פוליפים באף – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
הכנס הקרוב של אגוגו
התחילו לקרוא למטה

פוליפים באף – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

פוליפים באף הם גידולים שאינם סרטניים, רכים, לא כואבים, בדופן מעברי האף או הסינוסים. הם נובעים כתוצאה מדלקת כרונית עקב אסטמה, זיהום חוזר, אלרגיות, רגישות לתרופות או הפרעות חיסון מסוימות.

הצטרפו לאגוגו בחינם!

ותקבלו ידע לבריאות טובה יותר ישירות למייל.
המשיכו לקרוא למטה

פוליפים קטנים באף עלולים שלא לגרום לתסמינים. גידולים גדולים יותר או קבוצות של פוליפים באף יכולים לחסום את מעברי האף או לגרום לבעיות נשימה, אובדן חוש ריח, וזיהומים תכופים.

פוליפים באף יכולים להשפיע על כל אחד, אבל הם נפוצים יותר בקרב מבוגרים.

תרופות מסוימות יכולות לכווץ או לטפל לגמרי בפוליפים באף, אך לפעמים נדרש ניתוח כדי להסיר אותם. עם זאת, גם לאחר טיפול מוצלח, הפוליפים באף נוטים לחזור.

תסמינים

פוליפים באף קשורים לדלקת בדפנות מעברי האף והסינוסים הנמשכים זמן רב יותר מ-12 שבועות (סינוסיטיס כרוני). עם זאת, זה אפשרי – ואפילו סביר לגמרי – התרחשות סינוסיטיס כרוני ללא פוליפים באף.

הפוליפים באף עצמם הם רכים וחסרי תחושה, לכן, אם הם קטנים יתכן ולא תהיו מודעים שיש לכם אותם.

גידולים מרובים או פוליפ גדול עשויים לחסום את מעברי האף והסינוסים.

סימנים ותסמינים שכיחים של סינוסיטיס כרוני עם פוליפים באף כוללים:

 • אף מנוזל
 • גודש מתמשך
 • טפטוף נזלת פנימי מהאף לפה (Postnasal drip)
 • ירידה בחוש הריח או חוסר חוש ריח
 • אובדן חוש הטעם
 • כאב בפנים או כאב ראש
 • כאב בשיניים העליונות
 • תחושת לחץ על המצח והפנים
 • נחירות

מתי לראות רופא

גשו לרופא אם הסימפטומים נמשכים יותר מ-10 ימים. תסמינים של סינוסיטיס כרוני ופוליפים באף דומים למצבים בריאותיים רבים אחרים, כולל צינון.

קבלו טיפול רפואי מיידי או התקשרו לאמבולנס אם אתם חווים:

 • בעיה רצינית בנשימה
 • החמרה פתאומית של הסימפטומים
 • ראייה כפולה, ראייה מופחתת או יכולת מוגבלת להזיז את העיניים
 • נפיחות חמורה סביב העיניים
 • כאבי ראש חמורים יותר ויותר, המלווים בחום גבוה או אי-יכולת להטות את הראש קדימה

גורמים

המדע עדיין לא מבין מה גורם לפוליפים באף.

המשיכו לקרוא למטה

לא ברור מדוע אנשים מסוימים מפתחים דלקת כרונית או מדוע דלקת מתמשכת מעוררת היווצרות פוליפים אצל אנשים מסוימים ולא אצל אחרים.

הדלקת מתרחשת בנוזל היוצר את הרירית (הקרום הרירי) של האף והסינוסים.

קראו על  ערמונית מוגדלת: גורמים, תסמינים, אבחון וטיפול

יש כמה ראיות על כך שלאנשים שפיתחו פוליפים יש תגובה חיסונית שונה וסמנים כימיים שונים בקרום הרירי שלהם מאשר אלה שאינם מפתחים פוליפים.

פוליפים באף יכולים להיווצר בכל גיל, אך הם שכיחים ביותר בקרב גילאים מעל 40 ונפוצים יותר בקרב גברים.

המשיכו לקרוא למטה

פוליפים באף עשויים להיווצר בכל מקום בסינוסים ובמקונכיות האף, אבל הם מופיעים לרוב באזור בו הסינוסים ליד העיניים, האף והלחיים שלך מתנקזים דרך המעברים המתפתלים לתוך האף.

גורמי סיכון

כל מצב שמעורר דלקת כרונית במעברי האף או בסינוסים, כגון זיהומים או אלרגיות, עלולים להגביר את הסיכון לפתח פוליפים באף. תנאים הקשורים לעתים קרובות עם פוליפים באף כוללים:

 • אסטמה, מחלה הגורמת לדלקת כללית בדרכי הנשימה והצרתם
 • רגישות לאספירין עלולה לגרום לאנשים מסוימים לפתח פוליפים באף
 • דלקת סינוסיטיס אלרגנית, אלרגיה לפטריות מוטסות
 • סיסטיק פיברוזיס, הפרעה גנטית הגורמת לייצור והפרשה של נוזלים סמיכים, דביקים, הכוללים ריר סמיך מקרומי האף והסינוסים.
 • תסמונת צ'רג שטראוס, מחלה נדירה הגורמת לדלקת בכלי הדם

ההיסטוריה המשפחתית שלכם גם עשויה לשחק תפקיד. ישנן עדויות לכך ששינויים גנטיים מסוימים הקשורים לתפקוד המערכת החיסונית גורמים לסיכוי גבוה יותר לפיתוח פוליפים באף.

סיבוכים

פוליפים באף יכולים לגרום לסיבוכים משום שהם חוסמים את זרימת האוויר הרגילה ואת ניקוז הנוזלים, וגם בגלל הדלקת הכרונית הגורמת להתפתחותם. סיבוכים אפשריים כוללים:

 • דום נשימה בשינה. במצב בריאותי זה, הנשימה נפסקת לעתים קרובות במהלך השינה.
 • היווצרות אסטמה. דלקת כרונית יכולה להחריף אסטמה.
 • זיהומים בסינוסים. פוליפים באף יכולים לגרום לרגישות יתר לזיהומים בסינוסים, שעלולים לחזור על עצמם ואף להפוך לכרוניים.

מניעה

ניתן להפחית את הסיכויים לפתח פוליפים באף או חזרה שלהם לאחר טיפול – עם האסטרטגיות הבאות:

 • ניהול אלרגיות ואסטמה. עקבו אחר המלצות הטיפול של הרופא שלכם לטיפול באסטמה ואלרגיות. אם התסמינים אינם בשליטה, שוחחו עם הרופא על שינוי תוכנית הטיפול.
 • הימנע מגירוי האף. הימנעו מנשימה של חומרים מוטסים העלולים לתרום לדלקת או לגירוי של האף והסינוסים, כגון אלרגנים, עשן טבק, אדים כימיים ואבק.
 • היגיינה טובה. שטפו את הידיים באופן קבוע ויסודי. זוהי אחת הדרכים הטובות ביותר להגן מפני זיהומים חיידקיים ויראליים שיכולים לגרום לדלקת של מעברי האף וסינוסים.
 • הכניסו לחות לבית שלכם. השתמשו במכשירי אדים אם האוויר בבית שלכם נוטה להיות יבש. זה עשוי לשפר את הלחות במעברי הנשימה, לשפר את זרימת הריר מן הסינוסים, ולסייע במניעת סתימה ודלקת.
 • השתמשו בשטיפה לאף. השתמשו בתמיסת מלח בצורת ספריי או שטיפה כדי לשטוף את מעברי האף. זה עשוי לשפר את זרימת הריר ולהסיר אלרגנים וגירויים אחרים. ישנם תכשירים שונים שניתן לרכוש, התייעצו עם רוקח.
קראו על  פוליפים במעי הגס - גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

איך מאבחנים

הרופא בדרך כלל מבצע אבחנה בהתבסס על התשובות שלך לשאלות על הסימפטומים, בדיקה גופנית כללית ובדיקה של האף. פוליפים עשויים להיות גלויים בעזרת מכשיר פשוט.

בדיקות אבחון אחרות כוללות:

 • אנדוסקופיה באף. צינור צר עם עדשה מגדלת מוארת או מצלמה זעירה, מאפשרת לרופא לבצע בדיקה מפורטת בתוך האף והסינוסים. אנדוסקופ מוכנס לתוך הנחיריים עד לתעלות האף.
 • צילומי הדמיה. תמונות המתקבלות עם טומוגרפיה ממוחשבת (CT) יכולות לעזור לרופא לאתר את גודל ומיקום הפוליפים באזורים עמוקים יותר של הסינוסים שלך ולהעריך את מידת הדלקת. בדיקות אלה עשויות גם לסייע לרופא לשלול את נוכחותם של חסימות אפשריות אחרות בחלל האף, כגון הפרעות מבניות או סוג אחר של גידול סרטני או לא סרטני.
 • בדיקות לאלרגיה. הרופא שלך עשוי להציע בדיקות עור כדי לקבוע אם אלרגיות גורמות לדלקת כרונית. בדיקת העור על ידי טיפות זעירות הגורמות לאלרגיה (אלרגנים) המוחדרות לעור האמה או הגב העליון. הטיפות נשארות על העור למשך 15 דקות לפני שהרופא או האחות מתבונן בסימנים של התגובות האלרגיות. אם הבדיקת עור לא יכולה להתבצע, הרופא עשוי להזמין בדיקת דם המזהה נוגדנים ספציפיים לאלרגנים שונים.
 • בדיקת סיסטיק פיברוזיס. אם יש לכם ילד שאובחן עם פוליפים באף, הרופא עשוי להציע בדיקה עבור סיסטיק פיברוזיס, מצב תורשתי המשפיע על בלוטות המייצרות ריר, דמעות, זיעה, רוק ומיצי עיכול. מבחן אבחון סטנדרטי עבור סיסטיק פיברוזיס הוא מבחן זיעה לא פולשני, אשר קובע אם הזיעה של הילד הוא מלוח יותר מזיעה של רוב האנשים.

דרכי טיפול

ניתוח סינוסים אנדוסקופי

סינוסיטיס כרוני, עם או בלי פוליפים, הוא מצב מאתגר לטיפול. תוכנית הטיפול הטובה ביותר היא לטווח הארוך כדי לטפל בתסמינים ולטפל בגורמים כגון אלרגיות, שעשויים לתרום לדלקת כרונית.

מטרת הטיפול של פוליפים באף היא להפחית את גודלם או להיפטר מהם לגמרי. תרופות הן בדרך כלל הגישה הראשונה.

קראו על  איך לשמור על הריאות שלכם חזקות ובריאות

לפעמים יש צורך בכירורגיה, אבל לעתים לא מדובר בפתרון מוחלט וקבוע, מאחר ופוליפים נוטים לחזור.

המשיכו לקרוא למטה

תרופות

הטיפול בפוליפים באף בדרך כלל מתחיל עם תרופות, אשר יכולות לגרום אפילו לפוליפים גדולים להתכווץ או להיעלם. טיפולים תרופתיים עשויים לכלול:

 • קורטיקוסטרואידים באף. הרופא עשוי לרשום תרסיס סטרואידים לאף כדי להפחית את הדלקת. טיפול זה עשוי לכווץ את הפוליפים או לחסל אותם לחלוטין.
 • קורטיקוסטרואידים דרך הפה והזרקה. אם קורטיקוסטרואיד האף אינו יעיל, הרופא עשוי לרשום קורטיקוסטרואידים דרך הפה, כגון פרדניזון, לבד או בשילוב עם תרסיס לאף. בגלל שקורטיקוסטרואידים דרך הפה יכולים לגרום לתופעות לוואי חמורות, בדרך כלל יש לקחת אותם רק לתקופה מוגבלת. קורטיקוסטרואידים בהזרקה ניתנים לשימוש במקרים חמורים יותר של פוליפים.
 • תרופות אחרות. הרופא עשוי לרשום תרופות לטיפול במצבים התורמים לדלקת כרונית בסינוסים או במעברי האף. אלה עשויים לכלול אנטי-היסטמינים כדי לטפל באלרגיות ואנטיביוטיקה לטיפול בדלקת כרונית או חוזרת.

ניתוחים

אם טיפול תרופתי אינו מכווץ או מעלים את הפוליפים באף, ייתכן שתצטרכו ניתוח אנדוסקופי כדי להסיר את הפוליפים ולטפל בבעיות בסינוסים שלכם שהופכים אותם לנוטים דלקת ולפיתוח פוליפים.

בניתוח אנדוסקופי, המנתח מכניס צינור קטן עם עדשה מגדלת או מצלמה זעירה (אנדוסקופ) לתוך הנחיריים ומנחה אותו לתוך חלל הסינוס. נעשה שימוש במכשירים זעירים כדי להסיר את הפוליפים וחסימות אחרות המפריעות לזרימת הנוזלים מהסינוסים שלך.

המנתח עשוי גם להגדיל את הפתחים המובילים מהסינוסים למעברי האף.

לאחר הניתוח, סביר להניח שיהיה צורך בשימוש בתרסיס אף סטרואידי כדי למנוע הישנות של הפוליפים.

הרופא עשוי גם להמליץ ​​על שימוש בתמיסת מלח לשטיפה כדי לקדם את הריפוי לאחר הניתוח.

הצטרפו לאגוגו בחינם!

ותקבלו ידע לבריאות טובה יותר ישירות למייל.
מודעה

אגוגו מציג כנס חדש ובלעדי - "לחשוב בריא"!

2 הרצאות בבוקר אחד! מביאים לכם את המרצים הטובים ביותר. לחצו לפרטים והרשמה>>


מדריך חינם לקוראי אגוגו!

המדריך שיעזור לכם לשמור על משקל תקין, להיות ערניים וחיוניים יותר והרבה יותר בריאים! המדריך הזה עזר עד היום לאלפי אנשים. כתב אותו ד"ר גיל יוסף שחר (M.D), ראש המרכז לרפואת הרמב"ם.

הגיבו על המאמר..

באפשרותכם להגיב על כל מאמר באגוגו. פשוט הירשמו בקליק לאתר דרך פייסבוק או גוגל.
avatar
  קבל התראות  
קבל התראות

אגוגו מציג כנס חדש ובלעדי – "לחשוב בריא"!

2 הרצאות בבוקר אחד! חצי מהכרטיסים כבר אזלו! לחצו לפרטים והרשמה.