היתרונות הבריאותיים של הפלפל החריף

היתרונות הבריאותיים של הפלפל החריף

מאכלים חריפים נפוצים מאוד בכל העולם, כמעט בכל מטבח, לכן עולה השאלה האם הם בריאים וטובים לנו? הפלפלים ובמיוחד הפלפל החריף מספקים לנו ערכים תזונתיים אשר יכולים להפתיע אותנו. הפלפל החריף יכול לשמש כמשחה להקלת גירוים בעור, לטיפול באולקוס, בהרזיה במהלך הדיאטה ואפילו לאריכות ימים.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 11/5/13

מודעה

הקפסאיצין. הרכיב הפעיל בפלפל החריף
הקפסאיצין. הרכיב הפעיל בפלפל החריף

על קפסאיצין שמעתם?

הרכיב המשמעותי ביותר בפלפל החריף, אשר נותן לו את היתרון הבריאותי הוא הקפסאיצין. רכיב זה בפלפל החריף אחראי לחריפות. זנים מסויימים אימצו ופיתחו את הקפסאיצין בכדי לא להאכל על ידי ציפורים, חרקים וחיות אחרות. באופן אירוני, החריפות היא הסיבה העיקרית לשימוש על ידי בני האדם. הקפסאיצין יכול לספק לנו תועלת בריאותית בכך שהוא מוריד את לחץ הדם, משכך כאבי דלקות פרקים ואף יכול לסייע בהרזייה בזמן דיאטה.

פלפל חריף בהקלה בגירויי עור

אותו רכיב אשר גורם לנו לחוסר נוחות בעת הבליעה, יכול לשמש אותנו להקלת כאב וגירוי, חוסר תחושה ועיקצוץ אשר אופייני לחולי סוכרת כתוצאה מפגיעה בכלי הדם. קרם עשוי מקפסאיצין אשר נמשח על העור גורם לשחרור חומר הנקרא חומר P, המשוחרר בדרך כלל בעת פציעה. החומר תורם להפחתת תחושת הכאב באזור הנגוע. גם אנשים הלוקים בדלקות פרקים יכולים להפיק תועלת מקרם קפסיאצין. התועלת היא בדרך כלל צנועה, והשימוש בקרם נעשה בנוסף לטיפול אחר.

פלפל חריף משפר את חילוף החומרים

לאחר אכילת פלפל חריף, הקפסאיצין גורם להגברת זרם הדם ובכך גורם לגוף לייצר חום, וכתוצאה מכך גם זיעה. אפקט זה גורם לגופנו לשרוף יותר קלוריות ולזרז את חילוף החומרים שלנו. לכן מומלץ לשלב בכל דיאטה, כמובן במתינות.

פלפל חריף מקל על כאבי בטן

כן, זה יכול להישמע קצת מוזר, אבל אותו חומר אשר גורם לעיתים תחושת שריפה בפלפל החריף, יכול לשמש אותנו להקלת כאבים בבטן, אכילת פלפל חריף גורמת לחומר P להשתחרר גם בבטן שלנו ובכך להקל על גירויים וכאבים. במחקר אשר נעשה באנשים אשר סבלו מהפרעות עיכול, נמצא כי 60 אחוזים מצרכני הפלפל החריף דיווחו על הקלה בכאב, לעומת 30 אחוזים אשר דיווחו על הקלה בקבוצת הפלסבו.

פלפל חריף בטיפול בפסוריאזיס

על פי מחקר אשר נעשה באוניברסיטת מישיגן ב-1993, נמצא כי שימוש בקפסאיצין הפחית את הגירוי במטופלים בפסוריאזיס לאחר 6 שבועות בלבד, בצורה משמעותית ביותר ביחס לטיפול פלסבו.

פלפל חריף בטיפול בנזלת כרונית

אנשים הסובלים מנזלת אדיופטית, אף נוזל בצורה כרונית ללא סיבה ברורה, עשוים לראות שיפור בעזרת טיפול הכולל ספריי אף אשר מכיל קספאיצין. על פי מחקר איטלקי אשר נעשה ב-2009 בו השתתפו 208 אנשים, שימוש של 4 מק"ג של ספריי במשך שלושה ימים הביא לשיפור בצורה משמעותית ביחס למטופלים שצרכו טיפול פלסבו.

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!