אבנית שן – איך ניתן למנוע אותה?
מודעה

אבנית שן – איך ניתן למנוע אותה?

מהי אבנית שן? איך היא מתפתחת על השיניים? איך ניתן למנוע אותה?

מהי אבנית שן?

גם אם נדאג לנקות ולשמור על השיניים שלנו בבית, עדיין יהיו לנו בקטריות בחלל הפה. בקטריות אלו חוברות יחד עם חלבונים ותוצרי לוואי של המזון אותו אנו אוכלים ויוצרים רובד של פלאק.

הפלאק מכיל בקטריות אשר עלולות לגרום נזק לאמייל (השכבה החיצונית של השן) ובסופו של דבר לגרום לחורים בשן. אך אם נסיר את הפלאק באופן קבוע, נוכל למנוע עששת ומחלות חניכיים.

נזק גדול יותר נגרם כאשר הפלאק נשאר על השיניים שלנו, מתקשה, והופך לאבנית שן.

אבנית השן נוצרת מתחת ומעל לקו החניכיים, היא מחוספסת וקשה ועלולה להוביל לנסיגת חניכיים ומחלת חניכיים. את האבנית יש להסיר בכלים מיוחדים אצל רופא השיניים.

כיצד אבנית שן משפיעה על השיניים והחניכיים?

אבנית השן יכולה להקשות על צחצוח ושימוש בחוט דנטלי, דבר שיכול להוביל לחורים ועששת.

כל אבנית שנוצרת מעל קו החניכיים עלולה להזיק לנו. הסיבה לכך היא שהחיידקים שבה יכולים לגרות ולפגוע בחניכיים. עם הזמן, דבר זה עלול להוביל למחלת חניכיים.

הצורה הקלה ביותר של מחלת חניכיים נקראת דלקת חניכיים. בדרך כלל ניתן לעצור את תהליך הדלקת על ידי שמירה על היגיינת הפה הכוללת צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי וביקורים שגרתיים אצל רופא השיניים.

במידה והתהליך לא נעצר, המצב יכול להחמיר לכדי היווצרות כיסים בין החניכיים לשיניים והיווצרות זיהום של בקטריות. המערכת החיסונית שלנו שולחת כימיקלים כדי להילחם במצב והם מתערבבים עם חיידקים והחומרים שהם מוציאים. התוצאה עלולה לפגוע בעצמות וברקמות שמחזיקות את השיניים במקומן. כמו כן, חלק מהמחקרים קושרים את החיידקים במחלות חניכיים למחלות לב ובעיות בריאות אחרות.

קראו על  השתלבות הרפואה הסינית בעידן המודרני

טיפים להתמודדות מול האבנית

ההימור הטוב ביותר שלנו הוא לא לתת לאבנית להיווצר על השיניים מלכתחילה, עשו זאת באמצעות:

מודעה

צחצחו את השיניים בקביעות, פעמיים ביום למשך 2 דקות בכל פעם. קרצוף של 30 שניות פעמיים ביום לא יסיר פלאק או ימנע אבנית. השתמשו במברשת עם זיפים רכים שקטנה מספיק כדי להיכנס לפה. הקפידו לכלול את המשטחים שקשה להגיע אליהם מאחורי השיניים ועל הטוחנות האחוריות.

בחרו משחת שיניים נגד אבנית המכילה פלואוריד. פלואוריד יעזור לתקן נזקי אמייל. לחלק מהמוצרים יש חומר בשם טריקלוזן הנלחם בחיידקים בפלאק.

חוט דנטלי, חוט דנטלי, חוט דנטלי. לא משנה כמה טוב אתם מברישים את השיניים, חוט דנטלי הוא הדרך היחידה להסיר רובד בין השיניים ולהרחיק אבנית מהאזורים שקשה להגיע אליהם.

שטפו את הפה מדי יום. השתמשו מדי יום במי פה אנטיספטיים כדי לעזור להרוג חיידקים הגורמים לפלאק.

שימו לב לתזונה שלכם. החיידקים בפה משגשגים על מזון ממותק ועמילני. כשהם נחשפים למזונות האלה, הם משחררים חומצות מזיקות. נסו לאכול תזונה בריאה והגבילו את כמות המזונות הממותקים שאתם אוכלים. זה נכון גם לגבי חטיפים. בכל פעם שאתם אוכלים, אתם גם מאכילים את החיידקים בפה שלכם. לא חייבים לוותר על ממתקים או נשנושים בין הארוחות. רק שימו לב לתדירות שבה אתם זוללים. צחצחו ושתו הרבה מים במהלך ואחרי הארוחות.

מודעה

אל תעשנו. מחקרים מראים שאנשים שמעשנים סיגריות או משתמשים במוצרי טבק אחרים נוטים יותר לסבול מאבנית.

לאחר היווצרות אבנית, רק רופא שיניים יוכל להסיר אותה מהשיניים. לכן, בקרו אצל רופא השיניים שלכם כל 6 חודשים כדי להסיר רובד ואבנית שעלולים להיווצר ולמנוע בעיות נוספות.

המוצר האהוב שלנו! אפטרמיל!