בריאות

מחלת הנשיקה: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

במאמר זה נדבר על מחלת הנשיקה, מהי המחלה? מהם הסימנים והתסמינים, דרכי הזיהוי של המחלה, מי נמצא בסיכון גבוה יותר ללקות בה, נראה איך ניתן לטפל במחלת הנשיקה והאם ניתן למנוע אותה.

מהו מונונוקלאוזיס זיהומי (מונו)?

מחלת הנשיקה, או בשמה היותר רציני מונונוקלאוזיס זיהומי, או מונו, מתייחס לקבוצה של תסמינים העלולים להיגרם על ידי נגיפי אפשטיין בר (EBV). מחלה זו בדרך כלל מופיעה בקרב בני נוער, אך ניתן לחלות בה בכל גיל. הנגיף מתפשט דרך הרוק, ולכן חלק מהאנשים מכנים אותה "מחלת הנשיקה".

אנשים הסובלים ממחלת הנשיקה מציגים חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, וגרון כואב. רוב מקרי מחלת הנשיקה הם קלים ונפתרים בקלות באמצעות טיפול מינימלי. הנגיף בדרך כלל אינו רציני, ונעלם בעצמו תוך חודש או חודשיים.

מהם התסמינים של מחלקת הנשיקה?

תקופת הדגירה של הנגיף היא הזמן החולף מאז שהאדם נדבק בנגיף, ועד שהוא מתחיל להציג תסמינים. היא נמשכת כארבעה עד שישה שבועות. הסימנים והתסמינים של מחלת הנשיקה בדרך כלל מופיעים למשך חודש עד חודשיים.

תסמינים אלו עלולים לכלול:

 • חום גבוה
 • גרון כואב
 • בלוטות לימפה נפוחות בגרון ובבתי השחי
 • כאב ראש
 • תשישות
 • חולשה של השרירים
 • שקדים נפוחים
 • זיעת לילה

לעתים, גם הטחול או הכבד שלכם עשויים להתנפח, אך מונונוקלאוזיס זיהומי כמעט אף פעם אינו קטלני.

קשה להבחין בין מחלת הנשיקה לנגיפים נפוצים אחרים, כגון השפעת. אם התסמינים שלכם אינם נעלמים לאחר שבוע או שבועיים של טיפול ביתי כגון מנוחה, צריכת נוזלים מוגברת, ואכילת מזונות בריאים, בקרו אצל הרופא.

מה גורם למחלת הנשיקה?

מונונוקלאוזיס נגרם על ידי נגיפי אפשטיין בר (EBV). על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), נגיפי אפשטיין בר הם חברים במשפחת הנגיפים של ההרפס, והם בין הנגיפים הנפוצים ביותר בקרב בני אדם ברחבי העולם.

הנגיף מתפשט באמצעות מגע ישיר ברוק מפיו של אדם נגוע, ולא מתפשט דרך מגע בדם. תוכלו להיחשף לנגיף דרך שיעול או עיטוש, דרך נשיקה, או אם תחלקו מזון או משקאות עם מישהו הסובל ממחלת הנשיקה. בדרך כלל, יעברו ארבעה עד שמונה שבועות לפני שהתסמינים יתפתחו לאחר שתדבקו.

בקרב בני נוער ומבוגרים, הזיהום גורם לתסמינים מורגשים ב-35% עד 50% מהמקרים. בקרב ילדים, הנגיף בדרך כלל לא גורם לתסמינים והזיהום נעלם מבלי שירגישו בו.

מי נמצא בסיכון לחלות במחלת הנשיקה?

הקבוצות הבאות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלת הנשיקה:

 • אנשים צעירים בין הגילאים 15 ל-30
 • תלמידים
 • מתמחים לרפואה
 • אחיות
 • מטפלים
 • אנשים הנוטלים תרופות המדכאות את המערכת החיסונית

כל אדם הנמצא במגע קבוע עם מספר גדול של אנשים, נמצא בסיכון מוגבר לחלות במחלת הנשיקה. זו הסיבה שבגינה תלמידים בבית הספר התיכון או באוניברסיטה נדבקים לעתים קרובות.

כיצד ניתן לאבחן את מחלת הנשיקה?

הרופא שלכם בדרך כלל יאבחן את מחלת הנשיקה בהתבסס על הופעתם של תסמינים כגון חום גבוה, גרון כואב, ובלוטות לימפה נפוחות. גם הגיל שלכם יהווה אינדיקטור מוצלח. מחלת הנשיקה בדרך כלל מופיעה בקרב בני נוער, אך היא עשויה להופיע אצל אנשים בכל גיל.

יתכן כי הרופא ייעזר בבדיקות דם על מנת לאשש את האבחנה.

ספירת תאי דם לבנים

הזיהום של מחלת הנשיקה בדרך כלל גורם לגוף להפיק יותר תאי דם לבנים, כיוון שהוא מנסה להגן על עצמו. ספירת תאי דם לבנים גבוהה לא תוכל לאשר לחלוטין כי מדובר בזיהום של נגיף אפשטיין בר, אך תוצאה כזו תציע כי זו אפשרות סבירה מאוד.

בדיקת נוגדנים לנגיף אפשטיין בר

תוצאה חיובית לבדיקת נוגדנים לנגיף אפשטיין בר בדרך כלל מספיקה על מנת לאשר את קיומו של מונונוקלאוזיס זיהומי. בדיקה זו היא בדיקה מהירה המשמשת על מנת לזהות את נוכחותם של נוגדנים לנגיף אפשטיין בר. הנוגדנים הם חלבונים שהמערכת החיסונית שלכם משחררת באופן טבעי בתגובה לחומר מזיק המכונה אנטיגן.

באופן ספציפי, בדיקת הנוגדנים לנגיף אפשטיין בר משמשת על מנת לזהות נוגדנים לאנטיגנים של נגיף אפשטיין בר. ייתכן כי לא תציגו רמה ניתנת לזיהוי של נוגדנים בשלב מוקדם של המחלה. אם התוצאה תהיה שלילית, ייתכן כי תאלצו לחזור על הבדיקה עשרה ימים עד שבועיים לאחר מכן.

כיצד ניתן לטפל במחלת הנשיקה?

לא קיים טיפול ספציפי למונונוקלאוזיס זיהומי. עם זאת, הרופא שלכם עשוי לרשום לכם תרופה קורטיקוסטרואידית שתפחית את הנפיחות בגרון ובשקדים. התסמינים בדרך כלל יעלמו בעצמם, תוך חודש עד חודשיים.

מטרתו של הטיפול היא הקלה על תסמינים. הוא כולל את השימוש בתרופות ללא מרשם על מנת להפחית את החום, וטכניקות שונות להרגעת הגרון הכואב, כגון גרגור מי מלח. טיפולים ביתיים אחרים העשויים להקל על התסמינים כוללים:

 • מנוחה רבה
 • צריכת נוזלים, ובפרט מים
 • אכילת מרק עוף חמים
 • שימוש בתרופות ללא מרשם להפחתת כאב, כגון טיילנול (Tylenol)

צרו קשר עם הרופא שלכם, אם התסמינים מחמירים או שאתם חווים כאב בטן חמור.

לקריאה מורחבת על הטיפולים השונים

מהם הסיבוכים האפשריים של מחלת הנשיקה?

בדרך כלל, מחלת הנשיקה אינה רצינית. במקרים מסוימים, אנשים החולים במחלת הנשיקה סובלים מזיהומים משניים כגון דלקת גרון, דלקת סינוסים או דלקת שקדים. במקרים נדירים, אנשים מסוימים עשויים לפתח את הסיבוכים הבאים:

טחול מוגדל

עליכם לחכות לפחות חודש אחד לפני שתעסקו בפעילויות מאומצות או תשחקו ספורט מגע, על מנת להימנע מקריעת הטחול שלכם, העשוי להתנפח בשל הזיהום. התייעצו עם הרופא שלכם בנוגע לחזרה לפעילות הרגילה שלכם. טחול קרוע בקרב אנשים הסובלים ממחלת הנשיקה מהווה מצב חירום נדיר, אך מסוכן מאוד. התקשרו לרופא באופן מיידי אם אתם סובלים ממחלת הנשיקה וחווים כאב חד ופתאומי בחלק העליון והשמאלי של חלל הבטן שלכם.

דלקת בכבד

הפטיטיס (דלקת כבד) או צהבת (הצהבה של העור והעיניים) עשויים, לעתים, להופיע בקרב אנשים הסובלים ממחלת הנשיקה.

סיבוכים נדירים

על פי המרכז הרפואי מאיו (Mayo), מחלת הנשיקה עשויה לגרום לחלק מהסיבוכים הנדירים האלו:

 • אנמיה, שהיא מחסור בתאי דם אדומים
 • טרומבוציטופניה, שהיא מחסור בטסיות, החלק בדם שלכם המתחיל את תהליך הקרישה
 • דלקת בלב
 • סיבוכים הכוללים את מערכת העצבים, כגון דלקת קרום המוח או תסמונת גיאן-בארה
 • שקדים נפוחים העשויים להקשות על הנשימה

מבט קדימה וההחלמה ממחלת הנשיקה

בדרך כלל, תסמיני מחלקת הנשיקה אינם נשארים יותר מארבעה חודשים. רוב האנשים החולים במחלת הנשיקה מחלימים תוך שבועיים עד ארבעה שבועות, ו-50% מהם יכולים לחזור לפעילות הרגילה שלהם תוך שבועיים, על פי המרכז הרפואי קליבלנד (Cleveland).

מחלה המכונה דלקת נגיפי אפשטיין בר כרונית עשויה להופיע אם התסמינים נמשכים יותר משישה חודשים. נגיפי אפשטיין בר ישארו רדומים בתאי הדם שלכם לשארית חייכם, ומדי פעם, הם עשויים לחזור לפעול ללא תסמינים. אתם עשויים להדביק אחרים בנגיף דרך מגע של הרוק, במהלך תקופות אלו.

נגיפי אפשטיין בר יגרמו גם לדלקת תמידית ובלתי-פעילה בתאי המערכת החיסונית של גופכם. בכמה מקרים נדירים מאוד, אנשים הנושאים נגיף זה עשויים לפתח לימפומת בירקיט (Burkitt's lymphoma) או קרצינומה של האף והלוע, שהם שני סוגי סרטן נדירים מאוד. נראה כי נגיפי אפשטיין בר משחקים תפקיד בהתפתחותם של סוגי סרטן אלו. עם זאת, סביר להניח כי הם אינם מהווים את הגורם היחיד.

כיצד אוכל למנוע את מחלת הנשיקה?

כמעט בלתי אפשרי למנוע את מחלת הנשיקה. זאת כיוון שאנשים בריאים שנדבקו בנגיפי אפשטיין בר בעבר, עשויים לשאת אותם ולהפיץ את הזיהום באופן תקופתי, למשך שארית חייהם. כמעט כל המבוגרים נדבקו בנגיפי אפשטיין בר עד גיל 35, ופיתחו נוגדנים על מנת להלחם בזיהום. בדרך כלל, אנשים סובלים ממחלת הנשיקה רק פעם אחת במהלך חייהם.

תגובות

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!