ניתוח עפעפיים (בלפרופלסטי): למראה צעיר יותר
מודעה

ניתוח עפעפיים (בלפרופלסטי): למראה צעיר יותר

עפעפיים נפולים, הן אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים מסוימים שוקלים ניתוח עפעפיים (בלפרופלסטי) על מנת להסיר ולהדק עור עפעפיים עודף, למראה ערני וצעיר יותר. לפעמים ניתוח עפעפיים יכול גם לשפר את הראייה, על ידי מתן שדה ראיה פחות חסום, ברגע שהעפעפיים הנפולים משתפרים.

אגוגו-מגזין בריאות | Agogo | פורסם 24/9/16

%d7%a0%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%97-%d7%a2%d7%a4%d7%a2%d7%a4%d7%99%d7%99%d7%9d
ניתוח עפעפיים.

ניתוח עפעפיים יכול להסיר עור, שרירים ולפעמים שומן עודף מהעפעפיים העליונים או התחתונים. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך להוריד רק עור אך לא שרירים – או שאולי יצטרכו לבצע את הניתוח גם בעפעפיים התחתונים וגם בעליונים.

את הניתוח הבלפרופלסטי של העפעף העליון (המכונה לעתים "הרמת עפעפיים"- "eye lift") אין  לבלבל עם ניתוח תיקון לצניחת העפעף העליון ((eyelidptosis, אשר הינו הליך שנועד להעלות את מיקומו של קצה העפעף העליון על ידי הידוק השריר והגיד שבדרך כלל מרימים אותו. ניתוח בלפרופלסטי לפעמים יכול להעלות מעט את שולי העפעף העליון, אם הכבדות של העור מוגזמת וממש "מכבידה" על העפעף העליון וגורמת לו לצנוח.

המשיכו לקרוא למטה

מהו ניתוח עפעפיים קוסמטי?

ניתוח עפעפיים קוסמטי הוא הליך כירורגי שאינו נדרש מבחינה רפואית, והוא מבוצע אך ורק על מנת לשפר את מראה המטופל. למרבה הצער, העפעפיים העליונים ולפעמים התחתונים עלולים להפוך נפולים או רחבים כחלק מתהליך ההזדקנות. הגבות גם כן יכולות לשקוע או לצנוח כחלק מאותו תהליך. עור העפעף נמתח, שרירים נחלשים וכפלי שומן הופכים בולטים יותר. זו עשויה להיות בעיה תורשתית.

מבחינה קוסמטית, בעיה זו עלולה להוריד מהאטרקטיביות הכוללת של העיניים והפנים ולגרום למראה עייף או מבוגר. ישנם כמה סוגי מנתחים שיכולים לבצע ניתוחי עפעפיים קוסמטיים. רופאי עיניים ומנתחי אוקולופלסטיקה (תת-התמחות כירורגית של עיניים) בדרך כלל מבצעים ניתוחים אלה. עם זאת, מנתחים פלסטיים כלליים, מנתחי פה ולסת ומנתחי אף אוזן וגרון, גם כן מבצעים ניתוח עפעפיים קוסמטי.

מתי יש לבצע ניתוח עפעפיים פונקציונלי?

ניתוח בלפרופלסטי פונקציונלי (בניגוד לניתוח בלפרופלסטי קוסמטי) הוא ניתוח עפעפיים המבוצע מסיבות רפואיות. ברוב המקרים, הרמת עפעפיים פונקציונלית מתבצעת על מנת להסיר עור רפוי מן העפעף העליון אם הוא נפל נמוך מספיק כדי לפגוע בראיה בעת נהיגה או במשימות חזותיות אחרות. בעיה פונקציונלית נוספת, היא קושי בהרכבת משקפיים או עדשות מגע, כתוצאה מעפעפיים נפולים (עליונים או תחתונים).

מצבים רפואיים אחרים שיחייבו ניתוח עפעפיים פונקציונלי כוללים:

 • גירוי כתוצאה מהקפלים העודפים של עור העפעף המתחככים זה בזה.
 • אי נוחות במצח כתוצאה ממאמץ יתר של השרירים להרים עור נפול באזור העפעף.

כמו בניתוח הבלפרופלסטי הקוסמטי, ניתוח בלפרופלסטי פונקציונלי לרוב מתבצע על ידי רופאי עיניים ומנתחי אוקולופלסטיקה. עם זאת, מנתחים פלסטיים כלליים, מנתחי פה ולסת ומנתחי אף אוזן וגרון, גם כן מבצעים ניתוח בלפרופלסטי פונקציונלי.

ניתוחי עפעפיים וצניחת עפעפיים

"צניחת עפעף" (פטוזיס) היא המונח הרפואי עבור צניחת העפעף העליון – מצב שעלול להשפיע על עין אחת או על שתיהן. צניחה הקיימת מלידה נקראת פטוזיס – מולד. עפעפיים נפולים באופן כללי מתרחשים כאשר קצה העפעף העליון (שולי העפעף) צונח ממקומו הרגיל. כאשר קצה העפעף צונח נמוך מדי ומכסה חלק מהאישון, הוא יכול לחסום את החלק העליון של הראיה. ברוב המקרים, צניחת עפעף עליון נובעת כתוצאה מהזדקנות של מבנים שהיו רגילים בעבר.

קראו על  מאמץ עיניים מול המחשב: 10 צעדים להקלה

בדרך כלל, הגיד של השריר האחראי להרמת העפעף נמתח, והעפעף צונח. תיקון כירורגי של עפעף עליון שצנח, עוסק בתיקון הגיד המתוח. אין זה נדיר לפתח צניחת עפעף עליון לאחר ניתוח קטרקט או ניתוחי עיניים אחרים, בגלל מניפולציה של העפעף במהלך הניתוח שיכולה לגרום להיחלשות השריר שמחזיק את העין פקוחה. שבץ וטראומה גם כן יכול לגרום לצניחת העפעף. ניתוח לתיקון צניחת העפעף, לרוב מבוצע על ידי רופאי עיניים ומנתחי אוקולופלסטיקה.

המשיכו לקרוא למטה

מי הם המועמדים הטובים ביותר עבור ניתוח עפעפיים?

אם אינכם בטוחים שאתם מועמדים מתאימים לניתוח עפעפיים, יש לקבוע פגישה עם רופא העיניים, אשר יוכל להעריך אם יש בעיות רפואיות הקשורות לעפעפיים. אם אין סיבה רפואית לניתוח עפעפיים, תוכלו לבדוק עם רופא העיניים לגבי התעניינותכם בניתוח עפעפיים קוסמטי.

מומלץ לשקול ניתוח בלפרופלסטי אם קיים עודף של עור וצניחה של העור סביב העיניים, אשר לעתים קרובות מתרחש עקב הזדקנות, באופן טבעי ונורמלי. עור אשר נראה נפול באופן מוגזם יכול להתרחש גם כאשר קיימות בעיות אחרות כגון עיניים נפוחות הנגרמות על ידי אלרגיות עיניים או בצקת.

אם אתם מעוניינים בניתוח בלפרופלסטי מסיבות קוסמטיות בלבד, הרופא עשוי לייעץ לכם לשמור על ציפיות ריאליות. בעוד הליכים קוסמטיים יכולים לעיתים לשפר את המראה בצורה דרמטית, הם לא מעיין הנעורים האולטימטיבי. תהליך ההזדקנות יימשך – וכמו בכל הליך קוסמטי – המראה המשופר עקב הרמת עפעפיים לא יימשך ללא הגבלת זמן. ובנקודה מסוימת בעתיד, אולי כדאי יהיה לשקול חזרה על ההליך.

עם זאת, בהתאם לבריאותכם וגורמים אחרים, ניתוחי עפעפיים יכולים להחזיק מעמד עד 10 שנים. רופא העיניים שלכם, גם יעריך את גורמי הסיכון הכירורגיים האפשריים כגון בעיות של עיניים יבשות, מחלת עיניים של בלוטת התריס וסוכרת.

יש לזכור כי מספר בעיות בריאותיות וחומרתן, עלולות למנוע מכם להיות מועמדים לניתוח בלפרופלסטי. מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכים כירורגיים, כי הם מחלימים לאט יותר. אם אתם מעשנים, המנתח עשוי לייעץ לכם להפסיק לעשן לפחות כמה שבועות לפני הניתוח.

ניתוח עפעפיים נוטה להיות יותר קשה לביצוע בקרב אנשים ממוצא אסיאתי בגלל המבנה הייחודי של העפעפיים בקבוצה אתנית זו. מסיבה זו, אסיאתיים עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לתוצאות פחות אופטימליות, מאשר קבוצות אתניות אחרות. ניתוח עפעפיים קוסמטי, יכול להקטין משמעותית את מראה  "העלמות קפל העפעף העליון" הקשור לתווי פנים אסייאתיים. שינוי זה עשוי להעניק למטופל האסייתי מראה של עין "מערבית" במידה מסוימת.

הכנות לניתוח עפעפיים

תצטרכו לבדוק עם הרופא, אם תעברו הרדמה מקומית או כללית עבור ניתוח העפעפיים. אם תעברו הרדמה מקומית, תישארו ערים במהלך הניתוח, אך האזור סביב העיניים יהיה מורדם באמצעות תרופה המוחדרת באמצעות מחט. הרדמה מקומית ניתנת לשיפור עם שימוש בתרופות הרגעה מערכתיות הניתנות דרך הפה או הווריד.

אתם רשאים לדרוש הרדמה כללית אם הניתוח הבלפרופלסטי מורכב יותר או אם אתם מתכננים לעבור כמה הליכים קוסמטיים אחרים בעת ובעונה אחת. אם אתם צריכים הרדמה כללית, תינתן לכם זריקה תוך ורידית (IV) אשר תרדים אתכם למשך הניתוח, שנמשך מ-20 דקות ועד שעתיים, תלוי במורכבות של הניתוח והאם העפעפיים העליונים והתחתונים מעורבים בו ביחד. לפני יום הניתוח, ובמיוחד אם תהיו נתונים תחת הרדמה כללית, ייתכן שתתבקשו לנקוט צעדים כגון אלה:

 • אם הרופא מייעץ על כך, יש להפסיק לקחת כל תרופה אשר יכולה לדלל את הדם ולמנוע קרישה רגילה. זה כולל משככי כאבים כגון אספירין ואיבופרופן. תצטרכו להפסיק את נטילת תרופות אלה שבוע עד שבועיים לפני הניתוח, כדי לצמצם את האפשרות של דימום יתר במהלכו.
 • לאכול רק ארוחה קלה כגון מרק בערב שלפני הניתוח.
 • אין לאכול או לשתות דבר אחרי חצות.
 • בבוקר הניתוח, יש לקחת תרופות חיוניות – כגון לחץ דם – עם לגימה קטנה של מים.
 • אין למרוח איפור מכל סוג שהוא ביום הניתוח.
 • ודאו שמישהו זמין להסיע אתכם הביתה ולהשגיח עליכם בשעות הראשונות שלאחר השחרור מבית החולים.
קראו על  עיניים יבשות: טיפולים יעילים להקלה בתסמונת העין היבשה

ניתוחים בדרך כלל מתבצעים במרפאות יום או במשרדיו של הרופא. בדרך כלל אין צורך באשפוז לילה בבית החולים, אלא אם כן אתם מתכננים לעבור מספר הליכים קוסמטיים מורכבים באותו יום.

מה קורה במהלך ניתוח עפעפיים?

ניתוח בלפרופלסטי יכול להתבצע על העפעפיים העליונים, העפעפיים התחתונים – או שניהם בעת ובעונה אחת. במהלך ניתוח, נחתכים חתכים בין הקפלים הטבעיים של העפעף, בקמט של העפעף העליון ממש ומתחת לריסים או מאחורי העפעף התחתון. בדרך זו, החתכים כמעט ואינם מורגשים אחרי שהם מחלימים.

המשיכו לקרוא למטה

בזמן השכיבה במהלך ניתוח עפעפיים, המנתח יסמן סימונים מדויקים על מנת לקבוע היכן צריך להוריד עור עודף ושומן. ניתן להוריד גם חלק מהשרירים. רקמות אלה יוסרו עם מכשירי ניתוח כגון אזמל, מספריים כירורגיות, מכשירי חיתוך בתדר רדיו ולפעמים לייזרי חיתוך.

לאחר מכן, תפרים או דבקי רקמות, מונחים בזהירות כדי לעדן ולהגדיר מחדש אזורים סביב הגבות והעפעפיים. במהלך הניתוח, המנתח יחליט עד כמה יש להסיר עור, שרירים ו/או שומן, בהתבסס על הערכה של לפני הניתוח של גורמים כגון מבנה שרירי הפנים הבסיסי של המטופל, מבנה עצמות וסימטריה של הגבות. לחולים עם עיניים יבשות, בדרך כלל צריך שכמה שפחות רקמה תוסר, כדי למנוע חשיפת יתר של העין אל האוויר, אשר יכול לגרום לסימפטומים להחמיר.

המנתח גם יכול להשתמש בלייזר פחמן דו חמצני (CO2) על מנת לשפר את הניתוח על ידי התחדשות העור והעלמת קמטים כלשהם שנותרו באזור העפעפיים והגבות.

במקרים בהם הגבות נפולות, ניתוח להרמתן  גם עשוי להתאים. הליך זה, שנקרא מתיחת מצח, כרוך בביצוע חתכים לתוך הקרקפת והידוק העור בכדי להרים את הגבות.

התאוששות מניתוח בלפרופלסטי

לאחר ניתוח הרמת עפעפיים, ישנו צורך למריחת משחה אנטיביוטית מקומית. רטיות לעיניים נחוצות רק לעיתים רחוקות. ביום הראשון, יש להניח רטיות קרות בכל שעה של ערות, כ -10 עד 15 דקות בכל פעם. הקרח צריך להפחית את הנפיחות והחתכים למינימום.

קראו על  דלקת עפעפיים (בלפריטיס) - גורמים, תסמינים, אבחון, טיפול ומניעה

ביום השני, יש להניח רטיות קרות מדי כמה שעות במשך כ-10 עד 15 דקות בכל פעם. לאחר 48 שעות, יש להניח קומפרסים חמימים כדי לקדם החלמה מהירה יותר. רופא העיניים ינחה אתכם לגבי אילו תרופות לשיכוך כאבים כדאי לקחת, אם יש צורך בכך. רוב האנשים צריכים משככי כאבים ללא מרשם בלבד. רק לעיתים רחוקות יש צורך בתרופות חזקות יותר.

צפו לאי נוחות קלה בתקופת ההתאוששות המיידית. אבל אם הכאב חמור או מתרחשים שינויים בראיה, יש ליצור קשר עם המנתח באופן מיידי. בזמן ההתאוששות, אזור העיניים יהיה חבול ואדום עם עיניים נפוחות, במיוחד במהלך הימים הראשונים. החלק הלבן שבעיניים (sclera) גם כן עלול להיות אדמומי.

זה עלול לקחת כמה שבועות עד לריפוי מוחלט, שבמהלכם אין למרוח איפור בעיניים. תוכלו להשתמש בעדשות מגע מחדש, רק כאשר הנפיחות בעפעפיים פוחתת מספיק כדי לאפשר לעדשות להיות נוחות מספיק עבורכם. אם אתם מרכיבים משקפיים, תוכלו להשתמש בהן בזהירות בכל עת לאחר הניתוח.

לעתים קרובות, התפרים המשמשים בניתוח, ייעלמו מעצמם בתוך ארבעה עד שבעה ימים, ולא צריך להסירם. אם משתמשים בתפרים שאינם יורדים מעצמם, אז המנתח יסיר אותם כשבוע לאחר הניתוח. רוב האנשים העוברים ניתוח עפעפיים, מדווחים על סיפוק ושיפור בדימוי העצמי. בקרב אלה שראייתם הופרעה על ידי קפלי עור עודף, לעתים קרובות יש שיפור בתחום החזותי והם מסוגלים לראות.

סיבוכים אפשריים של ניתוח עפעפיים

אחד הסיבוכים האפשריים של ניתוח עפעפיים הוא חוסר יכולת זמני לעצימת עיניים מוחלטת. משמעות הדבר היא כי העיניים עשויות להיות יבשות באופן חריג. בדרך כלל בעיה זו נפתרת אחרי כמה שבועות או חודשים, שבמהלכם יש צורך בתרופות כגון טיפות עיניים, מכשירי אדים ואפילו הדבקת העיניים בלילה כדי לספק להן לחות.

ישנם מנתחים אשר ימליצו לעסות את העפעפיים כמספר שבועות לאחר הסרת התפרים, כדי לרכך את העור שנותר ולאפשר סגירה טובה של העפעפיים. אם הבעיה נמשכת מעבר לשניים או שלושה חודשים, ניתוח נוסף עשוי להידרש כדי להחזיר מספיק לעור לעפעפיים כדי לאפשר סגירה מלאה על העין.

סיבוכים אפשריים אחרים של ניתוח בלפרופלסטי כוללים:

 • אובדן ראיה כתוצאה משטפי דם
 • זיהום עפעפיים
 • ראייה כפולה מבעיות עם יישור העין
 • הצטלקות כירורגית בולטת
 • מיקום לא נורמלי של העפעפיים
 • תת תיקון (לא הוסר מספיק מהעור העודף)
 • תיקון יתר (הסרת יותר מדי עור)
 • חוסר תחושה של העפעפיים

כאמור, יש לפנות למנתח מיד כאשר מופיעים תסמינים כמו כאב חמור או שינוי בראיה בעקבות הניתוח.

מודעה

לאכול בריא. לרדת במשקל. הספר של אגוגו יצא לאור!📗

אנו גאים ומתרגשים להודיע כי ספר התזונה והדיאטה הראשון של אגוגו יצא לאור.🦎🥰

הספר עוסק בכל עולם התזונה באופן מקיף וענייני, ומתמקד במיוחד באכילה בריאה וירידה במשקל.

הספר זמין לרכישה באתר אגוגו בלבד! כרגע במלאי מוגבל.

רוצים לראות מה מכיל הספר ואיך ניתן להזמין אותו? לחצו על התמונה.