7 גורמים מפתיעים לעצירות (שלא לקחתם בחשבון)

7 גורמים מפתיעים לעצירות (שלא לקחתם בחשבון)

עצירות היא בעיית עיכול שכיחה שיכולה להיגרם ממגוון גורמים, חלק מהם, כמו מזונות מסוימים ומחסור בסיבים בתזונה, עשויים להיות ידועים, אך ישנם גורמים מפתיעים שיכולים להוביל לעצירות שאולי לא חשבתם עליהם.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

להלן הגורמים השונים לעצירות שכנראה לא לקחתם בחשבון. הפניות למחקרים יופיעו במהלך המאמר.

חוסר פעילות גופנית

לפעילות גופנית תפקיד מכריע בשמירה על מערכת עיכול בריאה. כאשר רוב היום אנחנו יושבים, המעיים שלנו לא מגיעים למצב של התכווצות ורוגע, דבר שעלול להאט את תנועות מערכת העיכול. מצב זה יכול להוביל לעצירות ולבעיות עיכול אחרות. (1)

כדי למנוע עצירות הנגרמת מחוסר פעילות גופנית, חשוב לבצע פעילות גופנית סדירה, גם אם מדובר בהליכה קצרה בלבד לאחר כל ארוחה.

התייבשות

אולי הסעיף הזה פחות יפתיע אתכם, אבל לא יכולנו שלא לכלול אותו. שתיית מים היא חיונית מאוד לשמירה על יציאות קבועות. כאשר אנו מיובשים, הצואה שלנו עלולה להיות יבשה ויהיה לה קשה לעבור במערכת העיכול. דבר שיכול להוביל לעצירות. כדי למנוע עצירות הנגרמת כתוצאה מהתייבשות, חשוב לשתות לפחות שמונה כוסות מים ביום, ולהימנע ממשקאות מייבשים כמו אלכוהול וקפאין. (2)

תרופות מסוימות

תרופות מסוימות עלולות לגרום לעצירות כתופעת לוואי, כגון תרופות נוגדות דיכאון, משככי כאבים ותוספי ברזל. אם אתם נוטלים כל אחת מהתרופות הללו ואתם חווים עצירות, התייעצו עם הרופא שלכם לגבי אפשרויות טיפול חלופיות או על התאמת המינונים הנכונים של התרופה. (3)

התעלמות מהדחף ללכת לשירותים

התאפקות והחזקת היציאות שלנו עלולה לגרום לצואה להתייבש ולהיות קשה. כדי למנוע עצירות הנגרמת ממצב זה, חשוב להיות קשובים לגוף ולפנות זמן ליציאות מיד כאשר הדחף מתעורר. (4)

מתח וחרדה

מתח וחרדה עלולים לגרום לשינויים בשרירי המעיים, שעלולים להאט את תנועת המזון דרך מערכת העיכול. דבר זה יכול להוביל לעצירות.

המצב אף גרוע יותר בקרב ילדים, מחקר אחד בדק והעריך את הקשר בין עצירות למתח נפשי בקרב בני 10 עד 16. המחקר כלל 2699 ילדים ומצא כי 15.4% סבלו מעצירות. המחקר מצא שילדים שנחשפו לאירועי לחץ שונים הייתה סבירות גבוהה יותר לעצירות.

בנוסף, גורמי לחץ ספציפיים כגון פרידה מהחבר הכי טוב, כישלון בבחינה, מחלה של בן משפחה, אובדן עבודה של הורה, ענישה תכופה על ידי הורים ומגורים באזור מושפע ממלחמה היו קשורים באופן ישיר לעצירות. (5)

מודעה

כדי למנוע עצירות הנגרמת על ידי מתח וחרדה, חשוב לתרגל טכניקות ניהול מתחים כגון נשימות עמוקות, מדיטציה ויוגה.

שינויים הורמונליים

חלק מהנשים עלולות לחוות עצירות במהלך ההריון או בשלבים מסוימים של המחזור החודשי שלהן, עקב שינויים הורמונליים בגוף. כדי למנוע עצירות הנגרמת משינויים הורמונליים, חשוב להיות ערים לשינויים שחלים על הגוף ולהקפיד על אכילת תזונה עשירה בסיבים ופעילות גופנית סדירה.

שימוש יתר בחומרים משלשלים

שימוש יתר בחומרים משלשלים עלול לגרום לשרירים במעיים להיות תלויים בהם, דבר שעלול להוביל לעצירות כאשר לא משתמשים במשלשלים.

כדי למנוע עצירות הנגרמת משימוש יתר בחומרים משלשלים, חשוב להשתמש בהם רק לפי הנחיות הרופא. אפשרות נוספת היא להשתמש ברכיבים טבעיים שמופיעים במאמר 15 משלשלים טבעיים להסדרת מערכת העיכול

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.