דיאטה

7 "פתרונות מהירים להרזייה" שלא עובדים

אנשים רבים רוצים לרזות במהירות. לא במפתיע, שיטות שמבטיחות תוצאות מהירות הן מפתות. למרבה הצער, רבות מהן מגבילות יתר על המידה ופשוט לא יעילות בטווח הארוך. מעבר לכך, חלקן ממש מסוכנות. אלו הם 7 פתרונות לירידה מהירה במשקל שלא עובדים.


1.דיאטות נוזליות

הדיאטות הנוזליות הופיעו כבר לפני מספר עשורים. במסגרתן, אתם תתבקשו להחליף את כל הארוחות שלכם, או חלק מהן, בארוחות נוזליות או שייקים.

אלו חלק מהדיאטות המבוססות על נוזלים:

 • דיאטת קיימברידג': הגרסה המחמירה ביותר של הדיאטה הזו תחליף את הארוחות שלכם ב-440-550 קלוריות ליום, למשך עד 12 שבועות. התכנית המקורית ספגה ביקורת רבה כיוון שסיפקה רק 330 קלוריות ביום, ללא כל פיקוח רפואי.
 • דיאטת PSMF: תחת פיקוח רפואי, מטופלים הסובלים מהשמנת יתר צורכים פחות מ-800 קלוריות ביום למשך שישה חודשים. דיאטות ה-PSMF של היום נחשבות בטוחות, אף כי גרסאות קודמות שלהן גרמו למקרי מוות.
 • דיאטות Optimist ו-Medifast: קיימות מספר גרסאות. התוכניות השונות מספקות פחות מ-800 קלוריות ביום למשך כ-26 שבועות, ומצריכות פיקוח רפואי.

אף כי אנשים עשויים לרזות כתוצאה מדיאטות נוזליות דלות מאוד בקלוריות, הם בדרך כלל מעלים בחזרה את המשקל שאיבדו. זה הגיוני, כיוון ששתיית ארוחות נוזליות לא מעודדת הרגלי אכילה בריאים, הנחוצים לשם השמירה על המשקל החדש.

בנוסף, מחקרים מציעים כי אכילה על פי תכנית הרזיה מבוססת נוזלים עשויה לגרום להפרעות אכילה, כגון אכילה מופרזת או הגבלת מזון.

במחקר בן 28 שבועות, נשים הסובלות מהשמנת יתר הוקצו לאחת מבין מספר תכניות הרזיה. עד לסוף המחקר, נמצא כי אכילה מופרזת היא נפוצה הרבה יותר בקרב הקבוצה שצרכה ארוחות נוזליות במקום תזונה רגילה.

אף כי תזונה נוזלית עשויה להוביל להרזיה מהירה וקצרת-טווח, נראה כי בטווח הארוך, היא עשויה להזיק יותר מאשר לתרום לגוף.

2.גלולות "חוסמות פחמימות"

חוסמי פחמימות, או חוסמי עמילנים, הם תוספים שמסייעים, כביכול, להרזיה קלה. הם מכילים תמציות משעועית שמפריעות לאלפא-עמילאז, האנזים שמפרק פחמימות מורכבות ליחידות סוכר קטנות יותר, אותן הגוף יכול לספוג.

פחמימות מורכבות כוללות דגנים, תפוחי אדמה ובטטות. אם הפחמימות המורכבות לא מתפרקות לסוכר, הקלוריות שהן מכילות לא יספגו בגוף.

עם זאת, חוסמי פחמימות לא יכולים למנוע לחלוטין את העיכול והספיגה של פחמימות מורכבות. הם רק מאטים את פעולתו של האלפא-עמילאז.

במחקר אחד, נמצא כי חוסם עמילנים עיכב יותר מ-96% מהעמילאז, אך עדיין מנע רק מ-7% מהפחמימות להיספג. ממצאים אלו מציעים כי אם תיטלו חוסם פחמימות ותאכלו מנת ספגטי המכילה 60 גרם של עמילן, חוסם הפחמימות ימנע ספיגה של כ-4 גרם פחמימות וכ-16 קלוריות בלבד.

ועדיין, כמה מחקרים מצאו כי חוסמי פחמימות עשויים לגרום להרזיה מתונה, בפרט כאשר צריכת הפחמימות שלכם גבוהה. במחקר אחד, חוסמי הפחמימות גרמו לירידה הרבה ביותר במשקל, בקרב אנשים שאכלו את כמות הפחמימות הגדולה ביותר.

מצד שני, סקירת מחקרים שנערכה ב-2011 סיכמה כי יש צורך במחקרים גדולים ואיכותיים יותר בנוגע לחוסמי פחמימות על מנת לקבוע האם הם יעילים לצורך ירידה במשקל.

קראו על  11 טריקים של "כפית אחת" כדי לרדת במשקל

בנוסף, תוספים חוסמי פחמימות עשויים לגרום לבעיות עיכול בקרב חלק מהאנשים, לרבות גז, שלשול ונפיחות. באופן כללי, לא כדאי שתסתמכו על חוסמי פחמימות על מנת לרדת במשקל.

3.דיאטת מיצים, טיהורים וניקוי רעלים

מספר דיאטות טיהור וניקוי רעלים הפכו פופולריות מאוד לאחרונה. בנוסף לכך שהן מבטיחות הרזיה מהירה, בדרך כלל, הן גם טוענות שינקו את גופכם "מהרעלים" המצטברים במהלך הזמן.

זו רשימה של מספר שיטות טיהור או ניקוי רעלים, העשויות להמשך בין 1-21 ימים:

 • שתייה של מים בלבד במשך שבעה ימים
 • צריכה של פירות טריים ומיצי ירקות בלבד
 • שתייה של שילובי נוזלים מסוימים, כגון לימונדה ממותקת בסירופ מייפל ופלפל קאיין
 • צריכה של נוזלים צלולים בלבד תוך נטילת משלשלים, ביצוע חוקנים או צריכת צמחי מרפא, על מנת "לנקות את המעי הגס"

כיוון שהן כה דלות בקלוריות, הדיאטות האלו עשויות לגרום לירידה מהירה במשקל. לדוגמה, חלק מתוכניות ניקוי הרעלים עשויות לסייע לכם לאבד עד 10 ק"ג ב-21 ימים.

עם זאת, רוב המשקל שתשילו במסגרת הטיהורים האלו יהיה, ככל הנראה, משקל מים, בפרט במהלך הימים הראשונים שבהם הירידה במשקל היא המהירה ביותר.

פרט למחקר קטן אחד בקרב נשים קוריאניות הסובלות ממשקל עודף, אף אחד מהמחקרים לא בדק את הטענות האלו או את יכולתם של אנשים לשמור על המשקל החדש שלהם לאחר טיהור או ניקוי רעלים.

במחקר הקוריאני, נשים שתו שילוב של סירופ-לימון המכיל פחות מ-500 קלוריות, למשך שבעה ימים. אף כי הן איבדו ממשקלן ושיפרו כמה מסמני בריאות הלב שלהן, הן גם איבדו, בממוצע 0.3 ק"ג של מסת שריר.

אובדן מסת השריר אינו מפתיע, בהתחשב בכך שטיהורים בדרך כלל מספקים פחות מ-20 גרם של חלבונים ביום. על מנת להגן על בריאות השריר, על מבוגרים לצרוך לפחות גרם אחד לכל קילוגרם, או מינימום של 50 גרם ביום.

מעבר לכך, אתם זקוקים לחלבונים נוספים במהלך הירידה במשקל. הוכח כי צריכת חלבונים גבוהה מסייעת במניעת אובדן מסת שריר בקרב אנשים המאבדים ממשקלם באופן פעיל. כמו כן, ככל שיהיו לכם יותר שרירים, כך תשרפו יותר קלוריות בעת מנוחה.

בנוסף, מחקרים בבעלי חיים מציעים כי דיאטות דלות חלבונים מגבירות את ייצור ה-NPY, ההורמון שמגביר את הרעב ואת אחסון השומן בבטן.

לבסוף, בכל הנוגע לניקוי הגוף מרעלים, הכבד והאיברים האחרים שלכם כבר מבצעים את הפעולה הזו כל יום. "ניקוי הרעלים" הזה אינו נחוץ כלל. למעשה, עדיף שתתרחקו מניקויי הרעלים ומהטיהורים האלו לחלוטין.

4.דיאטות כאסח

דיאטות כאסח תמיד היו פופולריות, כיוון שהן מבטיחות הרזיה מהירה במידה ותעקבו אחר הוראות מסוימות מאוד. חלק מדיאטות הכאסח הידועות ביותר הופיעו כבר לפני עשורים, וחדשות נוצרות כל הזמן.

אלו כמה דוגמאות לדיאטות כאסח פופולריות:

 • דיאטת מרק כרוב: הדיאטה הזו מבטיחה שתאבדו עד 5 ק"ג ממשקלכם, תוך שבעה ימים בלבד. בכל יום תוכלו לאכול כמה שתרצו מסוג אחד או שני סוגים של מזון. כמו כן, בכל יום תאכלו מרק שעשוי מכרוב וירקות אחרים.
 • דיאטת אשכולית: תכנית הדיאטה הקלאסית הזו נוצרה בשנות השלושים של המאה ה-20, והיא מבוססת על תכונות שריפת השומן, כביכול, של האשכולית. בנוסף לאשכולית בכל ארוחה, תצרכו גם מזונות דלי-פחמימות ועשירים בחלבון, כגון ביצים ובשר.
 • דיאטת חמש נגיסות: הגישה הזו כוללת אכילת כל דבר שתרצו, אך היא מאפשרת לכם לאכול רק חמש נגיסות בכל ארוחה. היא נוצרה על ידי ד"ר אלווין לואיס, שמבטיח שתאבדו עד 7 ק"ג ממשקלכם בשבוע.
 • דיאטת מזון תינוקות: בדיאטה הזו, תחליפו 1-2 ארוחות ביום במספר צנצנות של מזון לתינוקות, שכל אחת מהן מכילה 25-75 קלוריות, אותן תצרכו בהפסקות של שעה במהלך היום.
קראו על  עשו זאת בעצמכם: שייק טעים להרזיה מהירה

אף כי כמה מהדיאטות האלו נשמעות משעשעות, הן לא רעיון טוב אם היעד שלכם הוא ירידה במשקל לטווח ארוך. הן אינן מאוזנות, מזינות או מבוססות במדע. רובן דלות מאוד בקלוריות, ולכן ללא ספק יגרמו לירידה מהירה במשקל בטווח הקצר.

עם זאת, מחקרים הוכיחו כי הגבלה חמורה של צריכת הקלוריות עשויה לגרום להפחתה בקצב המטבולי, אובדן מסת שריר ורעב, שללא ספק יגרמו לעליה חוזרת במשקל.

בנוסף, דיאטות הכאסח האלו בדרך כלל דלות מאוד בחלבונים. כפי שהזכרנו קודם לכן, מיעוט חלבונים עשוי להשפיע על גופכם ממש כמו הגבלת קלוריות דרסטית.

מחקר אחד מ-1996 אפילו מציע כי תזונות דלות מאוד בקלוריות עשויות לגרום לעמידות לאינסולין וסוכרת בקרב אנשים מסוימים.

במקרה של דיאטת האשכולית, שכן מספקת חלבונים וקלוריות, אין כל עדות לכך שהאשכולית מגבירה את שריפת השומן. לכן, כל ירידה במשקל שנחווית במהלך התוכנית הזו נובעת בעיקרה מצריכת החלבונים הגבוהה וצריכת הפחמימות הנמוכה.

5.גלולות "שורפות שומן"

נטילת גלולה שתסייע לכם לשרוף שומן עשויה להיראות כמו הפתרון המושלם לירידה מהירה במשקל. עם זאת, כמה מהגלולות האלו מכילות מרכיבים מפוקפקים העשויים להזיק לכם, ולא להיטיב עמכם.

קפאין הוא אחד מהמרכיבים העיקריים ברבים מהמוצרים "שורפי השומן". הוכח כי הוא מסייע לשרוף יותר קלוריות כאשר הוא נצרך בצורת גלולה או משקה.

במחקר אחד, גברים חוו האצה בקצב חילוף החומרים לאחר שצרכו תוסף המכיל קפאין ונוגדי חמצון כגון EGCG, הנמצא בתה ירוק.

אף כי כמויות מתונות של קפאין הן בטוחות ועשויות לסייע לירידה במשקל כמו גם לשפר את הביצועים הגופניים, כמה משורפי השומן מכילים חומרים שעשויים לגרום לתופעות לוואי מסוכנות.

דיווחים על נזק לכבד ובעיות רפואיות אחרות נמצאו קשורים לתוספי שריפת שומן מסוימים, לרבות תוספים המכילים SNP וחומצה אוסנית.

בשני מקרים, נשים צעירות ובריאות פיתחו אי ספיקת כבד המצריכה השתלת כבד, לאחר שנטלו שורפי שומן המכילים חומצה אוסנית. באופן אירוני, פרסומות לשורפי שומן וגלולות הרזיה נמצאות לעתים קרובות במגזיני הכושר לנשים, התומכים בסגנון חיים בריא.

קראו על  6 טעויות המאטות את חילוף החומרים

במקום לנטול גלולות המכילות מרכיבים העשויים להיות מסוכנים, שתו מספר כוסות קפה או תה ירוק ביום.

ראו: 9 דברים מפתיעים שיכולים לגרום לנזק לכבד

6.אכילת מזון אחד בלבד

אכילת מזון אחד בלבד הייתה גישת הרזיה מהירה פופולרית למשך עשורים. גישה זו, הידועה כ"אכילה מונוטרופית", כוללת אכילה של כמה שתרצו ממזון אחד למשך מספר ימים. בין השאר, הדוגמאות כוללות אכילת פירות, ביצים, תפוחי אדמה או עוגיות בלבד.

בדומה לשיטות האחרות שהוזכרו, אסטרטגיה זו עשויה לגרום לירידה מהירה במשקל לטווח-קצר. בעיקר כיוון שימאס לכם כל כך לאכול רק מזון אחד, שצריכת הקלוריות שלכם תפחת באופן אוטומטי.

בעיה אחת באסטרטגית האכילה הזו היא כי היא אינה מאוזנת. אף כי אכילת ביצים בלבד מספקת הרבה יותר חלבונים וחומרים מזינים אחרים מדיאטה המורכבת מתפוחי אדמה ועוגיות, היא לא תספק לכם את הסיבים ונוגדי החמצון שנמצאים במזונות צמחיים.

קיימים מעט מאוד מחקרים, אם בכלל, בנוגע לאכילה מונוטרופית. עם זאת, ראיות אנקדוטליות מציעות כי אנשים כמעט תמיד עולים בחזרה במשקל לאחר שסיימו את הדיאטה.

ובדומה לדיאטות אחרות שמגבילות בצורה חמורה את בחירות המזון, היא לא תסייע לכם לפתח הרגלי אכילה שיסייעו לכם לשמור על המשקל החדש.

7.פטל קטון

פטל קטון הוא חומר שנמצא בפטל אדום, כמו גם בפירות יער ופירות אחרים. לעתים קרובות, הוא משמש על מנת להוסיף טעם וריח למזונות וקוסמטיקה. בשנים האחרונות, הוא גם משווק כתוסף הרזיה.

נטען כי פטל הקטון מאיץ את שריפת השומן ומגביר את רמות האדיפונקטין, הורמון בעל השפעות נוגדות דלקות המסייע לוויסות חילוף החומרים.

אף כי האדיפונקטין מיוצר על ידי תאי שומן, אנשים בעלי עודף משקל בדרך כלל מציגים רמות נמוכות הרבה יותר של אדיפונקטין, בהשוואה לאנשים רזים.

מחקרים מוקדמים בעכברים ועכברושים מצאו כי פטל קטון הגביר את שריפת השומן וסייע בהגנה נגד כבד שומני. עם זאת, המינונים שחיות אלו קיבלו היו גבוהים מאוד.

עם זאת, נערכו מחקרים מעטים בלבד בבני אדם, ועד כה התוצאות אינן כה מרשימות. נמצא כי תוסף אחד שהכיל שילוב של מרכיבים, לרבות פטל קטון, סייע להרזיה בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר, אך רק כאשר נלקח בשילוב עם דיאטה והתעמלות.

מצד שני, מחקר מ-2016 לא מצא כל הבדל מובהק בקצב חילוף החומרים או שריפת השומן בקרב אנשים שנטלו פטל קטון, בהשוואה לאנשים שקיבלו גלולת פלצבו.

בשלב זה, המחקר אינו תומך בשימוש בפטל קטון לשם הרזיה.

השורה התחתונה

תכניות דיאטה ומוצרי דיאטה רבים מבטיחים ירידה מהירה במשקל. אף כי אחדים מהם עשויים לסייע להרזיה באופן זמני, לא סביר שהם יסייעו לכם להגיע ליעד שלכם ולשמור על המשקל החדש.

בנוסף, "הפתרונות המהירים" האלו עשויים לגרום לבעיות בריאותיות, הפרעות אכילה וצבירה של משקל רב יותר מזה שאיבדתם.

הפתרון היחיד להרזיה ברת-קיימא הוא מעקב אחר תזונה מאוזנת היטב שפועלת עבורכם, והתמדה לטווח-ארוך.


תגובות

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!