בריאות

מה השיער והקרקפת אומרים על בריאותכם

האם שיער לא בריא פירושו בריאות לא טובה? האם השיער שלכם מנסה לומר לכם משהו? אולי. בעיות ותרופות מסוימות משפיעות על הגוף, כמו גם על השיער. במקרים אחרים, ייתכן שפשוט נדרש טיפול טוב יותר בשיער או בקרקפת. השתמשו במדריך זה כדי לראות מה מפריד בין מיתוסים לעובדות כשזה מגיע לבריאות ולשיער שלכם.


קשקשים לבנים אינם מהווים סיכון בריאותי

קשקשים אינם מדבקים. אז איך מפתחים את זה אם כך? הרופאים אינם בטוחים, אבל תיאוריה אחת טוענת שהם יכולים להופיע עקב צמיחת יתר של פטריה. גורמי סיכון אפשריים אחרים כוללים- עור שומני, מתח, השמנת יתר, מזג אוויר יבש וקר, אקזמה או פסוריאזיס. למרות שזה מביך ושהגירוד יכול להוות מטרד- קשקשים אינם מזיקים.

טיפים לטיפול בקשקשים

כדי להקטין את הצטברות הקשקשים, נסו להשתמש בשמפו נגד-קשקשים מדי יום. השאירו את השמפו במשך 5 דקות, ולאחר מכן שטפו היטב. ייתכן שיהיה עליכם לנסות כמה סוגים של שמפו נגד קשקשים כדי למצוא את זה שעובד הכי טוב עבורכם. אם אחד מהם מפסיק לעבוד-נסו אחד אחר. אם זה לא עוזר, התייעצו עם הרופא שלכם.

קשקשים צהובים?

אם הקשקשים שאתם רואים צהובים ושומניים, ייתכן שאתם סובלים מסבוריאה דרמטיטיס. זוהי דלקת עור שיכולה להופיע היכן שיש הרבה בלוטות שומן, כמו הקרקפת והפנים. למרות שסבוריאה דרמטיטיס קשורה להורמונים, פטרת ואפילו לכמה בעיות נוירולוגיות כמו מחלת פרקינסון או HIV, כולן מטופלות באותה הצורה בה מטפלים בקשקשים לבנים: בעזרת שמפו נגד קשקשים. במקרים חמורים ייתכן שיהיה צורך במרשם לסטרואידים או תרופות אנטי פטרייתיות.

קראו גם איך להיפטר מקשקשים? – 10 טיפולים טבעיים

ייתכן שנושר לכם יותר שיער ממה שאתם חושבים

זהו לא מדד מושלם- אבל  מומחים מעריכים שאנחנו יכולים להשיל יותר ממאה שערות ביום. זו לא סיבה לדאגה וגם לא מצביעה על כך שאתם הולכים להיות קירחים. כ-90% מתוך 100,000 זקיקי השיער שלכם מייצרים שיער בכל  רגע נתון. עשרת האחוזים האחרים נמצאים בשלב המנוחה (טלוגן), והשיער נושר לאחר כחודשיים-שלושה. הוא מוחלף בשיער חדש ומחזור הצמיחה מתחיל שוב.

מה גורם לטלוגן אפלוביום (Telogen Effluvium)?

זעזועים למערכת הגופנית – ניתוחים, חיסונים, לידות, תרופות מסויימות, דיאטות "כאסח", מתח חמור, בעיות בבלוטת התריס – עלולים לדחוף את השיער למצב מנוחה, או בשמו הרפואי- טלוגן. כחודשיים לאחר מכן, אתם עשויים להבחין בשיער נושר ומתדלדל בכמות חריגה– בעיה שנקראת טלוגן אפלוביום. ברוב המקרים, השיער החדש מתחיל לגדול מיד.

קראו על  דלקת מפרקים ניוונית - גורמים, תסמינים, טיפולים ומניעה

התקפה על זקיקי השיער

באלופציה אראטה, המערכת החיסונית שלכם תוקפת בטעות את זקיקי השיער וגורמת לשיער לנשור, לעתים קרובות באופן פתאומי. אצל רוב האנשים יופיעו טלאי או שניים של אזורים קירחים, אשר ניתן לטפל בהם בקלות באמצעות זריקות. אבל במקרים קיצוניים כל שיער הגוף נושר.

אלופציה אראטה אינה מזיקה או מדבקת, אבל יכולה להיות קשה מבחינה פסיכולוגית. השיער עשוי לצמוח מחדש בעצמו, והטיפול עשוי לעזור לו לצמוח מהר יותר. למרבה הצער, חלק מהאנשים עלולים לחוות את זה שוב ושוב.

הגנטיקה גורמת לכ-90% מנשירת השיער בקרב גברים

למרות שזוהי נטייה תורשתית, נשירת שיער בגברים עשויה להיות מושפעת יותר מהמשפחה מצד האם מאשר מצד האב. אז מבט על צדי הראש של הסבא מצד אמכם, יכול לתת לכם רמז והצצה לעתידכם.

התקרחות גברית מופיעה לעתים קרובות עם שיער הנסוג לעבר הרקות, ואחר כך לכיוון מרכז הראש ומשאירה טבעת שיער בצורת פרסה סביב צידי הראש.

דפוס התקרחות נשי

דילול הקשור לגיל, עשוי להופיע כהתדלדלות שיער המשפיעה על כל הראש, אבל דפוס התקרחות בדרך כלל נפוץ ביותר על החלק העליון של הראש. בניגוד לגברים, נשים מקריחות לעיתים נדירות יותר, ונוטות לאבד שיער באיטיות רבה יותר לעומת גברים.

בניגוד לאמונה הרווחת, שיער ארוך יותר לא יעמיס על השורשים ויגרום להם לנשור. גם השמפו לא ימשוך את השיער החוצה – אלא פשוט יוציא את השיער שכבר נמצא בתהליך נשירה.

שימוש במינוקסידיל 5% פעם ביום יכול לעזור בהצמחת שיער ומניעת דילול. ספירונולאקטון  ופלוטמיד (תרופות הניתנות דרך הפה) יכולות לשמש גם אצל נשים.

הימנע מנזקי השמש לשיער

חשיפת יתר לשמש, יכולה להפוך את השיער לשביר ויבש, המתפצל ונשבר בקלות. זה נכון במיוחד בקרב מי שיש לו שיער בלונדיני או אפור. ואם כבר יש לכם שיער דליל, אתם בסיכון לכוויות שמש על הקרקפת.

קראו על  פוליפים במעי הגס - גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

בחירת מוצרי טיפוח שיער עם מסנן קרינה מספקים הגנה מסוימת, אם כי זה יכול להיות קשה למרוח בצורה שווה על כל הקרקפת. לכן זה רעיון טוב לחבוש כובע כאשר אתם בשמש – במיוחד אם הקרקפת שלכם חשופה. בחרו כובע עשוי בד המגן מפני שמש עם UPF 30 (מגן מפני קרינה אולטרה סגולה).

הזנת השיער

האם דיאטת "כאסח" עלולה לעלות לשיערכם ביוקר? במקרים קיצוניים, כן. השיער זקוק לחלבון וברזל כדי להישאר בריא, יחד עם חומצות שומן אומגה -3, אבץ, וויטמין A, אבל לא יותר מדי – אשר יכולים לקדם נשירת שיער.

דיאטות דלות בקלוריות, לעתים קרובות חסרות במספיק חומרים מזינים ועלולות להפסיק את צמיחת השיער או להשאירו חסר חיוניות. אם החוסרים התזונתיים גדולים מספיק – כמו במקרים של הפרעת אכילה למשל – השיער עלול לנשור.

קראו על מזונות המסייעים במניעת נשירה

תזונה בריאה ללב ולשיער

עזרו לשמירה על השיער מבריק על ידי אכילת סלמון ואגוזי מלך – בכדי לקבל חומצות שומן אומגה -3; תרד וגזר עבור וויטמין A; אגוזי ברזיל לסלניום; וצדפות וקשיו עבור צריכת אבץ. כולם מסייעים לשמור על הקרקפת והשיער בריאים, כמו גם- חלב דל שומן, דגנים מלאים, וירקות. על מנת להכפיל את התוצאות: מזונות הטובים לשיער טובים גם ללב.

שיער אפור המופיע מוקדם הוא גנטי

כשהשיער הופך לאפור, זה לא תמיד קשור בהזדקנות. אם עדיין לא הגעתם לגיל 40 ואתם בכל זאת רואים יותר מכמה שיערות אפורות, רוב הסיכויים שזה עובר במשפחה. שיער מאפיר, בדרך כלל אינו סימן לבריאות לקויה, למרות שאנמיה, בעיות בבלוטת התריס, מחסור בוויטמין B12 וויטיליגו עלולים לגרום להופעה מוקדמת של שיער אפור.

אתם יכולים להדגיש או לצבוע את השיער כדי לכסות את הצבע האפור, אבל היזהרו: יש אנשים הרגישים לכימיקלים שבצבעים. התוצאה יכולה להיות קרקפת שורפת ומגרדת.

אלופצית מתיחות גורמת לנזק לזקיקים

משיכת השיער חזק מדי – כפי שיכול לקרות עם קוקו, צמות, וצמות צמודות לראש – עלולה להזיק לזקיקי השיער ולגרום לשיער להינזק או לנשור. תוספות שיער עלולות לפעמים גם כן לגרום לאלופציית מתיחה, כי המשקל הנוסף מושך על השיער הקיים.

קראו על  6 דברים מסוכנים לבריאות שצריך להרחיק מהבית שלנו

שינוי התספורת, בדרך כלל יאפשר לשיער לצמוח בחזרה. יחד עם זאת, משיכת השיער בחוזקה במשך זמן רב, יכולה לגרום לאובדן שיער קבוע.

עיצוב יתר מחליש את השיער

ייבוש באמצעות פן או מחליק, צביעה, חמצון ואפילו הברשת יתר – כל אלה יכולים להזיק לשכבה החיצונית של השיער. כאשר הליבה הפנימית של השיער חשופה, הוא הופך יבש וחסר חיוניות.

למרות שזה לא גורם לנזק בריאותי קבוע, אם תגזימו עם עיצוב היתר, אתם עלולים להגיד לנקודה שהאפשרות היחידה שלכם להבריא את השיער היא להסתפר ולהצמיחו מחדש. כשמדובר בשיער, כמה שפחות התעסקות בו, תעשה אותו בריא יותר.

תופעת לוואי מפתיעה

בין התרופות המציינות אובדן שיער כתופעת לוואי – תרופות נוגדות קרישה, תרופות להורדת כולסטרול, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), תרופות לגיל המעבר, אמצעי מניעה ואנטיביוטיקה. בדרך כלל, השיער גדל בחזרה כאשר מפסיקים ליטול את התרופה, אבל ישנם מקרים שלא.

עיסוי הקרקפת מרגיש כל כך טוב

אין ראיות כי עיסוי הקרקפת ייאט את אובדן השיער או יישפר את כל הבעיות של הקרקפת – אבל זה יכול לעשות פלאים בהקלה על הלחץ. הקרקפת מכוסה בקצות עצבים שהופכים אותה למאוד רגישה למגע. שפשוף הקרקפת עשוי לעזור לשחרר את המתח. עיסוי יכול גם לגרום לשחרור של הורמונים התורמים לתחושה טובה כמו דופמין וסרוטונין.

ניתוח שיער לא אמין

חברות מסוימות טוענות שהן יכולות לנתח את השערה כדי לראות אם חסרים לכם ויטמינים, או קיימות בעיות בריאותיות אחרות. למרות שניתוח שיער יכול לזהות רעלים כמו עופרת או ארסן, הממצאים יכולים להיות לא עקביים ומגוונים. כל דבר, החל מזיהום אוויר ועד שמפו עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה. האיגוד הרפואי האמריקני מתנגד לניתוח שיער.


מדריך חינם לקוראי אגוגו!

המדריך שיעזור לכם לשמור על משקל תקין, להיות ערניים וחיוניים יותר והרבה יותר בריאים! המדריך הזה עזר עד היום לאלפי אנשים. כתב אותו ד"ר גיל יוסף שחר (M.D), ראש המרכז לרפואת הרמב"ם.

תגיות

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!