עיניים יבשות: טיפולים יעילים להקלה בתסמונת העין היבשה
מודעה

עיניים יבשות: טיפולים יעילים להקלה בתסמונת העין היבשה

תסמונת העין היבשה היא כרונית ובדרך כלל מהווה מצב פרוגרסיבי. בהתאם לסיבה ולחומרה, לעתים לא ניתן לרפא אותה באופן מוחלט. אך ברוב המקרים, ניתן להתמודד בהצלחה עם עיניים יבשות, ובדרך כלל לגרום להקלה משמעותית באי-הנוחות, להפחית את תסמיני העין היבשה ואולי אף להביא לראיה חדה יותר.

מודעה

כיוון שמחלת העין היבשה עשויה להוות תוצאה של מספר גורמים, ניתן להיעזר במספר גישות טיפוליות. הטיפולים הבאים משמשים את רופאי העיניים לעתים קרובות, על מנת להפחית את סימני ותסמיני העיניים היבשות. יתכן כי רופא העיניים שלכם ימליץ רק על אחד מטיפולי העין היבשה האלו, או על שילוב של טיפולים, בהתאם לגורמים ולחומרת המצב שלכם.

כמו כן, חלק מרופאי העיניים יבקשו מכם להשלים שאלון בנוגע לתסמינים שחוויתם לפני התחלת טיפול העיניים היבשות. הם יוכלו להשתמש בתשובות שלכם לשאלון זה כנקודת ההתחלה, ויתכן כי יבקשו מכם למלא את השאלון שוב לאחר מספר שבועות של טיפול, על מנת להעריך את יעילות הגישה הטיפולית הנבחרת.

טיפולי עיניים יבשות מוצלחים ידרשו מכם לעקוב אחר המלצותיו של הרופא, ולהשתמש במוצרים המומלצים באופן עקבי ותכוף על פי הוראותיו.

דמעות מלאכותיות

עבור מקרים מתונים של עיניים יבשות המהווים תוצאה של שימוש במחשב, קריאה, שיעורי בית וגורמים מצביים אחרים, טיפול העין היבשה הטוב ביותר יהיה, פשוט מאוד, שימוש תכוף בדמעות מלאכותיות או בטיפות עיניים מסככות אחרות.

בדרך כלל, הדמעות המלאכותיות יהיו השלב הראשון בטיפול בעין יבשה. קיימים מותגים רבים של דמעות מלאכותיות, אותם ניתן לרכוש ללא מרשם. האתגר בשימוש בדמעות מלאכותיות אינו חוסר הזמינות של המוצרים – אלא מספר המותגים והתרכובות המבלבל הקיים בשוק.

דמעות מלאכותיות וטיפות עיניים שנרכשות ללא מרשם מכילות מגוון רחב של מרכיבים וקיימות בדרגות צמיגות (סמיכות) שונות.

דמעות מלאכותיות בעלות דרגת צמיגות נמוכה הן "קלות" ומימיות. בדרך כלל, הן מספקות הקלה מהירה וגורמות לטשטוש ראיה מועט או כלל לא גורמות לו, כאשר משתמשים בהן. אך לעתים קרובות, ההשפעה המרגיעה שלהן קצרת טווח, ולעתים תצטרכו להשתמש בטיפות אלו בתדירות גבוהה מאוד על מנת לחוש הקלה הולמת.

מאידך גיסא, דמעות מלאכותיות בעלות דרגת צמיגות גבוהה דומות יותר לג'ל, ועשויות לספק סיכוך לטווח ארוך יותר. אך בדרך כלל, הטיפות האלו גורמות לטשטוש משמעותי של הראיה למשך מספר דקות, מיד לאחר השימוש בהן. מסיבה זו, לעתים קרובות, הטיפות האלו אינן בחירה טובה לשימוש במהלך יום העבודה או כאשר תצטרכו ראיה ברורה מידית עבור משימות כגון נהיגה. לכן, דמעות מלאכותיות בדרגת צמיגות גבוהה מומלצות לשימוש לפני השינה.

כמו כן, המרכיבים במותגים מסויימים של דמעות מלאכותיות עשויים לקבוע את סוג מצב העין היבשה לו הן מתאימות. לדוגמה, מותג אחד עשוי לעבוד בצורה טובה יותר עבור עיניים יבשות הנגרמות כתוצאה מבעיה בבלוטות הדמעות, ואחר עשוי להועיל יותר עבור מצבים המהווים תוצאה של התאדות הדמעות.

מודעה

אם רופא העיניים שלכם ממליץ על שימוש בתרכובת או מותג אחד או יותר של דמעות מלאכותיות, ודאו כי אתם פועלים על פי ההוראות שלו, בנוגע לתדירות ולזמן השימוש בטיפות. כמו כן, אל תחליפו את המותג עליו המליץ רופא העיניים שלכם. שימוש במותג אחר או במספר מותגים שונים של דמעות מלאכותיות יקשה עליו להעריך את הצלחת טיפול העין היבשה המומלץ.

רסטזיס (Restasis)

במקום דמעות מלאכותיות ללא מרשם (או בנוסף להן), יתכן כי רופא העיניים שלכם ימליץ על שימוש יומיומי בטיפות עיניים הדורשות מרשם וקרויות רסטזיס (של חברת אלרגן), לצורך טיפול בעין היבשה.

רסטזיס עושות יותר מאשר לסכך את שטח העין. הן כוללות גורם המפחית את הדלקת הקשורה לתסמונת העין היבשה ומסייע לגוף להפיק יותר דמעות טבעיות על מנת לגרום לעיניים לחות, נוחות ובריאות.

עם זאת, חשוב לדעת כי ההשפעה הטיפולית של הרסטזיס אינה מיידית. עליכם להשתמש בטיפות באופן יומיומי למשך תשעים ימים לפחות, על מנת לחוות את היתרונות המלאים של טיפול העיניים היבשות הזה.

אחוז משמעותי מהאנשים המנסים את הרסטזיס יחושו צריבה בעיניהם במהלך השבועות הראשונים של הטיפול.

מודעה

Xiidra

ביולי 2016, חברת Shire הכריזה כי היא קיבלה אישור ממנהל התרופות האמריקאי (FDA) לשיווק טיפות העיניים החדשות שלה, Xiidra, לטיפול בעין יבשה, ברחבי ארצות הברית. מטרתן של טיפות העיניים Xiidra, בדומה לרסטזיס, היא הפחתת הדלקת הקשורה לסימנים ולתסמינים של העיניים היבשות.

קראו על  לראשונה חוקרים מצאו מיקרו-פלסטיקים בריאות של בני אדם

הבטיחות והיעילות של Xiidra נחקרו באמצעות ארבעה ניסויים קליניים מבוקרים בני 12 שבועות, שכללו 1,181 אנשים הסובלים מעיניים יבשות. סימני ותסמיני העין היבשה נבדקו בקרב המשתתפים לפני התחלת השימוש בטיפות, ואז נבדקו שוב לאחר שבועיים, לאחר שישה שבועות ולאחר 12 שבועות של השימוש ב-Xiidra.

בקרב שניים מתוך ארבעת המחקרים, המשתתפים הבחינו בהפחתה משמעותית של תסמיני העין היבשה לאחר השימוש ב-Xiidra למשך שבועיים. בכל ארבעת המחקרים, המשתתפים הבחינו בהפחתה גדולה הרבה יותר בתסמיני היובש לאחר שישה שבועות ו-12 שבועות של השימוש ב-Xiidra.

כמו כן, בבדיקה שנערכה לאחר 12 שבועות, נמצאה הפחתה סטטיסטית מובהקת בסימני העיניים היבשות בקרב המשתמשים ב-Xiidra, בהשוואה למשתתפים שהשתמשו בתרופת הסרק (פלצבו), בקרב שניים מבין ארבעת המחקרים.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של Xiidra המדווחות במחקרים היו גירוי בעין, שינויים בחוש הטעם, וחדות ויזואלית מופחתת, והן התקיימו בקרב 5-25% מהמשתתפים.

המינונים המומלצים עבור Xiidra, בדומה לרסטזיס, היו טיפה בכל עין בכל 12 שעות (כשתי טיפות ביום).

טיפות סטרואידים

במהלך השנים האחרונות, רופאים גילו את חשיבות הדלקת כגורם לעיניים יבשות. הדלקת בדרך כלל גורמת לאדמומיות ולתחושת הצריבה הקשורות למחלת העין היבשה; אך במקרים רבים, היא עשויה להתקיים ללא כל סימנים או תסמינים גלויים.

דמעות מלאכותיות בדרך כלל אינן מטפלות כראוי בשינויים הדלקתיים האלו, והרופא שלכם עשוי להמליץ על טיפות סטרואידים על מנת לטפל בצורה טובה יותר בדלקת הגורמת לעיניים היבשות.

טיפות סטרואידים בדרך כלל משמשות כפתרון קצר טווח לטיפול מהיר בתסמינים. לעתים קרובות, הן משמשות יחד עם דמעות מלאכותיות ורסטזיס, ומשלימות את אסטרטגיות הטיפול ארוכות הטווח האלו.

אף כי כמות קטנה של הסטרואידים עשויה להספג באופן שיטתי, בקרב המטופל הנכון, השפעות טיפות הסטרואידים לא יופיעו מעבר לעין עצמה. ועדיין, חשוב כי תדונו בהיסטוריה הרפואית שלכם עם רופא העיניים לפני התחלת הטיפול בטיפות סטרואידים.

סוגים שונים ורבים של טיפות סטרואידים קיימים בשוק, והעוצמות שלהן מגוונות. רוב הרופאים מעדיפים להתחיל בסטרואידים קלים, המתפרקים בקלות בתוך העין. עם זאת, במקרים מסויימים, יש צורך בטיפות עוצמתיות יותר על מנת לטפל בתסמינים חמורים.

טיפות סטרואידים עשויות להגביר את הסיכון להתפתחות של לחץ תוך עיני גבוה או אפילו קטרקט, במידה ומשתמשים בהן לתקופות זמן ארוכות. אך הסיכונים האלו נמוכים כאשר משתמשים בטיפות רק לזמן קצר, על מנת לטפל בעין יבשה.

מיקום לקריסרט בעין יבשה

לקריסרט (Lacrisert)

לקריסרט (Bausch + Lomb) הוא חומר סיכה סטרילי בשחרור מושהה, הממוקם מתחת לעין התחתונה, בחיבור בין הלחמית של תוך העפעף ללחמית של גלגל העין.

הלקריסרט הוא חומר מוצק המורכב מחומר סיכה ללא חומרים משמרים (hydroxypropyl cellulose) והוא הופך לנוזלי במהלך הזמן ומספק לחות לאורך כל היום.

עבור רוב האנשים בעלי העיניים היבשות, לקריסרט יחיד מספיק עבור יום שלם. הוכח כי המכשיר מקל על היובש, הצריבה, העיניים הדומעות, תחושת הגוף הזר, הגירוד, הרגישות לאור והראיה המטושטשת, על פי החברה. בדרך כלל, לקריסרט מומלץ עבור מטופלים בעלי תסמיני עין יבשה מתונים עד חמורים, ובפרט אם הטיפול בדמעות מלאכותיות לבדו לא הצליח.

אם לא ימוקם כראוי מתחת לעין התחתונה, יתכן כי הלקריסרט יגרום לשחיקה בקרנית. כמו כן, הלקריסרט עשוי לגרום לטשטוש חולף של הראיה, חוסר נוחות או גירוי של העין, ריסים דביקים, עיניים אדומות ורגישות לאור.

%d7%90%d7%98%d7%9e%d7%99-%d7%a1%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%9f
בתמונה, אטמי סיליקון לטיפול בעיניים יבשות מוחדרים לפתחי צינורות הדמעות

אטמי סיליקון

לעתים, ניתן להשתמש באטמים כטיפול בעין יבשה על מנת לסייע לדמעות להישאר על שטח העין לזמן רב יותר. האטם הוא מכשיר סטרילי וקטן המוחדר לתוך אחד מהפתחים הקטנים של צינור הדמעות, בפינה הפנימית של העפעפיים העליונים והתחתונים.

לאחר סתימת הפתחים האלו, הדמעות כבר אינן יכולות להתנקז מהעין דרך צינור זה. כך, שכבת הדמעות נותרת במקומה על שטח העין לזמן רב יותר, ומקלה על תסמיני העין היבשה.

אם כך, מה יקרה לדמעות? בדרך כלל, הן פשוט יתאדו משטח העין ללא תסמינים. אך אם החדרת האטמים גורמת לעיניים "דומעות", ניתן להסיר אחד או יותר מהם.

מיצוי בלוטות המייבומיאן

אחוז משמעותי ממקרי העין היבשה הם תוצאה של שמן (מייבום) המופרש מבלוטות המייבומיאן הממוקמות בשולי העפעפיים.

פתחי הבלוטות האלו נמצאים ליד בסיס הריסים, ואם הפתחים האלו נסתמים, השמן שתפקידו למנוע משכבת הדמעות להתאדות במהירות רבה מדי אינו יכול לפעול. מצב זה מכונה תפקוד בלתי-תקין של בלוטת המייבומיאן (MGD), והוא מוביל לעין יבשה כתוצאה מהתאדות הדמעות.

קראו על  אילו עבודות טובות למוח שלנו?

על מנת לטפל ב-MGD ובהתאדות הדמעות, יתכן כי רופא העיניים שלכם יבצע הליך רפואי המכונה מיצוי בלוטות מייבומיאן. במסגרת הליך זה, הוא עשוי להניח רטיות חמות על עיניכם; ולאחר מכן להשתמש במכשיר דמוי-מלקחיים על מנת להוציא את התוכן הסותם את הבלוטות (מייבום מוקשה ולעתים אף חומרים אחרים).

על מנת למצות לחלוטין את תוכן בלוטות המייבומיאן ולהחזיר אותן לתפקוד מלא, יש להפעיל לחץ משמעותי על העפעפיים, והוא עשוי להיות לא נעים. אך יתכן כי התוצאות יהיו שוות את אי-הנוחות לטווח הקצר של ההליך הרפואי.

רטיות חמות

דרך חלופית (ואולי אף נוחה יותר) לפתוח את בלוטות המייבומיאן הסתומות על מנת לטפל בעין היבשה היא הנחת רטיות חמות על העפעפיים הסגורים, על מנת לרכך את המייבום המוקשה.

למרבה הצער, על מנת שהרטיות החמות יעבדו היטב, חלק מהחוקרים טוענים כי עליכם להשתמש ברטיה המסוגלת לשמור על טמפרטורה של 42 מעלות למשך יותר מעשר דקות, לפחות פעמיים ביום.

רוב האנשים אינם מסוגלים או אינם מעוניינים לבצע את סוג הטיפול הזה בצורה נכונה, ורטיות חמות המונחות לזמן קצר יותר ובטמפרטורה פחותה בדרך כלל לא יפיקו את התוצאות הרצויות.

lipiflow
Lipiflow. טיפול אוטומטי לעיניים יבשות.

LipiFlow

מערכת הפעימה התרמית LipiFlow (של חברת TearScience) מהווה טיפול אוטומטי לעין היבשה, המבוצע במרפאה של רופא העיניים, ומשלב את המאפיינים הטובים ביותר של הטיפול ברטיות החמות וטיפול מיצוי בלוטות המייבומיאן.

מכשיר זה, הרשום כפטנט, מונח על העין ומעל לעפעפיים ומפעיל חום מבוקר באופן מדויק על העפעפיים על מנת לרכך את המייבום המוקשח. באותו הזמן, מערכת ה-LipiFlow מפעילה פעימות של לחץ על העפעפיים, על מנת לפתוח ולמצות את בלוטות המייבומיאן הסתומות, ובכך מחזירה את איזון השמנים הנכון לשכבת הדמעות, ומקלה על תסמונת העין היבשה.

טיפול ה-LipiFlow אורך כ-12 דקות לכל עין. במחקר קליני של יעילות ההליך, רוב המטופלים (76%) דיווחו על שיפור בתסמיני העין היבשה שלהם תוך שבועיים, והמטופלים גם הציגו שיפור באיכות ובכמות ההפרשות מבלוטות המייבומיאן שלהם, כמו גם במשך הזמן שבו שכבת הדמעות שלהם נותרה על העין לפני ההתאדות. עם זאת, ברוב המקרים, חולפים מספר חודשים עד שהשיפורים ניכרים.

בדרך כלל, ההשפעות המועילות של הליך ה-LipiFlow משפיעות למשך שנה עד שלוש שנים, או יותר.

תופעות לוואי פוטנציאליות של טיפול ה-LipiFlow כוללות שחיקת קרנית, כאב עיניים, עפעפיים נפוחים, גירוי או דלקת של העפעפיים, chalazion, ראיה מטושטשת זמנית, גירוד ועיניים אדומות.

הבזק אור (IPL)

השימוש בהבזקי אור בדרך כלל נעשה על מנת לטפל ברוזציאה של העור. רוזציאה של העור והעפעפיים בדרך כלל מתקיימות יחד. רוזציאה של העיניים (Ocular Rosacea) מופיעה בצורת כלי דם קטנים ומורחבים הזולגים בשולי הריסים בקרב אנשים הסובלים מבלפריטיס (Blepharitis), ותסמונת זו עשויה לתרום לתסמיני העין היבשה.

בטיפול הבזק האור, מכשיר ידני מאיר אור בהיר על העור. האור מסונן על מנת לאפשר מעבר רק לאורכי-גל הניתנים לספיגה על ידי כלי הדם המורחבים. השפעת הטיפול הזה עשויה להוות טיפול בכלי הדם המורחבים ובדלקת הקשורה אליהם.

מטופלים רבים חווים הקלה בתסמיני העין היבשה שלהם והופכים פחות תלויים בדמעות מלאכותיות או בטיפות עיניים אחרות עבור השליטה בתסמיני העין היבשה, לאחר טיפול הבזק האור. בשל כך, טיפול הבזק אור עשוי להתאים לחולים בעין היבשה שאינם מעוניינים לטרוח בשימוש תכוף בטיפות עיניים.

בדרך כלל, יש צורך בארבעה עד שישה טיפולי הבזק אור אינטנסיביים, בהפרש של כחודש אחד בין טיפול לטיפול. לעתים קרובות, הטיפולים נסבלים בקלות ואינם מצריכים זמן החלמה. עם זאת, לפני הטיפול, חשוב לדון עם הרופא בהרגלי החשיפה לשמש. יתכן וטיפול זה הוא אינו מתאים למטופלים בעלי פיגמנטציה מסוימת בעור.

תוספים תזונתיים

לעתים, רופאים ממליצים על תוספים תזונתיים כחלק מתכנית טיפולית שלמה לטיפול בעין יבשה. מחקרים מצאו כי תוספים המכילים חומצות שומן מסוג אומגה 3 עשויים להפחית את תסמיני העין היבשה.

מקורות טובים לאומגה 3 כוללים דגי מים קרים כגון סלמון, סרדינים, הרינג ובקלה. עבור מקורות צמחוניים לאומגה 3, חלק מרופאי העיניים ממליצים על שמן זרעי פשתן על מנת להקל על העין היבשה.

גם שתיה תכופה של מים עשויה לסייע. התייבשות קלה עשויה להחמיר את בעיות העין היבשה. זה נכון בעיקר במהלך מזג אוויר חם, יבש וסוער. שתיית כמות מים גדולה יותר עשויה להפחית את התסמינים של תסמונת העין היבשה.

קראו על  גלאוקומה - גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

תרופות ביתיות עבור עיניים יבשות

אם התסמינים שלכם קלים, קיימים מספר דברים שתוכלו לנסות על מנת להקל על עיניכם, לפני שתנסו לבקר אצל הרופא.

נסו למצמץ לעתים קרובות יותר. כאשר אנו משתמשים במחשב, בטלפון נייד או במכשיר דיגיטלי אחר, אנו נוטים למצמץ בתדירות נמוכה יותר מהרגיל, ובכך אנו עשויים לגרום לתסמיני עין יבשה או להחמיר אותם. קבלו החלטה מודעת למצמץ לעתים קרובות יותר כאשר אתם משתמשים במכשירים אלו. כמו כן, מצמצו באופן מלא, וסגרו את העיניים שלכם בעדינות על מנת לשטוף את העיניים בשכבה חדשה של דמעות.

נסו לקחת הפסקות רבות יותר במהלך השימוש במחשב. כלל האצבע החשוב כאן הוא להסיט את המבט מהמסך לפחות כל עשרים דקות, ולהסתכל על משהו שנמצא במרחק של לפחות 6 מטרים ממך, למשך לפחות עשרים שניות. חלק מרופאי העיניים קוראים לכך "חוק ה-20-20", וציות לו עשוי לסייע להקלה על עיניים יבשות כמו גם לוודא שלא תאמצו את העיניים יתר על המידה.

הסירו את איפור העיניים ביסודיות. אייליינר וסוגים אחרים של איפור לעיניים עשויים לסתום את הפתחים של בלוטות המייבומיאן בבסיס הריסים, וכך לגרום לתפקוד בלתי-תקין של בלוטת המייבומיאן ולהתאדות של הדמעות. בסוף היום, אל תשכחו להסיר את כל שרידי האיפור מהעפעפיים והריסים.

נקו את העפעפיים שלכם. כאשר אתם שוטפים פנים לפני השינה, שטפו בעדינות את העפעפיים שלכם על מנת להסיר חיידקים העשויים לגרום לבלפריטיס ובעיות בבלוטת המייבומיאן, המובילות לתסמינים של עין יבשה. הצמידו מגבת לחה וחמימה לעפעפיים הסגורים למשך דקה או שתיים. לאחר מכן, שפשפו בעדינות את העפעפיים והעריסים באמצעות תכשיר ניקוי עדין, כגון שמפו לתינוקות או מגבונים לחים להסרת איפור הנמכרים בחנויות הפארם.

הרכיבו משקפי שמש איכותיות. כאשר אתם נמצאים בחוץ במהלך היום, תמיד הרכיבו משקפי שמש החוסמות 100% מקרני ה-UV  של השמש. עדיף שתתווסף להן גם מסגרת עוטפת, שתגן על העיניים שלכם מפני הרוח, האבק וגורמי גירוי אחרים שעשויים לגרום לתסמיני עין יבשה או להחמיר אותם.

שיקולים אחרים בעת טיפול בעין יבשה

בנוסף לטיפולי העין היבשה שנמנו לעיל, יתכן כי רופא העיניים שלכם ימליץ על אחד או יותר מבין האמצעים הנוספים האלו, במידה ואחד מהמצבים הבאים רלוונטי עבורכם:

שינויים תרופתיים. תרופות רבות – לרבות אנטי-היסטמינים, תרופות נוגדות דיכאון, גלולות למניעת הריון, תרופות מסוימות למניעת יתר לחץ דם וכן הלאה – עשויות לגרום לתסמיני עין יבשה או להחמיר אותם. אפילו תרופות שאינן דורשות מרשם, לטיפול באלרגיות ומצבים אחרים, עשויות לגרום לעיניים יבשות.

ודאו כי אתם דנים בכל התרופות שאתם נוטלים עם רופא העיניים שלכם, במידה ואתם חווים בעיות של עיניים יבשות. במקרים מסויימים, שינוי סוג ומספר התרופות שאתם נוטלים עשוי לסייע להפחית את תסמיני העין היבשה מבלי לגרום להשפעות בריאותיות שליליות.

עם זאת, לעולם אל תפסיקו את השימוש בתרופה המצריכה מרשם מבלי לדון בנושא, ראשית כל, עם רופא המשפחה שלכם. אם רופא העיניים חש כי שינוי באחת מהתרופות שלכם עשוי לסייע בהקלת תסמיני העין היבשה, הוא יכול לדון בכך עם רופא המשפחה שלכם (או לבקש מכם לדון בכך איתו) על מנת לבדוק האם שינוי כזה הוא אפשרי.

טיפול בתסמונות עפעפיים. אם אתם סובלים מבלפריטיס, תפקוד בלתי-תקין של בלוטת המייבומיאן או כל תסמונת עפעפיים אחרת, לעתים קרובות, אלו יהיו קשורים למחלת העין היבשה, ויש להתייחס אליהם כחלק מתוכנית הטיפול הכללית בעין היבשה. לדוגמה, אם אתם סובלים מבלפריטיס, רופא העיניים שלכם עשוי להמליץ על משחה אנטיביוטית ו/או סטרואידית או על טיפות עיניים, בנוסף לניקוי עפעפיים יומיומי באמצעות שמפו עדין.

הפסקת או הפחתת הרכבת עדשות המגע. אם אתם מרכיבים עדשות מגע, יתכן כי הן יקשו עליכם לגלות האם אי הנוחות היא תוצאה של תסמונת עין יבשה או שעדשות המגע בעצמן גורמות לתסמיני העין היבשה. אם אתם מרכיבים עדשות, עדיף שתפסיקו להרכיב אותן (או שתחליפו לעדשות מגע חד פעמיות יומיות ותרכיבו אותן במהלך חלק מוגבל מן היום) בזמן תהליך הטיפול בעין היבשה.