10 סימני אזהרה לסרטן צוואר הרחם שאסור להתעלם מהם

10 סימני אזהרה לסרטן צוואר הרחם שאסור להתעלם מהם

סרטן צוואר הרחם הוא אחד מסוגי הסרטן הכי נפוצים בקרב נשים בעולם. הוא מתרחש בצוואר הרחם, החלק התחתון של הרחם המחובר לנרתיק. באמצעות 10 הסימנים הבאים ניתן לזהות אותו.

מודעה

כמעט כל מקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים מהידבקות בוירוס הפפילומה האנושי (HPV). נשים מכל הגילאים הן בסיכון לאחר התחלת קיום יחסי מין.

גורמי הסיכון הם: יחסי מין לא מוגנים, פרטנרים רבים לסקס, עודף משקל, שימוש בגלולות למניעת הריון, גנטיקה, עישון, מערכת חיסונית חלשה, הריונות רבים והריון ראשון בגיל צעיר.

אחד הדברים הכי מפחידים בקשר לסוג סרטן זה הוא בכך שאין תסמינים בשלבים המוקדמים של המחלה. לאחר שהמחלה מתפשטת לשלפוחית השתן, הכבד, המעיים או הריאות, התסמינים בולטים יותר.

יש לגלות ערנות לשינויים ותסמינים המשפיעים על איברי המין, ובמידה וישנם, יש להתייעץ עם רופא.

יש לזכור כי הסיכוי לטפל בהצלחה בסרטן צוואר הרחם גדלים ככל שמזהים אותו בשלבים המוקדמים. באמצעות בדיקות פאפ וחיסון נגד נגיף הפפילומה HPV, ניתן גם למנוע את סרטן צוואר הרחם.

אלו הם 10 סימני האזהרה לסרטן צוואר הרחם

1.דימום חריג מהנרתיק

רוב הנשים אשר מאובחנות בסרטן צוואר הרחם חוות דימום חריג.

דימום מהנרתיק המתרחש בלי קשר למחזור הנשי עלול להצביע על סרטן צוואר הרחם. מצב זה עלול להתרחש גם במצבים בריאותיים כמו חסור איזון הורמונלי, מחלה דלקתית של האגן וזיהום באיברי האגן.

כשהסרטן מתפשט לרקמות קרובות, הוא מייצר נימי דם חדשים המתפרקים בקלות ויוצרים דימום. דימום שכזה עלול להתרחש בין מחזורי האישה, לאחר קיום יחסי מין, גיל המעבר ואפילו לאחר בדיקת אגן.

צרו קשר עם הרופא שלכם במידה ואתם חווים דימום בין המחזורים או לאחר קיום יחסי מין.

המשיכו לקרוא למטה

2.הפרשות יוצאות דופן מהנרתיק

הפרשות שקופות, ללא ריח מהנרתיק הן דבר נורמלי. אך אם כמות ההפרשות עולה, עם ריחות רעים ועם מראה לא שגרתי, הדבר עלול להיות סימן לזיהומים או לסרטן צוואר הרחם או סרטן רירית הרחם.

קראו על  דלקת התוספתן (אפנדיציט): גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

במקרה של סרטן צוואר הרחם, כמות ההפרשות מהנרתיק גדלה והן חיוורות, מימיות, חומות או מעורבבות עם דם.

אם אתן סובלות מהתסמינים הללו התייעצו מיד עם רופא.

3.כאב במהלך קיום יחסי מין

כאב בזמן יחסי המין הוא עוד סימן אזהרה חשוב לסרטן צוואר הרחם. התסמין מצביע על מצב מתקדם של המחלה, על התפשטות ברקמות ובאיברי המין. מלבד הכאב, בדרך כלל חווים תסמינים נוספים, כמו הפרשה סמיכה עם ריח רע מהנרתיק.

ישנם סיבות אחרות לכאב בזמן יחסי המין, כמו זיהום או מחלות מין.

אל תתעלמו מתסמין זה, לכו להיבדק על ידי רופא.

המשיכו לקרוא למטה

4.כאב באגן

כאבים באגן נפוצים מאוד בקרב נשים. התכווצויות וכאבים הם חלק מהמחזור הנשי ובדרך כלל לא מצביע על סרטן או מצב חמור אחר. לעומת זאת, כאב אשר נמשך תקופה ארוכה ומתרחש בשכיחות עלול להיות סימן לסרטן צוואר הרחם.

חולים הסובלים מסרטן צוואר הרחם חווים כאבי אגן בזמנים לא שגרתיים, והכאב קורה בצורה פתאומית בכל זמן בחודש. בנוסף, כאב מסוג זה בדרך כלל לא מתרחש, אלא אם הסרטן כבר במצב מתקדם.

אם אתן חוות כאבים באגן או לחץ, בקרו אצל רופא כדי למצוא את הסיבה ושללו את החשש לסרטן.

5.אי נוחות במתן שתן

סרטן בצוואר הרחם עלול לגרום לחוסר נוחות בעת מתן שתן. למעשה, הוא אחד מהתסמינים הברורים והנפוצים למחלה.

אי נוחות במתן שתן כוללים צריבה ועקצוצים במהלך ההשתנה. תסמינים אלו קורים כאשר הסרטן התפשט לרקמות קרובות. הדבר דורש תשומת לב מיידית בכדי למנוע נזק נוסף.

יש לציין כי אי נוחות במתן שתן יכול להיות תסמין לבעיות בריאותיות אחרות כמו זיהום בדרכי השתן, בעיה בשלפוחית השתן, או מחלות מין.

היבדקו על ידי רופא בכד לקבל אבחון וטיפול מלא.

קראו על  10 סימנים לכך שחסר לכם יוד בגוף

6.מחזור ארוך יותר עם דימום כבד

מחזור ארוך המלווה בדימום כבד מהרגיל הוא עוד סימן אזהרה לסרטן צוואר הרחם. גירוי בצוואר הרחם, הנגרם מהתפשטות של סרטן, עלול לגרום לתופעה.

דימום נחשב לכבד כאשר יש צורך בחלפת תחבושות או טמפונים יותר בתכיפות מכל 2 שעות.

חוץ מסרטן, דימום כבד עשוי להצביע על חוסר איזון הורמונלי, שרירני רחם, מחלה דלקתית של האגן, אנדומטריוזיס ומחלה בכבד או בכליות. היא גם יכולה להופיע עקב שימוש בתרופות מסוימות.

כל שינוי במחזור החודשי צריך להיוועץ עם הרופא שלכן.

7.אי שליטה על שלפוחית השתן

תכיפות גדולה בצורך למתן שתן נפוצה מאוד בקרב נשים בהריון ואנשים אשר מגבירים את כמות צריכת הנוזלים. אם אתן סובלות מבעיה זו, ללא סיבה ידועה, תצטרכו לבצע הערכה נוספת של מצבכם.

חוסר שליטה על שלפוחית השתן היא בעיה עיקרית כשסובלים מסרטן צוואר הרחם. בדרך כלל הבעיה מצביעה על כך שהסרטן התפשט מעבר לאזור המקומי ושהוא משפיע על השלפוחית וחלקים נוספים בדרכי השתן. אנשים אשר הובחנו בסרטן זה חווים אי שליטה על השלפוחית ודימום בשתן.

אם אתן חוות חוסר שליטה בשלפוחית או שמתם לב לדם בשתן, היבדקו על ידי רופא.

8.ירידה במשקל בלתי מוסברת

כמו סוגי סרטן אחרים, הרזיה בלתי מוסברת עלולה להצביע על סרטן בצוואר הרחם. כאשר סובלים מסרטן, המערכת החיסונית עובדת קשה יותר. הגוף מייצר חלבונים קטנים הנקראים ציטוקינים, אשר מפרקים את השומנים מהר יותר מהנורמלי. הבעיה עלולה להוביל לירידה במשקל, ללא קשר לתזונה שלנו.

במידה ואתן מרגישות לפתע ירידה במשקל ותסמינים אחרים המוזכרים במאמר זה, יש סיכוי שהסיבה לכך היא סרטן צוואר הרחם. ישנה חשיבות לבדיקה רפואית.

9.עייפות מתמדת

יום קשה בעבודה יכול להתיש כל אחד, אבל עם מעט מנוחה, אנו מרגישים שוב רעננים ומלאים באנרגיה. אם אתן חשות חוסר אנרגיה רוב הזמן, הדבר צריך להדליק נורה אדומה.

קראו על  מה קורה בגוף שלכם כשאתם שותים אלכוהול

כאשר סובלים מסרטן, תאי הדם האדומים מוחלפים בתאי דם לבנים בכדי להילחם במחלה. הדבר גורם לאנמיה, המובילה לעייפות, חוסר אנרגיה וחוסר תאבון. בנוסף, יש הפחתה של אספקת חמצן לגוף.

תגובה אנמית היא סימן אזהרה שהסרטן מתפתח במהירות, וצריך לטפל בכך מוקדם ככל האפשר.

10.כאבים ברגליים

נשים אשר מאובחנות בסרטן צוואר הרחם חוות לעתים קרובות נפיחות וכאבים ברגליים. כאשר הסרטן מתפשט, הוא חוסם את זרם הדם וגורם לנפיחות. רגליים נפוחות גורמות לתחושת כאב הגורמת לקושי בביצוע המטלות היומיומיות.

כאשר הנפיחות נגרמת מסרטן צוואר הרחם, הכאב נוטה להיות קבוע וחומרתו עולה עם הזמן. לעתים מופיעים גם כאבי גב בנוסף.

זכרו, במידה ואתן סובלות מכאבים ברגליים אין הדבר מצביע בהכרח על סרטן. אך במידה ואתן סובלות מכאב שכזה במשך מספר שבועות, בנוסף לתסמינים האחרים שמנינו כאן, מוטב ותבדקו את עצמכם אצל רופא.

שתפו את המאמר והגבירו את המודעות! 


מארז התזונה של אגוגו!

מארז התזונה של אגוגו מסייע כבר לאלפים לאכול בריא ולרדת במשקל! לחצו לפרטים והזמנה.

תכנים נוספים של אגוגו