14 פעולות יומיומיות שיש להן השפעה של מדיטציה

 14 פעולות יומיומיות שיש להן השפעה של מדיטציה

מודעה

כאשר אתם שומעים את המילה מדיטציה, הדבר הראשון שכנראה יצוץ לכם בראש הוא ישיבה למשך 30 דקות בתנוחת לוטוס בלי לדבר ובלי לעשות שום דבר. נשמע משעמם, נכון? אם זו הסיבה העיקרית שאתם לא עושים מדיטציה, אז כדאי לכם לקרוא את הכתבה שלנו.


המילה "מדיטציה" נמצאת בכל מקום – ממוסיקה למדיטציה ועד כיסאות וספסלי מדיטציה, אבל כל אחד מאתנו תופס את משמעות המונח מדיטציה בצורה אחרת.

אנו נלמד אתכם לעשות מדיטציה ללא מדיטציה. לא רק שזה יעזור לכם למצוא איזון בחיים, אלא גם תהיו מודעים יותר לגוף שלכם ולמה שקורה סביבכם.

1.נסו מדיטציית הליכה

נקראת גם קינהין, מדיטציית הליכה היא פשוט הליכה ארוכה מאוד שבמהלכה זזים ברציפות ולאט, תוך כדי מודעות לכל מה שקורה בסביבה שלנו.

אם אתם מרגישים לחוצים או מדוכאים, חשוב לקחת נשימות עמוקות ולהתמקד בתנועות הגוף שלכם בעת ההליכה.

תרחיקו את המחשבות והצרות מהראש ופשוט תרגיעו את הגוף והנפש שלכם.

אם אתם מרגישים עייפים או ללא מצב רוח, פשוט תלכו ברציפות ותיהנו מהיופי של הטבע. זה יעזור לכם לנקות את הראש ממחשבות ולגוף להירגע כאילו אתם כבר עושים מדיטציה במשך שעה. הקפידו לבחור מקום גדול ובטוח שמותאם למדיטציית הליכה.

2.תנקו ותסדרו

מטלות הבית שיש לכם לעשות כל יום עובדים בדיוק כמו מדיטציה. המפתח הוא לגשת לניקוי וסידור הבית בדרך הנכונה.

בין אם זה לשאוב אבק בסלון, לעשות כביסה, לשטוף את האוטו או אפילו לכסח את הדשא, כל עבודות הניקיון מסייעות לחשוב על רעיונות, להילחם במחשבות דיכאוניות ולתת לגוף שלכם להתחבר אל האני הפנימי. בנוסף חשוב לזכור, שזה אימון נהדר.

אולי זה נשמע מוזר ומגוחך, אבל משימות חוזרות ונשנות, כגון ניקוי וסידור הבית דורשים קצת כוח מהמוח, מה שמאפשר למוח שלנו להפעיל יותר את החושים.

זו אחת הסיבות שאולי אתם מקשיבים למוסיקה, משוחחים או חולמים בהקיץ בזמן ביצוע המטלות.

בעת הניקיון, הקפידו לא להיכנע למחשבות  ודאגות מיותרות, מומלץ לשמור על הראש נקי ממחשבות ולהתמקד באופן מלא במטלה שאתם מבצעים באותו הרגע. כך, המוח שלכם יגיב באופן דומה ובריא למדיטציה.

3.לרקוד

מדיטציה וריקודים אולי לא בדיוק בעלי מאפיינים משותפים ותואמים. עם זאת, ריקוד הוא פעילות מדיטטיבית מעולה ממש כמו אימון גופני מלא.

התחילו לקרוא למטה
קראו על  14 סימנים לכך שאתם מתמודדים עם אדם פאסיבי-אגרסיבי

לא צריך לקחת שיעורי ריקוד ולדעת לרקוד ברמה מקצועית. כל מה שאתם צריכים זה חדר ריק ללא אנשים ושיר שגורם לגוף שלכם לזוז.

ברגע שתשימו את האגו בצד ותרקדו כמו משוגעים בלי לחשוש אם מישהו מסתכל, תשחררו את כל הדאגות על איך אתם נראים ומה אנשים אחרים חושבים, אתם תהיו מודעים יותר לגוף שלכם ולדרכים בהם הוא יכול לזוז.

בונוס נוסף בריקוד שהוא שיטה יעילה להתמודדות עם לחץ.

4.צחקו עד שהבטן שלכם תכאב

באמת? בהחלט! צחוק מהבטן נחשב היום כאלטרנטיבה למדיטציה נפוצה ביותר. שלא לדבר, שזו האלטרנטיבה הקלה ביותר.

בעוד שחיוך גורם לנו להרגיש טוב ומעורר אנרגיות חיוביות, צחוק מהבטן שומר על האיזון הרגשי שלנו.

הוא עוזר לנו לשחרר את הלחץ, להרים את מצב הרוח, להגביר את היצירתיות, להילחם בדיכאון ואף לחזק את המערכת החיסונית. לא משנה מה גורם לנו לצחוק, מומלץ לצחוק עד שהבטן כואבת.

5.להרגיל את עצמכם להוקיר תודה

תרגול מדיטציה מבוסס על הערכה לחיים. הכרת תודה מעודדת ערנות, מודעות והתלהבות, וכן מסייעת להיפטר ממגוון של רגשות שליליים, כולל קנאה, עצב, כעס ורגזנות.

הסטטיסטיקה מראה כי הכרת תודה מסייעת להגיע למטרות מהר יותר ולשמור על רמת הצלחה גבוהה. בנוסף, מחקר של אוניברסיטת ברקלי מצא כי אנשים שאסירי תודה על חייהם הם אהובים יותר מאלה עם רגשות שליליים.

חלופה מצוינת למדיטציה היא להתחיל לכתוב יומן הכרת תודה פעולה שלוקחת רק כמה דקות להשלים ומציעה יתרונות דומים לתרגול אחד של מדיטציה.

בנוסף זהו הרגל שימושי המסייע להילחם בהפרעות שינה ועוזר להתעורר עם הרגשה טובה ואסירת תודה.

ברגע שמתחילים להתרגל להרגשה הזו לגבי החיים שלנו, אנחנו מתחילים להפיץ לאחרים את הרגשת הכרת התודה, למשל, להתנדב בארגון מקומי, לשלוח מסר יפה להורים או לחברים או לעזור לחבר לעבודה עם פרויקט מסובך.

עזרה לא צריכה להימדד רק על ידי כסף,  ברגע שעוזרים לאחרים, אנחנו עוזרים קודם כל לעצמנו.

6.עמידה מודעת

נקראת גם מדיטציית עמידה, עמידה מודעת מקדמת תחושה גדולה יותר של יציבות פנימית ויכולה אפילו להקל על כאבים בגב התחתון.

כמו כל חלופה אחרת למדיטציה, מומלץ להתחיל לבצע אותה לפרק זמן קצר. אתם לא תאמינו איך 5 דקות של עמידה מודעת יכולות לסייע לבריאות הנפש.

התחילו עם עמידה בתנוחה ישרה, עם פיסוק ברוחב הכתפיים ועם הרגליים מצביעות ישר וקדימה. ברגע שאתם בתנוחה הנכונה, תעשו סריקה מהירה של הגוף על ידי הפחתת המתח ועל ידי מתן חלוקה שווה של מודעות ורוגע בגוף.

קראו על  קלאוסטרופוביה - תסמינים, גורמים, אבחנה וטיפול

7.מדיטציה נעה

צ'י גונג או מדיטציה נעה, כוללת את השימוש בתנועות קצובות על מנת למרכז ולמקד את המוח. מדיטציה נעה עוזרת לשלוט, לשמור ולרפא את כוח האנרגיה של הגוף וזהו טיפול נפוץ בקרב נשים שמכורות לשימוש בסמים.

צ'י גונג משלב אימון בעל עוצמה נמוכה ומדיטציה שמטרתם לשפר את זרימת הדם, לחימה בלחץ, חרדה, דיכאון וכן להגביר את רמות האנרגיה.

מדיטציה נעה משמשת בעיקר כפעילות רוחנית, פיזית ומנטאלית. העניין הוא, שהתנועה מקלה על ההתמקדות והתמקדות בהוויה ומאפשרת למוח להתחבר לאני הדמיוני והיצירתי, העמוק יותר.

8.טאי צ'י

זהו סוג של מדיטציה נעה שלא ממש מרגיש כמו תרגול מדיטציה. תרגול הבריאות העתיק, טאי צ'י עוזר ליישר את האנרגיה בגוף ובנפש. על פי הרפואה הסינית המסורתית, כאשר צ'י, אשר מייצג את כוח החיים, משובש, אנו מתחילים לסבול ממחלות ודלקות רבות.

טאי צ'י עוזר לסייע בחיזוק הזיכרון ומשפר את הפעולות של המוח. מחקרים שונים הראו כי טאי צ'י יכול לעזור להקל על הסימפטומים של דאבת.

9.להאט את קצב הפעילות היומיומית

אנחנו חיים בעולם קדחתני שבו אנשים מנסים להשלים רשימות של מטלות ארוכות בהקדם האפשרי.

אנו מתאמנים כל הזמן בריבוי משימות ומתחילים להילחץ כאשר אנו נכשלים בהשלמת כל המטלות שיש לנו ביום.

אורח חיים זה הוא הרסני והוא יכול להוביל להפרעות נפשיות חמורות. אם אתם לא מתחברים לשיטה של מדיטציה כדי לשמור על בריאות הנפש, מומלץ לנסות להאט את קצב הפעילויות היומיומיות שלכם.

במסורת הזן בודהיסטית, אנשים קוראים לצורה זו של מדיטציה עבודת סמו מדיטציה (Samu work meditation).

לא משנה מה אתם עושים, תתמקדו במחשבות וברגשות שלכם ותישארו מודעים לפעילות הזו. למרות הקצב האיטי, אלטרנטיבה זו למדיטציה יכולה למעשה לעזור לכם לעשות יותר במהלך היום.

10.מדיטציה עם בהייה מקובעת

למרות שמדיטציה עם בהייה מקובעת נחשבת כאחת החלופות המגוחכות ביותר למדיטציה, היא ידועה בשפע של יתרונות גדולים.

מדיטציה זו כרוכה בבהייה על אובייקט מסוים או קבוע בעת שעומדים או יושבים. היא נקראת גם טראטאקה (Trataka), הוכח כי מדיטציה זו עוזרת להקל על כאבי ראש, להתמודד עם לחץ, לשפר את בריאות העין וכן להגביר את הריכוז והזיכרון.

קראו על  איך לגרום לאנשים להתאהב

בין אם מתרגלים אותה בבית או בחוץ, מומלץ לקחת כמה דקות ולהביט על חפצים טבעיים, כמו, פרח, עץ, אבן, ירח, כוכבים, חרקים או נר דולק.

מכיוון שזה עלול להיות קשה להסתכל על אובייקטים האלה במשך זמן רב, כדי להתחיל לאט עם מבט קצר של 20 שניות ולאחר מכן בהדרגה להגדיל את הזמן ל-15-20 דקות. נסו לעשות את זה לבד, ללא כל הסחת דעת.

11.תרגול סאפ

כאשר אתם חותרים, אתם טבולים באנרגיה העצומה של הים. תחושה זו מסייעת להיכנס לתוך עולם חיצוני גדול יותר ובכך לשכוח מהצרות, דאגות והמתח של העולם הזה.

בנוסף, חתירה בעמידה בסאפ מסייעת לחוות הרגשה של איזון פנימי ושלווה ומספקת את היתרונות שיש בתרגול שיטת המדיטציה הרגילה.

12.שחייה

אם חתירה בסאפ קשה לכם מדי או שאין לכם אופציה לתרגל אותה, תנסו לשחות. זה לא רק אימון מעולה, זו גם דרך פשוטה לפתח סיבולת ולהפחית מתח.

אם אתם לא יכולים או יודעים לשחות, תעשו אמבטיה חמה במשך 15 דקות לפחות, ללא הסחות דעת זו גם דרך מצוינת לתרגל מדיטציה ללא מדיטציה.

13.מוסיקה

לא מדובר רק בהאזנה לשירים האהובים עליכם; מדובר על ההנאה מקולות של הטבע או צלילים מכלי נגינה מרגיעים, למשל, כינור, פסנתר, נבל, צ'לו, חליל ועוד.

יש הרבה צלילים מרגיעים ומוסיקה באתר YouTube, תבחרו את המנגינה האהובה עליכם ותקשיבו לה לפני השינה או כאשר אתם מרגישים לחוצים. וודאו שאף אחד לא יפריע לכם באותו רגע.

14.צביעה

נגמרו הימים שבהם רק ילדים צבעו תמונות. כיום, ספרי צביעה למבוגרים הופכים לפופולריים יותר. צביעה דורשת סבלנות, נוכחות וריכוז. זה עוזר להקל על המתח היומי, חרדה ולהישאר רגוע במצבים קשים.

לסיכום

מדיטציה היא חיונית בעולם המודרני. אבל לעתים קרובות קשה או משעמם לשבת בעיניים עצומות ולמצוא את האיזון והשלווה.

קיימות הרבה חלופות למדיטציה שיכולות לסייע להירגע ולעזור לכם לגלות את האני הפנימי שלכם לאורך הדרך.

בלעדי באגוגו!..

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!

כל מה שצריך כדי לרדת במשקל!

ערכת התזונה של אגוגו
מודעה