כל הדרכים להפעלת השומן החום בגופנו

כל הדרכים להפעלת השומן החום בגופנו

סוג זה של רקמת שומן, הנמצאת בכמויות קטנות בגופנו, יכולה לסייע לנו לשרוף קלוריות בקצב גבוה יותר. הנה כל הדרכים להפעלת תאי השומן החומים בגופנו כדי לזרז ירידה במשקל.

בגופנו, שני סוגים של רקמות שומן: שומן לבן ושומן חום. השומן הלבן מהווה את החלק המשמעותי של שומן בגופנו, והוא משמש לאחסון של כל עודפי הקלוריות שאנו צורכים.

מצד שני, השומן החום (בו נתמקד היום) – מבצע מייצר חום באמצעות שריפת אותם קלוריות. למעשה, כאשר הוא מופעל במלואו, השומן החום מייצר פי 300 חום מכל רקמה אחרת בגופנו. רק 2 אונקיות (56 גרם) של שומן חום יכולים לשרוף כמות קלורית ביום המשתווה ל-30 דקות של אימון.

לאדם הבוגר, יש כמויות קטנות של שומן חום בגוף.

המשיכו לקרוא למטה

השומן החום בדרך כלל ממוקם בצידי הצוואר, לפעמים יורד לכתפיים והזרועות העליונות – ובאזור שמעל עצם הבריח. עוד מקומות הם אזור הגב העליון בין השכמות ולצידי עמוד השדרה העליון.

כמות השומן החום מסתכמת בכמה גרמים בודדים לכל היותר. מאחר ורקמת שומן זו כל כך קטנה, היא לא בולטת בגוף, כמו למשל “צמיגים” בבטן.

קור מפעיל את השומן החום

מחקר שבדי בדק חמישה משתתפים אשר שהו במשך שעתיים בטמפרטורה של 17 עד 19 מעלות צלזיוס. במהלך הבדיקה, המשתתפים קיררו את גופם אפילו יותר באמצעות הנחת רגל אחת במי-קרח למשך 5 דקות ואז 5 דקות מחוץ למים.

החוקרים מצאו כי המים הקרים הגבירו את פעילות השומן החום של הנבדקים פי 15.

השומן החום שיפר את המטבוליזם של הסוכר

לשומן החום יש יכולת להילחם בסוכרת, אנשים עם רמת גלוקוז נמוכה נוטים להיות עם יותר שומן חום, דבר המצביע על כך שייתכן ויש לשומן זה תפקיד ישיר בשליטה על גלוקוז.

קראו על  23 נשנושים טובים המסייעים לירידה במשקל

קבוצה של חוקרים, מצאו לאחרונה חלבון מסויים בשומן החום המזרז את חילוף החומרים של השומן הלבן. כאשר הם חקרו עכברים אשר חסרים את החלבון הזה, העכברים הוציאו פחות אנרגיה, השמינו ופיתחו סוכרת.

במחקר אחר, חוקרים החדירו לקבוצה של עכברים כמות קטנה של שומן חום – התוצאות היו מדהימות, לאחר 8 שבועות, לא רק שהעכברים היו רזים יותר, אלא גם עיבדו את הגלוקוז בדם בצורה טובה יותר והפחיתו את התנגודת לאינסולין.

המשיכו לקרוא למטה

נלחם בהאטת חילוף החומרים

כשאנו מתחילים לעשות דיאטה, אנו חווים בשלב מסויים עצירה או האטה בתהליך. השומן החום מסייע לנו להאריך את השלב עד לאותה האטה.

השומן החום יכול לסייע לנו לשרוף 200 או 300 קלוריות ביום, זה מספיק לשרוף כמות משמעותית של שומן בסיכום של כמה שבועות.

כשאנו נהיים מבוגרים יותר, אנו נוטים להעלות 5 ק”ג למשקלנו במשך השנים. זירוז השומן החום לשריפת קלוריות יכול להיות מספיק לשנות את הגזרה הזאת ולסייע לאנשים מבוגרים יותר לשמור על משקל גוף תקין כפי שהיו צעירים.

חשיפת העור לטמפרטורות קרות מפעילה את השומן החום

טמפרטורות קרות שולחות אותות למוח המגרות את פעילות השומן החום בשתי דרכים: באמצעות גירוי ישיר של המערכת הוסקולרית להגברת זרימת הדם למצבורי השומן החום ובאמצעות שליחת אותות עצביים לתאי השומן החומים ומתן זירוז נוסף ברמה התאית.

כמה קר צריך להיות? חוקרים מצאו כי ישיבה בחדר עם טמפרטורה של 15 מעלות למשך שעתיים, עם בגדי קיץ, מעודדת את השומן החום לשרוף 100 עד 250 אקסטרה קלוריות, תלוי באדם.

מחקר יפני מצא כי מחצית מהמשתתפים בניסוי מתחת לגיל 38 הראו סימנים של פעילות בשומן החום בטמפרטורה של 19 מעלות, התוצאות היו פחות מרשימות בקרב אנשים מעל גיל 38.

קראו על  8 דרכים לרדת במשקל (בלי לנסות אפילו)

הורדת המזגן לכיוון של 18-19 מעלות או מתחת יכול להיות מספיק כדי לגרות לפחו חלק מתאי השומן החומים.

פעילות גופנית בקור

מקסמו את שריפת הקלוריות במהלך האימון באמצעות גירוי השומן החום. בצעו פעילות גופנית בטמפרטורה של 15 עד 17 מעלות או פחות. וודאו שעורכם חשוף, כך שהזיעה תבוא במגע עם האוויר ותסייע לתהליך הקירור.

המשיכו לקרוא למטה

מה לא לעשות: אין לחמם את החדר במהלך האימון מתוך מטרה להגדיל את ההזעה, הדבר רק “יכבה” את פעילות השומן החום. 

אכלו יותר תפוחים (עם הקליפה)

חומצה אורסלית – רכיב הנמצא בריכוזים גבוהים בקליפת התפוח – מגביר את כמות השומן החום ואת מסת השרירי, בנוסף, גם מפחית השמנת יתר ומשפר את הסבילות לגלוקוז.

מזונות אחרים המכילים חומצה אורסלית הם אוכמניות, חמוציות, שזיפים וכמו כן העשבים אורגנו, טימין, לוונדר, בזיליקום ועלי מנטה. מחקר בבעלי חיים מצא כי הצמח מלון מר מגביר את פעילות השומן החום.

איך ניתן ליישם בחיי היום יום? מקלחות קרות

מקלחת קרה היא פתרון מעולה להגברת תאי השומן החומים. תנו לגוף שלכם לחוות מספר רגעים של קור מתון במהלך המקלחת. בצעו בצורה הדרגתית, עד שתתרגלו. קראו על היתרונות של המקלחת הקרה.

השילוב המושלם של אגוגו לאכילה בריאה וירידה במשקל!📗

  • "לאכול בריא" – הוא ספר המכיל ידע מקצועי רב וטיפים על תזונה בריאה וירידה במשקל.
  • "לבשל בריא" – מכיל עשרות מתכונים בריאים שניתן לשלב בתפריט הדיאטתי היום-יומי.
לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה