צוואר תפוס: גורמים, סימפטומים ודרכי טיפול

צוואר תפוס: גורמים, סימפטומים ודרכי טיפול

צוואר תפוס, בדרך כלל מאופיין בכאב וקושי בהזזת הצוואר, במיוחד כאשר מנסים לסובב את הראש הצידה. צוואר תפוס יכול גם להיות מלווה בכאב ראש, כאב צוואר, כאבים בכתף ו/או כאבים בזרוע, ולגרום למי שצווארו תפוס להפוך את הגוף כולו בניגוד לצוואר כאשר הוא מנסה להביט לצדדים או לאחור.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

הסיבות השכיחות ביותר לצוואר תפוס כוללות

השריר מרים השכם

מתיחת שריר או נקע

ללא ספק הגורם השכיח ביותר לצוואר תפוס הוא מתיחת שריר או נקע רקמות רכות, ובעיקר השריר מרים השכם, הרגיש לפציעה. השריר מרים השכם, ממוקם בחלק האחורי והצדדי של הצוואר ומחבר את עמוד השדרה הצווארי (הצוואר) עם הכתף. שריר זה נשלט על ידי עצבי הצוואר השלישי והרביעי (C3, C4).

השריר מרים השכם, עלול להימתח עקב פעילויות רבות ויומיומיות, כגון:

  • שינה עם הצוואר בתנוחה לא נוחה שמותחת את שרירי הצוואר.
  • פציעות ספורט שנוקעות את הצוואר, כגון נפילה או פגיעה פתאומית שדוחפת את הראש הצידה.
  • כל פעילות המערבת את הפניית הראש שוב ושוב מצד לצד, כגון שחיית חתירה.
  • יציבה לקויה, כגון רכינה בזמן ישיבה מול המחשב, או הפניית המבט כלפי מטה לטלפון סלולארי לפרקי זמן ממושכים (המכונה לעתים "צוואר הודעות טקסט").
  • עודף סטרס, אשר יכול לגרום למתח בצוואר.
  • החזקת הצוואר בתנוחה לא נורמלית למשך זמן ארוך, כגון החזקת הטלפון בין הצוואר לכתף.

בעיות בעמוד השדרה הצווארי

בעיות רבות בעמוד השדרה הצווארי יכולות להוביל לנוקשות הצוואר. הנוקשות יכולה להיות כתגובה לבעיה בסיסית בעמוד השדרה הצווארי.

כמה דוגמאות לבעיות נפוצות בעמוד השדרה הצווארי כוללות:

  • פריצת דיסק בצוואר
  • מחלת דיסק ניוונית של הצוואר
  • דלקת מפרקים ניוונית של הצוואר – אשר מתרחשת לעתים קרובות יחד עם בעיות ניווניות אחרות, כגון היצרות של עמוד השדרה ושינויים אנטומיים, כגון דורבן.

דלקת קרום המוח\זיהום

זיהום הוא אינו גורם שכיח לנוקשות בצוואר, אבל צריך להזכיר אותו מכיוון שהוא גורם פוטנציאלי בעייתי ורציני.

צוואר נוקשה בשילוב עם חום גבוה, כאב ראש, בחילות  או הקאות, ישנוניות ותסמינים אחרים, יכולים להוות סימן לדלקת קרום המוח ((meningitis, זיהום בקטריאלי שגורם לדלקת בקרומים המגנים על המוח וחוט השדרה.

זיהומים אחרים גם יכולים לגרום לסימפטומים של צוואר נוקשה, כמו מחלה מנינגוקוקית (meningococcal disease), דלקת בעמוד השדרה הצווארי. בכל פעם שצוואר תפוס מלווה בחום, מומלץ לפנות לטיפול רפואי מיידי כדי לבדוק את האפשרויות הללו.

המחלות לעתים קרובות מובילות לטווח מופחת של תנועה בצוואר ולנוקשות כלליות, כיוון שמבני ונתיבי העצבים בעמוד השדרה הצווארי כולם מחוברים זה לזה, ובעיה בכל אחד מהאזורים יכולה להוביל להתכווצות שרירים ו/או נוקשות שרירים.

מאפייני צוואר תפוס

תסמינים הקשורים לצוואר תפוס, מורגשים בדרך כלל במשך כמה ימים או שבוע ועשויים לגרום לכאבי צוואר הנעים בין כאבים מתונים אך מעצבנים ועד לכדי מאוד כואבים ומגבילים. אמנם יש כמה מקרים שבהם נוקשות הצוואר היא סימן לבעיה רפואית רצינית, אך רוב האפיזודות החריפות של נוקשות או כאבים בצוואר נרפאות במהירות בשל אופיו העמיד ובר-ההחלמה של עמוד השדרה הצווארי.

אפילו עבור סימפטומים קלים, לעתים קרובות סביר לגשת ולקבל טיפול על מנת ללמד את הצוואר תרגילי מתיחה וחיזוק, כמו גם שיפור יציבה וארגונומיה, כדי למנוע או למזער אפיזודות עתידיות של נוקשות או כאב.

טיפול בצוואר תפוס

מודעה

ברוב המכריע של מקרים, צוואר תפוס נגרם על ידי מתיחת שרירים פשוטה או נקע ועשוי לעבור בתוך ימים ספורים. ככלל, רצוי לפנות לטיפול רפואי אם סימפטומי הצוואר התפוס אינם חולפים לאחר שבוע, או אם תסמיני הצוואר מגיעים יחד עם תסמינים מדאיגים אחרים, כיוון שזו יכולה להיות בעיה בסיסית אחרת המצריכה טיפול.

עזרה ראשונה עבור צוואר תפוס הנגרם על ידי מתיחת שריר או פציעה של רקמות רכות עשוי לכלול אחד או שילוב מהבאים:

מנוחה

מנוחה של יום או יומיים תאפשר לכל הרקמות הפגועות בצוואר להתחיל להחלים, דבר אשר לאחר מכן יעזור להקל על נוקשות והתכווצויות שרירים אפשריות. עם זאת, מומלץ להגביל את המנוחה ליום או יומיים, כיוון שיותר מדי חוסר פעילות יכול להוביל להיחלשות השרירים, ושרירים חלשים צריכים להיאבק כדי לתמוך כראוי בצוואר ובראש.

מתיחות עדינות

ברגע שהכאב נסבל, זהו רעיון טוב למתוח את הצוואר בעדינות. מתיחה, כל עוד היא נסבלת, תעזור להקל על נוקשות ולהחזיר לצוואר מגוון טבעי יותר של תנועות. עבור רבים, זה רעיון טוב ללמוד מתיחות מתאימות בעזרת פיזיותרפיסט או בעל סמכות רפואית מקצועית אחרת.

קומפרסים חמים וקרים

טיפול בקור\שקיות קרח, יעזור להקל על רוב סוגי הנוקשות צוואר על ידי הפחתת דלקת מקומית. הנחת מקור חום על הצוואר יכול להניע את זרימת דם, אשר תספק סביבת ריפוי טובה יותר. לעתים קרובות מטופלים משתמשים בקרח, אבל חלק מעדיפים חום. שניהם יכולים לשמש לסירוגין.

תרופות

תרופות רבות ללא מרשם ועם מרשם, זמינות עבורכם. נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, אשר פועלים על ידי הפחתת דלקת, הם לעתים קרובות קו ראשון לטיפול עבור נוקשות וכאב צוואר. סוגים נפוצים של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים הם איבופרופן (למשל אדוויל, מוטרין) ו-נפרוקסן (למשל- Naprosyn). אפילו לתרופות ללא מרשם יש סיכונים, תופעות לוואי אפשריות ואינטראקציות בין תרופתיות (או עם מזון או עם תוספים) , אז כדי להיות בטוחים, התייעצו עם הרוקח או הרופא.

התעמלות אירובית בעצימות נמוכה

מודעה

בנוסף למתיחות, כל צורה של פעילות אירובית בעצימות נמוכה, כגון הליכה, בדרך כלל מועילות בהקלת כל סוג של נוקשות. גם אם ההליכה אינה כרוכה ישירות בצוואר, היא תסייע בהעברת חמצן לרקמות הרכות לאורך עמוד השדרה, דבר אשר בתורו יקדם ריפוי.

מומלץ לחולים לבקש אבחנה קודם כל מרופא המשפחה, כירופרקט, או מומחה לעמוד שדרה (כגון על ידי פיזיותרפיסט), כדי לקבוע את הסיבה הבסיסית של סימפטומי כאבי הצוואר. במיוחד אם הנוקשות בצוואר נמשכת אחרי כמה ימים או שבוע, אם נראה לכם שהכאב הולך ומחמיר, ו/או אם הוא מלווה בסימפטומים מטרידים אחרים, זה רעיון טוב לחפש אבחנה וטיפול רפואי.

טיפול רפואי מיידי מומלץ אם הנוקשות צוואר מורגשת לאחר פציעה טראומטית, או אם יש סימפטומים רציניים אחרים, כגון חום גבוה.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.