למה כפות הרגליים שלי קרות כל הזמן?
מודעה

למה כפות הרגליים שלי קרות כל הזמן?

מאמר מבוסס מחקרית 📄
המאמר מבוסס על מחקרים מדעיים עדכניים. צוות הכותבים שלנו שואף וחותר להיות אוביקטיבי, נטול אינטרסים ומציג את העובדות כמו שהן. מקורות והפניות מופיעים במהלך המאמר בספרות (1,2,3).

האם הרגליים שלכם קרות גם כשחם בחוץ? "האגדה מספרת" שלאנשים שיש להם רגליים או ידיים קרות יש "לב חם". אך בפועל, המציאות פחות סימפטית, כפות רגליים קרות יכולות להעיד על בעיות בריאותיות חמורות, כולל סוכרת.


כפות רגליים קרות באופן כרוני עלולות לגרום לאי נוחות והסובלים מתחושה זו גורבים בדרך כלל גרביים גם בחודשי הקיץ. אבל הגרביים לא פותרים את הבעיה.

המשיכו לקרוא כדי לגלות את הסיבות לכפות הרגליים הקרות ומה אתם יכולים לעשות כדי לפתור את הבעיה.

האם רגליים קרות הן סיבה לפנות לרופא?

רוב האנשים הסובלים מכפות רגליים קרות באופן כרוני פונים לעזרה רפואית מאוחר מדי כאשר המצב הגורם לבעיה זו מחמיר.

אם אתם חווים כפות ידיים ורגליים קרות בגלל אירוע מלחיץ, יתכן שלא יהיה צורך לפנות לרופא. יחד עם זאת, אם כפות הרגליים שלכם קרות כל הזמן עד כדי כך שאתם רוצים לגרוב גרביים במהלך כל השנה ויש לכם פריחה כלשהי, כאבי פרקים, חום, או אצבעות כואבות, עליכם לפנות לרופא בהקדם האפשרי.

לאחר בדיקה יוכל הרופא לקבוע אבחנה. תצטרכו גם לבצע בדיקת דם כדי לקבוע אם קיימת תת פעילות של בלוטת התריס, סוכרת או אנמיה – אלא אם כן אתם יודעים שיש לכם אחד מהמצבים האלה. הרופא עשוי גם לבדוק אם יש לכם נזק או טראומה עצבית בכפות הרגליים.

הנקודה היא, שכפות רגליים קרות הן עדיין סיבה לפנות לרופא שכן הן יכולות להצביע על הבעיות הבריאותיות הבאות.

אז מהם הגורמים לכפות רגליים קרות?

הגורמים לכפות רגליים קרות משתנים ולעיתים זו יכולה להיות בעיה קלה שתוכלו לטפל בה בתוך מספר שבועות. הגורמים המוזכרים להלן חמורים ודורשים טיפול ספציפי.

1.אנמיה

אחד מסימני האזהרה הגדולים ביותר לאנמיה הוא ידיים ורגליים קרות.

מחלה זו מתרחשת כאשר אין מספיק תאי דם אדומים בריאים בגוף או שהם אינם בריאים ולא מצליחים לשאת חמצן מהריאות לשאר חלקי הגוף. אנמיה של חוסר ברזל קשורה כמעט תמיד גם בכפות הרגליים הקרות.

מלבד כפות רגליים קרות, אנשים הסובלים מאנמיה חווים ידיים קרות, עור חיוור, פעימות לב מהירות, קוצר נשימה, חולשה או/ו עייפות כרונית.

אנמיה מסוכנת ביותר וחשוב לגשת לקבלת עזרה רפואית. אל תנסו לתקן את הבעיה לבדכם על ידי נטילת תוספי ברזל. במקרים רבים אנמיה מופעלת כתוצאה מבעיה בריאותית חמורה.

2.זרימת דם לקויה

זרימת דם לקויה לרגליים היא בדרך כלל תוצאה של הצטברות פלאק בכלי הדם. מצב זה נקרא טרשת עורקים. בעיית לב עלולה גם לגרום לזרימת דם לקויה. אם הלב מתקשה לשאוב דם בקצב בריא, יתכן שתרגישו ידיים ורגליים קרות.

התחילו לקרוא למטה
קראו על  תת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם): גורמים, תסמינים וטיפול

אורח חיים יושבני יכול גם להיות האשם בסירקולצית דם לא טובה. פעילות גופנית יכולה לעזור לתקן את הבעיה. אם אתם מעשנים, אתם בסיכון מוגבר לפתח בעיות במחזור הדם.

3.תת פעילות בלוטת התריס

אם אתם סובלים מתת פעילות בבלוטת התריס, סביר להניח שכפות הרגליים יהיו קרות כל הזמן. (1)

תת פעילות של בלוטת התריס היא בעיה, בה בלוטת התריס לא מצליחה לייצר מספיק הורמון בלוטת תריס. הורמון זה חיוני עבור איברים רבים בגוף.

יתר על כן, הורמון בלוטת התריס ממלא תפקיד מפתח בהפיכת חמצן ומזון לאנרגיה. נשים נוטות יותר לבעיה זו מאשר גברים.

התסמינים של תת פעילות בלוטת התריס מלבד כפות רגליים וידיים קרות הם עליית רמות הכולסטרול, קול צרוד, כאבי שרירים, עור יבש, עלייה במשקל, עייפות ובעיות עיכול כמו עצירות.

4.סוכרת

האם כפות הרגליים קרות מדי למגע? האם אתם חווים עקצוצים או חוסר תחושה בכפות הרגליים? זה עשוי להיות נזק עצבי בכפות הרגליים שאנשים עם סוכרת נוטים לסבול ממנו.

אם יש לכם סוכרת מסוג 1 או 2, כפות הרגליים שלכם עלולות להיות קרות בגלל סיבוכים של סוכרת, כמו מחלת עורקים היקפית או נוירופתיה היקפית (2).

מחלת עורקים היקפית יכולה לחסום או להאט את זרימת הדם לכפות הרגליים, ולהפוך אותן לקרות.

אם כף רגל אחת קרה יותר מהאחרת, או שיש לכם פצעים שלוקח המון זמן עד שהם נרפאים, או שאתם חווים כאבים בזמן הליכה, יתכן שאתם סובלים ממחלת עורקים היקפית.

יש גם אנשים שאינם חולי סוכרת אך גם כן בסיכון לפתח מחלה זו במידה וסובלים מלחץ דם גבוה, מעשנים או מתמודדים עם כולסטרול גבוה.

נוירופתיה היקפית היא אחד מסיבוכי הסוכרת המאופיינת בפגיעה עצבית בכפות הרגליים. התסמינים עשויים לכלול כפות רגליים חלשות או קהות, או תחושת קיפאון, צריבה, דקירה או עקצוץ בכפות הרגליים.

נוירופתיה היקפית יכולה להתפתח גם בגלל גורמים אחרים. (3) ליקויים תזונתיים, שתיית אלכוהול רבה מדי, מחלות אוטואימוניות, תת פעילות בלוטת התריס, בעיות במח העצם ותרופות מסוימות יכולות גם כן לגרום לנוירופתיה היקפית.

כל סיבוך של סוכרת מצריך טיפול רפואי מיוחד. הטיפול בנוירופתיה היקפית כולל בדרך כלל פיזיותרפיה, גירוי עצבי ותרופות.

קראו על  איך למנוע ולהפחית נפיחות בבטן

כאשר אתם מתמודדים עם הבעיה, הימנעו מחימום הרגליים מכיוון שאתם עלולים לגרום לכוויה בכף הרגל מבלי להרגיש. זה עשוי לקרות בגלל אובדן התחושה כתוצאה מנזק עצבי.

5.תסמונת ריינו

כאשר הגוף מגיב בתגובת יתר למזג אוויר קר, לחץ או מיזוג אוויר, מדובר בתסמונת ריינו.(4)

כולנו חווים את התופעה הזו מדי פעם. כאשר הטמפרטורה יורדת, הבהונות או/ו האצבעות מתחילות להרגיש קפואות וחסרות תחושה. יתר על כן, הן יכולות אפילו לשנות את צבען – לחיוור או כחול.

ברגע שהבהונות או האצבעות מתחממות, הן הופכות לאדומות ועלולות לעקצץ. לכן חשוב ללבוש כפפות וגרביים כדי להגן על האצבעות והבהונות.

למרות שתסמונת ריינו נפוצה, היא עשויה גם להיות אינדיקציה לבעיות עורקים מסוימות. למשל, עורקי כפות הרגליים, עשויים להתכווץ ולהצטמצם, ולמנוע מהדם לנוע כראוי לקצות האצבעות.

במידה ומופיעות כוויות קור על בהונות הרגליים וכפות הרגליים תמיד קרות, גשו להיבדק בהקדם.

6.חרדה

מצב כוללני כמו חרדה יכול גם לגרום לכפות רגליים קרות בדרכים שונות. חרדה מעצימה את כל קשת הרגשות שהאדם חווה.

אם אתם חושבים שכפות הרגליים שלכם קרות מעט, חרדה תגרום לכם להאמין שהן קפואות לגמרי. זה קורה מכיוון שחרדה מעוררת רגישות מוגברת.

דרך נוספת לכך שחרדה גורמת לכפות רגליים קרות נובעת מזרימת הדם כתוצאה מהיפרוונטילציה. היפרוונטילציה ונשימה מואצת גורמת לכלי הדם להתכווץ ומורידה בצורה דרסטית את סירקולציית הדם. מכיוון שזרימת הדם מואטת, זה גורם לתחושת קור וחוסר תחושה בכפות הרגליים.

7.מחלת בורגר

למרות שמחלה זו נדירה ביותר, ייתכן שהיא הגורם הנסתר לכפות הרגליים הקרות.

אנשים שלועסים או מעשנים טבק נמצאים בסיכון. עישון גורם לכלי דם בכפות הרגליים והידיים להתכווץ, מפחית זרימת דם ומפעיל היווצרות קרישים שעלולים לגרום לזיהום.

התסמינים הנפוצים ביותר של מחלת בורגר הם רגליים כחלחלות, אדומות או חיוורות, כאבי רגליים, עקצוצים וכיבים או פצעי קור על הרגליים והידיים.

כיצד לטפל בכפות רגליים קרות

עדיף תמיד להתייעץ עם רופא כדי לדעת מה הסיבה המדויקת לכפות הרגליים הקרות.

לא מספיק ללבוש גרביים חמות, להשתמש בבקבוקי מים חמים ולישון עם רפידות חימום כדי לשמור על חום כפות הרגליים. אם יש לכם בעיה רצינית – טיפול עצמי יחמיר אותה. מצד שני, אם הרגליים הקרות נובעות מחרדה – עליכם ללמוד כיצד לשלוט בהתקפי החרדה.

קראו על  מחלות בעלי חיים והדרכים להימנע מהן

השריית כפות הרגליים במים חמים יכולה לשפר את זרימת הדם בכפות הרגליים, להרפות את השרירים ולהקל על המתח – במיוחד לפני שעת השינה.

השרו את הרגליים בגיגית עם מים חמים למשך 10 עד 15 דקות. אפשר להוסיף מלח ים למים או כף לבנדר או קמומיל.

אם אתם סובלים מסוכרת, עליכם להימנע מאמבטיות לכפות רגליים. הנזק העצבי מקשה על זיהוי אם המים חמים או רותחים. אם לא תצליחו לזהות, אתם עלולים בסופו של דבר לגרום לכוויות בטעות.

כך גם לגבי בקבוקי מים חמים וכריות חימום. כשאתם לא מצליחים להירדם בגלל רגליים קרות, גרביים חמות יכולות לסייע.

פעילות גופנית, חשובה ביותר לטיפול בכפות רגליים קרות. לאורח חיים יושבני יש השפעה מזיקה על מחזור הדם והבריאות הכללית.

אם אינכם זזים רוב היום, יש סיכוי גבוה יותר שתפתחו אוסטאוכונדרוזיס שיכול גם לגרום לכפות רגליים קרות ולדאגות בריאותיות רבות. יהיה זה טיול קצר בפארק או אימון אינטנסיבי במכון הכושר, זה עשוי לתרום לזרימת דם בריאה ולחמם את כפות הרגליים.

לבסוף, שימו לב לתפריט שלכם. מחסור בחומרים תזונתיים, צריכת אלכוהול ותזונה לקויה יכולים להשפיע לשלילה על בריאות כפות הרגליים.

שקלו לאכול אוכל המשפר את זרימת הדם, כמו שוקולד מריר, פלפל חריף, אגוזים גולמיים, אבטיח, תפוזים ורימונים. ג'ינקו בילובה הוא צמח מגביר פעילות מוחית פופולרי שיכול להגביר את זרימת הדם על ידי פתיחת כלי הדם.

השורה התחתונה

כפי שאתם יכולים לראות, כפות רגליים קרות עשויות גם להעיד על בעיה רצינית, ולכן יתכן שהגיע הזמן לקבוע פגישה עם הרופא במידה והבעיה כרונית.

מודעה

הפטנט הישראלי שיסייע לכם לנצח את הכאבים

בי-קיור לייזר הוא מכשיר ייחודי, תוצרת ישראל, המשתמש בטכנולוגיה מתוחכמת לטיפול בכאבים שונים בגופנו – כאבי גב, ברכיים, צוואר, דורבן ואף בפצעים.

10 סימנים שבגופכם חסר קולגן

הקולגן של אגוגו!

הקולגן של אגוגו מסייע לעור ושיער בריאים יותר. לחצו לפרטים נוספים.

בלעדי באגוגו!..

הקולגן של אגוגו

תוסף חדש ועוצמתי – קולגן עם חומצה היאלורונית בתוספת ויטמין C.
בלעדי באגוגו!

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!

כל מה שצריך כדי לרדת במשקל!

ערכת התזונה של אגוגו
מודעה