משתעלים בלילה? 5 סימנים לעובש בחדר השינה ואיך להיפטר ממנו

משתעלים בלילה? 5 סימנים לעובש בחדר השינה ואיך להיפטר ממנו

עובש בחדר השינה הוא לא רק מטרד קוסמטי שפוגע במראה החדר, אלא מדובר במפגע בריאותי של ממש.

העובש משגשג בתנאים לחים וחמים, נבגי העובש יכולים לחדור אל חללי המגורים שלנו, כאשר חדר השינה הוא אזור מדאיג במיוחד, מן הסיבה הפשוטה שזה החדר בו אנו מבלים חלק ניכר מזמננו ולכן חשוב לזהות את הסימנים של עובש ולהבין כיצד להיפטר ממנו.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

איך עובש משפיע על הבריאות שלנו

לחשיפה לעובש יכולה להיות השפעות רפואיות שונות, המשפיעות על אנשים באופן שונה בהתבסס על משך החשיפה, סוג העובש והרגישות של האדם או מצבים בריאותיים קיימים. [1]

תגובות אלרגיות: ההשפעה השכיחה ביותר של חשיפה לעובש היא תגובות אלרגיות, שיכולות להשתנות בחומרתה מאדם לאדם. התסמינים עשויים לכלול התעטשות, גירוד, נזלת, גודש ועור יבש. אנשים מסוימים עשויים לחוות תגובות קשות, במיוחד אלו עם אלרגיות לעובש או אסטמה.

אסטמה ובעיות נשימה: חשיפה לעובש עלולה להחמיר את תסמיני האסתמה אצל אנשים עם אסטמה קיימת. המצב יכול גם להוביל לבעיות נשימה אצל אנשים שאינם סובלים מאסטמה, כולל שיעול, צפצופים וקשיי נשימה.

זיהומים: סוגים מסוימים של עובש עלולים לגרום לזיהומים, במיוחד אצל אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת. זיהומים אלה יכולים להשפיע על העור, הריאות או איברים אחרים. לדוגמה, אספרגילוס יכול לגרום לאספרגילוזיס, מצב המשפיע על מערכת הנשימה.

השפעות רעילות: עובשים מסוימים מייצרים מיקוטוקסינים, שעלולים להזיק בשאיפה או בליעה. חשיפה לרמות גבוהות של מיקוטוקסינים עלולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות יותר, כולל בעיות נוירולוגיות ובמקרים קיצוניים, מוות. תסמינים של מיקוטוקסיקוזיס יכולים להשתנות במידה רבה בהתאם לסוג המיקוטוקסין ומשך החשיפה.

גירויים בגוף: עובש יכול לשמש כחומר הגורם לגירוי כמו גירוי בעור, גירוי בעיניים או גירוי בגרון אצל אנשים מסוימים. תסמינים אלו יכולים להופיע אצל אנשים שאינם בהכרח אלרגיים לעובש.

השפעות על מערכת החיסון: חשיפה מתמשכת לעובש עלולה להשפיע על מערכת החיסון, ולהפוך אנשים רגישים יותר לזיהומים ומחלות אחרות.

חשוב לציין כי חומרת התסמינים וההשפעות הבריאותיות יכולות להשתנות מאוד בין אנשים. אנשים מסוימים עשויים שלא לחוות תסמינים בולטים, בעוד שלאחרים עלולים להיות תגובות משמעותיות.

סימנים של עובש בחדר השינה

1.ריחות מעופשים

מודעה

ריח מעופש או אדמתי מתמשך הוא לעתים קרובות האינדיקטור הראשון של עובש נסתר. מכיוון שעובש יכול לצמוח במקומות שאינם נראים מיד לעין, כמו מאחורי טפטים, במזרנים או מתחת לשטיחים, סמכו על האף שלכם, במידה ואתם מזהים ריח חריג.

2. עובש גלוי

עובש יכול להופיע ככתמים על קירות, תקרות או רהיטים. העובש יכול להיראות בצבע שחור, ירוק, לבן, או אפילו כתום ויכול להתפשט במהירות אם לא מטפלים בו.

3. תסמינים בריאותיים

תגובות אלרגיות בלתי מוסברות כגון התעטשות, שיעול, עיניים דומעות או נזלת כשאתם בחדר יכולים להיות סימנים לחשיפה לעובש. אם התסמינים משתפרים כשאתם עוזבים את החדר, ייתכן שזה נובע מעובש.

4. לחות גבוהה בחדר

רמות גבוהות של לחות עלולות להוביל לעיבוי על חלונות, צינורות או קירות. לחות זו יוצרת סביבה נוחה לצמיחת עובש.

5. נזילות מים

נזילות מים המופיעות ומתבטאות בצורה של כתמי מים על הקירות, על הטפטים או על ידי צבע שהתקלף, או עיוות של חומרים, עלולות לטפח צמיחת עובש בתוך קירות ורצפות.

כיצד להיפטר מעובש בחדר השינה

זיהוי ותיקון נזילות: טפלו בכל בעיות צנרת או נזילות בקירות או בתקרות כדי לנתק את אספקת הלחות לעובש.

מודעה

שפרו את האוורור: השתמשו במאווררים או בחלונות פתוחים כדי להגביר את זרימת האוויר ולהפחית את הלחות. שקלו להשתמש במסיר לחות כדי לשמור על רמות לחות בין 30% ל-50%.

נקו ביסודיות: עבור משטחים שאינם נקבוביים (כמו זכוכית, מתכת או פלסטיק), תערובת של מים וחומרי ניקוי יכולה להסיר עובש. הימנעו משימוש באקונומיקה מכיוון שהיא אינה מונעת עובש לחזור ועלולה להזיק לבריאותכם.

תיקון עובש מקצועי: אם עובש מכסה יותר משטח קטן או אם יש לכם חששות בריאותיים, כדאי לשכור אנשי מקצוע. יש להם את המומחיות והציוד כדי להסיר בבטחה נגיעות עובש.

מניעת צמיחה עתידית: שמרו על חדר השינה יבש ומאוורר היטב. בדקו באופן קבוע אם יש סימני לחות או דליפות. השתמשו בצבע עמיד בפני עובש לקירות וודאו שהשטיחים והרהיטים יבשים ונקיים.

לסיכום, עובש בחדר השינה מהווה סיכון משמעותי לבריאותנו, לכן חשוב לזהותו ולחסל אותו באופן מיידי. על ידי שמירה על ערנות לסימני עובש, שיפור אוורור החדר והתייחסות למקורות רטיבות, תוכלו ליצור סביבת חדר שינה בריאה ונוחה יותר. זכרו, כאשר יש ספק, התייעצות עם אנשי מקצוע לטיפול בעובש יכולה לספק שקט נפשי ולהבטיח שמרחב המגורים שלכם יישאר בטוח ונטול עובש.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.