9 דברים מפתיעים שיכולים לפגוע בכבד
מודעה

9 דברים מפתיעים שיכולים לפגוע בכבד

אולי זה לא הדבר שהכי מעסיק את מחשבותיכם, אבל הכבד משחק תפקיד עיקרי במערכת העיכול של גופנו. כל דבר שאנו אוכלים או שותים, כולל תרופות, עוברים דרכו. אנחנו צריכים להתייחס אליו טוב כדי שהוא יוכל להישאר בריא ולעשות את עבודתו.

סוכר

יותר מדי סוכר לא רק מזיק לשיניים, אלא גם יכול לפגוע בכבד. הכבד משתמש בסוג אחד של סוכר, הנקרא פרוקטוז, כדי ליצור שומן. יותר מדי סוכר מזוקק וסירופ תירס עתיר פרוקטוז גורמים להצטברות שומן שיכול להוביל למחלות כבד. מחקרים מראים כי סוכר יכול להזיק לכבד כמו אלכוהול, אפילו למי שאינו סובל מעודף משקל. זוהי עוד סיבה להגביל מזונות עם תוספת סוכר כגון – משקאות מוגזים, מאפים, ממתקים. קראו על אתגר 10 ימים ללא סוכר להרזיה וניקוי הגוף.

תוספי צמחים

גם אם התווית אומרת "טבעי", זה עלול להיות לא בסדר עבורכם. למשל, ישנם אנשים שעושים שימוש בצמח שנקרא קאבה-קאבה עבור תופעות גיל המעבר או להרגעה. אבל מחקרים מראים כי הוא יכול להפריע לכבד לעבוד כמו שצריך. זה יכול להוביל לדלקת כבד ואי ספיקת כבד. מדינות מסוימות אסרו או הגבילו את השימוש בצמח, אבל זו עדיין אפשרות זמינה בארה"ב למשל. תמיד התייעצו עם רופא לפני שתיטלו כל צמח שהוא, על מנת לוודא את מידת בטיחותו.

קילוגרמים עודפים

השומן העודף יכול להצטבר בתאי הכבד ולהוביל למחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD). כתוצאה מכך, הכבד עשוי להתנפח. במשך הזמן, זה יכול לגרום לרקמה צלקתית בכבד (מה שנקרא "שחמת" ברפואה). ישנה סבירות גבוהה יותר ללקות ב- NAFLD אם אתם סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, בגיל העמידה, או סובלים מסוכרת. אך ייתכן שתוכל לשנות את פני הדברים, כי דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעצור את המחלה.

המשיכו לקרוא למטה

קראו על  19 סיבות לקפיצות ונפילות ברמת הסוכר בדם

יותר מדי ויטמין A מתוספים

הגוף שלנו זקוק לויטמין A, וזה בסדר לקבל אותו ממקורות צמחיים כגון פירות וירקות טריים, במיוחד אלה האדומים, כתומים וצהובים. אבל אם אתם נוטלים תוספים שמכילים מינונים גבוהים של ויטמין A, זו עלולה להיות בעיה עבור הכבד שלכם. בדקו עם הרופא לפני שתיטלו כל תוספת של ויטמין A , מפני שרוב הסיכויים הם שאינכם זקוקים לכך.

משקאות קלים

מחקרים מראים כי לאנשים השותים הרבה משקאות קלים יש סיכוי גבוה יותר לפתח מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD). מחקרים אינם מוכיחים כי המשקאות היו הגורם. אבל אם אתם צורכים הרבה משקאות קלים והתכוונתם לקצץ בשתייתם, זו יכולה להיות סיבה טובה להחליף אותם.

אצטאמינופן (פרצטמול)

הגב שלכם כואב, או הראש, או התקררתם, ואתם מחפשים משככי כאבים. יש להקפיד לקחת את הכמות הנכונה! אם בטעות לקחתם יותר מדי מכל דבר שמכיל פרצטמול – למשל, כדור נגד כאב הראש שלכם ומשהו אחר לטיפול בהתקררות, ושניהם מכילים פרצטמול – זה יכול לפגוע בכבד. בדקו את המינון וכמה נחשב תקין ליטול ביום אחד. היצמדו לגבולות אלה, וזה אמור להיות בסדר.

שומן טראנס

שומני טרנס הם שומנים מעשה ידי אדם הנמצאים במזונות ארוזים ומוצרי מאפה. (אתם תראו שהם מופיעים על האריזה בשמות כמו "שומנים מוקשים חלקית" ברשימת המרכיבים). תזונה עשירה בשומני טראנס גורמת לסיכוי גבוה יותר לעלות במשקל. זה לא טוב עבור הכבד. בדקו את רשימת המרכיבים. גם אם כתוב "0" גרם שומן טראנס, המוצר עדיין יכול להכיל כמות קטנה, וזה מוסיף.

טעויות שקורות

רופא או אחות מזריקים באמצעות מזרק שהשתמשו בו במטופל אחר. או אנשים שמזריקים סמים לא חוקיים ומשתמשים באותו מזרק. המחט היא לא הבעיה. מה שנמצא עליה- כן. הפטיטיס C יכול להתפשט דרך הדם. גם אם זה קרה רק פעם אחת, או שאתם בסיכון גבוה מסיבות אחרות (כמו אם יש לכם HIV, או שלאמא שלכם הייתה צהבת C בזמן שנשאה אתכם ברחמה), אתם צריכים להיבדק. כמו כן כל מי שנולד בין השנים 1945 ועד 1965.

קראו על  14 המזונות הכי טובים והכי גרועים לכבד שלך

פחות אלכוהול ממה שאתם חושבים

אתם בוודאי כבר יודעים ששתייה בכמות מופרזת מזיקה לכבד. אבל אתה עלולים שלא להבין ש-"יותר מדי", יכול להתרחש גם  בלי להיות אלכוהוליסטים או מכורים לאלכוהול. זה קל לשתות יותר ממה שאתם חושבים. כוסות רבות יכולות להכיל הרבה יותר ממנה סטנדרטית אחת, המהווה 141 גרם של יין (קצת יותר מחצי כוס), 340 גרם של בירה רגילה, או 42 גרם של ליקר. אם אתם שותים, הקפידו לשמור על רמה מתונה – שזה משקה אחד ביום לנשים ועד 2 ליום לגברים.

שני הספרים שלנו מסייעים לאכילה בריאה וירידה במשקל!📗

  • "לאכול בריא" – הוא ספר המכיל ידע מקצועי רב וטיפים על תזונה בריאה וירידה במשקל.
  • "לבשל בריא" – מכיל עשרות מתכונים בריאים שניתן לשלב בתפריט הדיאטתי היום-יומי.
לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה