אדפטוגנים: יתרונות, מקורות ותופעות לוואי
מודעה

אדפטוגנים: יתרונות, מקורות ותופעות לוואי

אדפטוגנים אינם מגמה תזונתית חדשה, ואפילו לא תרופה ללא מרשם. למרות השם הארוך והמסובך, אדפטוגנים אינם אלא צמחי מרפא עוצמתיים, המסייעים בחיזוק מערכת האדרנל, האחראי על ההורמונים בגוף, אשר מתקשרים ללחץ. קבוצת צמחים ייחודית זו יכולה להתאים את פעולותיה, כך שיתאימו לצרכיו הספציפיים של הגוף.

צמחים אדפטוגנים נחקרים מזה זמן רב. החוקרים גילו כי לאדפטוגנים ישנן מספר השפעות משמעותיות על הגוף, כגון גירוי מערכת העצבים המרכזית, השפעות אנטי-דכאוניות יסודות ניאופרוטקטיביים ותכונות מעוררות.

אדפטוגנים טובים במיוחד לאנשים המנהלים אורח חיים לחוץ מאוד. היכולת להוריד את רמות הקורטיזול (שלעיתים קרובות גורם ללחץ כרוני) בגוף הוא המפתח לנטרול הנזק הנוראי הנגרם בשל לחץ יומיומי.

המשיכו לקרוא וגלו את יתרונות האדפטוגנים ואת המקורות הבטוחים ביותר שלהם.

המשיכו לקרוא למטה

מהם היתרונות הגדולים ביותר של האדפטוגנים?

לא רק שהאדפטוגנים מסייעים בהתמודדות עם לחץ, חרדה ועייפות, הם גם מציעים מגוון עצום של יתרונות בריאותיים, לרבות שיפור הריכוז והסיבולת הגופנית, מניעת תנודות במצב הרוח, חיזוק מערכת החיסון, שמירה על המשקל והעלאת ההתנגדות לקרצינוגנים כימיים המגבירים את הסיכון לסרטן.

יתר על כן, הוכח כי אדפטוגנים מסייעים בויסות חוסר איזון הורמונלי.

מחקר שנערך על ידי המכון השוודי לחקר ולפיתוח צמחים הוכיח כי אדפטוגנים מקדמים את הבריאות הכללית, במיוחד כשאדם נוטל אותם כתוסף לתרופות אחרות, המיועדות לבעיות בריאות קלות ולמחלות ספציפיות.

מחקר זה טען גם כי צמחים אדפטוגנים יכולים לעזור לחולי לב ולסובלים ממגוון הפרעות נוירולוגיות, לרבות אלו המופיעות כחלק מתהליך ההזדקנות.

ישנם צמחים אדפטוגניים שיכולים לעזור בטיפול במצבים או במחלות מסויימים, לרבות חרדה, דכאון, סכיזופרניה והפרעות נפשיות אחרות. למשל, אותו מחקר שוודי העלה כי צמח השיזנדרה, אחד מהצמחים האדפטוגניים הפופולריים ביותר, יעיל בשיפור תפקוד הריאות ובטיפול במספר הפרעות נוירולוגיות, כגון סכיזופרניה.

סקירות מדעיות אחרות העלו כי אדפטוגנים מסייעם גם בנטרול תסמיני תשישות ועייפות כרונית, ועשויים להועיל כאשר הם נלווים לתרופות אחרות, אשר נועדו לטפל במצבים רפואיים אקוטיים וכרוניים.

אנשים החווים צניחת אנרגיה מהירה בשל מצב רפואי כרוני, מקבלים גם טיפול בתוספים המכילים צמחים אדפטוגניים.

המשיכו לקרוא למטה

מהם המקורות הטובים ביותר לאדפטוגנים?

ישנם צמחים אדפטוגניים רבים, ורבים מהם בטוחים לשימוש לצורך טיפול בבעיות בריאותיות מסויימות. אחדים מהאדפטוגנים הללו נדירים וקשה למצוא אותם, כך שהשימוש בהם כתוספים הוא הפתרון היחיד. להלן מספר האדפטוגנים שיש לשקול את נטילתם:

1.רודיולה

נקראת גם שורש הזהב. זהו צמח אדפטוגני בעל עוצמה רבה, שהיה בעיקר המוקד ברוב המחקרים העוסקים בתחום האדפטוגנים.

רודיולה מסייעת בהתמודדות עם עייפות פיזית ונפשית הנגרמת מלחץ, ומקלה על התקפי חרדה. קוסמונאוטים רוסים, אנשי צבא וספורטאים השתמשו ברודיולה על מנת לשפר את בריאותם.

רודיולה הינה מקור מצויין לסאלידרוסיד, פיטוכימיקל המסייע בהאטת תהליך ההזדקנות ונלחם בתסמיני החרדה השכיחים ביותר. זאת, בשל יכולתה של הרודיולה להעלות את רמות החלבונים נוגדי הלחץ ולדכא את יצירת הקורטיזול.

חוקרים גילו כי רודיולה מסייעת בשמירה על דפוסי שינה ואכילה תקינים לאחר לחץ, בנטרול דחק הגורם לחמצון, הפחתת תשישות פיזית ונפשית וצמצום דחק הנובע מקרינה ומחום, כמו גם הגבלת החשיפה לחומרים כימיים רעילים.

קראו על  תזונה לאחר אימון: מה לאכול אחרי אימון

מספר מחקרים אנקדוטליים הוכיחו אף הם כי רודיולה יכולה להגן על הכבד ועל הלב, לשפר את הזכרון, להגביר את ניצול החמצן, להוריד במשקל ואפילו להאריך חיים.

2.אשווגאנדה

צמח אדפטוגני פופולרי המכיל כמות גדולה של כימיקליים רפואיים טובים, כגון לקטונים סטרואידיים (ויטאנולידים), קולין, אלקלואידים, חומצות אמינו, חומצות שומן ומגוון סוכרים.

מטפלים בצמחים משתמשים באשוואגנדה כדי לטפל בהפרעה כפייתית-טורדנית (OCD) קלה, להוריד לחץ דם, לטפל בהפרעות שינה, למתן תשישות כרונית ולהקל על תסמיני אין אונות הנגרמים בשל תשישות או חרדה.

המשיכו לקרוא למטה

אשווגאנדה תומך הן בתפקודי החיסון והן בתפקודי בלוטת התריס. בגלל טעמו וריחו הנוראיים, האשווגאנדה ניתנת בכמוסות בדרך כלל.

לאור 200 מחקרים וסקירות שנערכו אודות יתרונותיו הבריאותיים של צמח זה, כבר ברור שצמח אדפטודני זה עוזר בחיזוק השרירים, מעצים את החלמת השרירים, משפר תפקוד מיני הן בקרב גברים והן בקרב נשים, בעל נוגדות-מלריה, מפחית ומונע דלקת, מוריד כולסטרול, מווסת את רמת הסוכר בדם, מצמצם נזק עצבי וניוון תאי מוח, מטפל בדכאון ובחרדה מבלי לגרום לנמנום, משפר זכרון, למידה, תגובה ומיקוד, מפחית את תופעות הלוואי של הלחץ ומחזק את מערכת החיסון.

3.שורש אסטרגלוס

שורש האסטרגלוס משמש את הרפואה הסינית מאות שנים בכדי לשפר את תפקוד מערכת החיסון ולהלחם במחלות הנובעות מלחץ.

שורש האסטרגלוס מסייע בהגדלת מספר התרכובות נוגדות הדחק בגוף, ועוזר לו לתקן ולמנוע את השלכות הדחק, ואף להחלים מהן.

הוא אף יכול לסייע בהחלשת כוחם של הורמוני הלחץ, לרבות קורטיזול, להצמד לקולטנים (רצפטורים).

4.טולסי

טולסי, הידוע גם בשמו ריחן קדוש, משמש בהודו באופן נרחב כתרופה טבעית התורמת לאריכות ימים.

הריחן הקדוש הוכח כתומך בבריאות העיניים, כמקל על סוגים רבים של כאבי ראש, משפר את בריאות השיניים מונע מחסור ב-ויטמין K, משפר את תפקוד המוח ואת בריאות מערכת העיכול, מקל על הפרעות נשימה, מגן מפני חיידקים ונגיפים, מטפל בחום, מאזן את ההורמונים, מצמצם את הסיכון לסוגים מסויימים של סרטן, מונע סוכרת, משפר את בריאות העור ועוד.

5.ג'ינסנג

אחד מהאדפטוגנים הפופולריים ביותר, בו נעשה שימוש בצפון אמריקה ובאסיה במשך מאות שנים.

אדפטוגן זה עוזר לחזק את ההשפעות נוגדות החמצון, בעמידה בלחץ, הורדת רמת הסוכר בדם והורדת רמות לחץ הדם. כמו כן, לג'ינסנג השפעה נוגדת-דכאון חזקה.

יתרונות בריאותיים אחרים לג'ינסנג אדום כוללים הקלה על תסמיני המנופאוזה (גיל המעבר אצל נשים), חיזור מערכת החיסון, עצירת התפשטות גידולים, מניעת סרטן, ויסות רמות הסוכר בדם, שיפור תפקוד הריאות, טיפול בבעיות בתפקוד המיני, סיוע בירידה במשקל, התמודדות עם דלקות, לרבות בצורתן הכרונית, הפחתת לחץ וכן ויסות תנודות במצב הרוח.

6.קורדיספס

גם קורדיספס משמשים מזה מאות שנים לטיפול במחלות ובבעיות שונות.

מדובר במספר סוגי פטריות בעלות תכונות נוגדות חמצון, אשר מונעים פגיעה במיטוכונדריה עקב לחץ.

קורדיספס מגרים את התא להפיק את החלבונים המסייעים לעמידה בלחצים ולמניעת הזדקנות בטרם עת.

בדומה לאדפטוגנים אחרים, קורדיספס עוזרים בשיפור תפקוד מערכת החיסון ומרגיעים את מערכת העצבים. יש בהן גם תכונות של תגובה הן לחומצה והן לבסיס, וכן תכונות אנטי-דכאוניות.

קראו על  כרוב ניצנים - 8 יתרונות בריאותיים וכיצד לבשל אותו

מאחר שהן נוגדות דלקת מטבען, קורדיספס מחזקים את מערכת החיסון ואף מצמצמים את הנזק הנגרם כתוצאה מדחק חמצוני בתאים. הם מגרים את ייצור תאי ההגנה המפחיתים את הסיכוי למוטציות כגון זיהומים ותאים סרטניים.

מחקרים אחדים הוכיחו כי קורדיספס יכולים להוות טיפול לסרטן, בכך שהם מדכאים את התפשטות הגידול, בעיקר על פני העור ובריאות.

קורדיספס משמשים בארצות שונות לטיפול בשיעול, תשישות, חולשה לאחר מחלות חמורת, תפקוד מיני ירוד, אי ספיקת כליות וכשל כלייתי.

מחקר שנערך על ידי בית הספר למדעי הרוקחות באוניברסיטת פקינג, בייג'ינג העלה כי קורדיספס הינם בעלי תכונות אנטי-אייג'ינג וגם עוזרים לשיפור ולתגבור פעילות נוגדי החמצון בגוף.

7.שורש ליקוריץ

שורש ליקוריץ הינו צמח אדפוטוגני שמשמש מזה אלפי שנים לטיפול במגוון בעיות בריאותיות, לרבות בטן דולפת.

מאחר שהוא עשיר בטריטרפנואידים, סטילבנואידים, קומרינים ופלבנואידים, שורש הליקוריץ הינו בעל תכונות אנטיביוטיות, אנטי-דלקתיות וגם נוגד חמצון.

שורש הליקוריץ ידוע בעיקר ביכולתו הגבוהה לשכך כאבים, לרבות התכווצויות קדם-וסתיות וכאבי שרירים. הוא יכול גם לשכך כאבים הנובעים מאקזמה ושאר בעיות עור.

צריכה במידה בינונית של שורש הליקוריץ יכולה לעזור בטיפול בתופעות חדלון ה-וסת וכל התסמינים הנגזרים ממנו, להרגיע כאב גרון, לטפל בשיעול, לחזק את מערכת החיסון, לצמצם את הסיכון ללקות בשפעת, באיידס וצהבת C, להתמודד עם תשישות אדרנל, לטפל בתסמונת הבטן הדולפת, להקל על צרבת ולהפחית כאב בטן, בעיות עיכול ובחילה.

8.אלאוטרו

נערכו מחקרים רבים על מנת להוכיח את השפעתו החיובית של אלאוטרו על גוף האדם.

אף על פי שהוא גורם ליותר תופעות לוואי יחסית לאדפטוגנים אחרים, אלאוטרו יכול להועיל לגוף מבחינה בריאותית במספר דרכים.

כאשר נוטלים אותו במינון המומלץ, אלאוטרו עוזר באיזון רמות הסוכר בדם, מעלה את רמות האנרגיה, משפר את הסיבולת, מחזק את מערכת החיסון, שומר על בריאות הלב, מוריד את רמות הטריגליצרידים ומוריד את רמות הכולסטרול ה"רע".

אלאוטרו נחשב כצמח אנטי-נגיפי בעל עוצמה, דבר שהופך אותו לתרופה המושלמת להצטננות ולשפעת.

חולים דיווחו כי האלאוטרו עוזר להם לווסת את קצב הלב ולמנוע את היווצרותם של קרישי דם פנימיים, ובכך מצמצם את הסיכון לשבץ ולמחלות לב וכלי דם.

אלאוטרו מועיל מאוד לחולי סרטן, משום שהוא תורם לחיזוק המערכת החיסונית.

9.שיזנדרה

השיזנדרה, המשמשת בדרך כלל ברפואה הסינית, גורמת למעט תופעות לוואי, אם בכלל. היא בולטת בטעמה, מכיוון שיש בה את כל חמשת הטעמים: מלוח, מתוק, מר, חמוץ וחריף. שיזנדרה מתפארת בתכונות נוגדות חמצון, אשר מסייעות לגוף לשמור על איזון ובאופן כללי, תורמות לבריאות מצויינת. נוסף על כך, שיזנדרה עוזרת להגן על הכבד מפני רעלנים רבים ומטפלת במחלות בדרכי הנשימה והעיכול. אף כי נדיר שצמח זה גורם לתופעות לוואי, עדיין מומלץ להיוועץ ברופא לפני השימוש בו לצורך ריפוי בעיות מסויימות.

10.ריישי

טכנית, זהו אינו צמח, אך מדובר באדפטוגן המוגדר לעיתים קרובות כנוזל חיים המסייע בריפוי בעיות בריאות רבות.

קראו על  מה ההבדלים בין חלבון צמחי לחלבון מן החי

בריישי נעשה שימוש בעיקר ברפואה הסינית ויש בו תכונות ההופכות אותו לאנטי-נגיפי, אנטי-בקטריאלי ונוגד חמצון עוצמתי.

ריישי עוזר בטיפול בעייפות כרונית, מחלות לב, כבד ונשימה. כמו כן, יש בכוחו לעכב התפשטות סרטן.

אדפטוגן זה הינו יעיל ביותר גם במניעת היווצרות קרישי דם פנימיים, הורדת רמות הכולסטרול, כמו גם ויסות רמות הסוכר בדם ולחץ הדם.

להבדיל משיזנדרה, ריישי עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות, כך שכדאי למצוא מטפל ברפואה סינית שילמד אתכם כיצד יש ליטול את התוסף על מנת למצות את יתרונותיו.

מהן תופעות הלוואי המסוכנות ביותר הנגרמות משימוש באדפטוגנים?

כמעט כל האדפטוגנים גורמים לתופעות לוואי אם נוטלים אותם בצורה לא נכונה.

אחדות מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן עור סמוק, דפיקות לב מואצות והתקפי פאניקה.

צמחים אדפטוגנים אחדים גורמים לתופעות לוואי קלות, ואילו אחרים גורמים לתופעות לוואי איומות, תלוי במצב הבריאותי של האדם הנוטל אותם.

למשל, ג'ינסנג עלול לגרום לכאבי בטן ולנדודי שינה במקרים של מינון יתר.

רודיולה עלולה לגרום לאי נוחות בבטן ולהורדת רמות האנרגיה, במיוחד אם נוטלים אותה עם קפאין.

כמות גדולה מדי של אשווגאנדה עלולה לגרום לבחילה, הקאה, שלשול, או בעיות עיכול אחרות.

ריישי אינו מומלץ לנשים הרות ומיניקות, ומנת יתר ממנו עלולה להתערב בקרישת הדם ולגרום לגרד בעור, סחרחורת ושלשול, כמו גם לבעיות קיבה.

אלאוטרו גורם לתופעות לוואי כמו נמנום, תנודות במצב הרוח, כאבי ראש, התקפי פאניקה והפרעות שינה, לרבות נדודי שינה כרוניים.

מאחר שהאדפטוגנים נועדו לווסת ולנטרל את תפקודי הגוף, ייתכן שתחוו אי נוחות ולאו דווקא הקלה בבעיות הבריאות עמן אתם מתמודדים. אם אתם נוטים לאלרגיות, ישנן צמחים אדפטוגניים שעלולים לגרום לתגובות אלרגיות חמורות.

אדפטוגנים עלולים להתערב בפעולתן של תרופות מסויימות וגם בכך לגרום לתגובות אלרגיות חמורות.

אם נוטלים אותם בכמויות גדולות, ללא שתיה מספקת או על קיבה ריקה, תוספי צמחים אדפטוגניים עלולים לגרום לאי נוחות ולכאבים בגלל המרכיבים הטבעיים שיש בהם.

אף על פי שצמחים אדפטוגניים כמעט שלא גורמים לתופעות לוואי רציניות, מוטב להיוועץ ברופא המטפל לפני שתתחילו ליטול מהם, בכדי לוודא שלא תזיקו לבריאותכם.

אם אתם סובלים ממחלה כרונית כלשהי וממחלות קשות כמו שחפת, סרטן, צהבת או מחלות לב וכלי דם, חשוב לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע לתרופות טבעיות.

אנשים רבים הסובלים מבעיות בריאות קלות וחמורות כאחד, ואף ממחלות קטלניות, לרבות סרטן וסוכרת, דיווחו על התוצאות החיוביות בעקבות נטילת אדפטוגנים. צמחים אדפטוגנים מסייעים בהגנה, באיזון ובשימור תפקודי הגוף, אך יש להיזהר בשימוש בהם לצורך טיפול בבעיות בריאות מסויימות.

מקורות לכתבה
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479239/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3541197/

https://draxe.com/holy-basil-benefits/

https://draxe.com/ginseng-benefits/

https://draxe.com/licorice-root/

שני הספרים שלנו מסייעים לאכילה בריאה וירידה במשקל!📗

  • "לאכול בריא" – הוא ספר המכיל ידע מקצועי רב וטיפים על תזונה בריאה וירידה במשקל.
  • "לבשל בריא" – מכיל עשרות מתכונים בריאים שניתן לשלב בתפריט הדיאטתי היום-יומי.
לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה