למה כפות הרגליים שלי סגולות?
מודעה

למה כפות הרגליים שלי סגולות?

כפות רגליים סגולות כרונית יכולות להעיד על מספר מחלות קשות שאולי אפילו לא העליתם בדעתכם.

מהן הסכנות הגדולות ביותר ברגליים סגולות כרונית? מהן הסיבות העיקריות? האם ניתן לטפל? המשיכו לקרוא ותמצאו את כל התשובות.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

אם הרגליים שלכם סגולות בגלל פציעה שעברתם לאחרונה, זה דבר אחד. אם כפות הרגליים הסגולות שלכם הם רק תגובה לחשיפה לקור שנעלמת תוך פחות משעה, זה דבר אחר. אך עם זאת, אם כפות הרגליים שלכם סגולות כרונית עד חודש, אסור להתעלם מכך.

הגורמים לכפות רגליים סגולות כרונית

ישנם מספר גורמים לכפות רגליים סגולות כרונית שכדאי לשים לב אליהם אם אתם סובלים מבעיה זו. להלן כמה מהגורמים העיקריים:

1.זאבת

זאבת אדמנתית מערכתית, מחלה אוטואימונית הפוגעת באזורים רבים בגוף, כולל כפות רגליים. מחלה זו מתרחשת כאשר מערכת החיסון תוקפת ופוגעת בטעות הרקמות בריאות ואיברים. נפיחות, כאבי מפרקים, עייפות קיצונית וכפות רגליים סגולות.

קרן הזאבת באמריקה (The Lupus Foundation of America) טוענת שלמעלה משליש מהאנשים הסובלים מזאבת יש גם מחלת ריינו. (1)

כפות רגליים סגולות יכולות גם להעיד על מחלת ריינו. יתר על כן, זאבת עשויה להפעיל דלקת בכלי הדם. מצב זה נקרא וסקוליטיס והוא יכול להשפיע על כל חלקי הגוף כולל הרגליים וגורם לנקודות סגולות או אדומות על העור.

תסמינים נוספים של וסקוליטיס הם עקצוצים, חוסר תחושה ואובדן כוח בכף הרגל.

2.מחלת ריינו

כאמור לעיל, מחלת ריינו היא מבין הגורמים לכפות רגליים סגולות. מחלה זו בדרך כלל מתרחשת בגלל מזג אוויר קר וגורמת לעור להפוך לסגול בהיר או כחול על ידי השפעה על כלי הדם הקטנים בבהונות.

המחלה עשויה להימשך בין מספר דקות למספר שעות ולהיעלם ללא טיפול ספציפי. עם זאת, אם לא תשימו לב לכך, אתם עלולים לחוות את תופעות הלוואי, כולל רגליים סגולות כרונית.

מודעה

ישנם סוגים ראשוני ומשני של המחלה. (2) בסוג הראשוני יש מעט תסמינים ואפילו ללא תסמינים בכלל – למעט כפות רגליים סגולות בהירות וזה נעלם תוך מספר דקות.

הסוג המשני של מחלת ריינו חמור יותר ועשוי להיות סיבוך של מחלה קשה כולל – מחלות עורקים, תסמונת התעלה הקרפלית, מחלות רקמות חיבור וסקלרודמה.

קראו על  התפרצות נדירה של אבעבועות הקופים באירופה וארה"ב

3.אקרוציאנוזיס

אקרוציאנוזיס דומה במקצת למחלת ריינו, ובכל זאת שתי המחלות האלה מביאות עימן סכנות שונות. (3)

בעוד מחלת ריינו יכולה להיעלם מעצמה (אם היא מסוג ראשוני), אקרוציאנוזיס נוטה להיות ממושכת ומעוררת סיבוכים רבים.

אקרוציאנוזיס גורמת לזרימת דם לא בריאה ונמוכה יותר בעורקי כפות הרגליים. בשונה ממחלת ריינו, אקרוציאנוזיס נוטה להשפיע על עורקי הרגליים הגדולים יותר. מזג אוויר קר ולחץ רגשי הם הגורמים לאקרוציונוזיס.

מודעה

4.כף רגל איסכמית

אם יש לכם כפות רגליים סגולות באופן כרוני, יתכן שאתם סובלים מכף רגל איסכמית. זוהי מחלה בה ישנה ירידה במחזור הדם בעורק אחד או יותר.

ישנם כמה גורמי סיכון לכף רגל איסכמית כולל: סוכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, מחלות כלי דם והשמנה.

כפות רגליים סגולות עשויות להצביע על כך שקיים קריש דם או הצטברות של שכבת כולסטרול החוסמת את זרימת הדם בעורקים. מלבד כפות רגליים סגולות, אתם עלולים להיתקל גם בכאבי רגליים וכפות רגליים.

טיפול בכף רגל איסכמית כולל הפחתת רמות הכולסטרול, ויסות לחץ הדם וניהול סוכרת. במקרים חמורים נדרש ניתוח לשיפור זרימת הדם בכפות הרגליים.

5.סוכרת

אם אתם חולי סוכרת, יכולות להיות לכם גם רגליים סגולות כרונית. זרימת דם לקויה ואובדן תפקוד עצבים בריא, הם שני גורמי סיכון שכדאי להיות מודעים אליהם. אם סוכרת השפיעה על זרימת הדם, העור על כפות הרגליים עשוי להפוך לסגול, כחול או אפילו אפור. יתר על כן, כתמים או פריחה בצבע סגול או אדום עשויה להופיע על כף רגל אחת או על שתיהן.

מדוע סוכרת מפריעה לזרימת הדם? רמות סוכר גבוהות בגוף מפחיתות את גמישות כלי הדם, מצרות אותם, ומאטות את זרימת הדם. סביר יותר שהדבר יגרום לאספקה ​​לקויה של חמצן ודם, ובכך מפעיל לחץ דם גבוה ופוגע בכלי דם קטנים וגדולים.

ברגע שאתם מבחינים בנפיחות בקרסוליים או בשוקיים, או שיש לכם חתכים או פצעים שאינם נרפאים – זהו סימן אזהרה שאתם חייבים לראות את הרופא בהקדם האפשרי.

6.מחלת עורקים היקפית

ככל הנראה זהו הגורם החמור ביותר לכפות רגליים סגולות כרונית. מחלת עורקים היקפית, היא בעיה במחזור הדם בה היצרות העורקים מפחיתה את זרימת הדם לגפיים. (4)

קראו על  איך משתחררים מהדחף למתוק?

חולשה, עקצוצים, התכווצויות, כאבים ורגליים סגולות או כחולות הם תסמינים של מחלת עורקים היקפית. הבעיה במחלה זו היא שאתם עלולים לא לחוות סימפטומים ולכן לא יהיה לכם מושג שאתם בעצם בסכנה.

במקרה זה, כפות רגליים סגולות או כחולות מתריעות על מחלה חמורה כמו מחלת עורקים היקפית. אם מתעלמים, כמה סיבוכים חמורים עלולים לקרות. לדוגמה, עשוי להתפתח נמק קשה ואיסכמיה.

התרחיש הגרוע ביותר הוא קטיעת כף רגל או רגל. מחלת עורקים היקפית מגדילה גם את הסבירות להתפתחות אירוע מוחי, מחלות לב והתקף לב.

אורח חיים בריא הוא דרך יעילה למזער את הסיכון ולטפל במחלה, אם כי יתכן שיידרש טיפול רפואי מותאם.

7.כוויות קור

כאשר כפות הרגליים חשופות לטמפרטורות קפואות על בסיס קבוע, הן יכולות להפוך לסגולות, כחולות או אפורות. חוסר תחושה וכאב בכפות הרגליים הם גם כן סימנים של כוויות קור.

יש אנשים שנוטים לרגישות מוגברת בכפות הרגליים, שיכולות להגיב לטמפרטורות קרות מעט, אפילו בתוך הבית. בכל מקרה, כאשר הטמפרטורות יורדות, ודאו שאתה נועלים נעליים וגרביים חמות.

כוויות קור עלולות לפגוע פגיעה קבועה ברקמות כף הרגל, ובמקרים קיצוניים ביותר- אף עשויים לכרות את כף הרגל.

אנשים הסובלים ממחלות מסוימות, כולל מחלת ריינו, סוכרת ומחלת עורקים היקפית נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בכוויות קור. אם כבר סבלתם מכוויות קור בעבר, גם אתם בסיכון.

סיבוכים של כוויות קור עשויים להיות רעידות, כאבי פנטום, נוקשות במפרקים, כאבים כרוניים, התנוונות שרירים, עור סדוק, אנהידרוזיס (אי יכולת להזיע), היפרהידרוזיס (הזעת יתר), אובדן ציפורניים ופרסתזיה (תחושת עקצוץ).

טיפול בכפות רגליים סגולות

אלא אם כן כפות רגליכם סגולות בגלל טמפרטורות נמוכות, עליכם להיבדק אצל רופא כדי להבין את הגורם. ניתן לטפל בכל אחד מהגורמים הנזכרים אך חשוב לזהות את הבעיה מוקדם, טרם יהיה מאוחר מדי – במיוחד אם יש לכם מחלת עורקים היקפית.

טיפול בבריאות כף הרגל, חיונית לא פחות מטיפול בלב. זיכרו שכפות הרגליים נושאות עליהן את כל החיים שלכם.

אם יש לכם זרימת דם לקויה ברגליים, הרופא עשוי לייעץ לבצע תרגילים מסוימים כמו – סקוואטים כיפוף רגליים, הרמת עקב, סיבוב קרסוליים, כפיפות ברכיים וכדומה.

יוגה היא גם דרך מעולה לשפר את זרימת הדם ברגליים. אל תבצעו אימונים אינטנסיביים ללא אישור מהרופא. אימונים אינטנסיביים יכולים לפגוע בכפות הרגליים – במיוחד אם יש לכם מחלה רצינית כלשהי.

קראו על  חולמים שוב על שיער מלא ובריא? עכשיו זה אפשרי!

אם הרגליים שלכם הופכות לסגולות כשקר בחוץ או בתוך הבית, נסו ללבוש גרביים חמות מאוד כדי למזער את החשיפה לטמפרטורות קרות קיצוניות. עשו אמבטיות חמות ועסו את כפות הרגליים, כדי לשמור עליהן חמות.

גרביים אלסטיות יכולות לעזור להקל על כאבים ונפיחות, כמו גם לשפר את זרימת הדם. הגרביים מומלצות לרוב למניעת קרישי דם לאחר ניתוח או טיפול בדליות (ורידים).

גרביים אלסטיות, כוללות בד אלסטי מיוחד הנצמד היטב לירכיים והרגליים או על הרגליים התחתונות והקרסוליים. ישנם סוגים שונים של גרביים אלסטיות – מגמישות קלה עד בינונית וגבוהה. התייעצו עם הרופא ובדקו אם נכון עבורכם לשים גרביים אלסטיות כדי לטפל בכפות הרגליים הסגולות.

לגרביים אלסטיות יש תופעות לוואי אם גורבים את הסוג הלא נכון.

אם יש לכם זרימת דם לקויה, הרופא יכול לרשום לכם תרופות או תוספים מסוימים בכדי לתקן את הבעיה.

מניעת רגליים סגולות כרונית

שינויים באורח החיים הם בין הדרכים הטובות ביותר למנוע כפות רגליים סגולות ובעיות אחרות הקשורות לכף הרגל.

זנחו הרגלים רעים כמו עישון ושתיית אלכוהול מוגזמת. צמצמו את צריכת המזון המעובד בכדי לנהל את רמות הכולסטרול. הקפידו על מספיק שינה והתמודדו עם רמות הלחץ על מנת לשלוט בלחץ הדם. שמירה על הידרציה היא קריטית גם למחזור הדם.

יש לבצע בדיקות דם ובדיקות רפואיות באופן קבוע כדי לבדוק את רמות הכולסטרול, רמת הסוכר בדם ובעיות בריאות אחרות שיכולות לעורר רגליים סגולות כרונית.

השורה התחתונה

קל להתעלם מכפות רגליים סגולות כרונית בעונות הקרות יותר, מתוך אמונה שזה קורה בגלל הקור. בעוד כוויות קור הן דבר אמיתי, ניתן למנוע או לטפל בהן באמצעות גרביים חמות ואמבטיות חמות לכפות הרגליים.

במהלך החודשים הקרים יותר, וודאו שאתם גורבים גרביים ונועלים מגפיים חמות כיוון שכוויות קור גורמות לכפות הרגליים להפוך סגולות. (6)

אם אתם רואים שכפות הרגליים לא חוזרות למצב רגיל גם אחרי אמבטיה חמה או אחרי שגרבתם גרביים חמות זו התראה שאסור לכם לפספס. פנו לרופא בהקדם האפשרי כדי להתחיל לטפל.

מקורות למאמר

איך להיפטר מנפיחות בבטן? שותים אפטרמיל!