נפלאות הגוף! 8 איברים שאנחנו יכולים לחיות בלעדיהם

נפלאות הגוף! 8 איברים שאנחנו יכולים לחיות בלעדיהם

גוף האדם הוא פלא של ממש, בעל חוסן ויכולת הסתגלות יוצאי דופן. בין שלל נפלאותיו היא היכולת לשמור על תפקוד תקין גם בהיעדר איברים מסוימים. יכולת זו קיימת גם בזכות ההתקדמות המדהימה של הרפואה המאפשרת לאנשים לחיות חיים מלאים גם לאחר הסרת האיברים הללו. בואו נחקור כמה מהאיברים שבאופן מפתיע אנחנו יכולים לחיות בלעדיהם. גללו למטה.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

1. תוספתן (אפנדיציט)

התוספתן נחשב עד לא מזמן לשריד של איבר קדום, כלומר חשבו שאין לו מטרה אמיתית, אך כיום מבינים שהתוספתן ממלא תפקיד במערכת החיסון שלנו ושומר על פלורת המעיים. עם זאת, היעדרותו אינה משפיעה באופן משמעותי על בריאותנו. הסרה כירורגית של התוספתן עקב דלקת התוספתן, היא הליך נפוץ, ואנשים יכולים לחיות בלעדיו ללא השפעות שליליות על בריאותם.

2. כיס המרה

כיס המרה אוגר את נוזל המרה, נוזל עיכול המיוצר על ידי הכבד. למרות חשיבותו בעיכול שומנים, הגוף יכול להסתדר בלעדיו. לאחר כריתת כיס המרה, המרה זורמת ישירות מהכבד למעי הדק, אם כי בפחות יעילות. בדרך כלל הסיבה להסרת כיס המרה הן אבני מרה הגורמות לכאב וזיהום. התאמות תזונתיות יכולות לסייע בניהול החיים לאחר כריתת כיס המרה.

3. כליה אחת

בני אדם נולדים עם שתי כליות, אבל הם יכולים לחיות חיים בריאים רק עם אחת. הכליות מסננות דם, מוציאות פסולת ועודפי נוזלים מהגוף. אם כליה אחת מוסרת או לא מתפקדת, הכליה הנותרת יכולה לעתים קרובות לפצות, ולהתאים את תפקודה כדי לשמור על איזון הנוזלים והכימיקלים החיוניים בגוף.

4. טחול

הטחול ממלא תפקידים תומכים מרובים בגוף, כולל סינון דם, לחימה בחיידקים ומיחזור תאי דם אדומים ישנים. למרות הפונקציות שלו, אנשים יכולים לחיות ללא טחול. הסרת הטחול לעתים נחוצה עקב מחלות או פציעות. חיסונים ואמצעים מסוימים אחרים יכולים לעזור לחסרי טחול להימנע מזיהומים, ולסייע לגוף להסתדר בהיעדרו.

5. חלק מהכבד

לכבד יכולת התחדשות יוצאת דופן. ניתן להסיר עד 75% מהכבד, והוא עדיין יכול להתחדש בחזרה לגודלו המלא, אם כי לא תמיד לצורתו המקורית. יכולת התחדשות זו מאפשרת השתלות כבד כאשר התורמים מספקים חלק מהכבד שלהם למקבל, כאשר הכבדים של שני הצדדים בסופו של דבר צומחים מחדש כדי לספק את צרכי הגוף.

6. קיבה

כריתת קיבה מלאה או חלקית, הסרה כירורגית של כל הקיבה או חלק ממנה, היא הליך שעשוי להיות נחוץ עקב סרטן או כיבים. הגוף יכול להסתגל לשינוי זה על ידי שינוי אופן עיבוד וספיגת המזון. ניהול תזונתי והתאמות תזונתיות חיוניים עבור אלה שחיים ללא קיבה או חלק ממנה.

7. איברי רבייה

למרות שהם חיוניים לרבייה, אנשים יכולים לחיות ללא איברי הרבייה שלהם, כמו הרחם, השחלות או האשכים. התקדמות ברפואה ובטיפול הורמונלי חלופי יכול לסייע בניהול ההשלכות של הסרתן.

8. שקדים

השקדים הם חלק ממערכת החיסון והם עוזרים להילחם בזיהום. עם זאת, אם הם נדבקים בזיהום לעתים קרובות או גורמים לבעיות קשות, כגון דום נשימה בשינה או קשיי נשימה, ניתן לבצע כריתת שקדים. למרות תפקידם בתגובה החיסונית של הגוף, אנשים יכולים לחיות ללא השקדים שלהם ללא השלכות בריאותיות משמעותיות ארוכות טווח.

לסיכום, היכולת לחיות ללא איברים אלו היא עדות לחוסן האנושי ולפלאי הרפואה המודרנית. דבר זה מראה את היכולת המדהימה של הגוף להסתגל ולפצות על אובדן איברים מסוימים.

הצטרפו למייל של אגוגו!

מודעה

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.