19 סיבות לקפיצות ונפילות ברמת הסוכר בדם

מארז התזונה והירידה במשקל של אגוגו!

19 סיבות לקפיצות ונפילות ברמת הסוכר בדם

שינויים קיצוניים ברמת הסוכר בדם משפיעים על בריאותנו, במיוחד אם אנו מתמודדים עם סוכרת. פעמים רבות האשמים העיקריים הם מזונות ומשקאות מסוימים וכמובן שהם כלולים במאמר זה. אך לפעמים, פעילויות יומיומיות פשוטות ודברים שאנחנו עושים מקפיצים את רמת הסוכר גבוה, או מנמיכים אותו לשפל.


מעלה: קפאין

רמת הסוכר בדם עשויה לעלות לאחר שתיית קפה,  לרבות קפה שחור, שהוא נטול קלוריות. כל זאת, בשל הקפאין. עובדה זו נכונה גם לגבי תה שחור, תה ירוק ומשקאות אנרגיות.

כל חולה סוכרת מגיב למזונות ולמשקאות באופן שונה. לכן, מוטב לנהל רישום לגבי התגובות שלך למזונות ולמשקאות. באופן אירוני, דווקא תרכובות אחרות בקפה הן אלה שמסייעות במניעת סוכרת סוג 2 בקרב אנשים בריאים.

מעלה: מזונות ללא סוכר

רבים מהמזונות הללו יעלו את רמות הסוכר בדם. כיצד ניתן להסביר זאת? הלא הם עשויים להכיל די פחמימות מהעמילנים. בדקו את כמות הפחמימות הכוללת, כמצוין בסימון התזונתי, לפני שתתחילו לאכול.

המשיכו לקרוא למטה

כמו כן, יש לשים לב לסוכרי כהלים כגון סורביטול או קסיליטול. הם מוסיפים מתיקות, בפחות קלוריות יחסית לסוכר הרגיל, אבל ייתכן כי די בהם כדי “להקפיץ” את רמות הסוכר בדם.

מעלה: אוכל סיני

כאשר אתם אוכלים מנת בשר בשומשום או עוף חמוץ-מתוק, האורז הלבן במנות הללו אינו הגורם היחיד לבעיות. מזונות עתירי שומן גורמים לרמות הסוכר להישאר גבוהות למשך פרק זמן ארוך יותר.

עובדה זו חלה גם על פיצה, צ’יפס ומזונות אהובים אחרים, עשירים בפחמימות ובשומן. בדקו את רמת הסוכר בדם כשעתיים לאחר האכילה, על מנת לדעת כיצד אותו מזון משפיע עליכם.

קראו על 7 המזונות שהכי מקפיצים את רמת הסוכר בדם

מעלה: הצטננות חמורה

רמת הסוכר בדם עולה כאשר הגוף נלחם במחלה. יש לשתות מים ונוזלים אחרים כדי לשמור על מאזן נוזלים תקין בגוף. צרו קשר עם הרופא המטפל אם אתם משלשלים או מקיאים במשך יותר משעתיים, או אם המחלה נמשכת יומיים,

ללא הטבה. היו ערים לכך שתרופות מסוימות, כגון אנטיביוטיקה ותרופות לטיפול בגודש, אשר יכולות לפתוח את הסינוסים, עשויות להשפיע על רמת הסוכר בדם.

קראו על דרכים טבעיות לטיפול בצינון ובנוסף, דרכים לטיפול באף סתום

המשיכו לקרוא למטה

מעלה: לחץ בעבודה

האם אתם מרגישים מוצפים או אומללים במקום העבודה שלכם? ובכן, הדבר גובה מכם מחיר. כאשר אדם שרוי בלחץ, הגוף משחרר הורמונים אשר גורמים לעליה ברמות הסוכר בדם. תופעה זו שכיחה יותר בקרב הסובלים מסוכרת סוג 2.

קראו על  עקמת: סוגים, גורמים, תסמינים, אבחון, מניעה וטיפול

לימדו להירגע באמצעות נשימות עמוקות ופעילות גופנית. נוסף על כך, נסו לשנות את הדברים, או את המצבים המלחיצים אתכם, ככל הניתן.

קראו על 7 דרכים להפחית את רמת הקורטיזול בצורה טבעית

מעלה: משקאות אנרגיה

מטרת המשקאות הללו להחזיר לגוף נוזלים במהירות, אך אחדים מהם מכילים את אותה כמות סוכר שישנה במשקאות מוגזים. קרוב לוודאי שמים פשוטים הוא הדבר היחיד לו אנו זקוקים באימון מתון הנמשך פחות משעה. משקאות אנרגיה יכולים להתאים לאימון ארוך ואינטנסיבי יותר, אך כדאי להיוועץ ברופא תחילה, בכדי לוודא שהקלוריות, הפחמימות והמינרלים המצויים במשקאות הללו אכן בטוחים עבורנו.

מעלה: פירות יבשים

אמנם פירות מהווים בחירה בריאה, אך יש לזכור כי פירות יבשים מכילים יותר פחמימות, יחסית לעובדה שהם באים במנות קטנות יותר. שתי כפות בלבד של צימוקים, חמוציות מיובשות, או דובדבנים מיובשים מכילות את אותו מספר קלוריות שיש בחתיכת פרי קטנה. שלושה תמרים, למשל, מכילים 15 גר’ פחמימות.

מעלה: סטרואידים ומשתנים

אנשים נוטלים קורטיקוסטרואידים, כגון פרדניזון, בכדי לטפל בפריחות, דלקות מפרקים, אסתמה ובעיות רפואיות רבות אחרות. ברם, תרופות מהסוג הזה עלולות להעלות את רמת הסוכר בדם, ואצל אנשים מסויימים, לגרום להתפרצות מחלת הסוכרת. משתנים העוזרים באיזון לחץ דם גבוה, יכולים להיות בעלי השפעה דומה. כמו כן, ישנן תרופות נגד דיכאון אשר יכולות להעלות או להוריד את רמת הסוכר בדם.

המשיכו לקרוא למטה

מעלה: תרופות נגד צינון

תרופות לטיפול בגודש, המכילות פסאודואפדרין עשויות להעלות את רמת הסוכר בדם. כמו כן, לעיתים תרופות נגד צינון מכילות מעט סוכר או אלכוהול, כך שמוטב לחפש מוצרים שאינם מכילים את המרכיבים הללו. אנטיהיסטמינים אינם גורמים לבעיות הקשורות לסוכר בדם. שאלו את הרוקח לגבי השפעותיהן האפשריות של תרופות ללא מרשם בטרם קנייתן.

זהירות: גלולות למניעת הריון

סוגי הגלולות המכילים אסטרוגן עלולים להשפיע על האופן שבו הגוף משתמש באינסולין. יחד עם זאת, גלולות  למניעת הריון בטוחות עבור נשים הסובלות מסוכרת. האגודה האמריקאית לסוכרת מציעה גלולה המכילה גם נורגסטימט וגם אסטרוגן סינתטי.

כמו כן, על פי האגודה האמריקאית לסוכרת, אמצעי מניעה כגון זריקות ושתלים בטוחים אף הם עבור נשים סוכרתיות, אם כי הם עשויים להשפיע על רמות הסוכר בדם.

מוריד: מטלות בית

נקיון הבית או כיסוח הדשא יכולים להוות בונוס לחולי סוכרת ברמות נמוכות יותר של סוכר בדם. רבות מהמטלות שאנו מבצעים מדי שבוע נחשבות כפעילות גופנית מתונה, שבצידה בונוסים בריאותיים. תוכלו לכוון לכך שתסתובבו יותר בין המדפים בסופר, או שתחנו רחוק מהכניסה לחנות. זאת מכיוון שפרקי זמן קצרצרים של פעילות גופנית מצטברים לטובתנו.

קראו על  9 סימנים שההורמונים שלכם יצאו משליטה

מוריד: יוגורט

מזונות המכילים חיידקים “טובים”, כגון סוגים רבים של יוגורט, נקראים מזונות פרוביוטיים. ביכולתם לשפר את העיכול ולווסת את רמת הסוכר בדם. ישנם יוגורטים המכילים תוספת סוכר ופרי, ולכן יש לשים לב ולחשב את כמות הפחמימות בהם. הבחירה האידיאלית הינה יוגורט רגיל, או יוגורט דל שומן, ללא תוספת סוכר.

מוריד: תזונה טבעונית

במחקר אחד התגלה כי אנשים הסובלים מסוכרת סוג 2, אשר עברו לתזונה טבעונית, או לתזונה על טהרת הירקות, הצליחו יותר בוויסות רמת הסוכר בדם והזדקקו לפחות אינסולין. תוספת סיבים מדגנים מלאים ומקטניות עשויים לתרום לטובת העניין, מכיוון שהם מאטים את עיכול הפחמימות. ברם, יש צורך במחקרים נוספים בכדי לדעת האם המעבר לטבעונות אכן מקל על הסוכרת. דברו עם הרופא המטפל שלכם בטרם תעשו שינויים תזונתיים גדולים.

קראו על 12 דרכים להורדת רמת האינסולין בגוף

ההבטחה: קינמון

קמצוץ קינמון יכול להוסיף טעם, גם מבלי להוסיף מלח, פחמימות, או קלוריות. ממחקרים אחדים משתמע כי הקינמון יכול גם לעזור לגוף לנצל את האינסולין בצורה טובה יותר ועשוי להוריד את רמת הסוכר בדם בקרב הסובלים מסוכרת סוג 2.

מכיוון שהרופאים צריכים לחקור את הנושא עוד, ותוספים המכילים מינונים גבוהים עלולים לגרום לתופעות לוואי,  מוטב להיוועץ ברופא המטפל שלכם לפני שתנסו קינמון.

זהירות: שינה

ישנם חולי סוכרת שאצלם רמות הסוכר יכולות לרדת לרמה נמוכה עד סכנה בזמן השינה, במיוחד אם הם נוטלים אינסולין. עדיף לבדוק את רמות הסוכר מיד לפני השינה ועם היקיצה. אכילת חטיף לפני השינה עשויה לעזור.  בקרב אנשים מסוימים, רמת הסוכר עלולה לעלות בבוקר, אפילו לפני ארוחת הבוקר, וזאת בשל שינויים הורמונליים, או ירידה ברמת האינסולין.

ישנה חשיבות לבדיקות קבועות. אפשרות אחת היא מכשיר לניטור רציף של רמות הסוכר בדם,  אשר יכול להתריע על עליות ועל ירידות.

נדנדה: פעילות גופנית

פעילות גופנית מהווה מקדם בריאות נהדר לכולם. אך, חולי סכרת צריכים להתאים אותה לצרכיהם. כאשר האימון מאומץ דיו כדי לגרום לכם להזיע ולהעלות את הדופק, רמות הסוכר עלולות “לקפוץ”, ואז לצנוח.

פעילות גופנית אינטנסיבית, או כזו המבוססת על סיבולת עשויה להוריד את רמת הסוכר למשך 24 שעות לפחות, לאחריה. אכילת חטיף לפני תחילת האימון עשויה לעזור. בדקו את רמות הסוכר לפני האימון, במהלכו וגם לאחריו.

קראו על  למה הידיים שלי רועדות?

נדנדה: אלכוהול

משקאות אלכוהוליים מכילים כמות גדולה של פחמימות, ולכן בהתחלה הם יגרמו לעליה ברמת הסוכר בדם. ברם, רמות הסוכר עשויות לצנוח עד 12 שעות משתיית משקאות חריפים.

מוטב לשתות משקה אלכוהולי יחד עם האוכל, ולבדוק את רמת הסוכר בדם. הכמות המומלצת על ידי האגודה האמריקאית לסוכרת היא עד כוס אחת ביום לנשים, ועד שתי כוסות לגברים. שתייה אחת יכולה להיות 150 מ”ל יין, 350 מ”ל בירה, או כ-50 מ”ל ליקר כגון וודקה או ויסקי.

נדנדה: חום

תהיו בטוחים יותר בפנים, במזגן כאשר מזג האוויר חם. החום מקשה על השליטה ברמות הסוכר בדם. יש לבדוק אותן לעיתים קרובות ולשתות הרבה מים בכדי למנוע התייבשות. טמפרטורות גבוהות עשויות להשפיע על התרופות שאתם נוטלים, על מד הסוכר וגם על פסי הבדיקה. אל תשאירו אותם בתוך רכב חונה.

נדנדה: הורמונים נשיים

כאשר חלים שינויים הורמונליים אצל האישה, גם רמת הסוכר בדם משתנה. יש לנהל רישום חודשי לגבי רמות הסוכר, כדי לדעת טוב יותר כיצד משפיע עליכן המחזור החודשי. שינויים הורמונליים בגיל המעבר עלולים להקשות אף יותר על השליטה ברמות הסוכר. התייעצנה עם הרופא המטפל לגבי מידת התאמתו של טיפול בהורמונים תחליפיים.

האם הסוכר מזיק לנו?

גם אם אתם אוהבים מתוק, אל יאוש. אין צורך לוותר עליהם לצמיתות. הסוכר יעלה את רמות הסוכר בדם יותר מהר משיעשו זאת פחמימות אחרות, אך מומחי סוכרת טוענים כעת כי מה שחשוב הוא כמות הפחמימות הכוללת. לכן, הקפידו לצרוך מנות קטנות וקחו בחשבון את סך כל הפחמימות והקלוריות.

קראו על 9 הסיבות העיקריות להימנע מצריכת סוכר

מה לגבי האינדקס הגליקמי?

סך צריכת הפחמימות היומית, אשר נפרשת באופן מאוזן לאורך כל היום, הינה אחד המפתחות העיקריים לשליטה טובה ברמת הסוכר בדם. ישנם אנשים שמשתמשים במדד GI (אינדקס גליקמי), סולם המודד את המידה שבה מזונות מעלים את רמות הסוכר בדם. קטניות ולחמים מדגנים מלאים, כמו גם דייסות ודגני בוקר הינם בעלי אינדקס גליקמי נמוך יותר יחסית ללחם לבן או פסטה רגילה. אכלו אותם עם מזון אחר בעל אינדקס גליקמי נמוך, כך שתוכלו לווסת את רמות הסוכר בדם.


מארז התזונה של אגוגו לירידה במשקל!

מארז התזונה של אגוגו מסייע כבר לאלפים לאכול בריא ולרדת במשקל. ועכשיו הוא מקבל שדרוג משמעותי נוסף. לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה