אקנתוזיס-ניגריקנס: תסמינים, גורמים וטיפול

אקנתוזיס-ניגריקנס: תסמינים, גורמים וטיפול

אקנתוזיס-ניגריקנס (Acanthosis nigricans) הוא מצב רפואי הגורם לאזורים בעור להיות כהים ועבים, המצב מופיע באזורים בהם יש קפלים בגוף, בדרך כלל בבית השחי, המפשעה והצוואר.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

מצב זה נוטה להשפיע על אנשים עם השמנת יתר. לעיתים רחוקות, מצב העור יכול להיות סימן לסרטן באיבר פנימי, כגון הקיבה או הכבד.

טיפול בגורם לאקנתוזיס עשוי להחזיר את הצבע והמרקם הרגילים של העור.

מהם הגורמים לאקנתוזיס

עמידות לאינסולין. רוב האנשים הסובלים מאקנתוזיס הפכו גם עמידים לאינסולין. אינסולין הוא הורמון המופרש מהלבלב ומאפשר לגוף לעבד סוכר. תנגודת לאינסולין היא מה שמוביל לסוכרת מסוג 2. תנגודת לאינסולין קשורה גם לתסמונת השחלות הפוליציסטיות ועשויה להוות גורם לאקנתוזיס.

השמנת יתר. הסיכון לאקנתוזיס גבוה יותר בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר. במיוחד במשפחות שבהן השמנת יתר וסוכרת מסוג 2 נפוצות גם הן.

תרופות ותוספי מזון מסוימים. ניאצין במינון גבוה, גלולות למניעת הריון, פרדניזון וקורטיקוסטרואידים אחרים עלולים לגרום לאקנתוזיס.

סרטן. סוגים מסוימים של סרטן גורמים ל. אלה כוללים לימפומה וסרטן של הקיבה, המעי הגס והכבד.

איך מטפלים

אקנתוזיס היא לא מחלה, אלא סימפטום של מצב אחר כמו סוכרת וסימן לכך שייתכן ותצטרכו לפנות לטיפול רפואי שמטפל במצב הזה. אין טיפול ספציפי לאקנתוזיס. הרופא עשוי להציע טיפולים שיעזרו בכאב ובריח, כגון קרמים לעור, סבונים מיוחדים, תרופות וטיפול בלייזר.

טיפול בגורם הבסיסי עשוי לעזור. לדוגמה:

  • ירידה במשקל. אם האקנתוזיס נגרם מהשמנה, ייעוץ תזונתי וירידה במשקל עשויים לעזור.
  • הפסקת תרופות. אם נראה שהמצב קשור לתרופה או תוסף מסוים שאתם משתמשים בו,  ייתכן שהרופא יציע לכם להפסיק להשתמש בו.
  • ניתוח. אם הסיבה למצב הוא גידול סרטני, ניתוח להסרת הגידול מנקה לעתים קרובות את תסמיני העור.