נשנשו את הצמח הזה כדי להיפטר מנפיחות בבטן, עצירות, ועוד

נשנשו את הצמח הזה כדי להיפטר מנפיחות בבטן, עצירות, ועוד

צמח רב-תכליתי זה שימש במשך מאות שנים ברפואה המסורתית, והמדע המודרני מתחיל לאשר רבים מהיתרונות הבריאותיים הללו. שומר, הידוע מדעית בשם Foeniculum vulgare, הוא צמח שמקורו בים התיכון אך נמצא כיום ברחבי העולם.

הזרעים, העלים והפקעת הארומטיים המובהקים שלו משמשים במגוון מנות קולינריות. אבל מעבר לשימושים הקולינריים שלו, השומר מכיל גם יתרונות בריאותיים רבי עוצמה. [1]

מאמר זה יבדוק את היתרונות הבריאותיים של שומר וכיצד תוכל לשלב אותו בתזונה שלכם. גללו למטה כדי לקרוא.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

אילו רכיבים השומר מכיל?

השומר עשיר במיוחד בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. הוא מספק מקור טוב לויטמין C, הפועל כנוגד חמצון חזק. הצמח מכיל גם רכיבי תזונה חיוניים נוספים כמו אשלגן, מוליבדן, מנגן, נחושת, חומצה פולית וניאצין.

בנוסף, השומר עשיר בתרכובות נדיפות כמו אנתול, לימונן וקוורצטין, שלכולם יש תכונות נוגדות חמצון, אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות.

איך שומר יכול לסייע לעיכול?

אולי היתרון הבריאותי הידוע ביותר של שומר הוא השפעתו החיובית על מערכת העיכול. השומר שימש במשך מאות שנים לטיפול במגוון בעיות עיכול, כמו נפיחות, גזים, הפרעות עיכול ועצירות. הסיבים התזונתיים בשומר מסייעים ליציאות סדירות, בעוד שתכונותיו נוגדות העוויתות עשויות לסייע להרפיית השרירים במערכת העיכול, להפחית נפיחות ואי נוחות.

זרעי שומר מכילים אנתוול, תרכובת הידועה בהשפעותיה האנטי דלקתיות, שיכולה לסייע בהרגעת דלקת במערכת העיכול. יתר על כן, לעיסת שומר או זרעי שומר לאחר הארוחות היא מנהג נפוץ בתרבויות מסוימות כדי לסייע לעיכול ולהעלים ריח רע מהפה.

איך שומר מסייע לבריאות הלב?

שומר כאמור הוא מקור נהדר לסיבים, אשלגן וויטמין C, שכולם תורמים לבריאות הלב וכלי הדם. סיבים תזונתיים מסייעים בוויסות רמות הכולסטרול על ידי קשירתו אליהם במערכת העיכול וסילוקו מהגוף. אשלגן, לעומת זאת, עוזר לווסת את לחץ הדם על ידי מניעת השפעות הנתרן.

בנוסף, נוגדי החמצון המצויים בשומר, כמו ויטמין C וקוורצטין, עוזרים להגן על הלב על ידי מאבק בלחץ חמצוני, אחד הגורמים המובילים למחלות לב.

תמיכה בבריאות העצמות

שומר תומך גם בבריאות העצם בשל תכולת הסידן, המגנזיום והזרחן שבו. למינרלים אלו תפקיד קריטי בשמירה על מבנה העצמות וחוזקן. יתרה מכך, ויטמין K שבשומר תורם לבריאות העצם על ידי שיפור ספיגת הסידן והפחתת הפרשת סידן בשתן.

תמיכה במערכת החיסון

מודעה

הריכוז הגבוה של ויטמין C בשומר עושה אותו מועיל למערכת החיסון. ויטמין C מגרה את הייצור של תאי דם לבנים, החיוניים לתפקוד יעיל של מערכת החיסון. בנוסף, ויטמין C הוא נוגד חמצון חזק שעוזר להגן על הגוף מפני נזק על ידי רדיקלים חופשיים ורעלים שעלולים להוביל למחלות.

תכונות אנטי-סרטניות פוטנציאליות

מספר מחקרים מצביעים על כך שלפיטונוטריינטים בשומר, כמו אנתול וחומצה רוזמרינית, יש תכונות אנטי-סרטניות פוטנציאליות. נמצא כי הם מעכבים את הצמיחה של תאים סרטניים ומעוררים אפופטוזיס (מוות תאי מתוכנת) בסוגים שונים של סרטן, כולל סרטן השד והכבד. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לאשר את הממצאים הללו ולהבין את המנגנונים המעורבים.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.