11 דרכים טבעיות לחלוטין להפחתת חרדה
מודעה

11 דרכים טבעיות לחלוטין להפחתת חרדה

כמעט כולם חווים חרדה מפעם לפעם, בין אם מדובר בלחץ לפני נשיאת נאום או חרדה בשל עמידה בפקקים. אך אם נראה כי החרדה חודרת לכל דבר שאתם עושים, משפיעה על חייכם היומיומיים באופן עמוק ביותר, יתכן כי אתם סובלים מהפרעת חרדה.


הפרעות חרדה ודיכאון הן מחלות הנפש הנפוצות ביותר, בישראל על פי משרד הבריאות אחד מכל ששה מבוגרים (17.6%) חווה חרדה או דיכאון במהלך חייו. למרבה המזל, קיימות תרופות שיכולות לסייע בהקלה על התסמינים – אך קיימות גם דרכים טבעיות להפחתת החרדה, שיתכן ואינכם מודעים להן.

מדוע ניהול החרדה משתנה מאדם לאדם

חרדה אינה הפרעה בעלת מידה אחת שמתאימה לכולם. היא עשויה להתבטא בצורות שונות, לרבות:

  • הפרעת חרדה מוכללת
  • הפרעת חרדה חברתית
  • הפרעת פאניקה
  • הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD)
  • הפרעת דחק פוסט-טראומתית (PTSD)

אנשים רבים שהתמודדו עם חרדה לאורך כל חייהם, ניסו כמעט כל תרופה אפשרית. הם ודאי למדו כי פתרון שעובד עבור אדם אחד, לא בהכרח יעבוד עבור אחרים, וכי ניהול החרדה הוא, לעתים קרובות, מאבק הנמשך כל החיים ומשתנה ומשנה את צורתו שוב ושוב. אף כי תרופות המטפלות בהפרעות חרדה עשויות לשחק תפקיד חשוב בניהול התסמינים, קיימים גם טיפולים טבעיים רבים בהם תוכלו להשתמש, בין אם במקום התרופות ובין אם על מנת להשלים אותן.

אם אתם חווים כל סוג של בעיה נפשית, כדאי שתדונו בכך עם איש מקצוע מורשה. הפרעות חרדה עשויות להוות תוצאה של אירועים מצביים (גירושין, מוות, לחץ בעבודה) או חוסר-איזון כימי במוח – או של שניהם. לא תוכלו לרפא חרדה שאתם חווים כל חייכם באמצעות דילוגים. אך תוכלו להתחיל ולשלוט בבריאות הגופנית והנפשית שלכם בכך שתתמכו בעצמכם, ותמצאו טיפולים שמתאימים לכם.

אלו הן התרופות הטבעיות היעילות ביותר לטיפול בחרדה. אם תמצאו אחת או שניים שמסייעת לכם להפחית את החרדה או לפחות להירגע מעט, אתם בדרך הנכונה.

1.ל-תיאנין

חומצת האמינו הזו מצויה באופן טבעי בתה ירוק, והוכח כי היא מאיטה את קצב הלב, מפחיתה את לחץ הדם, וגורמת לתחושת רוגע. היא עובדת באמצעות העלאת רמות הגאבא (GABA), נוירוטרנסמיטר מעכב, במוח. כאשר רמות הגאבא גבוהות, החרדה מופחתת.

אף כי תוכלו לנטול תוספי גאבא באופן ישיר, הם אינם חוצים את מחסום הדם-מוח בקלות רבה, כפי שעושה הל-תיאנין, כלומר, הם לא יספגו במערכת שלכם בצורה יעילה באותה המידה. אף כי שתיית תה ירוק עשויה לספק מעט ל-תיאנין, רוב האנשים מרגישים טוב יותר כאשר הם נוטלים תוספי ל-תיאנין. מצאו את התוספים האלו בחנות מזון הטבע הקרובה אליכם, ונסו לנטול אותם באופן יומיומי על מנת להפחית את החרדה שלכם.

קראו על  8 עובדות על מיגרנה שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר

2.ארומתרפיה באמצעות לבנדר

סביר להניח כי שמעתם ששימוש בשמן אתרי לבנדר עשוי להפחית חרדה, אך אלו לא רק שמועות – לבנדר הוא די קסום. מחקרים הוכיחו כי מטופלים היושבים בחדר ההמתנה של הרופא מציגים חרדה פחותה כאשר חדר ההמתנה מבושם בשמן לבנדר.

במחקר אחד, בפרט, נמצא כי גלולת לבנדר שהוכנה במיוחד בגרמניה, הפחיתה תסמינים של הפרעת חרדה מוכללת, והשפעתה הייתה יעילה כמו השפעתה של Avitan, שהיא תרופה נוגדת חרדה.

שימו בתיק מעט שמן לבנדר, והריחו אותו כאשר אתם מרגישים חרדים, או שתוכלו להכין שקיות בד מלאות פוטפורי בריח לבנדר ולהניח אותן ברחבי הבית. תוכלו גם לערבב מספר טיפות של שמן לבנדר בקרם הגוף שלכם, ולמרוח אותו לפני השינה, על מנת לישון שינה רגועה יותר.

3.מודעות קשובה

מדיטציית המודעות הקשובה תסייע לכם להתמקד בהווה, במקום באירועים העתידיים הרי-האסון אותם אתם מדמיינים. נסו לשבת בשקט ועם עיניים עצומות, ולנשום כרגיל. שימו לב לשאיפות ולנשיפות שלכם. כאשר המוח שלכם יחשוב על מחשבה אקראית, הכירו בה, והסבו את תשומת לבכם בחזרה לנשימה שלכם. קיימים סוגים רבים של מדיטציה – תוכלו למצוא את הסוג שמתאים לכם בצורה הטובה ביותר.

למדיטציה יש את הכוח לווסת את הנשימה, לחזק את המערכת החיסונית, ולשנות את ההרכב הכימי במוח שלכם, אם תקדישו לה זמן באופן קבוע. מחקרים מציגים כי רק 2 דקות של מדיטציית מודעות קשובה ביום, עשויות להפחית את החרדה.

התחילו לקרוא למטה

רוצים להתחיל למדוט? קראו איך להתחיל לעשות מדיטציה 10 דקות כל יום

4.התעמלות קבועה

תרגילי אירובי עשויים להשפיע בצורה מופלאה על החרדה שלכם. באופן כללי, נתפס כי עליכם להקדיש לפחות 21 דקות לתרגילי אירובי, על מנת לחוש הפחתה בחרדה. תוכלו לעשות כל דבר שמעלה את קצב הלב – ריצה, רכיבה על אופניים, שימוש במכשיר אליפטי, וכן הלאה. ההתעמלות מעלה את רמות הסרוטונין – כימיקל ה"ההרגשה הטובה" – במוח, וללא ספק, עליה להוות חלק מתוכנית הטיפול שלכם, אם אתם סובלים מחרדות, בין אם אתם נוטלים תרופות או שלא.

קראו על  6 מתיחות סיאטיות למניעת והקלת כאבי גב וירך

5.תמצית ההצלה של באך

תמצית ההצלה של ד"ר באך היא תערובת טבעית של חמישה עשבים ופרחים שונים, ומטרתה היא להקל על רגשות של פאניקה ולחץ. התערובת מגיעה בצורת תרסיס, מסטיק, או סוכריות קטנות בצבע פסטל. כדאי לכם להחזיק סוג כזה או אחר שלה בתיק, אם אתם סובלים מהתקפי פאניקה. כדאי לכם לנסות את הסוכריות; קל מאוד פשוט לנשנש אותן כאשר אתם צריכים להירגע. ואפילו מדהימה מכך היא העובדה כי יש גרסה לחיות מחמד!

6.יצירת יומן דאגות

לפעמים, רק הכתיבה של הפחדים שלכם עשויה לסייע לכם לחוש פחות חרדים. אם אתם נוטים לשכב ערים בלילה ולחשוב על כל מה שמלחיץ אתכם, יתכן כי התרגיל הזה יהיה טוב בשבילכם: צרו יומן דאגות, בו תוכלו לכתוב ולבטא את כל הפחדים והחששות שלכם. הקדישו זמן מסוים ביום וכנו אותו "זמן הדאגות", ובו תוכלו לכתוב בחופשיות בנוגע לפחדים שלכם, למשך כמה זמן שתרצו. אם תרשו לעצמכם לקרוא לפחדים שלכם בשם ולהתמקד בהם בשלב מסוים ביום שלכם, תוכלו להפסיק לחשוב עליהם כל היום, ולא תצטרכו לחכות שהם יצוצו בתת-המודע שלכם.

באותו נושא: 7 שלבים יעילים לטיפול בחרדה

7.תרגיל נשימת ה-4-7-8

כאשר אנחנו חשים חרדה, אנו נוטים לנשום נשימות קצרות ורדודות. על ידי הסדרת הנשימה ונשימה עמוקה בדפוס מסוים, תוכלו, למעשה, להרגיע את העצבים שלכם בצורה די יעילה. ד"ר ווייל, חלוץ בתחום הרפואה הטבעית, תמך למשך שנים בשיטה המכונה נשימת ה-4-7-8.

טכניקת הנשימה הזו מרגיעה במהירות. תוכלו לבצע את התרגיל הזה בכל מקום, למשך פחות מדקה, והוא ירגיע את העצבים שלכם. כדאי לכם לנסות את השיטה הזו כאשר אתם צריכים להאט ולהחזיר לעצמכם את תחושת השלווה. זה באמת עובד! למעבר להסבר על התרגיל.

8.תמצית רודיולה

נטילת תוספי רודיולה מסייעת לאנשים מסוימים להפחית את החרדה שלהם; תמצית זו משמשת כבר זמן רב, על מנת להפחית לחצים, תוך הגברה של ההתמקדות המנטלית ושיפור מצב הרוח.

הרודיולה היא סוג של צמח אדפטוני, כלומר, היא מסייעת לגוף שלכם להפוך עמיד יותר בפני לחצים. הרודיולה, המכונה לעתים השורש הארקטי או השורש הזהוב, יכולה להפחית את רמות הקורטיזול בגוף שלכם, תוך שיפור ההתמקדות המנטלית שלכם. לעתים נדירות, אנשים מסוימים חווים את ההשפעה ההפוכה מזו המתוכננת, כאשר הם הופכים חסרי-מנוח לאחר נטילת רודיולה. אם זה קורה, הפסיקו לנטול את התוספים וחפשו שיטה אחרת שתתאים לכם בצורה טובה יותר.

קראו על  גלאוקומה - גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

9.יוגה

יוגה מסייעת לקשר בין הנשימה לתנועה, ולכן היא מרגיעה את הגוף ואת הנפש באותו הזמן. התנוחות ההפוכות – כלומר, תנוחות שבהן אתם הפוכים או שהראש שלכם נמוך מהלב שלכם – הן תנוחות היוגה המסייעות להקלה על חרדה. זאת כיוון שהתנוחות ההפוכות הופכות את זרם הדם, מקלות על הלחצים וקוטעות את מעגל המחשבות החרדתיות. בפעם הבאה שאתם חווים חרדה, נסו כמה מתנוחות היוגה ההפוכות, כגון מחרשה, תנוחת הנר או עמידת ראש.

10.גמילה מקפה

אוהבי הקפה עשויים לכעוס כשיקראו את הסעיף הזה, אך ויתור על קפאין לזמן מה בהחלט יכול להפחית את החרדה במידה רבה. ודאי תבחינו כי כאשר אתם חווים התקפת חרדה חמורה במיוחד, שתיית תה צמחים או אפילו תה ירוק חלש בעל תכולת קפאין נמוכה במקום הקפה, עשויה לסייע לכם לאפס את תגובת הלחץ של הגוף שלכם.

תוכלו להוסיף את הקפה בחזרה לתזונה שלכם באיטיות, אם תרצו, אך קחו הפסקה של מספר שבועות ובדקו האם אתם מבחינים בשינוי. הוויתור על הקפאין עשוי לסייע בהקלה על תחושת ה"הילחם או ברח" התמידית שאתם חווים.

11.קמומיל

אם אתם חווים חרדה בסופו של יום ארוך, חלטו תה קמומיל או נטלו תוסף קמומיל. הוכח כי רכיבים מסוימים בקמומיל נקשרים לקולטני המוח, בדומה לתרופות כגון ואליום. במחקר אחד, נמצא כי מטופלים הסובלים מהפרעת חרדה כוללנית שנטלו תוספי קמומיל בכל יום למשך שמונה שבועות, חוו תסמיני חרדה מופחתים, בהשוואה למטופלים שנטלו תרופת סרק.

מודעה

10 סימנים שבגופכם חסר קולגן

הקולגן של אגוגו!

הקולגן של אגוגו מסייע לעור ושיער בריאים יותר. לחצו לפרטים נוספים.

בלעדי באגוגו!..

הקולגן של אגוגו

תוסף חדש ועוצמתי – קולגן עם חומצה היאלורונית בתוספת ויטמין C.
בלעדי באגוגו!

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!

כל מה שצריך כדי לרדת במשקל!

ערכת התזונה של אגוגו
מודעה