10 סימנים לכך שיש לכם יותר מדי קורטיזול בגוף
המשיכו לקרוא למטה

10 סימנים לכך שיש לכם יותר מדי קורטיזול בגוף

לגוף שלנו יש מערכות טבעיות שלמות, אשר מסוגלות בין השאר להילחם בתאים סרטניים, בזיהומים ואפילו בתהליך ההזדקנות. אך מערכות אלו יכולות לעבוד ביעילות רק כאשר אנו רגועים. כאשר הגוף שלנו במתח הוא מפריש הורמון לחץ הנקרא קורטיזול המשפיע רבות על הבריאות שלנו.


המשיכו לקרוא למטה

קורטיזול
הסימנים לעודף קורטיזול

אז איך אתם יכולים לדעת שאתם סובלים מעודף קורטיזול? הנה 10 סימנים.

אתם חווים כאבי גב וכאבי ראש

כאשר רמת הקורטיזול גבוהה תקופה ממושכת, בלוטת יותרת הכליה שלכם מתחילה להישחק. דבר הגורם לעלייה ברמת הפרולקטין, המגביר את רגישות גופנו לכאבים, כמו כאבי גב וכאבי שרירים. עודף הקורטיזול גורם גם לרגישות יתרה במוחנו לכאבים, כך שאפילו גירוי קטן עלול לגרום לכאבי ראש.

אתם לא ישנים מספיק

רמת הקורטיזול אמורה לרדת בשעות הלילה, לתת לגוף להירגע ולהטעין את עצמו. אך אם הקורטיזול גבוה מדי, אתם עלולים להבחין שלמרות שהייתם עייפים כל היום, אתם פתאום מרגישים ערניים לפני השינה. ואז אתם מתחילים להתהפך ולהסתובב כל הלילה – ומרגישים עייפים שוב ביום למחרת.

גם כאשר אתם ישנים טוב, אתם עדיין עייפים.

עם הזמן, רמה גבוהה של קורטיזול שוחקת את בלוטת יותרת הכליה וגורמת לעייפות כרונית. לכן, אם אתם מרגישים שאתם לא יכולים לקום מהמיטה וללכת לשום מקום, אתם כנראה בעודף של מתח.

אתם עולים במשקל

עלייה במשקל, המתבטאת במיוחד באזור הבטן, גם כאשר אתם אוכלים טוב ועוסקים בפעילות גופנית. לקורטיזול יש נטייה ל"נפח" אותנו באזור האמצעי של הגוף, גם כאשר אנו עושים הכל נכון לכאורה.

קראו על  7 סימנים שיש לכם מחסור בויטמין D

נדבקים בקלות בצינון וזיהומים

הקורטיזול מכבה את מנגנוני התיקון העצמי של הגוף, משמעו המערכת החיסונית, אשר תוכננה בשלמות על ידי הטבע לשמור עלינו בריאים, הולכת פייפן, ומשאירה אותנו פגיעים לכל חיידק קטן.

אתם משתוקקים למזונות לא בריאים

הקורטיזול מעלה את רמת הסוכר בדם, ושם אותנו בסיכון לסוכרת. אז.. רמה גבוהה של גלוקוז מקפיצה את רמת האינסולין, אשר מורידה את הסוכר בדם, ופתאום – כן, ניחשתם נכון – אתם נתקפים בהשתוקקות פראית למתוקים.

המשיכו לקרוא למטה

החשק המיני שלכם באשפתות

שקלו את הקורטיזול כאנטי-ויאגרה. כאשר רמת הורמוני התשוקה יורדת, כמו טסטוסטרון, החשק המיני יורד איתו.

המעיים שלכם מגיבים

מערכת העיכול רגישה מאוד להורמוני לחץ דוגמת הקורטיזול. אתם עלולים לסבול מבחילות, צרבות, התכווצויות בבטן, שלשולים, או עצירות כתוצאה מהורמוני לחץ רבים.

המשיכו לקרוא למטה

אתם מרגישים חרדה

קורטיזול ואפינפרין עלולים להוביל להתקפי עצבנות, בטן רגיזה, תחושות פאניקה ואפילו פרנויה.

אתם מרגישים בדיכאון

רמות גבוהות של קורטיזול מדכאים את ייצור הסרוטונין, ולפני שאתם מספיקים להבין מה קורה, אתם עלולים לחוש דכדוך ועצבות.

איך מטפלים בבעיה?

7 דרכים להפחית את הקורטיזול בצורה טבעית


מודעה

מדריך חינם לקוראי אגוגו!

המדריך שיעזור לכם לשמור על משקל תקין, להיות ערניים וחיוניים יותר והרבה יותר בריאים! המדריך הזה עזר עד היום לאלפי אנשים. כתב אותו ד"ר גיל יוסף שחר (M.D), ראש המרכז לרפואת הרמב"ם.

הגיבו על המאמר..

באפשרותכם להגיב על כל מאמר באגוגו. פשוט הירשמו בקליק לאתר דרך פייסבוק או גוגל.
avatar
  קבל התראות  
קבל התראות