שיתוק שינה – תופעה מפחידה שכל אחד יכול לחוות
התחילו לקרוא למטה

שיתוק שינה – תופעה מפחידה שכל אחד יכול לחוות

איך הייתם מגיבים אם הייתם קמים באמצע הלילה לקול רחש צעדים המתקרבים אליכם, אך אתם לא מצליחים להזיז כלל את גופכם ואפילו לא להשמיע קול. בפוסט זה נדבר על שיתוק שינה, התופעה אשר יכולה לקרות לכל אחד.

הצטרפו לאגוגו בחינם!

ותקבלו ידע לבריאות טובה יותר ישירות למייל.
המשיכו לקרוא למטה

מה זה שיתוק שינה?

במהלך שיתוק שינה האדם מתעורר מהשינה, אך באופן זמני הוא אינו מצליח להזיז כלל את גופו, למרות שהוא מודע לגמרי לקורה סביבו. בדרך כלל מצב זה קורה בתהליך ההירדמות או ההתעוררות.

מה הסיבה לשיתוק שינה?

במהלך השינה הגוף שלנו "מתנתק" על ידי מערכת העצבים, בכדי שלא נבצע פעולות המתרחשות במהלך החלימה. במהלך שיתוק השינה האדם מתעורר אך הגוף עדיין נמצא במצב שינה. הסיבה לשיתוק השינה עדיין לא ברורה ממש, אבל נוטים לשער כי התופעה מתרחשת כתוצאה ממתח נפשי רב, עייפות ושינה על הגב.

מה חווים במהלך שיתוק השינה?

אדם אשר חווה שיתוק שינה אינו יכול לזוז, לא לדבר, אך הוא מודע למתרחש בסביבתו. לעיתים מתלוות לתופעה סיוטים והזיות כמו שמיעת צעדים מתקרבים או דבר מאיים אחר המנסה לפגוע בנו, תחושת הפחד מתעצמת כתוצאה מאי היכולת לזוז.

המשיכו לקרוא למטה

רבים מהאנשים אשר חוו את התופעה, דיווחו על תחושת לחץ כבד באיזור החזה, כאילו מישהו יושב להם על החזה. רבים נוהגים לכנות את שיתוק השינה כ"מכשפת הלילה".

האם התופעה נפוצה?

רוב האנשים יחוו שיתוק שינה, לפחות פעם אחת בחייהם. ישנם אנשים אשר חווים אותו בתדירות גבוהה יותר.

מה ניתן לעשות כשאנו חווים שיתוק שינה?

החדשות הטובות הן ששיתוק שינה היא אינה תופעה מזיקה, אך ישנם מספר דברים שאנחנו יכולים לעשות במידה ואנו חווים אותה.

קראו על  שפת גוף: איך להבין הכל ללא מילים

אנשים החווים שיתוק שינה בתדירות גבוהה יכולים לומר שהתופעה אף יכולה להיות נעימה, והם יכולים להגיע למצב של חלומות מודעים ושליטה עליהם.

אנשים המיומנים עם התופעה לא נכנסים לפאניקה ויכולים להחליט לחזור לשינה, או להתעורר באמצעות נסיון מתמשך ועיקש להניע את הגוף עד התעוררות מוחלטת. דרך נוספת היא פשוט לעצור את הנשימה למשך מספר שניות דבר אשר יסייע לנו להתעורר.

שיתוק שינה בתרבויות השונות

בתרבויות שונות נוטים לחשוב ששיתוק השינה הוא בעצם השתלטות של שדים על הגוף, וכך מסבירים את תחושת הלחץ על החזה כיצור שדוני היושב עליו. הצייר הנרי פוזלי מתאר את התופעה בציורו "הסיוט" (The nightmare).

אהבתם? פרגנו בלייק!


הצטרפו לאגוגו בחינם!

ותקבלו ידע לבריאות טובה יותר ישירות למייל.
מודעה

מדריך חינם לקוראי אגוגו!

המדריך שיעזור לכם לשמור על משקל תקין, להיות ערניים וחיוניים יותר והרבה יותר בריאים! המדריך הזה עזר עד היום לאלפי אנשים. כתב אותו ד"ר גיל יוסף שחר (M.D), ראש המרכז לרפואת הרמב"ם.

המשיכו לקרוא למטה

הגיבו על המאמר..

באפשרותכם להגיב על כל מאמר באגוגו. פשוט הירשמו בקליק לאתר דרך פייסבוק או גוגל.
avatar
  קבל התראות  
קבל התראות

הירשמו לאגוגו בחינם! מעל 46 אלף כבר הצטרפו.

ותוכלו להנות מהניוזלטר של אגוגו, מאמרים, עדכונים לגבי אירועים, תקבלו מיד 2 מדריכים מתנה במייל! והאפשרות להגיב למאמרים באתר.