למה העיניים שלי דומעות? – 11 סיבות שונות
המשיכו לקרוא למטה

למה העיניים שלי דומעות? – 11 סיבות שונות

אם יש לכם עיניים דומעות, יכולים להיות לכך מספר גורמים, מאלרגיות וזיהומים, בלוטות דמעות חסומות ועד צורה מוזרה של מבנה העפעף שלכם. אז קחו קופסה של טישו וגלו למה העיניים שלכם דומעות.

משהו נכנס לעין

כאשר דברים שונים נכנסים לעין, כמו למשל לכלוך או אבק, הגוף שלנו מנסה לייצר עודף דמעות כדי לשטוף את הדבר החוצה.

גם חלקיקים זעירים במיוחד הנמצאים בעשן, או כימיקלים בבצל, מעוררים את התגובה הזאת.

כאשר החלקיק נשטף החוצה, העיניים צריכות להפסיק לדמוע. אבל ישנם עוד מצבים בריאותיים הגורמים לעיניים שלנו לדמוע. בואו נגלה מהם.

עיניים יבשות

ייתכן ויש לכם את הבעיה הזו מכיוון שהעיניים שלכם לא מייצרות מספיק דמעות, מכיוון שהן מתייבשות מהר מדי, או שמאזן הנוזלים בעיניים לא תקין, נוזלים כמו השמנים והליחה.

הרבה דברים עלולים לגרום לעיניים יבשות, מרוחות חזקות המייבשות את העיניים ועד למצבים בריאותיים שונים. העיניים מגיבות ליובש העיניים בייצור יתר של דמעות.

לקריאה בהרחבה בנושא עיניים יבשות: טיפולים יעילים להקלה בתסמונת העין היבשה

דלקת הלחמית (קונג’ונקטיביטיס)

ידועה גם בשם הנפוץ יותר, דלקת עיניים. דלקת הלחמית היא סיבה נפוצה מאוד לעיניים דומעות, הן בילדים והן במבוגרים.

דלקת זו עשויה לגרום לעין אחת או לשתי העיניים להיראות ורודות או אדומות ולגירוי, הדומה לחול הנמצא בעיניים.

הסיבות הנפוצות ביותר לדלקת הלחמית הן זיהומי בקטריות ווירוסים. זיהומים ויראלים לא מצריכים טיפול, אך ייתכן ויהיה צורך בטיפות עיניים אנטיביוטיות במידה וזה בקטריאלי.

לקריאה בהרחבה: דלקת עיניים (הלחמית): גורמים, תסמינים וטיפולים

המשיכו לקרוא למטה

אלרגיות

עיניים דומעות ומגרדות בדרך כלל מגיעות יחד עם שיעול, נזלת, ושאר תסמינים קלאסיים של אלרגיות. אך ייתכן שהסיבה לכך היא רק אלרגיה בעיניים.

דברים שיכולים לעזור הם תרופות לאלרגיות, שימוש בטיפות, והימנעות מטריגרים כמו אבקת פרחים, עובש, וחיות מחמד.

קראו על  הסיבות העיקריות לדלקות בדרכי השתן +11 טיפולים טבעיים

בעוד שצינון יכול לגרום לעיניים דומעות, אך הוא לא יגרום לגירוי. זאת דרך אחת להבדיל בין צינון לאלרגיה.

באותו נושא: 10 דרכים טבעיות לטיפול באלרגיות

חסימת צינור הדמעות

בדרך כלל, הדמעות זורמות מתוך בלוטות הדמעות מעל העין, מתפשטות על פני השטח של גלגל העין שלך, ואז מתנקזות לתוך צינורות בפינת העין.

אך אם צינורות אלה סתומים, הדמעות מצטברות והעיניים הופכות לדומעות. הרבה דברים יכולים לגרום לבעיה, כמו זיהומים, פציעות, ואפילו הזדקנות.

המשיכו לקרוא למטה

בעיות עפעפיים

העפעפיים שלנו הם כמו מגבים. כאשר אנו ממצמצים, הם מפיצים דמעות על העין ומוציאים את הלחות העודפת. אבל לפעמים הם לא עובדים בצורה תקינה.

העפעפיים והריסים יכולים להתעקל פנימה ולשפשף את העין, בעיה הנקראת אנטרופיה. או שהם מתעקלים החוצה, כך שהעפעפיים לא יכולים לנגב את כל העין כשאנו ממצמצים. שני המצבים יכולים לגרום לעיניים דומעות. ניתוח יכול לטפל בבעיה זו.

שריטה על העין

לכלוך, חול, ועדשות מגע יכולים לשרוט את החלק החיצוני של גלגל העין, שנקרא הקרנית.

אם זה קורה, העין יכולה להיפגע, להיות אדומה, ורגישה לאור. בעוד שריטות אלה בדרך כלל ניתנות להחלמה בתוך יום או יומיים, חשוב לראות רופא כדי לבדוק אם יש שריטה בקרנית. ייתכן ויהיה צורך בטיפול כדי למנוע זיהום.

שעורה

הם יכולים להפוך את העין לדומעת, אבל הסימפטומים האחרים הם אלה שבדרך כלל בולטים יותר, המתבטא באמצעות גוש נפוח, אדום וכואב לאורך קצה העפעף.

חיידקים הם הסיבה, והשעורה תעלם לבד תוך מספר ימים. לכן, יש לעזוב את השעורה, ואין לנסות לפוצץ אותה באיזושהי צורה – זה יפיץ את הזיהום. מטלית חמה על העין עשויה להקל על הכאב.

קראו בהרחבה בנושא שעורה – גורמים, סימנים, דרכי טיפול ומניעה

קראו על  שעורה - גורמים, סימנים, דרכי טיפול ומניעה

בעיות ריסים

לפעמים, הריסים יכולים לגדול בצורה ובזווית מוזרה. במידה והם גדלים פנימה במקום החוצה, הם גורמים לגירוי בעיניים.

מצב זה נקרא טריכיאסיס, והוא עלול לקרות לאחר זיהום, פציעה, או בעיות אחרות. כדי לקבל הקלה מהתופעה, העיניים מייצרות יותר דמעות, הרופא בדרך כלל יסיר את הריס, או יכווין אותה לכיוון נכון.

 דלקת עפעפים (בלפריטיס)

מצב זה גורם לנפיחות בעפעף, בדרך כלל באזור הריסים. ייתכן ותיווצר תחושה של עקצוצים ודמעות בעיניים וכמו כן אדמומיות וגירוי.

הרבה דברים יכולים לגרום לבלפריטיס, כמו זיהומים, רוזציאה, ואלרגיות. טיפולים יכולים לעזור, למרות שדלקת זו יכולה להגיע ולחלוף מעצמה.

לקריאה בהרחבה: דלקת עפעפיים (בלפריטיס) – גורמים, תסמינים, אבחון, טיפול ומניעה

בעיות בבלוטת השמן

הבלוטות בקצה העיניים שלכם, הנקראות בלוטות המייבומיאן, מייצרות שמן המסייע בשמירה על בריאות העיניים. הן מונעות מהעיניים שלנו להתייבש מהר מדי ויוצרת מחסום השומר על הדמעות במקום שהן צריכות להיות.

אך אם בלוטות אלה חסומות או לא מייצרות מספיק שמן, העיניים נהיות מגורות ודומעות. רטיות חמות על גבי העיניים היא דרך אחת לטיפול במצב.

עוד סיבות

מצבים רפואיים רבים יכולים לגרום לעיניים דומעות, כמו שיתוק על שם בל, תסמונת סיוגרן, זיהומים כרוניים בסינוסים, בעיות בבלוטת התריס ודלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). כמו כן, גם טיפולים רפואיים כמו כימותרפיה או הקרנות.

אם העיניים שלכם דומעות לעיתים קרובות ואתם לא יודעים למה, גשו לרופא שלכם. הטיפול יכול לעזור לכם להרגיש טוב יותר ולראות שוב בצורה תקינה.

חדש באגוגו! אפטרמיל!


לרדת במשקל עם אגוגו!

רוצים תפריט תזונתי אישי וליווי צמוד של אגוגו? עשרות כבר הצטרפו לתכנית התזונתית שלנו. לחצו לפרטים>>

מארז התזונה של אגוגו!

מארז התזונה של אגוגו מסייע לאלפים לרדת במשקל בצורה יעילה וקלה! רוצים פרטים? לחצו על הקישור.

תכנים נוספים של אגוגו