8 תחליפים טבעיים לאנטיביוטיקה
מודעה

8 תחליפים טבעיים לאנטיביוטיקה

האנטיביוטיקה היא אחת מתרופות המרשם הכי נפוצות בזמננו, יש לה חשיבות גדולה, אך במקרים מסוימים שימוש יתר באנטיביוטיקה עלול לגרום לנזק. לכן, הבאנו כאן כמה אלטרנטיבות טבעיות מעולות.

אנטיביוטיקה היא תרופה אשר מטרתה לטפל ולמנוע זיהומים בקטריאליים. כאשר משתמשים בה בצורה נכונה, היא יכולה לחסל או לעכב גדילה של בקטריות הגורמות לבעיות כמו זיהומים באוזניים, בעיות בבטן ומספר בעיות עור.

סוגים שונים של אנטיביוטיקה עובדים נגד סוגים שונים של בקטריות וסוגים מסוימים של טפילים. הרופאים מכינים מרשם בהתאם לסוג החיידק (בקטריה או טפיל) הגורם לזיהום.

אך, אנטיביוטיקה אינה נלחמת נגד זיהומים הנגרמים על ידי וירוסים, כמו צינון, שפעת, רוב השיעולים, וכאבי גרון. הם גם לא עובדים נגד זיהומים פטרייתיים.

המשיכו לקרוא למטה

אנטיביוטיקה נהפכה לתרופת המרשם הכי נפוצה היום. הדבר מסוכן, מכיוון ששימוש יתר ולא נכון באנטיביוטיקה עלול להוביל לעמידות לאנטיביוטיקה.

בנוסף לכף, שימוש יתר באנטיביוטיקה עלול לחסל את הבקטריות הטובות החיות במעיים ולגרום לתופעות לוואי כמו שילשולים, בטן רגיזה ובחילות.

היפוקרטס אמר פעם, "תנו למזון שלכם להיות התרופה, והתרופה שלכם תהיה המזון." זה כל כך נכון בהקשר לשימוש המוגזם באנטיביוטיקה סינטטית, כאשר יש כל כך הרבה מקורות טבעיים לאנטיביוטיקה מהטבע.

מזונות רבים פועלים כאנטיביוטיקה טבעית ויעילים בטיפול במגוון בעיות בריאותיות. לא כמו האנטיביוטיקה בבתי המרקחת, רוב האנטיביוטיקה הטבעית יכולה להילחם גם נגד נגיפים וזיהומים פטרייתיים. בנוסף, הם לא הורגים את הבקטריות "הטובות" הנחוצות לגופנו.

יש לציין כי אנטיביוטיקה טבעית זו לא תהיה מספיק יעילה במקרים של זיהומים רציניים, כמו טיפוס או שחפת, לכן, במקרים אלו מומלץ להשתמש באנטיביוטיקה הטבעית כתוספת לאנטיביוטיקה שקיבלתם במרשם מהרופא.

1.שום

השום יכול לשמש אותנו כאנטיביוטיקה טבעית, הוא גם אנטי-פטרייתי ואנטי-נגיפי. מחקר משנת 1999 אשר פורסם במגזין Microbes and Infection מצא כי תרכובות גופרית בשום הידועות כאליצין מתפקדות כאנטיביוטיקה טבעית. בנוסף, השום מכיל ויטמינים, מינרלים ורכיבים מזינים אחרים אשר תרומתם רבה לבריאות הכללית של גופנו. השום גם מסייע בחיסול טפילי מעיים.

 • אכלו 2 עד 3 שיני שום על בטן ריקה מדי יום. בנוסף, הוסיפו שום לבישולים.
 • לקיחת תוספי שום גם מסייעת בהגנה מפני מגוון פתוגנים ומחלות. התייעצו עם רופא לפני התחלת השימוש בתוספים.
קראו על  17 מזונות בעלי מדד גליקמי נמוך לשמירה על רמה נמוכה של סוכר בדם

2.דבש

אנשי מקצוע המטפלים באמצעות צמחי מרפא מחשיבים את הדבש לאחת מהאנטיביוטיקות הטבעיות הטובות ביותר. הוא גם מכיל רכיבים אנטי-מיקרוביאליים ומחטאים. מחקר משנת 2014 מצא כי לדבש יש את היכולת להילחם בזיהומים במספר רמות, דבר המקשה על הבקטריות לפתח עמידות אליו.

המשיכו לקרוא למטה

השילוב הייחודי בדבש של מי-חמצן, חומציות, השפעה אוסמוטית, ריכוז גבוה של סוכר ופוליפינולים מסייעים בחיסול תאי הבקטריות. כדי לקבל את היתרון האנטיביוטי מהדבש, השתמשו תמיד בדבש אורגני. דבש מאנוקה (Manuka honey) הוא גם אפשרות טובה ונמצא גם יעיל בטיפול חיצוני על פצעים.

 • כדי לחזק את המערכת החיסונית, ערבבו כמות שווה של דבש וקינמון ואיכלו פעם ביום.
 • הוסיפו דבש לתה, שיייקים ומיצים היא עוד דרך מעולה ליהנות מהיתרונות של הדבש.

3.שמן אורגנו

על פי מחקר משנת 2001 של המרכז הרפואי של אוניברסיטת ג'ורג'טאון, שמן אורגנו עשוי להיות יעיל כנגד בקטריות עמידות לתרופות. רכיב כימיקלי בשמן האורגנו הנקרא קרווקרול (Carvacrol), מסייע בהפחתת זיהומים ויעיל כאנטיביוטיקה רגילה.

הוא גם מכיל נוגדי חמצון, רכיבים מחטאים, אנטי-נגיפיים, אנטי-דלקתיים, אנטי-טפילים ומשככי כאבים.

 • כדי לטפל בזיהומים בציפורניים ובכפות הרגליים, הוסיפו מספר טיפות של שמן אורגנו בגיגית קטנה מלאה במים חמים. טבלו את כפות הרגליים מספר דקות כל יום במשך שבוע.
 • לטיפול בגודש באף ובעיות זיהומיות אחרות במערכת הנשימה, הוסיפו מספר טיפות של שמן אורגנו בסיר מים חמים ושאפו את האדים. עשו זאת פעם ביום עד שהזיהום יעלם.

4.תמצית עלי זית

ההשפעה האנטיביוטית הטבעית של תמצית עלי הזית יכולה לטפל במגוון סוגים של זיהומים בקטריאליים. מחקר משנת 2003 ציין כי לעלי הזית יש יכולת מיקרוביאלית כנגד בקטריות ופטריות.

לתמצית עלי זית יש גם רכיבים אנטי-דלקתיים. בנוסף, יכולת להתמודד עם הרדיקלים החופשיים.

 • ניתן להכין בבית תמצית עלי זית לשימוש חיצוני. שימו חופן עלי זית חתוכים בצנצנת עם מכסה. הוסיפו משקה אלכוהולי המכיל 40% אלכוהול (וודקה עובדת מעולה) על העלים עד שהם מכוסים לגמרי. סגרו עם מכסה והניחו את הצנצנת במקום חשוך למשך 4-5 שבועות. סננו את הנוזל לצנצנת אחרת. תמצית עלי הזית שלכם מוכנה לשימוש.
 • אפשרות אחרת היא להשתמש בתוסף עלי זית המגיע בקפסולות. יש להתייעץ עם רופא לפני השימוש.
קראו על  תזונה לאחר אימון: מה לאכול אחרי אימון

5.כורכום

תרופה אירוודית וסינית, הרכיבים האנטיביוטיים בכורכום מסייעים בחיסול בקטריות הגורמות למחלות ומחזקים את ההגנה הטבעית של הגוף. בנוסף, היא מסייעת במניעת זיהומים בקטריאליים בפצעים.

על פי מחקר משנת 2009 נמצא כי הפעילות האנטי-מיקרוביאלית של הכורכומין נגד חיידק ההליקובטר הראתה תוצאות חיוביות. הכורכומין הוא הרכיב הפעיל בכורכום.

 • ערבבו כף אבקת כורכום עם 5-6 כפות דבש. אחסנו את התערובת בצנצנת אטומה לאוויר. צרכו 1/2 כפית של התערובת פעמיים ביום.
 • ניתן גם לצרוך תוספי כורכום, 400 עד 600 מ"ג פעמיים ביום. התייעצו עם רופא לפני.

6.אכינאצה

הקיפודנית או בשמה הלועזי האכינאצה מכילה רכיבים אנטיביוטיים טבעיים, אשר יכולים לרפא פצעים וזיהומים בקטריאליים. הצמח גם מחזק את מערכות ההגנה של הגוף ולכן היא מסייעת במלחמה נגד מספר זיהומים.

המשיכו לקרוא למטה

 • שימוש חיצוני במשחה או קרם אכינאצה מספר פעמים ביום יכול לטפל באקזמה ופסוריאזיס. הוא גם יכול לטפל בפצעים פתוחים ובעיות עור אחרות הקשורות לבקטריות.
 • כדי לסייע במניעת זיהומים בקטרייליים, שתו 1 עד 2 כוסות תה אכינאצה בכל יום.
 • ניתן גם לצרוך תוסף אכינאצה 2-3 פעמים ביום. התייעצו עם רופא לפני התחלת השימוש.

שימו לב: אין לצרוך את הצמח בצורה פנימית יותר משבוע. בנוסף, הצמח עלול לא להתאים לאנשים הסובלים מהפרעות אוטואימוניות.

7.ג'ינג'ר

הרכיבים האנטיביוטיים הטבעיים של הג'ינג'ר מסייעים במניעה וטיפול בבעיות בריאותיות הנגרמות על ידי בקטריות. ג'ינג'ר טרי הוא בעל השפעה אנטיביוטית נגד פתוגנים שמקורם במזון כמו סלמונלה. הוא גם מכיל השפעה אנטי-בקטריאלית על זיהומים בדרכי הנשימה והחניכיים.

 • תה ג'ינג'ר הוא אמצעי הגנה מעולה כנגד זיהומים בקטריאליים. כדי להכין תה ג'ינג'ר, גרדו כ-2 ס"מ ג'ינג'ר טרי והרתיחו בכוס וחצי מים למשך 10 דקות. סננו והוסיפו דבש ומיץ לימון.
 • בנוסף, כללו ג'ינג'ר מיובש או טרי בתבשילים. ישנה אפשרות לצרוך ג'ינג'ר בתוספים, אך תמיד התייעצו עם רופא, אם החלטתם לעשות זאת.
קראו על  18 היתרונות הבריאותיים המדהימים של פרי המנגו

8.חותם זהב

חותם הזהב (Goldenseal) מכיל רכיבים אנטיביוטיים טבעיים אשר עובדים מעולה בשימוש חיצוני ופנימי לטיפול בזיהומים בקטריאליים. חותם זהב מכיל רכיב הנקרא ברברין המסייע בחיסול סוגים שונים של בקטריות הגורמות לבעיות בריאותיות.

הברברין גם מסייע בתפקוד תאי הדם הלבנים, וגורם להם להיות יעילים יותר במלחמה בזיהומים ומחזק את המערכת החיסונית.

 • לשימוש פנימי, הכינו תה צמחים באמצעות כפית אבקת חותם זהב בכוס מים חמים. סננו ושתו פעם ביום.
 • לשימוש חיצוני, הכינו תערובת מכפית אבקת חותם זהב ושמן ממספר טבליות ויטמין E. מרחו על האזור הנגוע 3 פעמים ביום.

שימו לב: אין לצרוך את הצמח בצורה פנימית יותר ממספר שבועות.

מודעה

לאכול בריא. לרדת במשקל. הספר של אגוגו יצא לאור!📗

אנו גאים ומתרגשים להודיע כי ספר התזונה והדיאטה הראשון של אגוגו יצא לאור.🦎🥰

הספר עוסק בכל עולם התזונה באופן מקיף וענייני, ומתמקד במיוחד באכילה בריאה וירידה במשקל.

הספר זמין לרכישה באתר אגוגו בלבד! כרגע במלאי מוגבל.

רוצים לראות מה מכיל הספר ואיך ניתן להזמין אותו? לחצו על התמונה.