ספרד המדינה הראשונה באירופה שתעניק חופשת-וסת לנשים

ספרד המדינה הראשונה באירופה שתעניק חופשת-וסת לנשים

הממשלה הספרדית אישרה היום חוק המעניק בין השאר חופשת-וסת לנשים.

הרפורמה היא חלק מחוק ההפלות והפריון המתגבש כעת על ידי משרד השוויון החברתי הספרדי. החוק יאפשר חופשת-וסת של שלושה ימים במקרים של כאבי וסת, עם אפשרות להארכה לחמישה ימים כאשר המחזור קשה ומגביל את האישה מתפקודה רגיל.

מזכירת משרד לשיווין חברתי הספרדי, אנג'לה רודריגז אמרה בראיון ל-El Periódico: "יש מחקר שאומר ש-53 אחוז מהנשים סובלות מכאבים במהלך המחזור ובקרב צעירים הנתון עולה ל-74 אחוז. נתונים אלה צריכים לחייב את הרופאים והחברה שלנו לתת את הדעת".

עוד הוסיפה רודריגז כי: "חשוב להבהיר מהו מחזור כואב: אנחנו לא מדברים על אי נוחות קלה, אלא על תסמינים חמורים כמו שלשולים, כאבי ראש עזים וחום. וכאשר אישה סובלת ממחזור ממש כואב, החוק יאפשר לה להישאר בבית".

ישנן כמה עובדות מחקריות מוצקות המצדיקות את ההצעה הנועזת הזו של הספרדים. מחקר משנת 2019, שפורסם ב-British Medical Journal, בחן כיצד תסמינים הקשורים לווסת השפיעו על העבודה וההשכלה של 32,748 נשים בהולנד בגילאי 15 עד 45 שנים.

המחקר הגיע למסקנה שכמעט 14 אחוז מהן לקחו ימי חופשה עקב המחזור שלהן, בעוד למעלה מ-3 אחוז אמרו שהן צריכות לקחת ימי חופש בכל מחזור או כמעט בכל מחזור.

וכשהן התקשרו למקום העבודה לדווח, רק 20 אחוז אמרו למעסיק או לבית הספר שלהן שההיעדרות נובעת מהמחזור שלהן.

ספרד היא המדינה הראשונה באירופה שהעבירה חוק כזה, קומץ מדינות בלבד עשה זאת עד היום, מדינות כמו אינדונזיה, דרום קוריאה, טאיוואן, זמביה ויפן כבר מציעות חופשת-וסת לנשים.

החוק עורר מחלוקת רבה בספרד, כאשר מספר פוליטיקאים וארגוני עובדים הזהירו שהחוק עלול ליצור קושי לנשים להיכנס למעגל העבודה, כאשר תהיה העדפה של גיוס גברים.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.