רוצים להירדם טוב בלילה? עשו את זה כל בוקר!
מודעה

רוצים להירדם טוב בלילה? עשו את זה כל בוקר!

קבלת שינה איכותית היא דבר מאתגר לפעמים, להירדם מהר ולהישאר כך ברצף במשך כל הלילה היא לא דבר של מה בכך. אך יש הרגל שאנו יכולים לעשות כל בוקר שיכול לסייע לנו בכך.

הדבר או ההרגל שכדאי לנו לאמץ הוא חשיפה לאור טבעי בשעות המוקדמות של הבוקר, מיד לאחר שאנו מתעוררים.

מומלץ להיחשף לאור טבעי מחוץ לבית, ללא מסננים כמו משקפי שמש, וגם לא אור דרך שמשת רכב או חלון, אשר מסננים חלק מקרני ה-UV.

מודעה

למה אור טבעי חשוב כל כך? ולמה בבוקר?

כאשר אנו מתעוררים בבוקר, בלוטת יותרת הכליה משחררת שני הורמונים מרכזיים, האחד נקרא קורטיזול והשני נקרא אדרנלין (אפנפרין). הורמונים אלה קשורים בין השאר לערות ודריכות.

עליה של קורטיזול בבוקר וירידה לפני השינה

ישנה חשיבות גדולה לכך ששיחרור הקורטיזול בגופנו יתרחש מוקדם ככל האפשר בבוקר, בזמן קרוב ככל האפשר לזמן ההתעוררות שלנו. מכיוון, שכאשר גל זה של קורטיזול המשוחרר בגופנו, מפעיל מין שעון עצר בגופנו הקשור לשעון הביולוגי, שיקבע את מועד השחרור של הורמון אחר מאוחר יותר במהלך היום והוא הורמון הנקרא – מלטונין, המשוחרר מבלוטת האצטרובל, הורמון הגורם לנו להרגיש מנומנמים ומכין אותנו להירדמות ושינה.

כלומר, אנו מדברים על שני אותות שאנו מקבלים במהלך היום: אות הגורם לנו לערות (קורטיזול), ואות הגורם להירדמות (מלטונין). החשיבות של עיתוי האותות האלה גדולה.

לכן, חשוב שהעיניים שלנו יחשפו לאור טבעי מוקדם ככל האפשר אחרי שאנו מתעוררים. הדגש כאן הוא לא על חשיפה של עור הגוף, אלא ספציפית של העיניים, ללא משקפי שמש, לא דרך חלון, או שמשת רכב, אלא להיות שרויים במקום עם אור טבעי. בשום אופן, אין להביט ישירות על השמש.

זמן החשיפה צריך להיות כ-30 עד 45 דקות.

ומה עושים בערב?

גם בשעות הערב ישנה חשיבות למודעות כלפי האור אליו אנו נחשפים. שכן האור משפיע על שיחרור המלטונין, הורמון המשרה שינה.

הקפידו לעמעם את האורות בבית כשעתיים לפני השינה. והימנעו ככל האפשר מחשיפה לאורות בוהקים.