איך להיפטר מגזים כלואים במערכת העיכול?

איך להיפטר מגזים כלואים במערכת העיכול?

גזים כלואים במערכת העיכול יכולים להיות מקור חוזר של אי נוחות שמשפיע על איכות החיים. גללו למטה כדי להבין את הסיבות מאחורי גזים כלואים, דרכים יעילות להימנעות ודרכי הטיפול היעילות ביותר.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

מה גורם לגזים כלואים?

גזים כלואים נגרמים בעיקר כתוצאה מתהליך העיכול. כאשר אנו אוכלים או שותים, אנו לא רק צורכים חומרים מזינים אלא גם בולעים אוויר, שעלול להצטבר במערכת העיכול. בנוסף, ידוע כי מזונות מסוימים מייצרים יותר גזים מאחרים במהלך העיכול. מזונות אלו כוללים מזונות עשירים בסיבים כגון שעועית, עדשים ומגוון פירות וירקות, כמו גם משקאות מוגזים וממתיקים מלאכותיים.

בנוסף, הרגלי אכילה כמו אכילה מהירה מדי, דיבור תוך כדי אכילה ולעיסת מסטיק יכולים להגביר את כמות האוויר הנבלעת.

מצבים בריאותיים מסוימים יכולים גם לגרום לבעיית הגזים הכלואים, כולל תסמונת המעי הרגיז (IBS), אי סבילות ללקטוז ומחלת צליאק. תנאים אלו משפיעים על אופן העיכול של המזון ויכולים להוביל לייצור גז מוגבר או לקושי בהוצאת גז.

כיצד להימנע מגזים כלואים

ביצוע שינויים פשוטים בתזונה ובהרגלי האכילה שלנו יכולים להפחית באופן משמעותי את הסבירות לחוות גזים כלואים. הנה כמה עצות מעשיות:

אכלו לאט: קחו את הזמן שלכם ללעוס את האוכל שלכם ביסודיות והימנעו מלדבר בזמן האכילה כדי למזער את כמות האוויר שנבלעת.

מעקב אחר התזונה שלכם: עקוב אחר מזונות שנראים גורמים לגז ונסו להפחית או להעלים אותם מהתזונה שלכם. אתם יכולים להשתמש ביומן של אגוגו לטובת העניין הזה.

הקפידו על צריכת מים: שתו הרבה מים לאורך היום, אך נסו להימנע משתיית כמויות גדולות של משקאות מוגזים.

פעילות גופנית קבועה: פעילות גופנית יכולה לעזור להעביר גזים דרך מערכת העיכול ולהקל על נפיחות ואי נוחות.

איך מטפלים בגזים כלואים

למרות נקיטת אמצעי מניעה, אם אתם עדיין מוצאים את עצמך מתמודדים עם גזים כלואים, ישנן מספר אסטרטגיות טיפול שאתם יכולים לשקול:

תרופות (ללא מרשם): מוצרים המכילים סימטיקון יכולים לעזור לחסל בועות גז במערכת העיכול שלנו, דבר שמקל על העברת גזים. טבליות פחם הן אפשרות נוספת, אם כי הן יכולות להפריע לספיגה של תרופות מסוימות. כדאי להתייעץ עם רוקח.

מודעה

תה צמחים: תה מנטה, ג'ינג'ר וקמומיל ידועים בתכונות המרגיעות שלהם ויכולים לסייע בהפחתת כאבי גזים ונפיחות.

פרוביוטיקה: חיידקים מועילים אלה יכולים לשפר את בריאות העיכול ויכולים להפחית תסמינים של גזים ונפיחות, במיוחד אצל אנשים עם הפרעות עיכול.

מתי לפנות לרופא

בעוד שגזים כלואים בדרך כלל אינם סימן למשהו רציני, כאב מתמשך או חמור ואי נוחות יכולים להצביע על בעיה רפואית רצינית יותר. אם אתם חווים תסמינים כמו כאבי בטן ממושכים, שינויים משמעותיים בהרגלי היציאות או כל סימן נוגע אחר, חשוב להתייעץ עם רופא.