מחלות בעלי חיים והדרכים להימנע מהן

מחלות בעלי חיים והדרכים להימנע מהן

מודעה

מחזיקים חיות מחמד בבית? חשוב שתכירו את סוגי המחלות בהן הם עלולים לחלות, וכיצד להימנע מהן, במיוחד מחלות שעלולות לסכן אותם, וחלקן אפילו אתכם.

אז כיצד תוכלו לשמור על חיית המחמד שלכם ולהבטיח לה בריאות טובה?


רק בריאות

גידול חיית מחמד מוסיפה הרבה שמחה והנאה בבית. בעל החיים הופך לחלק מהמשפחה, וככזה, יש להקפיד ולשמר על בריאותו, נקיונו ורווחתו.

בעלי חיים, ובמיוחד כלבים, עלולים להידבק במחלות שונות, בחלקן בשל השיטוט בחוץ ומגע עם טפילים, זיהומים וגורמים נוספים שעלולים לגרום להם לחלות.

אין כל כוונה להמליץ לכם לסגור את הכלב בבית, אולם עם שמירה על מספר כללי היגיינה פשוטים בבית, והקפדה על דרכי מניעה, יזכה הכלב שלכם לבריאות טובה והקטנת הסיכונים למחלות.

כלבת

מחלה קטלנית ומדבקת, שעלולה להדביק את כלל היונקים, ביניהם בני אדם. למחלת הכלבת, אשר נגרמת על ידי נגיף אין תרופה, כך שאם כלבכם חלה בכלבת דינו מוות, בתוך כעשרה ימים מגילוי התסמינים.

במקרים של כלבת יכללו התסמינים ריור, אפאטיות או לחילופין תוקפנות, וישנם גם סימנים שאינם ניכרים כלפי חוץ.

הדרך היחידה להימנע ממחלת הכלבת היא באמצעות חיסון נגד המחלה, אשר ניתן פעם בשנה.

תולעת הפארק

מחלה זו נגרמת מתולעת עגולה שנמצאת בעיקר בחיפושיות זבל הנגועות במחלה. כלבים שאוכלים אותה, או מרחרחים צואת כלבים שנדבקו במחלה ומכילה ביצים של התולעת, עלולים להידבק.

המחלה עלולה לגרום לפגיעה באבי העורקים, דימום בחלל בית החזה, בעיות בוושט ואפילו למוות.

הדרכים להימנע ממחלה זו הן חיסון נגד תולעת הפארק. כמו כן חשוב לוודא שהכלב משוטט בסביבה בה אין גללי כלבים, וכמובן, להקפיד לאסוף את הגללים של כלבכם ולהשליך אותם, כדי לצמצם את הופעתן של חיפושיות זבל וכמובן, כדי לשמור על נקיון הסביבה.

קראו על  אילו עבודות טובות למוח שלנו?

פרעוש הכלב והחתול

הפרעוש הוא חרק קטן מאוד בצבע חום כהה.. הפרעושים קופצים על בעלי החיים ממשפחת היונקים, וניזונים מדמם.

הם מעדיפים לשכון על גופם של כלבים וחתולים, אולם קשה להבחין בהם מאחר והם מסתתרים בתוך השיער. ניתן להבחין בקיומם לפי סימני הגירוד של חיית המחמד, בחלק הגוף האחורי, באזור בסיס הזנב והמפשעות.

התחילו לקרוא למטה

עקיצת פרעושים יכולה לגרום לתגובה אלרגית על גבי עור החיה.

הדרך להימנע מעקיצות היא באמצעות תכשירים דוחי פרעושים, או קולר מיוחד נגד פרעושים. יש להיוועץ עם הרופא הווטרינר על התכשיר היעיל ביותר לכלב או החתול שלכם.

קרצייה

הקרצייה היא טפיל, פעיל בעיקר בחודשי האביב והקיץ. היא נמצאת לרוב באזורי שדות, נמצאת על קצות שיחים ונצמדת לבעל החיים שעובר בסמוך להם.

קרציות בסביבה עירונית נטפלות בעיקר לכלבים. הן נטפלות לעור הכלב ומוצצות את דמו. לאחר מכן הן נותרות צמודות לעור הכלב.

תהליך מציצת הדם עלול להיות מסוכן ולהעביר מחלות, כאשר סוגים מסוימים עלולים להיות מסוכנים גם לבני אדם. בין המחלות שעלולות לסכן את כלבכם נמצאת קדחת קרציות, במהלכה מועבר טפיל לזרם הדם של הכלב.

כמו בטיפול נגד פרעושים, קיימים תכשירים יעילים להרחקת טפילים ולקטילתם. מומלץ להיוועץ עם הווטרינר איזה מהתכשירים מתאים ביותר לבעל החיים שלכם.

תולעים שטוחות

אם כלבכם נגוע בפרעושים הוא עלול להיות נגוע גם בתולעים, שמועברות לכלב על ידי הפרעושים. תולעים אלו נראות בצואת הכלב, מראן דומה לסרט קטן ולבן או לגרגר אורז.

טיפול תקופתי במהלך השנה ימנע את התופעה, מוכר בשם תילוע. הוא יעיל נגד פרעושים, קרציות וטפילי מעיים.

לאחר משחק ומגע עם הכלבים, ובמיוחד לפני אכילה, מומלץ לשטוף היטב את הידיים, מאחר וחלק מהתולעים עלולות להדביק בני אדם, ילדים בעיקר.

קראו על  קורטיזול - מה הוא עושה וכיצד לשמור על רמה תקינה

שמירה על חיות המחמד באמצעים פשוטים

בנוסף לחשיבות החיסונים והטיפולים המונעים, חשוב לסגל גם כמה הרגלים קבועים בבית:

  • הקפידו לשטוף היטב את הידיים, עם מים וסבון אחרי כל מגע עם בעל החיים ובמיוחד לפני הארוחות ולאחר איסוף צרכיו.
  • הקפידו על סביבה נקייה לחיי המחמד, כולל החלפת המים בקערה ושטיפת הקערה בתדירות גבוהה.

ובעיקר, הקפידו על שגרת ביקורים ומעקב קבוע אצל הווטרינר, על טיפולי מניעה בהתאם להמלצותיו, ועל מתן טיפול נקודתי במקרים בהם בעל החיים אינו חש בטוב או מתנהג באופן שונה מהתנהגותו בשגרה.

המאמר מאת ד"ר אלון שיינר, מנהל המרכז הרפואי לחיות ברמת גן.

בלעדי באגוגו!..

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!

כל מה שצריך כדי לרדת במשקל!

ערכת התזונה של אגוגו
מודעה