10 המזונות הכי משמינים שיש

10 המזונות הכי משמינים שיש

מודעה

אנשים מפריזים באכילה ומשמינים מסיבות רבות. ניתן לומר כי ישנם מזונות ומאכלים בעייתיים יותר מאחרים מבחינת קלוריות. מזון מעובד עתיר בשומן, מלח וסוכר עודפים מהם קשה נורא להיפטר. מובאת לפניכם רשימה המונה 10 מזונות משמינים במיוחד.


1.משקאות מוגזים

המשקאות המוגזים הממותקים עלולים להיות הדבר הכי משמין מבין אלה הנכנסים לגופכם. הסיבה לכך די מובנת מאליה: מדובר בשתייה ממותקת שאינה מכילה מרכיבים מזינים כלל. "תרומתה" היחידה היא בהכנסת שפע קלוריות סתמיות לתפריט היומי שלכם.

מחקרים מראים באופן חד-משמעי כי אנשים הצורכים משקאות מוגזים וממותקים באופן קבוע סטטיסטית עלולים להעלות במשקל יותר מאנשים שאינם שותים אותם. במהלך אחד המחקרים מצאו כי אנשים ששתו, למשל, קולה באופן קבוע צרכו ב-17% יותר קלוריות מאשר לפני המחקר. לאורך זמן זה יכול היה להוביל לעלייה רצינית במשקל הגוף.

וזה לא כל האסונות אותם מביאים משקאות ממותקים: צריכה קבועה של קולה או דומיה מעלה לא רק את הסיכון להשמנת יתר, אך גם סיכויים גבוהים יותר ללקות בסוכרת מסוג 2, מחלות לב ואף סוגים מסוימים של סרטן.

בשורה התחתונה קולה וחבריה לא מוסיפים משהו מזין, רק קלוריות עודפות – כלומר, הסיכויים לעלייה במשקל גדלים מאוד בעקבות שתיית מוגזים ממותקים.

2.משקאות קפה ממותקים

הקפה הינו משקה בריא בהחלט. עם זאת, ברגע שממתיקים אותו על-ידי הוספת סוכר או סירופ כלשהו, הערך הקלורי שלו עלול להיות גבוה כמו של קולה. כפי שנאמר על משקאות מוגזים ממותקים, צריכת קפה מתוק או משקאות קפה (כמו אייסקפה, למשל) יכולה להשפיע רעות גם על המותניים וגם על הבריאות שלכם.

כסיכום: זכרו ששתיית קפה ממותק לסוגיו (על-ידי הוספת סוכר, תחליפי סוכר או סירופ מתוק כלשהו) תוסיף לתזונתכם קלוריות מיותרות. כמובן, זה יתבטא בסיכויים גבוהים במיוחד להעלות במשקל.

3.גלידה

רוב הגלידות הנמכרות בכמויות מסחריות "ממולאות" בסוכר מיותר. אם אוכלים את הגלידה הקנויה בתור קינוח לעיתים קרובות מדי, אל תצפו להישאר באותה הגזרה: הגלידה תביא עליכם בכל ארוחה המון קלוריות עודפות. במידה ואינכם יכולים לוותר על הגלידה, השתדלו לאכול אותה לעיתים רחוקות ככל האפשר.

נסו לבחור בגלידה בריאה יותר. אחת כזו תכיל פחות מ15 גרמים של סוכר בכל מנה. כמו כן, הקפידו על שליטה בגודל המנה שאתם עומדים לאכול.

לסיכום: רוב הגלידות הקנויות בסופר מכילות יותר מדי סוכר אשר יוסיף לכל ארוחה את הקלוריות המיותרות.

קראו על  12 המזונות הגרועים ביותר לבטן שלכם (ומה לאכול במקום)

4.פיצה מוכנה

הפיצות הקנויות ואף הנאפות בפיצריות הן אחד המזונות המהירים הפופולריים ביותר בקרב ילדים ובני העשרה ומעלה. מדובר באוכל טעים מאוד מצד אחד ומצד שני הפיצה מכילה כמויות גדולות מאוד של שומן, פחמימות פשוטות וקלוריות. חלקן נמכרות או מוגשות כשעליהן – הרבה מאוד גבינה ובשר מעובד. בשר נחשב למעובד כאשר מוסיפים לו חומרים משמרים או מומלח או מעושן.

צריכה רבה מדי של בשרים אלה עלולה להוביל להשמנת יתר סיכויים גבוהים יחסית של מחלות קשות, כמו: מחלות לב וסוגים שונים של סרטן.

אל תשכחו שלא כל פיצה דומה לאחרת באיכותה. אם אתם אוהבים פיצה עד כדי כך שלא מוכנים לוותר עליה, נסו למצוא את הפיצריה שמשתמשת במרכיבים הבריאים ביותר, כמו: ירקות טריים וקמח חיטה מלאה. כמו כן, אל תשכחו את האפשרות של הכנת פיצה ביתית.

התחילו לקרוא למטה

לסיכום: הפיצה ה"מסחרית" (בין אם מוכנה קפואה בסופר או זו הנאפית בפיצריה) עלולה להיות עשירה מאוד בקלוריות ובשר מעובד שאינם בריאים. נסו למצוא את הפיצריה הבריאה ביותר או הקפידו על הכנת פיצה ביתית בה תוכלו לשלוט על איכות חומרי הגלם.

5.עוגיות, קוראסונים ודברי מאפה אחרים

עוגיות למיניהן, קרואסונים ומאפים מוכנים מכילים כמויות אדירות של סוכר, קמח חיטה לבן ושומנים עודפים. מדובר בסוג מזון מלא בקלוריות. על-מנת לשמור על הגזרה ולא להעלות במשקל, הגבילו את צריכתם ככל הניתן. במידה ובכל זאת אינכם יכולים להתאפק, אכלו עוגייה קטנה או שתיים. הניחו את שאר השקית או החבילה בצד.

זה בהחלט יכול לעזור לכם ליהנות מהמאכלים האהובים עליכם ומנגד לשלוט בכמות הקלוריות והסוכר הנכנסת לגופכם בכל יום. כמו כן, זכרו: רוגעלך בינוני-גדול עלול להכיל מעבר ל-200 קלוריות. מאפים מצופים בכל טוב – לא פחות מ-300 קלוריות. עם זאת, אלה הרוצים לשמור על משקלם ובריאותם נמנעים מאכילת קרואסונים ורוגעלך ככל הניתן.

לסיכום: עוגיות, מאפים ומתוקים אחרים הינם מזון עתיר בסוכר ובקלוריות עודפות. אם עדיין בחרתם לאכול אותם, הקפידו על מנות קטנות.

עוד באותו נושא: 8 מזונות עתירים בסוכר שכנראה אתם אוכלים כל יום

6.צ'יפס לסוגיו

מדובר במקלוני תפוח אדמה מטוגנים בשמן עמוק הנבחרים על-ידי ישראלים במרבית המקרים, בהם אדם אוכל מחוץ לבית או בחטיף האהוב על רבים. עם זאת, לא כולם יודעים שמנה ממוצעת של צ'יפס (כ-140 גרם בסך הכל) תכיל בסביבות 427 קלוריות – מה שעושה אותו לחטיף או תוספת למנה העיקרית עתירי קלוריות. מה גם שצ'יפס מוכן יכיל לרוב כמויות גדולות מאוד של שומנים ומלח וזה מגדיל את הסיכויים לאכילת יתר.

קראו על  10 מזונות ומשקאות המחסלים את הנפיחות בבטן

יש לזכור כי בהרבה מקרים צ'יפס מגיע עם מזון מוכן אחר שאינו בריא ואוכלים אותו עם רטבים עתירי סוכר כדוגמת הקטשופ. עובדה זו רק מעלה את כמות הקלוריות שתיכנס לגופכם בארוחה אחת ומשם הדרך להעלאה רצינית במשקל אינה ארוכה. למעשה אף הוכח באמצעות מחקרים אחדים כי צריכת צ'יפס על בסיס קבוע תביא לעלייה במשקל.

גם חטיף הצ'יפס העשוי תפוחי אדמה רווי בשומנים, פחמימות פשוטות ומלח. לפיכך גם אותו ניתן לשייך לעלייה במשקל על-פי מחקרים מסוימים. במחקר אחד נמצא אפילו כי אכילת חטיף הצ'יפס היא זו שהביאה באמת את העלייה במשקל.

המסקנה הינה פשוטה: תפוחי אדמה מאודים או אפויים בריאים הרבה יותר.

לסיכום: צ'יפס לסוגיו הינו מזון המלא בשומן עודף אותו מוסיפים מבחוץ, פחמימות פשוטות ומלח.

7.חמאת בוטנים

כשמדובר בכמויות מתונות, חמאת הבוטנים בהחלט יכולה להיות מזון בריא. זה נכון במיוחד אם חומרי הגלם של חמאת הבוטנים הם איכותיים, קלויים במידה מתונה עם תוספת מינימלית של מלח. על-אף שנמצא כי אנשים שכללו בתפריט היומי שלהם אגוזי מלך ובוטנים דווקא ירדו במשקלם ובריאותם הכללית הייתה משביעת רצון, חמאת בוטנים מוכנה מהמדף של סופר מכילה לעיתים סוכר עודף, שמנים צמחיים רוויים וכמויות אדירות של מלח. סוג כזה של חמאת בוטנים אינו בריא בעליל.

כמו כן, מדובר במאכל מזין ועתיר קלוריות – מה שיכול בקלות להוביל לאכילת יתר אצל אנשים מסוימים. במידה והאדם שולט בקלות על כמות האוכל אותה הוא צורך, אין שום מניעה בלכלול חמאת בוטנים בתפריט היומי שלו. אבל במידה ומישהו מתקשה שלא לאכול עוד ועוד חתיכה, ההמלצה היא להימנע מלאכול חמאת בוטנים כלל וכלל.

8.שוקו

שוקולד מריר מיוחס עם מספר רב של השפעות חיוביות על בריאות האדם, בין היתר, שיפור בתפקודם של הלב והמוח. לעומתו, שוקולד חלב ועל אחת כמה וכמה שוקולד לבן מכילים במרבית המקרים כמות עצומה של סוכר. סוגי השוקולד הנ"ל עשירים לא רק בשומנים מיותרים, אלא גם בסוכר עודף. וכמו שאר החטיפים, קל מאוד להגזים באכילת השוקולד.

לסיכום: להבדיל משוקולד מריר איכותי, השוקולד הלבן ושוקולד חלב מכילים המון סוכר – מה שגורם לטעם של "עוד" בפה ומכאן הדרך לאכילה מופרזת היא קצרה מאוד.

קראו על  1 קערת שיבולת שועל: 7 יתרונות מדהימים

9.נקטרים ומיצים

לעיתים בחירת מיץ פירות במקום משקה אחר הינה נבונה ובריאה. עם זאת, כשמדובר במיצים מוכנים מהסופר, יש סיכויים גבוהים מאוד שהם למעשה נקטרים רווים בסוכר בדיוק כמו משקה מוגז ממותק (קולה, למשל). בנוסף לא תמצאו בהם סיבים תזונתיים וחומרים חיוניים אחרים המצויים בפרי השלם.

לפיכך שתייה מופרזת של מיצי פירות עלולה להיות קשורה להשמנת יתר, בייחוד אצל ילדים. אכילת הפרי השלם תהיה בחירה הרבה יותר נבונה משתיית המיץ הסחוט עבור השומרים על גזרתם.

בכל זאת רוצים ליהנות ממיצי פירות? השתדלו לבחור באלה הפחות מתוקים, 100% סחוטים טריים ואל תעברו את הרף של 150 מ"ל מיץ ליום.

לסיכום: מיצי פירות, אפילו סחוטים טריים מכילים כמויות גדולות יחסית של סוכרים. שתייה מרובה מדי עלולה להוביל לעלייה במשקל ואף השמנת יתר.

10.מזונות מסחריים מעובדים

ישנה דעה הטוענת כי צריכת מזון "נוח" (מוכן לבישול, למשל, לקטים קפואים או צ'יפס קפוא מוכן לטיגון) עלולה להיות אחת הסיבות לאפידמיה של השמנת יתר. המזון המעובד (בחלקו או במלואו) מריחים ונראים כמו ה"מאכל הטרי והאמיתי" אך במקרים רבים מהווים תחליף מלאכותי זול לאוכל הביתי.

אין הכוונה בניסיון להשמיץ את המוצרים האיכותיים, אך ה"זיוף" לעיתים נראה כה אמיתי וטעים שקשה לדמיין כי מדובר בתחליף. לכן חשוב לשים לב לרכיבים המפורטים על גבי האריזה – סוגים מסוימים של מאכלים מוכנים ומזון מעובד נקשרים לערכים קלוריים גבוהים מהאוכל הביתי, כלומר איכות התזונה יורדת.

הפחתה ככל האפשר של שימוש באוכל מוכן קפוא ומזונות מעובדים תשיג שתי מטרות במכה אחת: גם הימנעות מקלוריות מיותרות וגם שיפור באיכות התזונה.

לסיכום: המזון המעובד עשיר בדרך כלל בשומן, סוכר ומלח שמוסיפים בכוונה – מה שעלול להוביל להרעה באיכות בתפריט היומי והשמנה. הפחיתו את הצריכה של מאכלים כאלה.

המסר הכללי

אנשים עולים במשקלם מאחר וצריכת הקלוריות היומית שלהם עולה על הכמות הנשרפת. חשוב לזכור כי צריכה מאוזנת ומאופקת לעתים רחוקות של כל אותם המזונות שנמנו אינה תביא להשמנה ואילו צריכה בלתי נשלטת בתדירות גבוהה ובכמויות גדולות אכן עלולה להביא לעודף במשקל גופכם ולהשמנה.

בלעדי באגוגו!..

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!

כל מה שצריך כדי לרדת במשקל!

ערכת התזונה של אגוגו
מודעה