6 הויטמינים הכי חשובים לצמיחת השיער

6 הויטמינים הכי חשובים לצמיחת השיער

המראה של השיער שלנו משחק תפקיד חשוב במראה החיצוני שלנו, כך שזה יכול להיות לגמרי טראומתי לחוות נשירת שיער. קראו על הויטמינים הכי נחוצים לשיער.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

האם ידעתם שיש ויטמינים שמעודדים את צמיחת השיער? למעשה, תזונה לקויה, הכוללת חוסרים בוויטמינים, היא גורם עיקרי לנשירת שיער.

הן נשים והן גברים חווים סוג של נשירת שיער במהלך חייהם. לפני שאתם מוציאים את כספכם על מוצרים תעשיתיים שעשויים להשאיר אתכם מאוכזבים, נסו להשתמש בויטמינים הבאים לצמיחת השיער.

6 ויטמינים לצמיחת השיער

נשירת שיער היא תהליך מורכב הכולל גנטיקה, שינויים הורמונליים וגורמים סביבתיים שונים.

בדיוק כמו העור שלנו, זקיק השיער כפוף להזדקנות פנימית וחיצונית. גורמים פנימיים כוללים את המנגנונים הגנטיים והאפיגנטיים שלנו, והגורמים החיצוניים כוללים עישון וקרינת UV.

לפעמים נשירת שיער נגרמת בשל מחסור בויטמינים. למרבה המזל, מחסור יכול להיות מתוקן על ידי הוספת מזונות עשירים בויטמינים לתזונה או באמצעות תוספי מזון.

לויטמינים מסוימים יש תכונות נוגדות חמצון המסייעות להילחם בגורמים חיצוניים של נשירת שיער, וויטמינים מסוימים יכולים לעזור באיזון רמות ההורמונים בגוף, גורם נוסף המפסיק את צמיחת השיער.

נסו את הויטמינים האלה לשיער בריא אם אתם אתם מעוניינים לעבותו בדרך טבעית.

1.שמן דגים

שמנים עשירים במינים שונים של חומצות שומן שימשו באופן נרחב הן במחקרים בבעלי חיים והן בבני אדם כדי להעריך את ההשפעות על העור ועל בריאות השיער.

שומני אומגה-3 מזינים את השיער, מעבים אותו וגורמים להפחתת דלקת שיכולה לגרום לנשירת שיער, לכן שמן דגים בעל יתרונות לשיער והוא אחד מששת הויטמינים לצמיחת השיער.

מחקר שפורסם ב-Journal of Cosmetic Dermatology העריך את ההשפעות של אומגה 3, אומגה 6 ונוגדי חמצון על נשירת השיער במשך 6 חודשים.

במחקר השוואתי השתתפו 120 נשים בריאות עם נשירת שיער בעלת דפוס נשי.

מודעה

תוצאת הסיום העיקרית הייתה השינוי בצפיפות השיער, ונקודת הסיום המשנית כללה שינויים באחוז השיער הפעיל והקוטר של צמיחת השיער.

לאחר שישה חודשים של טיפול, שיעור צמיחת השיער עלה בהשוואה לקבוצת הביקורת ו-89.9% מהמשתתפים דיווחו על ירידה בבמות נשירת השיער, וכן שיפור בקוטר צמיחת השיער (86%) וצפיפות השיער (87%).

אכלו מזונות המכילים אומגה-3 כמו סלמון, מקרל, טונה, דגים לבנים, סרדינים, חלמונים, אגוזי מלך, וזרעי קנבוס כדי להפחית דלקות ולאזן את ההורמונים.

אם אתם לא אוכלים מספיק מזונות המכילים אומגה 3, ניתן לקחת תוסף מזון, אך יש להתייעץ לפני עם הרופא שלכם.

קראו בהרחבה על: 18 מזונות בריאים עשירים באומגה 3

2.אבץ

תרכובות אבץ אוראליות שימשו במשך עשרות שנים לטיפול בהפרעות כגון טלוגן אפלוביום (telogen effluvium) ואלופציה אראטה (Alopecia areata, AA), צורות של נשירת שיער, כי אבץ תורם לבריאות זקיקי השערות.

מודעה

אבץ הוא גורם חיוני לאנזימים מרובים המעורבים בפעילות תפקודית חשובה של זקיקי השיער.

אבץ הוא גם מעכב חזק של רגרסיה של זקיקי השיער, והוא מאיץ את ההתאוששות של זקיקי השיער.

מחקרים מראים כי חלק מחולי אלופציה אראטה סובלים מחוסר אבץ, וטיפול באבץ גופרתי מהווה טיפול יעיל.

קראו על 12 סימנים למחסור באבץ ואיך לתקן את זה

 

3.ויטמיני B קומפלקס (ביוטין ו-B5)

ביוטין וחומצה פנטותנית (ויטמין B5) שימשו בטיפולים אלטרנטיביים עבור נשירת שיער.

ביוטין בעל יתרונות לשיער שלך על ידי בנייה מחדש של שיער שניזוק מעודף חפיפה, חשיפה לשמש, ומייבשי שיער.

ויטמין B5 תומך בבלוטת האדרנל (יותרת הכליה), אשר מסייעת לעורר את צמיחת השיער.

מודעה

מחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת British Journal of Dermatology בחן את היכולת של שילובים המכילים פנתנול, האנלוגיה האלכוהולית של החומצה הפנטוטנית, כדי להשפיע על קוטר וההתנהגות של סיבי השיער הקרקפתיים.

הטיפול הגדיל באופן משמעותי את הקוטר של סיבי הקרקפת הקיימים. וגם עיבה את סיבי השיער והגדיל את גמישות השיער, נתן לשיער יכולת טובה יותר לעמוד בפני כוח בלי להישבר.

סימן עיקרי של מחסור בביוטין הוא נשירת שיער. מחסור יכול להיגרם על ידי עישון, תפקוד לקוי של הכבד או אפילו הריון.

מחקרים מראים כי מספר לא מבוטל של נשים מפתחות מחסור ביוטין במהלך ההריון הרגיל, כי התאים המתחלקים במהירות אצל העובר המתפתח דורשים ביוטין לסינתזה של קרבוקסילציה ביוטינלתיון היסטון.

החוקרים מסיקים כי שינויים משמעותיים בסמנים של מטבוליזם של ביוטין במהלך ההריון וההנקה מציעים כי צריכת הביוטין עולה כדי לעמוד בדרישה של מצבי רבייה אלה.

כדי למנוע ולטפל בנשירת שיער ולהגדיל את חוזק השיער, יש לקחת ויטמין B קומפלקס אחד מדי יום או לקחת ביוטין וויטמין B5 בנפרד.

צריכה של מזונות המכילים ביוטין וויטמין B5 גם יכולה לסייע, כגון ביצים, בשר, עוף, אבוקדו, קטניות, אגוזים ותפוחי אדמה.

4.ויטמין C

ישנן הוכחות מחקריות על כך שלחץ חמצוני ממלא תפקיד מרכזי בתהליך ההזדקנות.

חמצן ריאקטיבי או רדיקלים חופשיים הם מולקולות מגבים מאוד ולא יציבות שיכולות לפגוע ישירות בממברנות הסלולריות, בשומנים, בחלבונים וב-DNA.

עם הגיל, ייצור הרדיקלים החופשיים גדל, ומאידך כמות אנזימי נוגדי חמצון המגנים על הגוף יורדת, הדבר מוביל לנזק של מבנים סלולריים ולהזדקנות השיער.

ויטמין C עובד כנוגד חמצון חזק הנלחם במתח החמצוני הגורם לשיער מאפיר ונשירת שיער.

כדי להילחם בנזק הרדיקלי החופשי יש להגן על השיער מפני הזדקנות, באמצעות צריכת מזונות עשירים בויטמין C, כמו תפוזים, פלפלים צהובים (גמבה), קייל, כרוב ניצנים, ברוקולי, תותים, אשכולית וקיווי.

אם אתם צורכים תוסף, יש לקחת 500-1,000 מיליגרם של ויטמין C פעמיים ביום כמו נוגד חמצון.

קראו בהרחבה על 31 מזונות עשירים בויטמין C לשמירה על בריאותנו

5.ברזל

מספר מחקרים בחנו את הקשר בין חוסר בברזל לאובדן שיער, ויש הטוענים כי חוסר ברזל עשוי להיות קשור לאלופציה אראטה, אלופציה אנדרוגנית, טלוגן אפלוביום ואובדן שיער מפוזר.

במחקר אחד בחנו את הקשר בין מצב הגוף מבחינת מלאי הברזל לסוגים שונים של נשירת שיער.

החוקרים ביצעו מחקר, כדי להעריך האם אובדן שיער טלוגני מפוזר אצל נשים בגילאי 15 עד 45 קשור לחוסר בברזל – 30 נשים עם נשירת שיער טלוגנית הושוו ל-30 נשים ללא נשירת שיער.

החוקרים גילו כי מתוך תשעת החולים עם אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל, שמונה היו עם נשירת שיער טלוגנית.

מהמחקר עולה כי נשים עם מחסור בברזל נמצאות בסיכון גבוה יותר לנשירת שיער.

כדי להגביר את צמיחת השיער, יש להוסיף מזונות עשירים בברזל לתוך התזונה היומית שלכם.

לאכול הרבה תרד, עלי מנגולד, עלי קולרד, חלמונים, סטייק בקר, שעועית נייבי שעועית שחורה.

בגלל שחוסר ברזל עלול לגרום לנשירת שיער, ודאו כי אתם מקבלים את הסכום היומי המומלץ על ידי אכילת שפע של מזונות עשירים בברזל ולקיחת מולטי ויטמין יומי.

עם זאת, יש להיזהר מתוספת ברזל מוגזמת. הדבר עלול לגרום לעומס ברזל שיש להימנע ממנו.

חולים אשר אינם מגיבים לטיפול של הוספת ברזל לתזונה צריכים לעבור בדיקות נוספות כדי לזהות את הגורמים אחרים לחוסר הברזל ונשירת השיער.

באותו נושא:

6.ויטמין D

זקיקי השיער רגישים מאוד להורמונים, וויטמין D הוא הורמון אשר ממלא תפקיד חשוב בהומיאוסטזיס של סידן, רגולציה חיסונית והתמיינות של תאים.

בעולם המדע, ידוע כי אלופציה אראטה נמצאת בדרך כלל בחולים עם חוסר בויטמין D.

מחקרים מראים כי רמות לא מספיקות של ויטמין D מעורבות במגוון מחלות אוטואימוניות, כולל אלופציה אראטה.

חשיפה ישירה לשמש היא הדרך הטובה ביותר לספוג ויטמין D. ha לשבת בשמש בערך 10-15 דקות כדי לספוג כ-10,000 יחידות של ויטמין טבעי D.

יישום מקומי של ויטמין D עשוי גם לשחק תפקיד בשיקום של הפרעה בתפקוד vשיער בחולים עם אלופציה אראטה.

כדי להגדיל את רמות הויטמין D באמצעות תזונה, יש לאכול מזונות עשירים בויטמין D כמו הליבוט, מקרל, סלמון, ופטריות.

קראו בהרחבה על: