עור יבש: גורמים ודרכי טיפול

עור יבש: גורמים ודרכי טיפול

עור יבש הוא מצב לא נעים המתאפיין בקשקשים, גירוד, יבשושיות, עקצוץ וסדקים בעור. ישנן מספר סיבות וגורמים לכך, ישנם אנשים שלהם יש עור יבש באופן טבעי ולכן זה מתרחש אצלם לעתים קרובות.

עם זאת, גם לאנשים בעלי עור שומני במיוחד, קורה שעורם מתייבש מסיבות שונות או שהם לוקים בתופעת עור מסוימת.

יובש בעור יכול להתרחש לאורך כל חלקי הגוף אבל בדרך כלל מופיע ברגליים, זרועות ובאזור הבטן. אם שינוי אורח חיים ותזונה לא מסייע לכם בשיפור הסימפטומים, כדאי וחשוב שתצרו קשר עם רופא המשפחה שלכם. עם זאת, יש דרכים טבעיות וביתיות לטיפול בעור יבש אותן נפרט בהמשך.

סוגי עור יבש

עור יבש שלא משתפר לאחר טיפול ביתי ובעזרת שינויים בתזונה ובאורח החיים, מצביע על תופעה או בעיה רפואית זו או אחרת. דרמטיטיס היא דלקת עור והשם הרפואי למצב של עור יבש כרוני. ארבעת סוגי הדרמטיטיס הנפוצים הם:

המשיכו לקרוא למטה

 • דלקת עור אלרגית
 • דלקת עור אטופית
 • דלקת כתוצאה ממגע
 • דלקת עור חלבית

דלקת עור אלרגית נוצרת מתגובה אלרגית לחומרים מסוימים היוצרים פריחה. היא גם ידועה בשם אקזמה. הפריחה הזו מובילה לעור אדום ומגרד ולקשקשים וסדקים על העור. עור אלרגי לא משתפר מעצמו, להפך – העור היבש נהיה גרוע יותר עם חשיפה לאלרגנים כמו אבק, שיער בעלי חיים או אבקנים שנמצאים בסביבה שלכם.

דלקת עור אטופית היא תופעת עור כרונית (תופעה שלעיתים נפוצות מועברת בתורשה) שגורמת לעור יבש במיוחד ועליה נפרט עוד בהמשך.

דלקת עור כתוצאה ממגע מתרחשת בחשיפה לחומר כימי היוצר גירוי. במקרה שכזה, העור מיד מגיב בצריבה, יובש, כאב והתייבשות. לדוגמה: רעלת עץ האלון היא חומר טבעי היוצר גירוי המעורר דרמטיטיס.

דלקת עור חלבית מתרחשת כאשר העור מייצר כמות גבוהה מדי של שומן. התוצאה היא עור אדום, מלא פריחה, בעל קשקשים וסדקי עור. דלקת עור חלבית היא נפוצה במיוחד באיזור הקרקפת. דלקת כזו היא נפוצה במיוחד בקרב תינוקות.

גורמים וסיבות

מקרים רבים של יובש יתר בעור נגרמים מסיבה סביבתית כמו מחלות או גורמים באורח החיים שלכם – חומרים שאנו צורכים, באים איתם במגע או נמצאים בסביבתנו. סיבות פוטנציאליות להיווצרות עור יבש הן:

 • מזג אוויר: בכלליות, העור שלנו נוטה להיות יבש בחורף, כאשר הטמפרטורות יורדות והלחות משתנה בהתאם. אך גם להיפך, בסביבה מדברית ויבשה במיוחד גם עלול להיווצר עור יבש, במקומות עם טמפרטורות גבוהות ורמות לחות נמוכות.
 • חום: חימום מרכזי, תנורי עץ, מפזרי חום ואמבטיות מייבשים את העור וכדאי להימנע מהם בעת הצורך.
 • אמבטיות חמות ומקלחות: רחצה במים חמים ומקלחות חמות במיוחד מייבשות את העור. גם שחייה קבועה מייבשת את העור, במיוחד בבריכות עם כלור.
 • סבונים ונוזלי ניקוי המעוררים תגובה: סבונים ונוזלי כביסה מפחיתים לחות בעור ומורידים שכבת לחות מהעור. דאודורנטים וסבונים אנטיבקטריאליים הם גם חלק מהבעיה, הגורמים הבעייתיים ביותר. ישנם סוגי שמפו רבים שעלולים לייבש את הקרקפת וסוגי סבון רבים מייבשים את העור, כדאי וחשוב לשים לב.
 • חשיפה לשמש: שמש מייבשת את העור וקרני האולטרה סגול חודרים מתחת לשכבת העור החיצונית ומחלחלים הישר לתוך העור. הנזק החמור ביותר לעור שלנו למעשה מתרחש מתחת לשכבה החיצונית של העור, נזק שמוביל לקמטים עמוקים ולעור רפוי.
 • מצבי עור שונים: אנשים עם בעיות עור כמו אקזמה ודרמטיטיס אטופי או דלקת עור אחרת היוצרת שכבות של עור יבש, מגורה וכואב ותאי עור מתים, כולם יוצרים קשקשים גסים על העור.
קראו על  דלקת התוספתן (אפנדיציט): גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

איך מטפלים בעור יבש?

רופאי עור מטפלים בדרמטיטיס כל הזמן, זו תופעה שכיחה. מעבר לשינוי הרגלים ואורח חיים, רופאים רבים יעניקו מרשמים לתרופות שיעזרו לשקם ולטפל בעור הכואב והמגורה, משחות או כדורים.

חשוב מאוד, גם במקרה של עור מגורה, ליצור כמה שפחות גרד ולצמצם את הגירוד כדי להפחית את הסיכון של זיהום. אם ישנם פצעים פתוחים הנוצרו כתוצאה מגירוד, יכול להיות שתצטרכו להיעזר בתרופה אנטיביוטית כדי לא להחמיר את המצב.

המשיכו לקרוא למטה

שינוי באורח החיים שמוביל לשיפור

מספר שינויים לשגרה שלנו יכולים לעזור למנוע עור יבש:

 • התקלחו יום כן, יום לא כדי לשמור על הלחות בעור.
 • בעת המקלחות, קצרו את השהות בהן! התקלחו למשך זמן קצר, 5-10 דקות.
 • הימנעו ממקלחות ואמבטיות חמות.
 • השתמשו בסבון וחומרי רחצה עשירים בלחות.
 • הימנעו משפשוף חלקי עור מגורים.
 • ייבשו את העור עם מגבת רכה בטפיחות עדינות
 • השתמשו בקרם לחות מיד לאחר המקלחת כדי לשמור על לחות העור
 • השתמשו במכשיר אדים בבית כדי לשמור על רמת לחות גבוהה
 • שתו כמות רבה של מים לאורך היום

חשוב גם להתאים לעורכם את קרם הלחות הטוב ביותר עבורכם, קרמים עשירים בלחות המונעים יובש. קרמים עם שמן זרעי ענבים וחומרים נוגדי חמצון מסייעים בלכידת מים בעור ושמירה על עור לח.

אם העור שלכם יבש במיוחד, היעזרו בקרמים וחומרים על בסיס וזלין. אם העור שלכם הופך לשומני במיוחד, במיוחד בקיץ, בחרו קרמים קלילים על בסיס מים ללא שמן.

לפניכם מספר תרופות ביתיות לטיפול בעור יבש

1.שמן זית

שמן זית הוא חומר מעולה לעור שכולל נוגדי חמצון וחומצות שומניות בריאות, שניהם מועילים לגוף במיוחד. השמן מסייע בריכוך ומעניק לחות לעור יבש לאורך הגוף כולו.

 • לתוצאות אופטימליות, מרחו בעדינות שכבה עדינה של שמן זית מתחת לקרם הגוף הרגיל שלכם.
 • חצי שעה לפני המקלחת, מרחו שמן זית על הידיים, רגליים ואיזורים נוספים בהם יש עור יבש. התקלחו מקלחת מהירה ואז מרחו קרם לחות עדין וקליל על העור.
 • ערבבו 2 כפות שמן זית עם 4 כפות של סוכר חום איכותי והוסיפו כף דבש לתערובת שהתקבלה. מרחו את התמיסה הביתית על עורכם היבש בתנועות מעגליות קלות ועדינות, למשך מספר דקות. התקלחו מקלחת מהירה ואז מרחו קרם לחות קליל.
קראו על  13 דרכים למניעת סוכרת

2.חלב

לחלב יש תכונות נוגדות דלקות ומרגיעות במיוחד, תכונות שמסייעות להיפטר מעור יבש ומגרד. בנוסף, החומצה הלקטית בחלב מסייעת להסרת תאים מתים ומגבירה את היכולת של העור לאצור לחות. הידעתם? חלב גם מבהיר את העור שלכם במידה מסוימת.

 • השרו מטלית בחלב קר ושימו את המטלית על עור יבש למשך חמש עד שבע דקות. מרחו בעדינות את החלב מעצמכם בעזרת מטלית נוספת שנטבלה גם היא מראש במים חמימים. ככה תשמרו על הלחות בתוך העור, במיוחד אם תתמידו בתהליך מדי יום.
 • הוסיפו מספר טיפות של מי ורדים לארבע כפות חלב, מרחו את הנוזל המתקבל לאורך כל הגוף, השאירו אותו עליכם למשך עשר דקות ואז שטפו את הגוף במים קרים – אם אפשר, חזרו על הפעולה פעמיים ביום.

3.דבש

דבש נחשב לחומר המעניק לחות בצורה טבעית, חומר עמוס תכונות חיוביות עשירות באנטיאוקסידנטים, אנטי-מיקרובים וחומרים מעודדי לחות.

המשיכו לקרוא למטה

 • לפני מקלחת או אמבטיה, מרחו דבש על כל הגוף והותירו את הדבש על הגוף למשך חמש עד עשר דקות. חזרו על הפעולה מדי יום כדי ליהנות מעור עשיר בלחות.
 • מדדו וערבבו כמות שווה של שעוות דבורים טבעית, דבש לא מעובד ושמן זית. המיסו את שעוות הדבורים במחבת קטנה מעל חום נמוך וערבבו פנימה את הדבש ואת שמן הזית. מרחו את התמיסה על הגוף לאחר שהיא מצטננת מעט והותירו אותה על העור למשך עשר דקות. אחרי עשר דקות, הכנסו למקלחת להסיר את שאריות החומרים. חזרו על כך מדי יום או כל יומיים.

4.יוגורט

יוגורט הוא חומר מדהים הידוע בתכונות שלו המסייעות לייבוש עור דלקתי, הוא עשיר בנוגדי חמצון וחומרים אנטי-דלקתיים שמסייעים להקל על עור יבש ומגורה. בנוסף, המרכיבים בחומצה הלקטית מסייעים לנו להיפטר מבקטריה, חיידקים וזיהומים הגורמים ליובש או גירוד על העור.

 • מרחו יוגורט טרי על הידיים, פנים ורגליים ועסו אותו בעדינות אל תוך העור. הותירו את היוגורט על העור למשך עשר דקות ורק אז הכנסו למקלחת או אמבט לרחוץ את היוגורט מכם. ליוגורט יש תכונות המסייעות לחשיפת העור היבש שלכם ומקדמת הסרת תאים מתים, הוא גם יסייע להסרת עור מגורה ויבש ויעזור לעור שלכם להרגיש ולהיראות נעים ורענן. כדאי לחזור על הפעולה פעם ביום, זה יעזור לטפל בבעיה לעומק.
 • ערבבו חצי כוס יוגורט עם 3 כפות של פפאיה מרוסקת או מעורבלת. ערבבו בפנים מספר טיפות דבש ומיץ לימון, מרחו על העור והותירו על העור למשך עשר דקות, רק אז שטפו את העור במים קרים. חזרו על הפעולה פעם ביום.
קראו על  8 דברים מפתיעים שפוגעים בחיידקי הבטן

5.שמן קוקוס

שמן קוקוס הוא שמן טבעי מעולה לטיפול בעור יבש, משום שיש לשמן כמות מצוינת של חומצות שומניות המסייעות לשיקום העור ומפצות על אובדן לחות בעור.

 • מרחו שמן קוקוס חמים בחופשיות על הגוף כולו לפני השינה. שטפו את הגוף שאתם קמים בבוקר. חזרו על הפעולה מדי ערב כדי להפוך את העור שלכם לעור חלק, רך ונעים.
 • מרחו שמן קוקוס על העור מיד לאחר מקלחת או אמבטיה, כאשר העור חמים ולח מהמקלחת, לשמן הקוקוס יש נטייה להיספג בקלות רבה יותר. חזרו על המריחה פעם ביום.

מה הטיפול הנכון והפתרון המתאים לעור יבש?

עור יבש מפעם לפעם הוא תופעה שקל לנהל דרך שינויים קלים בסגנון אורח החיים, בתזונה, בהרגלים ובתוספת של טיפולים ביתיים לשגרה היומיומית. אך עם זאת, לא כל בעיה בעור יכולה להיפתר דרך טיפול ביתי.

אם אתם חוששים שיש לכם דרמיטיטיס, גשו לקבלת טיפול רפואי ולייעוץ עם רופא, כנראה שתצטרכו טיפולים אנטיביוטים ותרופתיים כדי לפתור את הבעיה. דרמטיטיס לא מטופל הוא מצב מדרדר שרק מחמיר עם הזמן ולכן חשוב לזהות את הבעיה ואת הדלקת בהקדם כדי להעלים את הבעיה ולהפחית נזק לעור.

מארז התזונה של אגוגו לירידה במשקל!

מארז התזונה של אגוגו מסייע כבר לאלפים לאכול בריא ולרדת במשקל. ועכשיו הוא מקבל שדרוג משמעותי נוסף. לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה