7 סיבות להשמנה שלא חשבתם עליהם אף פעם
מודעה

7 סיבות להשמנה שלא חשבתם עליהם אף פעם

אם מכשיר המשקל אינו משקף את אורח החיים הבריא שלכם, יכול להיות שיש סיבה אחרת הגורמת לכם לעלות במשקל.

עליית משקל שאי אפשר לעצור

התסכול של לראות קילוגרמים מיותרים על המשקל או באמצעות חגורה הדוקה מדי, שאתם יודעים שהתאימה בעבר, הוא מובן. אבל האם ידעתם כי כל דבר, החל מחוסר איזון הורמונלי עד לכדי מחסור בויטמינים ואפילו תרופות המרשם שאתם נוטלים, יכולים לתת רמזים למדוע אתם עולים במשקל.

הרבה אנשים חושבים שזה קשור לסגנון חיים, אבל למעשה, גופנו מגיב לגורמים שאינם בשליטתנו. בין אם זה הורמונלי, תופעת לוואי לתרופות, או משהו אחר, לעתים קרובות מדי אנחנו שמים את הנטל על הפרט, וישנם גורמים שלעתים מצדיקים התייעצות עם רופא. לפניכם שבע בעיות בריאות שאפשר שעומדות בינכם לבין המשקל האידיאלי, וכיצד לתקן אותן.

אתם בדיכאון

תרופות רבות נגד דיכאון גורמות לעלייה במשקל-כך שאם אתם סובלים מדיכאון ונוטלים כדורים, צפו לראות עלייה במשקל של בין 2-7 קילוגרם, עם הצטברות הדרגתית לאורך השנים. אם אתם לא משתמשים בכדורים, יש ראיות כי רגשות של דיכאון עלולים להיות קשורים לעלייה במשקל. מחקר אחד משנת 2010 שפורסם בכתב העת האמריקאי לבריאות הציבור, גילה כי אנשים שמרגישים עצובים ובודדים, עלו מהר יותר במשקל מאלה שדיווחו על פחות סימפטומים הקשורים לדיכאון. עשוי להיות והם אוכלים יותר מזונות "נחמה" המכילים הרבה קלוריות והרבה שומן, או שיתכן שהם מקצצים בפעילות הגופנית שלהם.

המשיכו לקרוא למטה

כיצד לתקן:  כאשר מטופלים נוטלים תרופות נגד דיכאון, וזה יכול להיות הגורם לעלייה במשקל שלהם, ניתן לגמול אותם לאט ובהדרגה מהתרופה. ייתכן אז, שהחולה יקבל את התרופה במקום התרופה הקודמת, והיא למעשה עוזרת בירידה במשקל. אם התרופות שלכם אינן אשמות בעליה במשקל, חפשו כמה חברים לאימון או קבוצת תמיכה. הגעה למפגשים, כמו של שומרי משקל, או לצאת להתאמן עם קבוצה של חברים, היא דרך מצוינת להגדיל את התמיכה חברתית, מה שיכול לעזור עם דיכאון.

קראו על  12 נשנושים לירידה במשקל שאפשר לאכול בלילה

השפעה של תרופות

יש רשימה ארוכה של תרופות שיכולות לגרום לעלייה במשקל: אם אתם לוקחים גלולות למניעת הריון, עודף הורמונים לטיפול הורמונלי, סטרואידים, חוסמי בטא למחלות לב ולחץ דם, תרופות נגד אפילפסיה, תרופות לסרטן השד כמו טמוקסיפן, כמה טיפולים לדלקת מפרקים שגרונית, ואפילו כמה תרופות נגד מיגרנה וצרבת, אתה עשויים להבחין במשקל עולה למעלה.

כאשר הרופא פוגש מטופלים החוששים בנוגע לעלייה במשקל, הוא הרבה פעמים יבדוק איזה תרופות הם לוקחים, זהו עניין מהותי. חלקן עשויות להשפיע על התיאבון; חלק עשויות להשפיע על המטבוליזם, וחלק עשויות פשוט לגרום לתחושה טובה ובכך להחזיר את התיאבון שירד.

כיצד לתקן: אם אתם חושדים שהתרופות שלכם משפיעות על היקף המותניים, הרופא עשוי לעזור למצוא עבורכם טיפול אלטרנטיבי שלא תהיה לו את תופעת הלוואי הספציפית הזאת.

הבטן שלך עובדת לאט

בעיות עיכול, כולל מעיים אטיות, עשויות להיות אחראיות על קילוגרמים עודפים. באופן אידיאלי, אתה אוכל, ולאחר מכן, כשעה מאוחר יותר, יש לך פעולת מעיים. אבל פעם או פעמיים ביום זה עדיין בטווח הבריא. אם אין לכם פעולת מעיים תקינה, האשמה יכולה להיות תלויה בהתייבשות, תרופות, מעט מדי סיבים, או אפילו חוסר בפלורת מעיים טובה.

כיצד לתקן: אם עצירות היא הסימפטום היחידי, אז לנסות וליטול פרוביוטיקה יכול לעזור לפעילות מערכת העיכול. לשמור על איזון נוזלים זה המפתח, יחד עם דיאטה מלאה במזונות עתירי סיבים. זה עלול אפילו להוציא טיפות שומן ממערכת העיכול כיוון שהיא מסלקת פסולת. אם אתם עדיין נתקלים בבעיה, בדקו עם הרופא כדי לשלול מגוון של הפרעות, כולל בתפקוד בלוטת התריס או בעיה נוירולוגית.

חומרים מזינים מסוימים חסרים בגופך

מעט מדי מגנזיום, ברזל או ויטמין D יכולים לסכן את המערכת החיסונית, להחליש את רמות האנרגיה או לשנות את חילוף החומרים שלכם בדרכים שמקשות לנקוט צעדים לאורח חיים בריא. ייתכן ותרצו לפצות על האנרגיה הנמוכה עם קפאין, ממתקים ופחמימות פשוטות,  או למצוא כי אתם מרגישים עייפים או חלשים מדי לפעילות גופנית.

המשיכו לקרוא למטה

קראו על  3 סוגי מבני הגוף: וכיצד הם משפיעים על הירידה במשקל

כיצד לתקן את זה: למרות שתוכלו לנסות להגביר את רמות הברזל על ידי אכילת כבד או גרגרי חומוס, ולהגדיל את רמות המגנזיום על ידי הוספת אגוזי ברזיל או שקדים לתזונה, זה כמעט בלתי אפשרי לצרוך מספיק מהתזונה או לקבל מספיק אור שמש כדי לפצות על רמות נמוכות של ויטמין D. חשוב לדעת כי זה יכול לקחת קצת זמן כדי למצוא המינון הנכון של ויטמין D. אם נוטלים יותר מדי, זה עלול ליצור אבנים בכליות.

יש לבצע בדיקת דם בכל שלושה חודשים, כך שהרופא יוכל לבצע התאמות למינון המתאים ביותר עבורכם. הוספת תוספת ברזל היא קצת פחות מסובכת, אבל זה עדיין חכם לתת הרופא לשלול תת פעילות של בלוטת התריס, או בעיות אחרות אשר עלולות לגרום לתנגודת אינסולין, ובכך לעלייה במשקל, לפני שאתם מתחילים לקחת תוספי מזון.

אתם מזדקנים

זהו כמובן מצב בלתי נמנע. לעתים קרובות רופאים שומעים מהחולים שהם מרגישים שחילוף החומרים שלהם הפך איטי יותר. למעשה, זוהי האמת, אנחנו לא שורפים קלוריות בגילאי 40 או 50 כפי שנהגנו לשרוף בגילאי ה-20. אז אנחנו צריכים עוד ספורט-ופחות מזון כדי לשמור על המטבוליזם עובד היטב. כמה מחקרים מראים כי פעילות גופנית עשויה להיות עוד יותר חשובה מאשר דיאטה לצורך תחזוקת המשקל לטווח ארוך.

תקן את זה: זכרו שלא כל הקלוריות הן שוות ברגע שזה נוגע למשקל. אכילת חלבון רזה תגרום לגוף לשרוף קלוריות ביעילות רבה יותר. מצד שני, פחמימות הן משהו שהגוף נוטה לשרוף יותר לאט ואף לאחסן בגוף ביתר בקלות. בחירת חלבונים דלי שומן וצמצום פחמימות, אלו דרכים טובות כדי לעזור להימנע מצבירת קילוגרמים מיותרים.

יש לך דורבן

מחלות שריר ושלד רבות, כולל דורבן, וגם כאבי אוסטיאוארתריטיס של הברך או הירך, יכולים לגרום לעלייה לא מכוונת במשקל. דורבן בהחלט יכול להכריח אותך לקצץ בפעילות הגופנית, מספיק כדי לגרום לעלייה במשקל.

קראו על  9 דרכים מוכחות מדעית לירידה במשקל ב-30 ימים

תקן את זה: עשו שינוי בתוכנית האימונים שלכם כדי להחליפה לרכיבה על אופניים או שחייה במקום התעמלות נושאת משקל. חפשו פיזיותרפיסט שיכול לעצב תוכנית מתאימה עבור הצרכים הספציפיים שלכם, שאלו את הרופא או בדקו בעצמכם על מנת למצוא מטפל מומחה באזור מגוריכם.

יש לכם תסמונת קושינג

עלייה במשקל המלווה בלחץ דם גבוה, אוסטיאופורוזיס, ושינויים בצבע ואיכות העור, כולל סימני מתיחה סגולים או כסופים על הבטן ולחיים אדמוניות, יכולים להיות סימן לכך שהגוף אינו מעבד חומרים מזינים כמו שצריך, בשל גידול המייצר קורטיזול על אחת מבלוטות יותרת הכליה. התסמונת משפיעה רק על 15 מתוך מיליון מבוגרים מדי שנה, כך שיש להתקדם בזהירות לפני שדורשים סדרה של בדיקות. תסמונת קושינג אינה נפוצה מאוד, אבל אחד הסימנים המעידים עליה, הוא על פי אזורי חלוקת השומן, כך שהוא מתאסף יותר באזור המותניים ומשאיר את הידיים והרגליים עם מראה רזה יותר.

תקן את זה: אם אתה חושד שאתה צובר משקל שלא ניתן לייחס להרגלי האכילה, תרופות, או חוסר בפעילות גופנית- מספר בדיקות, כולל בדיקת דם ובדיקת שתן, כדי לקבל בדיקה מדויקת של רמות הקורטיזול בגוף, ייתנו לרופא את הרמזים הראשונים לבעיה זו. אם הרמות נחשבות גבוהות מדי, אז הרופא ישלח אותך לבדיקות נוספות, כמו בדיקת CT של בלוטת יותרת המוח ובלוטת יותרת הכליה, כדי לקבוע אם גידול כזה קיים. במידה וישנו גידול, רופאים יבצעו ניתוח להסרת הגידול (ואולי אף את הבלוטה המושפעת), ואחריו קבלת סדרה של סטרואידים כדי לעזור להסדיר את הבלוטה הנותרת.

המאמר תרם לכם? פרגנו בלייק!