12 דברים שגורמים לנו לצבור שומן בטני
מודעה

12 דברים שגורמים לנו לצבור שומן בטני

עודף שומן בטני מסוכן לבריאות שלנו. הוא מגביר את הסיכון למחלות כמו התסמונת המטבולית, סוכרת סוג 2, מחלות לב וסרטן. גם אנשים עם משקל נורמלי יכולים לסבול משומן בטני ולהגביר את הסיכויים שלהם לבעיות בריאותיות.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

המונח הרפואי לשומן הבטני הוא שומן קרביים (visceral fat), המתייחס לשומן המקיף את הכבד ואיברי גוף אחרים באזור הבטן. אלו הם 12 הגורמים לצבירת שומן בטני.

1.מזונות ומשקאות ממותקים

אנשים רבים צורכים סוכר בכל יום יותר ממה שהם חושבים. מזונות עתירי סוכר כוללים עוגות ודברי מתיקה, יחד עם מה שנקרא "בחירות בריאות יותר" כמו מאפינס ויוגורט קפוא. משקאות מוגזים, משקאות בטעם קפה ותה ממותק, הם בין המשקאות הממותקים הפופולריים ביותר.

מחקרים תצפיתיים הראו קשר בין צריכת סוכר גבוהה לשומן בטני עודף. זה עשוי להיות בעיקר בשל תוכן פרוקטוז גבוה של סוכרים מוספים. הן סוכר רגיל והן סירופ תירס עתיר פרוקטוז הינם גבוהים בפרוקטוז. סוכר רגיל מכיל % 50 פרוקטוז ובסירופ תירס עתיר פרוקטוז יש 55% פרוקטוז.

במחקר מבוקר שנמשך 10 שבועות, אנשים הסובלים מעודף משקל והשמנה שצרכו 25% מהקלוריות כמשקאות ממותקי-פרוקטוז בדיאטת שמירת משקל, חוו ירידה ברגישות לאינסולין ועליית שומן בבטן. מחקר שני דיווח על ירידה בשרפת השומן ובקצב חילוף החומרים בקרב אנשים שהקפידו על תזונה עתירת פרוקטוז דומה.

למרות שיותר מדי סוכר בכל צורה שהיא עשוי להוביל לעלייה במשקל, משקאות ממותקים עשויים להיות בעייתיים במיוחד. משקאות מוגזים ומשקאות מתוקים אחרים מקלים על היכולת לצרוך כמויות גדולות של סוכר בתוך פרק זמן קצר ביותר. זאת ועוד, מחקרים הראו כי לקלוריות נוזליות אין את אותה ההשפעה על התיאבון כמו קלוריות ממזונות מוצקים. כשאתה שותה את הקלוריות, זה לא גורם לך להרגיש מלא, כך שאינך מפצה על כך על ידי אכילה פחותה של מזונות אחרים במקום מה ששתית.

נסו את אתגר 10 ימים ללא סוכר להרזיה וניקוי הגוף

2.אלכוהול

לאלכוהול יכולות להיות השפעות חיוביות על הבריאות וגם השפעות מזיקות. כאשר הוא נצרך בכמויות מתונות, במיוחד יין אדום, הוא עשוי להוריד את הסיכון להתקפי לב ושבץ.

עם זאת, צריכת אלכוהול גבוהה עלולה לגרום לדלקת, מחלות כבד ובעיות בריאות אחרות. כמה מחקרים הראו כי אלכוהול מדכא את שריפת השומן וכי קלוריות מיותרות מאלכוהול מאוחסנות חלקית בצורת שומן בטני – ומכאן המונח "כרס בירה".

מחקרים מצאו קשר בין צריכת אלכוהול גבוהה לעליה במשקל באזור אמצע הגוף. מחקר אחד מצא כי גברים שצרכו יותר משלושה משקאות ליום היו בעלי 80% סיכוי גבוה יותר לפתח את השומן העודף בבטן מאשר גברים שצרכו פחות אלכוהול. כמות האלכוהול הנצרכת בתוך פרק זמן של 24 שעות ביממה, גם כן נראית כמשחקת תפקיד. במחקר אחר, אנשים ששותים באופן יומי, שצרכו פחות ממשקה אחד ליום, נטו להיות בעלי הכי פחות שומן בבטן, בעוד אלו ששתו לעיתים יותר רחוקות אבל צריכתם הייתה ארבעה משקאות או יותר במסגרת "ימי שתייה" היו ככל הנראה בעלי יותר שומן בטן עודף.

קראו על  הסיפור העצוב של הילד החכם בעולם

3.שומני טרנס

מודעה

שומני טראנס הם השומנים הכי לא בריאים שקיימים. הם נוצרים על ידי הוספת מימן לשומנים לא רוויים במטרה להפוך אותם ליציבים יותר. שומני טרנס משמשים לעתים קרובות בכדי להאריך את חיי המדף של מזון ארוז, כגון מאפינס, תערובות אפייה וקרקרים. שומני טרנס הוכחו כגורמי לדלקת. זה יכול להוביל לעמידות לאינסולין, מחלות לב ומחלות שונות אחרות. יש גם כמה מחקרים בבעלי חיים הטוענים כי דיאטות המכילות שומן טראנס עלולות לגרום לשומן בטני עודף.

בסופן של 6 שנות מחקר, קופים שהואכלו בדיאטה המכילה 8% שומן טראנס, עלו במשקל והיו בעלי 33% יותר שומן בטן מאשר קופים בדיאטה עם 8% שומן חד בלתי רווי, למרות ששתי הקבוצות קיבלו את כמות הקלוריות המספיקה בדיוק בכדי לשמור על משקלן.

4.חוסר פעילות

אורח חיים בלתי פעיל, הוא אחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר לבריאות לקויה. במהלך העשורים האחרונים, אנשים הפכו באופן כללי, לפחות פעילים. זה מילא כנראה תפקיד בשיעורי העלייה של השמנת יתר, כולל בהשמנה בטנית.

מחקר גדול מ 1988-2010 בארה"ב, מצא כי חלה עלייה משמעותית בחוסר פעילות, עלייה במשקל והיקף הבטן אצל גברים ונשים. עוד מחקר תצפיתי השווה נשים שצפו ביותר משלוש שעות של טלוויזיה ביום, לעומת אלה שצפו פחות משעה ביום. הקבוצה אשר צפתה יותר בטלוויזיה הייתה בעלת כמעט פי שניים סיכון ל "השמנה בטנית חמורה" בהשוואה לקבוצה שצפתה בפחות טלוויזיה. מחקר אחד גם מצביע על כך שחוסר בפעילות תורמת לחזרתו של שומן בבטן לאחר הירידה במשקל.

במחקר נוסף, החוקרים דיווחו כי אנשים שביצעו אימוני התנגדות או פעילות אירובית למשך שנה לאחר הירידה במשקל, הצליחו למנוע משומן הבטן לחזור, ואילו מי שלא התעמלו, חוו עלייה של  25-38% בשומן הבטני.

מודעה

ראו גם: 6 דרכים פשוטות ומדעיות להפחית את שומן הבטן

5.דיאטה דלת חלבונים

צריכה של כמות חלבון מספקת בתזונה, היא אחד הגורמים החשובים ביותר למניעת עלייה במשקל. דיאטה עשירה בחלבון גורמת לתחושה של מלאות וסיפוק, מגדילה את קצב חילוף החומרים, ומובילה לירידה ספונטנית בצריכת קלוריות. לעומת זאת, צריכת חלבון נמוכה עלולה לגרום לכם לצבור שומן בבטן לטווח הארוך.

מספר מחקרים תצפיתיים גדולים שנעשו הראו כי אנשים אשר צורכים את הכמות הגבוהה ביותר של חלבון נמצאים בסבירות הנמוכה ביותר להיות בעלי שומן עודף בבטן. בנוסף, מחקרים בבעלי חיים מצאו כי הורמון המכונה נוירופפטיד Y , מוביל לתיאבון מוגבר ומקדם עלייה בשומן הבטן. רמות הנוירופפטיד Y עולות כאשר צריכת החלבון נמוכה.

קראו על  וגינוזיס חיידקי - גורמים, תסמינים, טיפול ומניעה

6.גיל המעבר

עליה בשומן שבבטן במהלך גיל המעבר הוא תופעה נפוצה ביותר.

בגיל ההתבגרות, ההורמון אסטרוגן מאותת לגוף להתחיל לאגור שומן על המותניים והירכיים כהכנה להריון פוטנציאלי. שומן תת עורי זה אינו מזיק, אם כי יכול להיות קשה מאוד להוריד אותו בחלק מהמקרים.

גיל המעבר מתרחש באופן רשמי כשנה אחרי שהאישה מקבלת את הווסת האחרונה שלה. בסביבות הזמן הזה, רמות האסטרוגן שלה יורדות בצורה דרמטית, ובכך גורמות לשומן להתאחסן באזור הבטן, ולא על המותניים והירכיים. חלק מהנשים עולות יותר ברמת השומן הבטני בשלב זה מאשר אחרות. בחלקו, זה עשוי להיות בגלל גנטיקה, כמו גם הגיל שבו גיל המעבר מתחיל. מחקר אחד מצא כי נשים אשר חוו את גיל המעבר בגיל צעיר יותר, נוטות לעלות פחות בשומן הבטני.

ראו גם: 9 דרכים מוכחות לאיזון ההורמונים השולטים על המשקל שלך

7.חיידקי המעיים הלא נכונים

מאות סוגים של חיידקים חיים אצלנו בבטן, בעיקר במעי הגס. חלק מהחיידקים האלה מועילים לבריאות, בעוד שאחרים יכולים לגרום לבעיות. החיידקים במעיים ידועים גם בשם פלורת המעיים או מיקרוביום הבטן. בריאות המעיים חשובה על מנת לשמור על מערכת חיסון בריאה והימנעות ממחלות. חוסר איזון בחיידקי מעיים מעלה את הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2, מחלות לב, סרטן ומחלות אחרות.

יש גם כמה מחקרים שמראים כי חוסר באיזון בריא של חיידקי מעיים עשוי לקדם עלייה במשקל, כולל בשומן הבטני. חוקרים גילו כי אנשים שמנים נוטים להיות בעלי כמויות גדולות יותר של חיידקי פירמיקוטס, מאשר אנשים בעלי משקל תקין. מחקרים מראים כי סוגים אלה של חיידקים עלולים להגביר את כמות הקלוריות הנספגות ממזון. מחקר אחד בבעלי חיים, מצא כי עכברים ללא חיידקים צברו יותר שומן בטני באופן מובהק כאשר הם קיבלו השתלות צואה של חיידקים הקשורים להשמנה, בהשוואה לעכברים שקיבלו חיידקים הקשורים לרזון.

מחקרים על תאומים רזים ושמנים ואמהותיהם, אישרו כי קיימת "ליבה" של פלורה משותפת בקרב משפחות שעלולה להשפיע על עליה במשקל, כולל היכן המשקל מאוחסן.

ראו גם: 7 סימנים שחיידקי המעי שלכם יצאו מאיזון

8.מיץ פירות

מיץ פירות הוא משקה מלא סוכר, בתחפושת. אפילו מיץ המכיל 100% פירות ואינו ממותק,  מכיל הרבה סוכר. למעשה, 8 גר' (250 מ"ל) של מיץ תפוחים וקולה, כל אחד מהם מכיל 24 גרם סוכר. אותה כמות של מיץ ענבים מכילה בתוכה כמות עצומה של 32 גרם סוכר. למרות שמיץ פירות מספק כמה ויטמינים ומינרלים, הפרוקטוז שהוא מכיל יכול להניע תנגודת לאינסולין ולקדם העלאה בשומן הבטני. יתר על כך, זהו מקור נוסף של קלוריות נוזליות שקל לצרוך יותר מדי מהן, אך עדיין לא מצליחות להשביע את התיאבון באותה הצורה כמו אוכל מוצק.

קראו על  הדרכים הטובות ביותר לנקות את הכבד

9.מתח וקורטיזול

קורטיזול הוא הורמון החיוני להישרדות. הוא מיוצר על ידי בלוטת יותרת הכליה, והוא ידוע בתור "הורמון הלחץ" כי הוא עוזר לגוף לייצר תגובות בזמן לחץ. למרבה הצער, זה יכול להוביל לעלייה במשקל, במיוחד באזור הבטן כאשר הוא מופק יתר על המידה. אצל אנשים רבים, לחץ מניע לאכילת יתר. אבל במקום לגרום להוצאה הקלורית עודפת להיות מאוחסנת כשומן בכל הגוף, קורטיזול מקדם את אחסון השומן הבטן. מעניין לציין, כי נשים שיש להן מותניים גדולות יותר ביחס לירכיים, נמצאו כמפרישות יותר קורטיזול בשעה שהן לחוצות.

ראו: 10 סימנים לכך שיש לכם יותר מדי קורטיזול בגוף

10.תזונה דלה בסיבים

סיבים חשובים מאוד לבריאות טובה ולשליטה במשקל. סוגים מסוימים של סיבים יכולים לעזור לך להרגיש מלא, לייצב הורמונים של רעב ולהפחית את קליטת הקלוריות ממזון.

במחקר תצפיתי של 1,114 גברים ונשים, צריכת סיבים מסיסים נקשרה עם הפחתה בשומן הבטני. עבור כל עלייה של 10 גרם בסיבים מסיסים, חלה ירידה של 3.7% בהצטברות שומן בבטן. תזונה עשירה בפחמימות מזוקקות ודלה בסיבים נראית בבעלת השפעה הפוכה על התיאבון והעלייה במשקל, כולל העלאת שומן בבטן. מחקר גדול אחד מצא כי דגנים מלאים עשירים בסיבים נקשרו בשומן בטני מופחת, ואילו דגנים מזוקקים היו קשורים לשומן בטני רב יותר.

קראו באגוגו על 20 המזונות שהכי עשירים בסיבים

11.גנטיקה

גנים משחקים תפקיד מרכזי בסיכון להשמנה. בדומה לכך, נראה כי הנטייה לאגור שומן באזור הבטן מושפעת בחלקה על ידי גורמים תורשתיים. זה כולל את הגן לקולטן המווסת קורטיזול ואת הגן המקודד לקולטן לפטין, אשר מסדירים את צריכת הקלוריות והמשקל. בשנת 2014, חוקרים זיהו שלושה גנים חדשים הקשורים עם יחס של עלייה בשומן מותניים-ירכיים וההשמנה הבטנית, כולל שניים שנמצאו רק בנשים. עם זאת, נדרשים הרבה יותר מחקרים באזור זה.

12.חוסר שינה מספקת

שינה מספקת חיונית ביותר לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין שינה בלתי מספקת לעלייה במשקל, אשר עשויה לכלול שומן בטני. מחקר גדול אחד עקב אחר 68,000 נשים במשך 16 שנים. אלו שישנו 5 שעות או פחות ללילה היו בעלות 32% סיכוי גבוה יותר לעלות 15 ק"ג, מאשר הנשים שישנו לפחות 7 שעות.

הפרעות שינה עשויות גם להוביל לעלייה במשקל. אחת ההפרעות השכיחות ביותר, דום נשימה בשינה, הוא מצב שבו הנשימה נעצרת שוב ושוב במהלך הלילה בשל הרקמות הרכות בגרון אשר חוסמות את דרכי הנשימה. במחקר אחד, חוקרים מצאו כי גברים שמנים עם דום נשימה בשינה, היו בעלי יותר שומן בטני מאשר גברים שמנים שלא סבלו מההפרעה.

איך להיפטר מנפיחות בבטן? שותים אפטרמיל!