האם פשפשי מיטה מסתתרים במיטה שלי?
מודעה

האם פשפשי מיטה מסתתרים במיטה שלי?

מאמר מבוסס מחקרית 📄
המאמר מבוסס על מחקרים מדעיים עדכניים. צוות הכותבים שלנו שואף וחותר להיות אוביקטיבי, נטול אינטרסים ומציג את העובדות כמו שהן. מקורות והפניות מופיעים במהלך המאמר בספרות (1,2,3).

למרות שלא הוכח כי פשפשי מיטה מעבירים מחלות קשות, הם כן יכולים להשפיע לרעה על הבריאות. אמנם קשה לאתר אותם אבל זה לא אומר שהם לא קיימים.

אגוגופון! הצטרפו לעדכונים! 📱

ותקבלו ידע לבריאות טובה יותר ישירות לנייד. שירות חדש וחינמי לגולשי אגוגו.


מודעה

תגובות אלרגיות נגרמות לרוב בגלל פשפשי מיטה, וייתכן מבלי שתדעו זאת אפילו. אם יש לכם מיטה ישנה או שלא ניקיתם את המיטה במשך שנתיים לפחות, שימו לב לעור שלכם.

רוב הסיכויים שתבחינו בעקיצות ואפילו פריחות. פשפשי המיטה מזיקים במיוחד לילדים. זו הסיבה שחשוב לנקות את המזרונים באופן קבוע, ואף להחליף מזרונים ישנים.

אם אתם עדיין מהססים לעשות זאת, גלו כיצד פשפשי המיטה הנסתרים לכאורה, יכולים להשפיע על בריאותכם הכללית.

מהם הסימנים לעקיצות פשפשי מיטה?

ראשית, לא כל האנשים מפתחים תגובה לפשפשי מיטה. ממחקר עולה כי לפחות 70% מהאנשים הגיבו לעקיצות פשפשי מיטה. (1)

נשים מועדות יותר לחוות את הסימפטומים של העקיצות מאשר גברים.

הסימנים של עקיצות פשפשים כוללים בדרך כלל צריבה או גירוד באזור אחד או יותר בגוף, כתמים אדומים באזור העקיצות, עקיצות בקבוצה ולעיתים בשורה ופריחה מפושטת.

אם העקיצות מתרחשות בבית, זה פחות מסוכן. לעומת זאת, אם נעקצתם במלון או חדר שכור, אתם בסיכון לזיהום.

מהן הסכנות של פשפשי המיטה?

אנשים רבים מאמינים כי פשפשי המיטה אינם מזיקים, אך מספיקה המחשבה האימתנית שאותם יצורים בלתי נראים חיים במיטה שלכם.

עובדתית, פשפשי מיטה עלולים לגרום למפגעים בריאותיים חמורים. הם מוצאים אזורים חשופים בגוף וניזונים מדם, ומשאירים אחריהם בליטות אדומות וגרד אלרגי. להלן מה שיש לפשפשי המיטה להציע:

קראו על  איך להפחית את הכולסטרול (ללא תרופות)

1.תגובות אלרגיות קשות

בהתאם לאופן בו אתם מגיבים לעקיצות מזיקים שונות, תוכלו לפתח תגובות אלרגיות קלות עד חמורות לעקיצות פשפשים. יש אנשים שמשווים בין עקיצות אלו לעקיצות דבורים. אם אינכם נוטים לאלרגיה, יתכן שלא תפתחו תגובה כלל, או תגובה מינורית בלבד.

במקרים נדירים אנשים חווים תגובה אלרגית קשה שנקראת אנפילקסיס. תגובה זו דורשת עזרה רפואית מיידית.

מודעה

ילדים רגישים יותר לעקיצות פשפשים מאשר מבוגרים. פעוטות במיוחד, יכולים לגרד יתר על המידה.

חיידקים המצויים מתחת לציפורניים עלולים להביא לדלקות עור משניות. יתכן שיהיה צורך באנטיהיסטמינים, אנטיביוטיקה ואפילו סטרואידים בכדי להקל על התגובות הנגרמות כתוצאה מעקיצות פשפשי המיטה. אם חוויתם תגובה אלרגית קלה, ככל הנראה תחלימו ללא סיוע תרופתי.

2.זיהומים

לא הוכח כי פשפשי מיטה מפיצים מחלות, אך עקיצותיהם עלולות לעורר זיהומים משניים בעור, כולל לימפנגיטיס, אקתימה ואימפטיגו. זה קורה כאשר מגרדים את אזורי העקיצות ובכך מאפשרים לחיידקים יחד עם פתוגנים אחרים להיכנס לפצעים.

בנוסף, מחקר אחד מצא כי פשפשים, כגון הטריאטומינים, יכולים להעביר את הטפיל התורם להתפתחות מחלת צ'אגאס. (2) אם אתם מבחינים בעקיצות קטנטנות בגוף, זה יכול להיות סימן לכך שבמיטתכם יש פשפשים. שטפו את העקיצות הללו במים וסבון כדי להגן מפני זיהומים והימנעו מגירוד העור.

למרות שמחקרים באשר לשאלה האם פשפשי המיטה מעבירים זיהומים הם מוגבלים ביותר, מספר מחקרים אנקדוטליים טוענים שפשפשי מיטה יכולים לשאת פתוגנים כגון הפטיטיס בי ואפילו דבר.

3.בעיות שינה

כשאתם נרדמים, פשפשי המיטה מתעוררים ומתחילים לחפש מקור מזון. למרות שעקיצותיהם נטולות כאבים – גירוד וגירוי יכולים לגרום להפרעות שינה. אחרי הכל, איך אפשר לישון טוב כשמתעוררים בשתיים או שלוש לפנות בוקר כדי לשרוט את אזורי העקיצה?

קראו על  המדרסים שיסייעו לכם בטיפול בכאבים

שינה לקויה תורמת לעייפות כרונית, עלייה או אובדן במשקל, תפקוד קוגניטיבי לקוי, הפרעות נפשיות ובעיות בריאותיות רבות אחרות. כאשר יש יותר מדי פשפשי מיטה, אתם עלולים להתחיל לסבול מנדודי שינה.

4.חרדה

עקיצות פשפשי המיטה אולי אינן חמורות מדי, אך הן עלולות להגביר את הסיכון לחרדה ולהפרעות נפשיות אחרות. אנשים שחוששים ממזיקים וחרקים שונים עלולים לחוש חרדה כאשר הם חושבים לישון במיטה שעשויה להיות מלאה בפשפשי המיטה.

מחשבת שווא על טפילים (הפרעה אמיתית!) מובילה לרוב לנדודי שינה או הפרעה כפייתית אובססיבית. אנשים שחוששים מפשפשי מיטה נוטים לדאוג כאשר הם צריכים לישון בבית של חבר או בחדר מלון. הם עשויים לסרב להישאר או לישון.

כיצד למנוע פשפשי מיטה

אלא אם כן אתם יכולים להחליף את המצעים, הספות והמיטות מדי חודש, חשוב לנקוט בפעולה ולהגן על הבית מפני פשפשי המיטה. שאיבת מיטות וספות כמה פעמים בשבוע או בחודש עוזרת לעיתים קרובות, אך נסו לשמור על ניקיון כל הבית.

בימינו ישנם אנשי מקצוע מסוימים המציעים שירותי הדברת פשפשי במיטה, כגון טיפולים תרמיים, טיפול בחומרי הדברה, והקפאת פשפשים עם קריוניט. ניתן גם להיפטר מהם בצורה עצמאית, אך קחו בחשבון שהם יכולים לחזור מהר מאוד.

שמירה על ניקיון קבוע של הבית והריהוט תעזור להגן מפני פשפשי המיטה ומזיקים רבים אחרים שעלולים לחיות ולשגשג בבית.

פשפשי מיטה פעילים כל השנה ותוכלו להכניס כמה לבתיכם. הקפידו לכבס את הבגדים בכל פעם שאתם מבקרים במקומות עם ריהוט ישן כמו ספה או כסאות.

השורה התחתונה

בממוצע, פשפש מיטה אחד יכול למצוץ דם במשך 5 עד 10 דקות. זחלים ונקבות פשפש המיטה דורשים יותר דם בכדי לגדול ולהתרבות. עכשיו דמיינו עשרות פשפשים בלתי נראים נוגסים בכם בלילה…

קראו על  למה אני תמיד צמא?

נראה כי פשפשי המיטה אינם מזיקים, אך אין לזלזל בהם. מלבד תגובות אלרגיות, הם יכולים לעורר אובדן אנרגיה, עצבנות, תיאבון ירוד, ריכוז לקוי ובסך הכל משפיעים לרעה על אורח החיים.

אם אתם מתעוררים בכל בוקר עם אזורים שרוטים בגוף, חפשו פשפשי מיטה – במיוחד אם יש לכם מזרנים ישנים. אם אין פשפשים, וודאו שאתם נוקטים בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על הבית מפני מזיקים אלה.

המוצר האהוב שלנו! אפטרמיל! 

מודעה
מודעה

איזה כיף שבחרת להצטרף! 😍

היי, החלטנו לפתוח שירות חדש לגולשי אגוגו בו נוכל לעדכן אתכם הגולשים במאמרים חדשים שעולים לאתר, עדכונים שונים לגבי אירועים וכנסים, ובקיצור.. כל מה שמעניין בעולם הבריאות.
את השירות תקבלו באמצעות הודעת טקסט (SMS) או במייל פעם בשבוע (בממוצע). ללא ספאם. תוכלו להסיר את עצמכם מהשירות בכל עת בלחיצת כפתור.