היתרונות הבריאותיים של הבזיליקום
המשיכו לקרוא למטה

היתרונות הבריאותיים של הבזיליקום

בזיליקום, הידוע גם בשם “ריחן”- הוא צמח השייך למשפחת המנטה. הוא משמש לעתים קרובות לתיבול בבישול. מקורו של הבזיליקום בהודו ובשטחים טרופיים אחרים של יבשת אסיה. מאמר זה מדגיש את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של הבזיליקום ומספק פרופיל תזונתי שלו.

הבזיליקום ידוע כשימושי מאוד במטבח האיטלקי – הוא אחד מהמרכיבים העיקריים ברוטב הפסטו. הבזיליקום גם נכלל הרבה במטבח האינדונזי, התאילנדי והויטנאמי.

המילה “ריחן” נובעת מתוך המילה היוונית- “basileus” (“בסיליוס”), כלומר “מלך”. במילון אוקספורד האנגלי נאמר כי “ייתכן שהבזיליקום שימש כתמרוק, מרחץ או תרופה מלכותית”.

למעשה, יש לא מעט אמונות הקשורות לבזיליקום. הצרפתים מתייחסים אליו לעתים קרובות כאל “צמח המלכות” ובפולקלור היהודי- בזיליקום נחשב כמחזק את הגוף בזמן צום.

הבזיליקום משמש ברפואה הטמילית והאירוודית, שהן סוגים של רפואה מסורתית פופולרית בתת היבשת ההודית.

ישנם סוגים שונים של בזיליקום, אשר נבדלים בטעם ובריח. לבזיליקום מתוק (הבזיליקום הזמין ביותר מסחרית, המשמש במזון איטלקי) יש ריח ציפורן חזק בגלל הריכוז הגבוה של החומר -ויוגנול. לחלופין, לבזיליקום ליים ולימון יש ריח הדרים חזק בשל הריכוז הגבוה של הלימונן.

היתרונות הבריאותיים של בזיליקום

מחקרים מצביעים על כך שישנם כמה יתרונות בריאותיים הקשורים לבזיליקום. מחקר שנערך על ידי חוקרים באוניברסיטת פורדו, גילה כי הריחן מכיל מגוון רחב של שמנים אתריים, עשיר בתרכובות פנוליות ומגוון רחב של רכיבים טבעיים אחרים, כולל פוליפנולים כגון פלבנואידים ואנתוציאנינים.

הבזיליקום מכיל כמויות גדולות של בטא-קריופילן, אשר עשוי להיות שימושי בטיפול בדלקת פרקים ומחלות מעי דלקתיות, על פי מחקר שנערך במכון הטכנולוגי הפדרלי של שוויץ.

מחקר נוסף בנושא בריאות העצם, אישר כי בטא-קריופילן עשוי להיות שימושי בטיפול במחלות מסוימות עם מרכיב דלקתי. המחקר בוצע על חולדות הסובלות ממחלות דלקתיות והחוקרים סיכמו שלבטא-קריופילן יש פעילות אנטי-ארתריטית בולטת שניתן לייחס לפעילות האנטי-דלקתית שלו.

קראו על  פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה: מה ההבדל?

הפחתת דלקת ונפיחות

מחקר אחד, שהוצג באירוע השנתי של איגוד הרוקחות בארה”ב, גילה כי “תמציות של ריחן קדוש הראו ירידה בנפיחות של עד 73%,  במהלך 24 שעות לאחר הטיפול”.

השפעות אלה על נפיחות היו דומות במידה מסוימת לאלה שנצפו עם התרופה דיקלופנאק – תרופה אנטי דלקתית הנמצאת בשימוש נרחב לטיפול בדלקת פרקים.

המשיכו לקרוא למטה

המחברים סיכמו כי תוצאות מחקרם תמכו בשימוש של טיפולים מסורתיים אלה בבעיות דלקתיות, כגון דלקת פרקים.

תכונות אנטי-אייג’ינג

על פי מחקר שהוצג בכנס התרופות הבריטי (BPC) במנצ’סטר, לבזיליקום יש גם תכונות שיכולות לסייע במניעת ההשפעות המזיקות של ההזדקנות.

תמצית ריחן קדוש הייתה יעילה בחיסול מולקולות מזיקות ומניעת נזק שנגרם על ידי מספר רדיקלים חופשיים בכבד, במוח ובלב.

החוקרים, חקרו את הצמח מבחינת תכונות נוגדות חמצון ונוגדות הזדקנות. המחקר הצליח לאמת את השימוש המסורתי בצמח כחומר המקדם מראה צעיר במערכת הרפואה האיורוודית, והוא גם עזר לתאר כיצד פועל הצמח ברמה התאית.

עשיר בחומרים נוגדי חמצון

תוצאות מחקר שפורסמו בכתב העת “חינוך ומחקר ברוקחות מתקדמת” הראו כי לתמצית אתנול (בזיליקום אוקימון) הייתה יותר פעילות נוגדת חמצון מאשר לנוגדי חמצון סטנדרטיים.

תכונות אנטי-בקטריאליות

מחקרי מעבדה הראו כי לבלזיליקום יש כמה תכונות אנטיבקטריאליות. תכונות אנטיבקטריאליות אלו נובעות ככל הנראה מהשמנים הנדיפים שבו, הכוללים אסטרולה, לינול, סינול, אאוגנול, סייבנין, מיסרן ולימונן.

המשיכו לקרוא למטה

הבזיליקום מגביל את הצמיחה של חיידקים רבים, כולל- ליסטריה מונוציטוגנים, סטפילוקוקוס אוראוס, אסטריכיה קולי, ירסיניה אנטרוקוליטיקה ופסאודומונס אארוגינוזה.

זה יכול להצביע על כך שהוספת ריחן טרי לסלט לא רק מוסיפה טעם, אלא גם עוזרת להפחית את מספר החיידקים המזיקים על הצלחת.

חדש באגוגו! אפטרמיל!


לרדת במשקל עם אגוגו!

רוצים תפריט תזונתי אישי וליווי צמוד של אגוגו? עשרות כבר הצטרפו לתכנית התזונתית שלנו. לחצו לפרטים>>

קראו על  9 יתרונות בריאותיים לארטישוק

מארז התזונה של אגוגו!

מארז התזונה של אגוגו מסייע לאלפים לרדת במשקל בצורה יעילה וקלה! רוצים פרטים? לחצו על הקישור.

תכנים נוספים של אגוגו