האם זה אפשרי לחיות ללא קיבה?
מודעה

האם זה אפשרי לחיות ללא קיבה?

כן, בני האדם יכולים לחיות ללא קיבה.

ישנם מספר איברים שהגוף שלנו יכול לחיות בלעדיהם ולשרוד, לדוגמה: הסרת לבלב, כליה או טחול היא פשוטה יחסית, ורק מצריכים שינויים באורח החיים וטיפול תרופתי שיכולים להחזיר את האדם לשגרת חייו.

אך כשאנחנו מדברים על הקיבה שלנו, זה עשוי להישמע לנו תלוש מהמציאות שנוכל לתפקד ללא קיבה, ואפילו מפחיד, הרי הקיבה מהווה חלק אינטגרלי מצריכת המזון.

איך זה אפשרי לחיות ללא קיבה?

הסרה של הקיבה היא דבר נדיר! את רוב הבעיות הבריאותיות שקשורות לקיבה, ניתן לפתור באמצעות טיפול רפואי ותרופתי. הסרה חלקית של הקיבה נשקלת לפני שמחליטים על הסרה מלאה, אך במקרים של סרטן, הרופאים בדרך כלל לא רוצים לקחת סיכון, במיוחד כשמדובר בסרטן הקיבה. במקרים אלו אין ברירה, אלא להסיר את הקיבה.

בתהליך העיכול הרגיל המזון מתחיל לנוע מהוושט לתוך הקיבה, ובסופו של דבר עובר למעי הדק לעיכול נוסף, שם נספגים החומרים המזינים ובסופו של דבר ישנה הפרשה של פסולת (צואה) מהגוף.

לעומת זאת, במקרים שהקיבה הוסרה, יש לקצר את הדרך הזו, ולכן הוושט מחובר ישירות למעי הדק דרך התריסריון. הדבר מאפשר לדרכי הלבלב ולצינורות המרה להמשיך להתנקז לתוך התריסריון.

חיים ללא קיבה

כשלוקחים בחשבון את חשיבות הקיבה, המעכלת את רוב המזון שאנחנו אוכלים, זה נראה בלתי אפשרי שהמעי הדק יוכל לקחת על עצמו את כל כובד האחריות הזו. עם זאת, נפלאות גוף האדם הם כך שאנשים יכולים לחזור לחיים נורמליים כמעט מלאים לאחר כריתת קיבה.

תוך שנה או שנתיים, רוב החולים שעברו כריתת קיבה מלאה יכולים לחזור לחייהם הרגילים, עם מספר התאמות של הרגלי אכילה חדשים. והסיכון לסרטן הקיבה נעלם לחלוטין!

קראו על  איך לשפר את זרימת הדם

איך להיפטר מנפיחות בבטן? שותים אפטרמיל!