זה יפתיע אתכם! מה עדיף? מזון טרי, קפוא או שימורים

זה יפתיע אתכם! מה עדיף? מזון טרי, קפוא או שימורים

בטח גם לכם עלתה פעם השאלה מה עדיף או מה יותר בריא? מזון טרי, קפוא או בעצם משומר? במאמר זה ננסה להבין מהם ההבדלים ביניהם ונציע איך לבחור ביניהם בחכמה. גללו למטה כדי לקרוא.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

האם טרי זה תמיד הכי טוב?

הביטוי "טרי זה הכי בריא" נשמע מאוד הגיוני, כי אכן פירות וירקות טריים ידועים ברמות הגבוהות של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. הם נקטפים בשיא הבשלות, ומבטיחים טעם ותכולת תזונה מקסימלית. עם זאת שימו לב, הערך התזונתי של תוצרת טרייה יכול לרדת במהלך הובלה ואחסון. ויטמינים כגון C ו-B רגישים במיוחד לאובדן כאשר הם נחשפים לאוויר, לאור או לחום. כתוצאה מכך, הפרופיל התזונתי של תוצרת טרייה יכול להצטמצם עם הזמן, במיוחד אם היא עוברת מרחקים ארוכים מהשדה לשולחן או נשארת זמן רב מדי במקרר שלכם.

מזון קפוא

פירות וירקות קפואים נקטפים בשיא התזונתי שלהם ומוקפאים במהירות כדי לשמר ויטמינים ומינרלים. תהליך זה, המכונה בישול לבן (Blanching), כולל חימום קצר כדי להרוג חיידקים ולהפסיק את פעילות האנזים שעלולה להוביל לקלקול. בעוד שבישול לבן יכול לגרום לאובדן מסוים של חומרים מזינים, במיוחד ויטמינים מסיסים במים כמו ויטמין C וויטמינים B, שימור החומרים התזונתיים הכוללת בתוצרת קפואה מצוינת. למעשה, מחקרים מצביעים על כך שפירות וירקות קפואים יכולים להיות דומים מבחינה תזונתית לעמיתיהם הטריים, ולפעמים טובים יותר, במיוחד אם התוצרת הטרייה נשמרה במשך זמן רב.

קופסאות שימורים

שימורים מציעים נוחות ללא תחרות וחיי מדף ארוכים יותר, מה שהופך את הפירות והירקות לנגישים יותר בכל ימות השנה. עם זאת, תהליך השימורים כרוך בחום גבוה, מה שעלול להוביל להפחתה בחומרים מזינים מסוימים, בעיקר ויטמין C וויטמינים B. מצד שני, שימורים יכולים גם להגביר את הזמינות של כמה תרכובות מועילות. לדוגמה, הליקופן בעגבניות משומרות זמין יותר מאשר בעגבניות טריות. ראוי גם לציין ששימורים מסוימים עשויים להכיל תוספת סוכר או נתרן, מה שעשוי להדאיג את אלה שמעוניינים להגביל אותם.

ביצוע בחירות מושכלות

בעת בחירה בין תוצרת טרייה, קפואה ומשומרת, שקלו את הדברים הבאים:

עונה ונגישות: בחרו בפירות וירקות טריים בעונת השיא שלהם לקבלת הטעם והערך התזונתי הטובים ביותר. מחוץ לעונה, תוצרת קפואה היא אלטרנטיבה מזינה ונוחה.

צרכים תזונתיים: אם חומרים מזינים מסוימים נמצאים בראש סדר העדיפויות, כגון ויטמין C או סיבים, השוו את התוויות התזונתיות של אפשרויות קפואות ומשומרות לתוצרת טרייה כדי לעשות את הבחירה המועילה ביותר.

נוחות ושימוש: שימורים יכולים להיות בחירה מעשית לארוחות מהירות, אך היזהרו מתוספת סוכרים ונתרן. תוצרת קפואה היא רב תכליתית וניתן להשתמש בה במגוון מנות ללא זמן הכנה משמעותי.

לסיכום

הערך התזונתי של פירות וירקות מושפע מהיותם – טריים, קפואים או משומרים. לכל אחד יש את היתרונות והמגבלות שלו. תוצרת טרייה מצוינת אך עלולה לאבד חומרים מזינים לאורך זמן. מזון קפוא מציע שימור תזונתי ונוחות. מזון משומר מספק נגישות אך עשוי להיות כרוך באובדן חומרים מזינים ובתוספת חומרים משמרים.

הבנת ההבדלים הללו מחזקת אותנו לעשות בחירות שמתאימות למטרות התזונתיות ולצרכי אורח החיים שלנו. המפתח הוא גיוון ואיזון, הבטחת תזונה עשירה בפירות וירקות, ללא קשר לצורתם.

הצטרפו למייל של אגוגו!

מודעה

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.