איך להיפטר מיבלות בכפות הרגליים?

איך להיפטר מיבלות בכפות הרגליים?

יבלות הן מצב עור נפוץ המתבטא בשכבות עור מעובות ומוקשות. תצורות אלו מתפתחות כמנגנון הגנה טבעי מפני לחץ וחיכוך, הנובעים לרוב מפעילויות יומיומיות. שני הסוגים הנפוצים של יבלות הן יבלות קורן ויבלות קאלוס, בעוד ששני המצבים בדרך כלל אינם מזיקים, הם יכולים לפעמים להוביל לאי נוחות או כאב, במיוחד כאשר הם נוצרים על הרגליים. גללו למטה כדי להבין יותר.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

מהן יבלות קורן ויבלות קאלוס?

שתי יבלות אלו דומות באופיין אך שונות מעט במראה ובמיקום. יבלת קורן הוא אזור קטן ומעוגל של עור מעובה, לרוב עם מרכז קשה מוקף בעור מודלק. היא מופיעה בעיקר בחלקים שאינם נושאי משקל בכפות הרגליים, כגון החלק העליון והצדדי של אצבעות הרגליים, ויכולים להיות כואבים בעת לחיצה.

יבלות קאלוס, לעומת זאת, גדולות יותר ומתפתחות בדרך כלל בכפות הרגליים, בכפות הידיים או בברכיים. בדרך כלל אינן כואבות.

הגורמים ליבלות

הגורמים העיקריים ליבלות הוא לחץ או חיכוך חוזרים ונשנים על העור. זה יכול להתרחש כתוצאה מנעילת נעליים לא מתאימות, אי שימוש בגרביים, עבודה המצריכה שימוש רב בידיים או ברגליים או נגינה בכלי נגינה.

מצבים מסוימים של כף הרגל, כגון אצבעות פטיש או בוניון, יכולים גם להגביר את הסיכון לפתח יבלות עקב יישור לא תקין של עצמות כף הרגל. באופן דומה, אנשים המבלים זמן רב בעמידה או בהליכה נוטים יותר ליבלות.

איך מונעים היווצרות יבלות

מניעת היבלות כרוכה במזעור הגורמים התורמים להיווצרותם. הנה כמה אסטרטגיות יעילות:

בחרו הנעלה נכונה: נעלו נעליים שמתאימות היטב ומספקות תמיכה נאותה. הימנעו מנעליים צמודות מדי או רפויות מדי, וודאו שיש מספיק מקום לאצבעות הרגליים לנוע בחופשיות.

השתמשו ברפידות מגן: עבור אלה עם עיוותים בכף הרגל או עיסוקים המגבירים את הסיכון ללחץ וחיכוך, שימוש ברפידות או כריות מגן יכול לעזור בפיזור של הלחץ.

שמרו על היגיינת כף הרגל טובה: שמרו על כפות הרגליים שלכם נקיות ולחות. עור יבש רגיש יותר לנזק, מה שעלול להוביל להתפתחות של יבלות.

טיפול קבוע בכף הרגל: חיתוך קבוע של ציפורני הרגליים ושימוש באבן ספוג כדי להסיר בעדינות עור מעובה יכול לסייע במניעת הצטברות של יבלות.

אפשרויות הטיפול

מודעה

בעוד יבלות אינן מזיקות בדרך כלל, טיפול עשוי להיות נחוץ אם הם גורמים לכאב או אי נוחות. אפשרויות הטיפול כוללות:

חומצה סליצילית: מדבקות ללא מרשם או נוזלים המכילים חומצה סליצילית יכולים לעזור לרכך את שכבות העור הקשות, מה שמקל על הסרתן.

טיפול מכני: איש מקצוע בתחום הבריאות יכול להוריד בבטחה עודפי עור או להחליק את האזורים המעובים.

אורתוטיים מותאמים אישית: עבור אנשים עם עיוותים בכף הרגל או הליכה לא תקינה, התקנים אורתוטיים מותאמים אישית יכולים לסייע בפיזור מחדש של הלחץ ולמנוע הישנות.

ניתוח: במקרים נדירים, ניתן להמליץ על תיקון כירורגי של עיוות העצם הבסיסי כדי למנוע יבלות.

לסיכום

ויבלות הן תגובה נפוצה ללחץ וחיכוך, המשמשים כאמצעי הגנה על העור. למרות שהם בדרך כלל אינן סיבה לדאגה, הבנה כיצד למנוע ולטפל במצבים אלה יכולה לעזור לשמור על בריאות כף הרגל.

הצטרפו למייל של אגוגו!

מודעה

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.