתם לב כי איבדתם יותר ממספר קילוגרמים, ללא כל שינוי בהרגלי האכילה או ההתעמלות שלכם, עליכם להתחיל לדאוג – במיוחד אם מדובר ביותר מ10% ממשקל הגוף שלכם. ירידה במשקל עשויה להוות תוצאה של גידולים הלוחצים על המעיים, וגורמים לנו להרגיש שבעים גם אם אכלנו מעט מאוד, או תוצאה של חומרים המופרשים מהגידולים ומדכאים את התיאבון.

מיימת

הצטברות של נוזלים בחלל הבטן או האגן, אשר עשויה לגרום לנפיחות, עליה במשקל, והתרחבות מהירה של קו המותניים. מיימת בדרך כלל מהווה תוצאה של מחלת כבד, אך מחלת הסרטן היא הגורם לכעשרה אחוזים מהמקרים. כמות גדולה של נוזלים עשויה לגרום לך להראות ולהרגיש כאילו אתם בהריון מתקדם. השילוב בין הנפיחות לצהבת (jaundice), הגורמת לעיניים ולעור שלך להיות צהובים, עשוי להיות סימן לסרטן המתפשט לכבד, אף כי הוא עשוי להצביע גם על צורות שפירות יותר של מחלות כבד, כגון הפטיטיס (צהבת).

כאב חמור בבטן

כאבים חמורים בבטן יחד עם נפיחות, המופיעים בפתאומיות, ובמיוחד אם מתלווים להם בחילה והקאות, עשויים להוות סימן לחסימה של המעי בשל רקמה צלקתית או לגידול הלוחץ על המעי. יש לפנות לטיפול רפואי מיידי על מנת להימנע מסיבוכים קטלניים, כגון ניקוב של המעי. חסימות של המעי הן כואבות מאוד, כיוון שהמעי מעל לאיזור החסום נמתח כאשר הוא מתמלא במזון ובמיצי עיכול. הכאב אינטנסיבי ועשוי להתעורר בגלים, כאשר המעיים מנסים לדחוף את תוכנם דרך האיזור החסום.

דם בצואה, דימום נרתיקי בין-וסתי, או דימום נרתיקי לאחר גיל הבלות

עשויים להיות קשורים לנפיחות רצינית. למרבה המזל, הגורמים הנפוץ ביותר לתסמינים האלו (טחורים, מחזור חודשי בלתי-סדיר, אטרופה של רירית הרחם) אינם רציניים, אך יש לבדוק את הדימום כיוון שהוא עשוי להוות סימן לסרטן, ובפרט לסרטן המעי הגס וסרטן הרחם.

חום

המלווה בנפיחות הוא בדרך כל תוצאה של זיהום או דלקת. אם ספירת כדוריות הדם הלבנות שלך גבוהה, עליך לבדוק באופן מיידי אם קיים זיהום – בפרט זיהום בדרכי העיכול, בדרכי השתן או באיזור האגן.

תשעה גורמים לנפיחות רצינית שעליך להכיר, ומה לעשות בנוגע להם

1.סרטן השחלות

אינו הגורם הסביר ביותר, אך הוא אחד הגורמים הקטלניים ביותר. אף כי סרטן השחלות הוא רק הסרטן החמישי בשכיחותו בקרב נשים, הוא גורם ליותר מיתות מאשר כל סרטן אחר במערכת הרבייה – בעיקר בקרב נשים מעל לגיל חמישים. גורמי הסיכון כוללים אי-הבאת ילדים לעולם או הבאתם לעולם בגיל מאוחר, השמנת יתר, היסטוריה משפחתית של סרטן השחלות, חריגות גנטיות מסויימות, וטיפול ארוך-טווח בתחליפים הורמונליים. בין התסמינים האופיינים הם נפיחות מתמשכת, הגעה מהירה לתחושת שובע, וכאבים באיזור האגן.

קראו על  שינה עמוקה - איך משיגים אותה?

מה עליך לעשות אם את חוששת מסרטן השחלות:

הדרך הטובה ביותר לאבחן את סרטן השחלות היא לעבור בדיקת אגן מקיפה, או אולטרה-סאונד וגינאלי. בדיקת הדם CA-125 לא מהווה מבחן מהימן, אך ניתן להיעזר בה על מנת לעקוב אחר מהלך הטיפול לאחר האבחנה.

מודעה

עוד בבריאות: תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS)

2.סרטן הרחם

בנוסף לנפיחות, סרטן הרחם עשוי לגרום לדימום נרתיקי חריג, להפרשות נרתיקיות מימיות או מזוהמות בדם, לכאבים באגן, או לכאב במהלך יחסי מין או מתן שתן. עם זאת, חשוב לדעת כי לעתים נפיחות או שינויים בהרגלי היציאות (התפרצות חדשה של עצירות) עשויים להוות סימנים ראשוניים בלבד לסרטן הרחם. גורמי הסיכון החשובים כוללים נטילה של טמוקסיפן, נטילה של תחליפי אסטרוגן שאינם מכילים פרוגסטרון, טיפול בהקרנות, היסטוריה משפחתית של סרטן הרחם, או היסטוריה משפחתית של צורה תורשתית של סרטן המעי הגס המכונה תסמונת לינץ'.

מה עליך לעשות אם את חוששת מסרטן הרחם:

שילובים שונים של התסמינים האלו, בפרט יחד עם היסטוריה משפחתית או גורמי סיכון נוספים, עשויים להצביע על בעיה רצינית יותר, כגון סרטן הרחם. עליך לבדוק את העניין לעומק באמצעות בדיקת אגן ובדיקות דימות כגון אולטרסאונד או בדיקת CAT. למרבה המזל, כאשר הם מאובחנים מוקדם, ניתן לטפל ולעתים קרובות אף לרפא אפילו את סוגי הסרטן האגרסיביים ביותר.

עוד בבריאות: 10 סימני אזהרה לסרטן צוואר הרחם

מודעה

3.סרטן המעי הגס

עשוי לחסום את החלק הפנימי של המעי הגס, ולגרום לנפיחות הדרגתית. אם הסרטן ממוקם בסוף המעי הגס, בפי הטבעת או במעי העקול, בדרך כלל תחווה דימום או היסטוריה של עצירות הולכת ומחמירה. אם הסרטן ממוקם גבוה יותר במעי הגס, ייתכן כי הנפיחות תהיה התסמין הראשוני היחיד. סרטן המעי הגס הוא הגורם השני הנפוץ ביותר למיתות מסרטן בקרב אנשים שאינם מעשנים.

מה עליכם לעשות אם אתם חוששים מסרטן המעי הגס:

ניתן למנוע את סרטן המעי הגס בצורה הטובה ביותר באמצעות שינויים בהרגלי החיים ובדיקות קולונסוקפיה שגרתיות. חלק מהמחקרים הציגו כי מעבר לדיאטה מבוססת-צמחים ועשירה בחומרים מזינים עשוי להקטין את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב50%. אם אתה חושב שאתה עשוי להיות בסיכון, או אם אתה חווה תסמינים, גש לרופא ובקש בדיקת קולונוסקופיה.

4.סרטן הלבלב

נוטה להיות אגרסיבי מאוד, וסיכויי ההישרדות של החולים בו די נמוכים. השילוב בין נפיחות הקשורה לצהבת (צהבהבות של העיניים או של העור), ירידה במשקל, תאבון נמוך וכאב בבטן העליונה המקרין אל הגב, מהווה הצטברות מדאיגה של תסמינים ועשוי לרמוז על סרטן הלבלב. גם התפרצות חדשה של סוכרת, יחד עם נפיחות, ירידה במשקל וכאבי בטן, עשויים להוות סימן לסרטן הלבלב.

קראו על  הסיפור העצוב של הילד החכם בעולם

מה עליכם לעשות אם אתם חוששים מסרטן הלבלב:

למרבה המזל, סרטן הלבלב אינו גורם נפוץ לנפיחות. אך אם אתה סובל ממנו, אבחנה מוקדמת היא המפתח להבטחת תוצאה טובה. גש לרופא באופן מיידי לצורך הערכה רפואית, אם אתה חווה את מגוון התסמינים שהוזכרו קודם לכן.

5.סרטן הקיבה

בדרך כלל אינו מציג תסמינים מוקדמים, או שהוא מציג תסמינים מעורפלים כגון נפיחות, בעיות בעיכול, ותחושה של שובע בבטן העליונה. בדומה לסרטן הלבלב, ייתכן כי הוא כבר יגיע לשלב מתקדם בעת האבחנה, ולכן ייתכן כי כבר יופיעו תסמינים נוספים כגון ירידה במשקל, בחילה וכאבי בטן.

מה עליכם לעשות אם אתם חוששים מסרטן הקיבה:

ככל הנראה, זיהום של החיידק "הליקובקטר פילורי" הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתפתחות של סרטן הקיבה, ולכן זה יהיה רעיון טוב להיבדק ל"הליקובקטור פילורי" אם אתה חושב שאתה נמצא בסיכון. גורמי סיכון נוספים הם חנקות וניטריטים בבשרים מעושנים ומעובדים,  ובקרב מספר מועט של חולים, סרטן הקיבה עשוי להיות גנטי.

6.סרטן הכבד

הוא לעתים קרובות שפיר. אך סרטן מאיברים מרוחקים עשוי להתפשט לכבד. כאשר תאים סרטניים נכנסים למחזור הדם, הם מסוננים, בסופו של דבר, באמצעות הכבד. נפיחות המלווה במיימת וצהבת עשוית להוות סימנים לסרטן שהתפשט לכבד או לסרטן כבד, העשוי להתפתח בקרב אנשים בעלי היסטוריה של הפטיטיס או שימוש רב באלכוהול.

מה עליכם לעשות אם אתם חוששים מסרטן הכבד:

אם אתה חושב שאתה סובל מסרטן הכבד, פנה לרופא ובקש בדיקה פיזית מקיפה, אולטרסאונד של הכבד והבטן, ובדיקת דם שתעריך את תפקוד הכבד, על מנת לאשר את האבחנה. ניתן לטפל בחלק ממחלות הכבד באמצעות שינויים בתזונה: יותר ירקות עליים ירוקים, קטניות וצמחים אחרים, ופחות חלבון מן החי או מזונות עמילניים או ממותקים בסוכר. מקרים מסויימים מצריכים טיפול תרופתי.

עוד בבריאות: כבד שומני: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

7. דיברטיקוליטיס

זיהום או דלקת של פצעים קטנים בצורת-גומות, המכונים סעיפים, ועשויים להתפתח במעי הגס. דיברטיקוליטיס בדרך כלל מתעורר בקרב אנשים מעל לגיל חמישים, ומלווה בכאב ורגישות בבטן, אובדן תאבון, חום, ועצירות או שלשול.

מה עליכם לעשות אם אתם חוששים מדיברטיקוליטיס:

ניתן לטפל בהתקפים של דיברטיקוליטיס במספר דרכים: מנוחה של המעיים (לא לאכול או לשתות), דיאטת נוזלים, אנטיביוטיקה (אם אתה חווה כאב חמור, חום או ספירת כדוריות דם לבנות גבוהה), ושיכוך-כאב (ניהול כאב). אם אתם חשים רגישות רבה, עליכם לעבור בדיקת CAT על מנת לשלול את הופעתה של מורסה. המקרה הגרוע ביותר כולל ניקוז של המורסות, או ניתוח להסרת איזור המושפע באופן חמור ביותר. ככל שהצואה שלך תישאר באותם "סעיפים" לאורך זמן רב יותר, כך גדל הסיכון להתפתחות של דיברטיקוליטיס – ולכן עליך להימנע בכל מחיר מעצירות. לאחר שתחלוף ההתפרצות האקוטית של הדיברטיקוליטיס, תזונה עתירת-סיבים עשויה לסייע לך להימנע מסיבוכים עתידיים.

קראו על  נשימת קופסה להפחתת חרדה ולחץ

עוד בתזונה: 20 המאכלים הכי עשירים בסיבים

8.מחלה דלקתית של האגן

מתעוררת כאשר מתפתחת דלקת ברירית הרחם, בחצוצרות או בשחלות, בדרך כלל כתוצאה ממחלת מין כגון כלמידיה או זיבה. המחלה הזו עשויה גם להתעורר במהלך לידה או הפלה, או בשל החדרה של התקן תוך-רחמי. נפיחות המלווה בחום, כאב ורגישות באיזור האגן, יחד עם הפרשות נרתיקיות, מרמזים במידה רבה על מחלה דלקתית של האגן.

מה עליך לעשות אם את חוששת ממחלה דלקתית של האגן:

בדיקה זהירה של האגן, וטיפול באינטיביוטיקה, הם הכרחיים. אם לא תטופלי, המחלה עשויה להוביל לעקרות או הריונות חוץ-רחמיים (הריון המושרש ומתפתח בחצוצרות במקום ברחם, ועשוי לגרום לקרע קטלני בחצוצרות). אם את חווה נפיחות, דימום או הפרשה נרתיקית, וכאב באגן או בגב התחתון, ואת חושבת שאת עשויה להיות בהריון, עלייך לגשת באופן מיידי לטיפול רפואי על מנת לשלול את הסיכון למחלה דלקתית של האגן.

9.מחלת קרוהן

מחלה אוטואימונית המשפיעה על מערכת העיכול, בדרך כלל על המעי הדק או הגס. פער הזמן בין התסמינים הראשוניים לאבחנה עשוי להיות שנים, והנפיחות היא רק אחד מהתסמינים המוקדמים. מחלת קרוהן עשויה לגרום להיצרות של המעיים ובסופו של דבר לחסימתם, וכתוצאה מכך, לנפיחות משמעותית, ירידה במשקל, ובחילה והקאות לאחר ארוחות. דם בעת שלשול מהווה תסמין אופייני למחלת קרוהן המופיעה במעי הגס. ייתכן כי יופיעו תסמינים אחרים, אף מחוץ למערכת העיכול, לרבות פצעים בפה, כאבי מפרקים, פצעים בעור ודלקות בעיניים.

מה עליך לעשות אם אתה חושש ממחלת קרוהן:

לעתים קרובות, האבחנה היא ההיבט המאתגר ביותר של מחלת קרוהן. צילומי רנטגן ואפילו קולונוסקופיה עשויים שלא להציג את הדלקת, המופיעה, בדרך כלל, בסוף המעי הדק (המעי העקום), איזור שאינו נגיש בקלות עבור האנדוסקופ. ייתכן כי יהיה צורך להשתמש בטכניקות הדימות המתוחכמות ביותר כגון בדיקת CAT, MRI או קפסולה אנדוסקופית (מצלמת וידאו קטנטנה בתוך קפסולה). בדומה למחלת הקוליטיס הכיבית, שינויים תזונתיים, תחליפים ותרופות מרשם עוצמתיות יותר עשויים לסייע להשתלט על הנפיחות והדלקת הקשורות למחלת קרוהן.

החדשות הטובות הן כי רוב האנשים החווים נפיחות אינם סובלים מסרטן, דלקת או זיהום. אם אתה לא בטוח האם הנפיחות שלך רצינית, תמיד כדאי להיעזר בסיוע רפואי ולא להתעלם מהבעיות ולקוות לטוב ביותר.

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!

איך להיפטר מנפיחות בבטן? שותים אפטרמיל!