אלה הסיבות לכך שהידיים שלכם רועדות

אלה הסיבות לכך שהידיים שלכם רועדות

רעד בכפות הידיים, היא תופעה שכיחה המשפיעה על אנשים רבים בכל הגילאים.

המצב יכול להתבטא בצורה קלה וכמעט בלתי מורגשת, אבל גם יכולה להיות חמורה ומתישה, תלוי בגורם. במאמר זה, נמנה את הסיבות והגורמים האפשריים לרעד בידיים.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

רעד ראשוני

רעד ראשוני הוא הגורם השכיח ביותר לרעד ידיים, המצב משפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. הפרעה נוירולוגית זו היא לרוב גנטית, אשר עוברת בתורשה ומתבטאת בדרך כלל בשלבים הבוגרים של חיינו.

רעד ראשוני מאופיין ברעד קצבי שמחמיר עם כשאנו מבצעים תנועה או כאשר מנסים לבצע פעולה מסוימת, כמו החזקת עט או כוס.

מחלת פרקינסון

מחלת הפרקינסון היא סיבה מובילה נוספת לרעד בידיים, היא מאופיינת ברעד במצב של מנוחה המחמיר עם הזמן. הפרעה נוירולוגית מתקדמת זו נובעת מאובדן תאים המייצרים דופמין במוח. הרעד האופייני בפרקינסון מתחיל ביד אחת ועלול להתפשט בסופו של דבר לאיברי גוף אחרים.

בניגוד לרעד ראשוני, הרעידות בפרקינסון מצטמצמות לעיתים קרובות במהלך תנועות רצוניות.

מתח וחרדה

גורמים פסיכולוגיים, כמו מתח וחרדה, יכולים גם הם להוביל לרעד בידיים.

כאשר הגוף נמצא במתח, הוא משחרר הורמונים המעוררים תגובה הנקראת בשפה המקצועית תגובה של ה"הילחם או ברח", אשר גורמים לשרירים להתכווץ וללב לפעום מהר יותר. תגובה פיזיולוגית זו עלולה לגרום לרעד, שעלול להחמיר על ידי תקופות ממושכות של מתח או חרדה.

עייפות וחוסר שינה

חוסר שינה או עייפות קיצונית עלולים לגרום לרעד בידיים. הגוף מסתמך על שינה כדי להתאושש, וללא מנוחה מספקת, מערכת העצבים עלולה שלא לתפקד בצורה מיטבית. במקרים אלה, רעידת ידיים היא בדרך כלל זמנית וחולפת ברגע שהאדם מקבל מנוחה מספקת.

קפאין וחומרים ממריצים

צריכה מופרזת של קפאין או חומרים ממריצים אחרים עלולה להוביל לרעד ידיים. חומרים אלה יכולים לעורר את מערכת העצבים, ולגרום לרעד ולעצבנות. הפחתת צריכת קפאין וחומרים ממריצים אחרים יכולה לעזור להקל על סוג זה של רעידות.

סוכר נמוך בדם (היפוגליקמיה)

מודעה

רמות נמוכות של סוכר בדם עלולות לגרום לרעד ידיים אצל אנשים מסוימים, במיוחד אלה עם סוכרת.

היפוגליקמיה מתרחשת כאשר לגוף אין מספיק גלוקוז לתפקוד תקין. המצב יכול להוביל לתסמינים כמו רעד, הזעה וסחרחורת. אכילת ארוחה קטנה ומאוזנת או חטיף יכולה לסייע בשיקום רמות הסוכר בדם ולהקל על הרעד.

תופעות לוואי תרופתיות

תרופות מסוימות, כגון אלו המשמשות לטיפול באסתמה, דיכאון והפרעות נוירולוגיות מסוימות, עלולות לגרום לרעד ידיים כתופעת לוואי.

אם אתם חושדים שרעד בידיים שלכם קשור לתרופה מסוימת שאתם נוטלים, התייעצו עם הרופא שלכם כדי לדון בחלופות אפשריות או בהתאמות נוספות לתוכנית הטיפול שלכם.

גמילה מאלכוהול

במקרים מסוימים, רעד ידיים יכול להיות סימפטום של גמילה מאלכוהול.

שתיינים כבדים שמפחיתים או מפסיקים לפתע את צריכת האלכוהול שלהם עלולים לחוות מגוון תסמינים, כולל רעידות ידיים, כאשר הגוף מנסה להסתגל למצב החדש. השגחה רפואית חשובה וחיונית עבור אלה שחווים גמילה מאלכוהול.

סיכום

מודעה

רעד בידיים יכול לנבוע מסיבות שונות, החל מהפרעות נוירולוגיות ועד גורמים באורח החיים שלנו. זיהוי הגורם הוא חשוב לקביעת מהלך הטיפול המתאים. אם אתם או מישהו אחר שאתם מכירים חווה רעידות ידיים מתמשכות, התייעצו עם איש מקצוע רפואי לאבחון מדויק וייעוץ מותאם אישית.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.