11 סימנים לגזלייטינג במערכת יחסים

11 סימנים לגזלייטינג במערכת יחסים

גזלייטינג היא מניפולציה להשיג כוח על מישהו אחר. סוג של טקטיקה, בה אדם או ישות גורמים לקורבן שלהם לפקפק במציאות. כל אחד יכול להיפגע מגזלייטינג, הטכניקה שכיחה בקרב אנשים מתעללים, דיקטטורים, נרקיסיסטים, ומנהיגי כתות. התחבולה נעשית בצורה איטית, כך שהקורבן לא מודע לשטיפת המוח שהוא עובר.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

הביטוי גזלייטינג (באנגלית Gas = גז, Lighting = אורות), מקורו בסרט "Gaslight" משנת 1944, בו גבר גורם לאישתו להגיע לנקודה בה היא חושבת שהיא משתגעת. בסרט הגבר מדליק ומעמם את אורות הגז בעליית הגג של הבית, האישה שמה לב לשינויים באור בבית ובכל פעם שהיא מעירה על כך, הוא אומר לה שהיא מדמיינת.

אנשים הגזלייטינג משתמשים בדרך כלל בטכניקות הבאות, שימו לב:

1.הם משקרים בצורה בוטה

אתם יודעים שמדובר בשקר של ממש. אבל הם מסוגלים לומר אותו מבלי להניד עפעף. למה הם כל כך בוטים? כי הם מכינים את הקרקע. ברגע שהם מספרים שקר ענקי, אתם לא תצליחו להבין מתי הם בכלל דוברים אמת. כך הם שומרים עליכם לא יציבים ולא מאופסים – זאת המטרה שלהם.

2.הם מכחישים שהם אמרו משהו, גם אם יש לכם הוכחה.

אתם יודעים בוודאות שהם אמרו שהם יעשו משהו, אתם יודעים ששמעתם את זה. אבל הם ממשיכים להכחיש את זה. אתם מתחילים לפקפק בעצמכם – אולי הם בעצם לא אמרו את זה. וככל שהם עושים את זה, כך תפקפקו יותר במציאות שלכם ותקבלו את שלהם.

3.הם משתמשים בדברים ובאנשים החשובים לכם כתחמושת

הם יודעים כמה הילדים שלכם חשובים לכם, ויודעים כמה חשובה לכם הזהות שלכם. לכן, אלו הם הדברים הראשונים שהם תוקפים. אם יש לכם ילדים, הם יגידו שלא הייתם צריכים להביא אותם. הם מסוגלים לומר לכם שהייתם אחלה בן-אדם אם לא היה לכם שורה של התכונות השליליות הבאות. הם תוקפים אתכם מהיסוד.

4.הם שוחקים אתכם עם הזמן

זה אחד הדברים הערמומיים ביותר בנוגע לגזלייטינג – הדבר נעשה בצורה הדרגתית, לאורך זמן. שקר כאן, שקר שם, הערה לגלגנית פה ושם.. והדבר מתחיל להצטבר. גם האנשים המבריקים ביותר ומלאי מודעות עצמית יכולים ליפול בפח של הגזלייטינג – זה עד כדי כך יעיל! זה על אותו משקל של אנלוגיית "הצפרדע המתבשלת", החום עולה בהדרגה בסיר, כך שהצפרדע לא מרגישה לעולם מה קורה.

5.אין התאמה בין המילים והמעשים שלהם

כאשר מתמודיים מול אדם או ישות המבצעת גזלייטינג, שימו לב למה שהם עושים ולא מה שהם אומרים. מה שהכי חשוב זה מה שהם עושים, לא הדיבורים.

6.הם זורקים חיזוקים חיוביים מדי פעם כדי לבלבל אתכם

אותו אדם או ישות אשר אמרה לך שאין לך ערך, עכשיו מהללת אותך על מעשה שעשית. הדבר מוסיף וגורם לתחושת אי-נוחות. אתם עלולים לחשוב, "אולי הם בעצם לא כל כך רעים." הם כן. זה פשוט עוד טכניקה שלהם לגרום לכם לאי-יציבות ולפקפק במציאות שלכם. שימו לב למה הם היללו אתכם, זה בדרך כלל דבר המשרת את הגזלייטר.

7.הם יודעים שבילבול מחליש אנשים

הגזלייטים יודעים שאנשים מחפשים סוג של יציבות ונורמליות. המטרה שלהם היא לפגוע בכך באמצעות פקפוק תמידי בכל דבר. והנטייה הטבעית של בני האדם היא לבקש עזרה מאדם קרוב, כדי להרגיש יותר יציבים – ובמקרה האדם הזה הוא הגזלייטר.

8.הם מבצעים השלכה

בין אם הם בוגדים או כל דבר אחר, הם מאשימים אתכם בזה. הדבר מתחיל להיות לעתים קרובות, כך שאתם מנסים להגן על עצמכם, וכך דעתכם מוסחת מהתנהגותו של הגזלייטר.

9.הם משתמשים באנשים אחרים נגדכם

מודעה

הם אמנים במניפולציות והם מוצאים את האנשים שיעמדו איתם לא משנה מה יקרה – והם משתמשים באנשים האלו נגדכם. הם יאמרו הערות כמו, "הוא יודע שאתה לא בסדר" או "האיש הזה יודע גם שאת חסרת תקנה" קחו בחשבון שרוב הסיכויים שהאדם הזה לא אמר את הדברים. הגזלייטר הוא פשוט שקרן תמידי. כאשר הוא משתמש בטקטיקה הזאת, אתם לא תדעו על מי לסמוך – והדבר יוביל אתכם בחזרה לגזלייטר. וזה בדיוק מה שהם רוצים: בידוד, נותן להם יותר שליטה עליכם.

10.הם אומרים לכם ולאחרים שאתם משוגעים

זה אחד הכלים היעילים של הגזלייטר. הוא יודע שאם הוא יפקפק בשפיות שלכם, אנשים אחרים לא יאמינו לכם כשתאמרו לאנשים אחרים שהגזלייטר מתעלל או יצא משליטה. הם מאסטרים בטכניקה הזאת.

11.הם אומרים לכם שכולם שקרנים

באמצעות זה שהם אומרים שכולם (המשפחה שלכם, חברים) שקרנים, הדבר גורם לכם לפקפק שוב במציאות שלכם. זאת טכניקה מניפולטיבית הגורמת לאנשים לפנות לגזלייטר למידע "הנכון" – שהוא לא נכון בכלל.

ככל שתהיו מודעים לטכניקות האלה, כך תזהו אותם במהירות ותמנעו ליפול למלכודת של הגזלייטר.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.