חולשה ועייפות: כל הסיבות, הגורמים והתסמינים
המשיכו לקרוא למטה

חולשה ועייפות: כל הסיבות, הגורמים והתסמינים

חולשה ועייפות הם מונחים המשמשים, לעתים קרובות, לתיאור אותו המצב. אך למעשה, הם מתארים שתי תחושות שונות לחלוטין. חשוב לדעת בדיוק למה אתם מתכוונים כאשר אתם מציינים שאתם חשים חלשים או עייפים, כיוון שהדיוק עשוי לסייע לכם ולרופא שלכם לצמצם את מספר הגורמים האפשריים לתסמינים שלכם.


המשיכו לקרוא למטה

חולשה: היא חוסר כוח פיזי או כוח בשרירים, והתחושה כי אתם זקוקים למאמץ מיוחד על מנת להזיז את זרועותיכם, רגליכם או שרירים אחרים. אם חולשתם של השרירים מהווה תוצאה של כאב, האדם הסובל ממנו עשוי להצליח להפעיל את השרירים, אך הפעלה זו תכאיב לו.

עייפות: היא הרגשה של תשישות או צורך לנוח בשל חוסר אנרגיה או כוח. עייפות עשויה להוות תוצאה של עבודה קשה, שינה לקויה, דאגה, שעמום, או חוסר התעמלות. העייפות היא תסמין העשוי להוות תוצאה של מחלה, נטילת תרופות או טיפולים רפואיים כגון כימותרפיה. גם חרדה או דיכאון עשויים לגרום לעייפות.

גם חולשה וגם עייפות הם תסמינים, ולא מחלות. כיוון שהתסמינים האלו עשויים להוות תוצאה של בעיות בריאותיות רבות, ניתן לקבוע את חשיבותן של העייפות והחולשה רק לאחר הערכתם של תסמינים אחרים.

חולשה

חולשות כלליות בדרך כלל מופיעות לאחר עיסוק במידה מוגזמת של פעילות בבת אחת, כגון יציאה לטיול ארוך במיוחד. יתכן כי תחושו חלשים ועייפים, או שהשרירים שלכם יכאבו. התחושות האלו בדרך כלל נעלמות תוך מספר ימים.

במקרים נדירים, חולשה כללית בשרירים עשויה להוות תוצאה של בעיה בריאותית אחרת, כגון:

 • בעיה במינרלים (אלקטרוליטים) המצויים בגוף באופן טבעי, כגון רמות נמוכות של אשלגן או נתרן.
 • דלקות, כגון דלקת בדרכי השתן או בדרכי הנשימה.
 • בעיות בבלוטת התריס, המווסתת את האופן שבו הגוף משתמש באנרגיה.
 • תת פעילות של בלוטת התריס עשויה לגרום לעייפות, חולשה, רדמת, עלייה במשקל, דיכאון, בעיות בזיכרון, עצירות, יובש בעור, אי סבילות לקור, שיער דליל וגס, ציפורניים שבירות או גוון עור צהבהב.
 • פעילות יתר של בלוטת התריס עשויה לגרום לעייפות, ירידה במשקל, קצב לב מואץ, אי סבילות לחום, הזעה, גריות, חרדה, חולשה של השרירים, והתנפחות של בלוטת התריס.
 • תסמונת גייאן בארה, הפרעה עצבית נדירה הגורמת לחולשה ברגליים, בזרועות ובשרירים אחרים, ועשויה להתפתח לכדי שיתוק מלא.
 • מיאסטניה גראביס, הפרעה כרונית ונדירה הגורמת לחולשה ולהתעייפות מואצת של השרירים.
קראו על  10 סימנים המעידים על כך שהמעי שלכם אינו בריא

אם החולשה של השרירים מחמירה לאטה, עליכם לבקר אצל הרופא.

חולשה פתאומית של השרירים ואובדן תפקוד באזור אחד של הגוף עשויים להצביע על בעיה חמורה במוח (כגון שבץ או אירוע איסכמי חולף) או בעמוד השדרה, או על בעיה בעצב מסוים בגוף.

עייפות

עייפות היא תחושה של תשישות או חוסר אנרגיה. יתכן כי תחושו עייפים במידת מה בשל עבודה קשה, שינה לקויה, דאגה, שעמום או חוסר התעמלות. כל מחלה, כגון צינון או שפעת, עשויה לגרום לעייפות, וזו בדרך כלל תתפוגג עם היעלמותה של המחלה. רוב הזמן, עייפות קלה מלווה בבעיה בריאותית הניתנת לטיפול באמצעות טיפול ביתי, ואינה מצריכה ביקור אצל הרופא.

המשיכו לקרוא למטה

גם מצבים רגשיים מלחיצים עשויים לגרום לעייפות. סוג זה של עייפות בדרך כלל נעלם עם ההקלה על הלחץ.

תרופות עם מרשם וללא מרשם עשויות לגרום לחולשה או עייפות. שימוש באלכוהול, קפאין או סמים בלתי חוקיים עשוי גם הוא לגרום לעייפות.

בדרך כלל, יש צורך בביקור אצל הרופא כאשר העייפות מופיעה יחד עם תסמינים חמורים יותר, כגון בעיות נשימה הולכת וגוברות, סימנים למחלה חמורה, דימום חריג, או ירידה או עלייה בלתי מוסברות במשקל.

המשיכו לקרוא למטה

עייפות הנמשכת יותר משבועיים בדרך כלל מצריכה ביקור אצל הרופא. סוג זה של עייפות עשוי להוות תוצאה של בעיה בריאותית חמורה יותר, כגון:

המשיכו לקרוא למטה

 • הפחתה בכמות החומר נושא החמצן (המוגלובין) המצוי בתאי הדם האדומים (אנמיה).
 • בעיות לב, כגון מחלת לב כלילית או אי ספיקת לב, המגבילות את אספקת הדם העשיר בחמצן לשריר הלב או לשאר הגוף.
 • תסמונות מטבוליות, כגון סוכרת, במסגרתה הסוכר (גלוקוז) נותר בדם ולא נכנס לתאי הגוף על מנת להפוך לאנרגיה.
 • בעיות בבלוטת התריס, המווסתת את האופן שבו הגוף משתמש באנרגיה.
 • תת פעילות של בלוטת התריס עשויה לגרום לעייפות, חולשה, רדמת, עלייה במשקל, דיכאון, בעיות זיכרון, עצירות, יובש בעור, אי סבילות לקור, שיער דליל וגס, ציפורניים שבירות וגוון עור צהבהב.
 • פעילות יתר של בלוטת התריס עשויה לגרום לעייפות, ירידה במשקל, קצב לב מואץ, אי סבילות לחום, הזעה, גריות, חרדה, חולשה של השרירים, והתנפחות של בלוטת התריס.
 • מחלת כליות ומחלת כבד, הגורמות לעייפות כאשר ריכוזם של כימיקלים מסוימים בדם מגיע לרמות רעילות.
קראו על  7 סיבות אפשריות לכך שאתם בעייפות מתמדת

תסמונת העייפות הכרונית היא גורם בלתי נפוץ לעייפות חמורה ומתמשכת.

אם העייפות מתרחשת ללא גורם ברור, חשוב כי בריאות הנפש שלכם תאובחן. עייפות היא תסמין נפוץ של בעיות נפשיות, כגון חרדה או דיכאון. העייפות והדיכאון עשויים להיות כה חמורים, עד כי אתם עשויים לשקול התאבדות על מנת להפסיק את הכאב שלכם. אם אתם חושבים שהעייפות שלכם עשויה להוות גורם של בעיה נפשית, צרו קשר עם הרופא שלכם.

בדקו את התסמינים שלכם על מנת להחליט האם ומתי עליכם לבקר אצל הרופא.


מודעה

מדריך חינם לקוראי אגוגו!

המדריך שיעזור לכם לשמור על משקל תקין, להיות ערניים וחיוניים יותר והרבה יותר בריאים! המדריך הזה עזר עד היום לאלפי אנשים. כתב אותו ד"ר גיל יוסף שחר (M.D), ראש המרכז לרפואת הרמב"ם.

הגיבו על המאמר..

באפשרותכם להגיב על כל מאמר באגוגו. פשוט הירשמו בקליק לאתר דרך פייסבוק או גוגל.
avatar
  קבל התראות  
קבל התראות