15 תסמינים של סרטן שלא כדאי להתעלם מהם
המשיכו לקרוא למטה

15 תסמינים של סרטן שלא כדאי להתעלם מהם

 

הגוף שלנו עובר שינויים לאורך כל חיינו. לפעמים, שינויים מסוימים יכולים להיות סימן לסרטן. הדרך הטובה ביותר היא פשוט להיות עירניים לגופנו, כדי שנוכל להבחין בשינויים חריגים ולגשת לבדיקה אצל רופא במקרה הצורך. אז, למה צריך לשים לב?


שינויים בעור

נקודה חדשה על העור, או נקודה שמשנה את גודלה, צורתה או צבעה, עשויה להוות סימן לסרטן העור. סימן נוסף הוא נקודה שאינה דומה לכל שאר הנקודות בגופכם. אם יש לכם סימנים חריגים, בקשו מהרופא שלכם לבדוק את העור שלכם. הוא יבצע בדיקה, והוא עשוי להסיר מהעור חתיכה קטנה (המכונה ביופסיה), על מנת לחפש ביסודיות אחר תאים סרטניים.

שיעול מתמשך

אם אינכם מעשנים, הסיכוי לכך ששיעול מתמשך יהווה סימן לסרטן הוא קטן מאוד. בדרך כלל, הוא מהווה תוצאה של טפטוף אחורי, אסתמה, רפלוקס ושטי-קיבתי או זיהום. אך אם השיעול לא נעלם או שאתם משתעלים דם – במיוחד אם אתם מעשנים – בקרו אצל הרופאה. היא עשויה לבדוק ליחה מהריאות שלכם, או לבצע צילום רנטגן של החזה, על מנת לחפש אחר סרטן הריאות.

שינויים בחזה

רוב השינויים בחזה אינם מהווים תוצאה של סרטן. אך עדיין חשוב שתספרו עליהם לרופאה שלכם, ותבקשו ממנה לבדוק אותם. ספרו לה על כל גבשושית, שינוי בפטמות או הפרשה מהפטמות, אדמומיות או עיבוי, או כאב בחזה. היא תבצע בדיקה והיא עשויה להציע ממוגרמה, MRI או אולי אף ביופסיה.

נפיחות

אתם עשויים לחוות תחושה של נפיחות ושובע בשל התזונה שלכם, או אולי אף בשל הלחץ שאתם חווים בחייכם. אך אם היא אינה משתפרת או שאתם חווים גם עייפות, ירידה במשקל או כאבי גב, לכו להיבדק. נפיחות מתמשכת בקרב נשים עשויה להוות סימן לסרטן השחלות. הרופאה שלכם יכולה לבצע בדיקה בצוואר הרחם על מנת לברר מה הגורם לנפיחות.

קראו על  מה קורה בגוף שלכם כשאתם שותים אלכוהול

קראו על נפיחות רצינית: אל תתעלמו מסימני האזהרה האלו

בעיות בעת מתן שתן

גברים רבים חווים בעיות במתן שתן כאשר הם מזדקנים, כגון הצורך לתת שתן לעתים קרובות יותר, דליפות או זרם חלש. בדרך כלל, אלו סימנים לערמונית מוגדלת, אך הם גם יכולים לאותת על סרטן הערמונית. בקרו אצל הרופא שלכם לצורך בדיקה, ואולי אף בדיקת דם מיוחדת המכונה בדיקת אנטיגן סגולי של הערמונית.

בלוטות לימפה נפוחות

בצוואר, בבתי השחי ובמקומות אחרים בגופכם, קיימות בלוטות קטנות בצורת שעועית. כאשר הן מתנפחות, לעתים קרובות, הן מאותתות על כך שהגוף שלכם נלחם בזיהום כגון צינון או סטרפטוקוקוס. גם חלק מסוגי הסרטן, כגון לימפומה ולוקמיה, יכולים לגרום לסוג כזה של נפיחות. דברו עם הרופאה שלכם על מנת לזהות את מקור הבעיה.

דם בעת שימוש בשירותים

אם אתם רואים דם באסלה לאחר השימוש בשירותים, כדאי שתדונו בכך עם הרופא שלכם. סביר להניח שהצואה הדמית מהווה תוצאה של ורידים מודלקים ונפוחים המכונים טחורים, אך היא גם עשויה להוות סימן לסרטן המעי הגס. דם בשתן יכול לאותת על בעיה כגון זיהום בדרכי השתן, אך גם על סרטן כליות או סרטן השלפוחית.

שינויים באשכים

אם אתם מבחינים בגבשושיות או נפיחות באשכים שלכם, עליכם להתייעץ עם רופא באופן מיידי. גוש חסר כאב הוא הסימן הנפוץ ביותר לסרטן האשכים. עם זאת, לעתים גבר עשוי רק לחוש תחושה כבדה בבטן התחתונה או בשק האשכים שלו, או להבחין בכך שהאשכים שלו מרגישים גדולים יותר. הרופא שלכם יערוך בדיקה גופנית של האזור, והוא עשוי להיעזר בסריקת אולטרה סאונד על מנת לראות אם קיים גידול או שמדובר בבעיה אחרת.

המשיכו לקרוא למטה

קושי בבליעה

צינון, רפלוקס קיבתי-ושטי או אפילו תרופות מסוימות, כולם עשויים להקשות על הבליעה מדי פעם. אם הקושי אינו משתפר לאורך הזמן או בעקבות שימוש בנוגדי חומצה, בקרו אצל הרופא. קושי בבליעה עשוי להוות סימן לסרטן בגרון או בצינור שבין הפה לקיבה, המכונה ושט. הרופא שלכם יבצע בדיקה כללית ומספר בדיקות מיוחדות כגון בדיקת בריום, במסגרתה תבלעו נוזל גושי על מנת שהגרון שלכם יופיע בבירור רב יותר בצילום רנטגן.

קראו על  איך להגן על עצמכם כאשר הסרטן תורשתי במשפחתכם

דימום וגינאלי חריג

לדימום שאינו חלק מהמחזור החודשי הרגיל עשויים להיות גורמים רבים, כגון שרירנים או אפילו סוגים מסוימים של אמצעים למניעת הריון. אך ספרו לרופאה שלכן אם אתן מדממות בין המחזורים, לאחר קיום יחסי מין, או אם אתן מבחינות בהפרשות דמיות. היא תרצה לשלול את סרטן הרחם, סרטן צוואר הרחם או סרטן הנרתיק. וודאו כי אתן מספרות לה אם אתן מדממות לאחר גיל הבלות. זו לא תופעה נורמלית, ועליה להיבדק באופן מיידי.

בעיות בפה

החל מריח רע ועד לפצעים, רוב השינויים בפה שלכם אינם חמורים. אך אם אתם רואים כתמים לבנים או אדומים או פצעים בפה שאינם מחלימים תוך שבועיים – במיוחד אם אתם מעשנים – לכו לבקר אצל הרופאה. אלו עשויים להוות סימן לסרטן הפה. תוכלו גם לחפש אחר גושים בלחיים שלכם, קושי בהנעת הלסת או כאבים בפה.

ירידה במשקל

כמובן שתוכלו לרזות כאשר אתם משנים את האופן שבו אתם אוכלים או מתעמלים. ירידה במשקל עשויה להתרחש גם כאשר יש לכם בעיות אחרות, כגון לחץ או בעיה בבלוטת התריס. אבל זה לא נורמלי לאבד 4 ק”ג או יותר מבלי לנסות. ההרזיה הזו עשויה להוות סימן ראשוני לסרטן הלבלב, הקיבה, הושט או הריאות.

חום גבוה

בדרך כלל, חום גבוה אינו דבר שלילי. לפעמים הוא רק סימן לכך שהגוף שלכם נלחם בזיהום. הוא עשוי להוות גם תופעת לוואי של חלק מהתרופות. אך חום גבוה שאינו חולף ואין לו סיבה ברורה, עשוי להוות סימן לסרטן הדם, כגון לוקמיה או לימפומה.

צרבת או קלקול קיבה

כמעט כולם חשים את התחושה הצורבת הזו לעתים, בדרך כלל בשל התזונה שלנו או לחץ. אם שינויים באורח החיים אינם מצליחים לעזור, וקלקול הקיבה שלכם לא מפסיק, הרופאה שלכם עשויה לרצות לערוך מספר בדיקות ולחפש אחר הגורם. תופעות אלו עשויות להוות סימן לסרטן הקיבה.

המשיכו לקרוא למטה

קראו על  13 מזונות שיכולים להפחית את הסיכון לסרטן

עייפות

הרבה דברים עשויים לגרום לכם להיות עייפים מאוד, ורובם אינם חמורים. אך עייפות היא סימן מוקדם אחד לחלק מסוגי הסרטן, כגון לוקמיה. חלק מסוגי סרטן המעי הגס והקיבה עשויים לגרום לאובדן דם שאינכם מסוגלים לראות, ולכן לגרום לכם לחוש עייפות רבה. אם אתם תשושים כל הזמן ומנוחה אינה עוזרת, שוחחו עם הרופא שלכם.


חדש באגוגו! אפטרמיל!


לרדת במשקל עם אגוגו!

רוצים תפריט תזונתי אישי וליווי צמוד של אגוגו? עשרות כבר הצטרפו לתכנית התזונתית שלנו. לחצו לפרטים>>

מארז התזונה של אגוגו!

מארז התזונה של אגוגו מסייע לאלפים לרדת במשקל בצורה יעילה וקלה! רוצים פרטים? לחצו על הקישור.

תכנים נוספים של אגוגו