10 סימנים שכנראה יש לכם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) + כיצד לטפל בה
מודעה

10 סימנים שכנראה יש לכם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) + כיצד לטפל בה

האם אתה תופסים את עצמכם לעתים קרובות שוטפים את הידיים כמה פעמים בדקה או בודקים כמה פעמים אם הדלת סגורה? קראו את המאמר הבא כדי להבין קצת יותר על הפרעה טורדנית כפייתית (OCD).


לפעמים, זה בסדר לוודא פעמיים שהמגהץ מחוץ לשקע לפני שאתם הולכים לעבודה, אבל אם הדאגות האובססיביות שלכם מתחילות להשפיע על חיי היומיום שלכם, רוב הסיכויים שאתם סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD).

ההפרעה מאופיינת בהתנהגויות כפייתיות ובמחשבות אובססיביות שקשה להתמודד איתן ולהתגבר עליהן.

לא קל לטפל ב-OCD לבד, וברוב המקרים, אנשים לא מצליחים לזהות את סימני האזהרה של ההפרעה, לכן, טיפול  מקצועי מיוחד עשוי להידרש.

המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד על הפרעה טורדנית כפייתית וכיצד ניתן לזהות אותה.

מה זה OCD?

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית היא אחד הסוגים הנפוצים ביותר של הפרעות חרדה, אשר מאופיינת במחשבות לא רצויות ובלתי נשלטות יחד עם התנהגויות חוזרות ונשנות, שהאדם אינו יכול לשלוט בהם.

אם סבלתם מ-OCD בעבר, אתם עשויים להבין כבר שההתנהגויות הכפייתיות והמחשבות האובססיביות שלכם הן בלתי רציונליות ביותר, ואי אפשר להיפטר מהן.

הפרעה טורדנית כפייתית גורמת למוח להיות "תקוע" על דחף או מחשבה מסוימים.

לדוגמה, אתם יכולים לבדוק אם הדלת של הבית סגורה 10 פעמים כדי לוודא שהיא אכן סגורה וכתוצאה מכך אתם מאחרים להגיע לעבודה. או, אתם יכולים לשטוף את הידיים פעמים רבות בצורה מוגזמת.

למרות שאתם לא מקבלים שום סוג של הנאה בלעשות את הדברים האלה, הם נותנים סוג של הקלה ושליטה על הדאגות והמחשבות.

אנשים הסובלים מ-OCD מחולקים למספר קטגוריות:

  • הבודקים. אנשים אלה חוזרים ובודקים את הדברים שהם מקשרים לסכנה, או פחד, כמו אם התנור סגור, או הדלת.
  • השוטפים. אנשים אלה מפחדים מחיידקים וזיהומים. הם נוטים להיות בעלי הרגלי נקיון קומפולסיבים ובדרך כלל, בסופו של דבר, סובלים מבעיות בריאותיות הקשורות לידיים.
  • אגרנים. אנשים אלה מפחדים שמשהו רע יכול לקרות ברגע שהם זורקים פריט מסוים. אנשים אלה צוברים ושמרים בצורה כפייתית דברים שונים שהם לא משתמשים או צריכים, מתוך אמונה שהם צריכים לשמור אותם בבית. לאגרנים יש סיכון גבוה לפתח הפרעות אחרות, כולל PTSD (הפרעת דחק פוסט-טראומטית), דיכאון, קלפטומניה, קניה כפייתית, הפרעת קשב וריכוז, הפרעות טיקים או גירוד העור.
  • המסדרים והסופרים. הם אובססיבים לגבי סימטריה וסדר ונוטים להיות בעלי אמונות טפלות שונות על סדר מסוים, צבעים, או מספרים.
  • חוטאים וספקנים. אנשים אלה חשים פחד כאשר משהו לא נעשה בצורה מושלמת, והם מאמינים שהם עלולים להיענש או משהו רע יכול לקרות.

ישנם סוגי כפייתיות ואובססיביות ב-OCD המחמירים בהדרגה את הסימפטומים של ההפרעה.

אובססיות הן דחפים לא מכוונים, דימויים או מחשבות שקורות במוח שוב ושוב. האובססיות מעסיקות את המוח והאנשים הסובלים מ-OCD מתקשים לעצור אותם.

כיוון שהדחפים האובססיביים, הדימויים והמחשבות האלה מסיחים את הדעת, מטרידים ומתישים, הם עלולים לגרום להפרעות אחרות.

התחילו לקרוא למטה

קומפולסיות הן ריטואלים או התנהגויות שמתרחשות שוב ושוב, ולעתים הן מתרחשות בצורה לא רצונית. בדרך כלל, כפייתיות מתרחשת בניסיון להיפטר מאובססיות, במיוחד מחשבות אובססיביות.

קראו על  10 דרכים לשיפור ייצור האנדורפינים בגוף באופן טבעי

לדוגמה, אם אדם מפחד מפצעונים, הוא יכול לנקות את הפנים מספר פעמים באמצעות מגוון רחב של תכשירי קרצוף פנים ומסיכות.

האדם מאמין שזה יעזור לו למנוע אקנה, אבל ההקלה לא מושגת. הדאגות והמחשבות האובססיביות לגבי הפצעונים שאפילו אולי לא יצאו, יכולים להיות חזקים כל כך עד שבסופו של דבר ישנה התפתחות של התנהגויות כפייתיות והטקסים שמובילים לחרדה כרונית והפרעה טורדנית כפייתית.

10 הסימנים האפשריים ביותר של OCD

הפרעה טורדנית כפייתית יכולה להתבטא בדרכים רבות ושונות, אבל הסימנים הבאים עשויים לומר לכם שאתם נוטים יותר לסבול מהפרעה זו, וייתכן שתזדקקו לעזרה מקצועית:

1.בדיקת התנהגות

כמה פעמים אתם בדרך כלל חוזרים ובודקים אם הדלת שלכם סגורה? 2, 3, 5, או אפילו 10 פעמים? תגובה זו היא למעשה סוג של הפרעה טורדנית-כפייתית המשפיעה על כ-30% מהסובלים מ-OCD.

התנהגות זו מופעלת על ידי מספר רב של פחדים, אובססיות, ודאגות. הפחד נחשב לגורם העיקרי, אך מגוון של מצבים יכולים לגרום להתנהגות.

אם אתם בודקים אם הדלת נעולה פעמיים, זה נורמלי לחלוטין. אבל אם אתם לא יכולים לעזוב את הבית עד שתבדקו את הדלת הקדמית 10 פעמים, כנראה שאתם סובלים מ-OCD.

אם התנהגות זו מונעת ממכם לחיות חיים רגילים ורגועים, ייתכן שתזדקקו לעזרה מקצועית.

2.ניקוי כפייתי

ניקוי יתר של הבית הוא בדרך כלל סימן לאנשים עם OCD.

כמובן, חשוב לנקות את הבית, אבל אם אתם מבלים את רוב הזמן היומי שלכם בניקוי הבית, זה יכול להיות דגל אדום.

אנשים, שיש להם נטייה לניקוי יתר של הבתים, הגנים וכו', חווים את תחושת הטומאה וסובלים מגרמפוביה (פחד מחיידקים).

בעוד תהליך הניקוי מסייע להקל על הסימפטומים, השפעה זו היא לטווח קצר והרצון לנקות את כל מה שסביבך יכול לגדול ולהתחזק עם הזמן.

אם אתה מבלים את רוב זמנכם בניקיון ואתם נרדמים ומתעוררים עם מחשבות ראשוניות רק על זה, אז זה דגל אדום, סימן שיש לך OCD.

3.שטיפת ידיים

אם אתם משתמשים בסניטיזר יד כל 5 דקות או שוטפים את הידיים לעתים קרובות מדי, הדבר עשוי להצביע על כך שאתם שייכים לקטגוריה של אנשים הסובלים מ-OCD, המכונה "המנקים".

הדחף לשטוף את הידיים נובע מפחד מחיידקים. הפרעה זו יכולה להיות מופעלת על ידי פחדים של לא להיות נקי וכך לטמא או לגרום לאחרים חולי.

שימו לב לשגרת שטיפת הידיים שלכם. האם אתם רוחצים את הידיים בסבון 3 עד 5 פעמים, מקרצפים כל ציפורן, לפני שאתם מקבלים שהידיים שלכם נקיות? אם זה נשמע לכם מוכר, אז סביר להניח ששטיפת הידיים שלכם כפייתית.

4.ארגון מושלם

זהו אחד הסימנים של OCD שהכי נוטים להתעלם ממנו.

אנשים הסובלים מהפרעה זו יכולים לקחת כל משימה לרמה של פרפקציוניזם.

כל דבר שהם מנסים לארגן חייב להיות סימטרי לחלוטין, להיראות מושלם, ולהרגיש מושלם. זהו סוג של הפרעה המונעת בדרך כלל על ידי אובססיות על סימטריה וסדר.

קראו על  לחשוב בריא - ד"ר קרן אור-חן (פרק 2)

רוב האנשים אוהבים כאשר הכל מאורגן, אבל זה בסדר כאשר החדר שלך או השולחן במשרד נראה מבולגן לפעמים. אם זה אסון בשבילכם ברמה שאתם מרגישים חרדה, זה יכול להיות סימן של OCD.

5.ספירה

הרבה אנשים עם הפרעה טורדנית-כפייתית מבצעים משימות על פי דפוס מספרי שיש להם.

הם יכולים לספור לעצמם כאשר הם מבצעים דברים יומיומיים כמו ניקוי, כביסה, או טיפוס במדרגות. אמונות טפלות הן בדרך כלל הסיבות להתנהגויות אלו.

לדוגמה, אדם עם OCD עשוי להאמין כי מספר 5 הוא מביא מזל והצלחה ואם הוא לא עושה משהו 5 פעמים או לא לוקח 5 שלבים בכל פעם, הוא לעולם לא יהיה בר מזל או מוצלח.

6.מחשבות מיניות מוזרות

לאנשים עם OCD יש גם מחשבות לא רצויות, מוזרות ואובססיביות לגבי טאבו או התנהגות מינית בלתי הולמת.

לדוגמה, הם עשויים להעסיק את עצמם במחשבות על פעולות מיניות הנחשבות לטאבו בחברה, מחשבות הגורמות לתחושות שליליות קשות.

לדוגמה, מחשבות על התעללות מינית באדם אחר, גילוי עריות, שיעבוד מיני, יחסי מין עם חיות וכיוצא בזה.

יש להדגיש, כי לא מדובר בפנטזיות מיניות, ההבדל הוא בכך שפנטזיות גורמות הנאה לאדם המפנטז ואילו מחשבות כפייתיות גורמות לאדם סבל וגועל מעצמו.

אם יש לכם מחשבות מיניות לא רצויות המחשבות האלה מונעות ממך לחיות חיים נורמליים, חשוב לחפש עזרה מקצועית שכן זה עשוי להיות סימן של הפרעה טורדנית כפייתית.

7.מחשבות אלימות

לכולנו יש מחשבות חולפות ואיומות על ההסתברות להיות נתונים לאסון או אלימות.

אנשים עם OCD מתקשים להימנע ממחשבות אלו וככל שהם מנסים יותר, כך הם הופכים להיות אובססיביים יותר.

דיכוי מחשבות אלה אינו עוזר, שכן חשוב לחסל את שורש הבעיה. ברוב המקרים, מחשבות אלימות אלה מובילות לחרדה כרונית, לפחדים ולבידוד חברתי.

8.הפרעת גוף דיסמורפית

קשור להפרעה טורדנית כפייתית, הפרעת גוף דיסמורפית יכולה להוות סימן אזהרה שאסור להתעלם ממנו.

ההפרעה מתבטאת בכך שאנשים הסובלים ממנה ממש שונאים חלק מסוים בגוף שלהם, כמו השיער, עור, אף, חזה, וכו', והם נשארים מרוכזים בחלק הזה כל הזמן.

אנשים עם הפרעת גוף דיסמורפית שיש להם גם OCD עשויים גם להיות אובססיבים כלפי ניקיון גופם.

לפעמים, כולנו שונאים משהו במראה שלנו, אבל אם זה הופך לאובססיה, זה לא נורמלי. אם אתם מבלים שעות ובודקים חלק מסוים של הגוף שלעם במראה ומתלוננים על כך, רוב הסיכויים שיש לכם הפרעת גוף דיסמורפית והפרעה אובססיבית כפייתית.

9.צורך בחיזוקים

בדרך כלל אנשים עם OCD משתוקקים לחיזוקים כמו נווד צמא המשתוקק לכוס מים במדבר יבש. הם זקוקים להרגעה כדי להקל על המחשבות והחרדות שלהם.

לדוגמה, אדם הסובל מ-OCD ומארח מסיבה, ירגיש חרדה אם הכל היה מושלם. הוא יכול להתחיל להתקשר לחברים ולהמשיך ולשאול אותם אם הבית היה נקי או האם הקוקטיילים היו טעימים.

גם אם החברים יגידו שהכל מושלם, הוא לא יאמין וימשיך לחזור על השאלה שוב ושוב.

10.חשיבת יתר על כל מיני מערכות יחסים

לאנשים עם OCD יש נטייה להתעכב על כל סוגי מערכות היחסים שיש להם עם אנשים – אם זה עם הורים, שותפים, ילדים, עמיתים לעבודה או חברים.

קראו על  התסמינים הפיזיים של החרדה וטיפים יעילים להתמודדות

הם חוששים לעשות משהו שיכול להרוס את היחסים שלהם איתם, כי פרידה היא משהו בלתי אפשרי עבורם שהם לא יכולים לשרוד.

נתחו את היחסים שלכם כדי להבין אם אתם בחשיבת יתר עליהם.

כיצד לטפל ב-OCD

למרות כל הקשיים, עדיין אפשר לחיות חיים נורמליים עם OCD. הפרעה זו ניתנת לטיפול וניתן לדרוש שני סוגי טיפול – תרופתי ופסיכולוגי.

אם יש לך צורה קלה של OCD, אתה יכול לטפל בו בבית ללא תרופות. צורות חמורות יותר של ההפרעה דורשות משך ארוך של טיפול פסיכולוגי בשילוב עם תרופות ספציפיות.

טיפול פסיכולוגי עוזר להתמודד ולהתגבר על מחשבות אובססיביות ופחדים ללא כפייתיות ודאגות.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הוא סוג נפוץ ביותר של טיפול המשמש לטיפול ב-OCD. הטיפול יכול להיות קשה ומאתגר עבור אנשים עם OCD מאחר והוא גורם להם להתמודד עם רגשות פיזיים, מחשבות חרדתיות, ופעולות יומיומיות.

יש גם כמה טכניקות אחרות המשמשות לטיפול ב-OCD, כמו היפוך הרגל. טכניקה זו כוללת החלפת הרגל OCD אחד עם הרגל פחות חמור.

ישנן גם שתי טכניקות נוספות כמו הרוויה, הכוללת חשיפה ממושכת למחשבות אובססיביות, פחד וכו', ודיכוי המסייע בכיבוי תסמיני ה-OCD.

מקרים חמורים יותר של OCD מטופלים בעזרת תרופות, כגון מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין. הם עוזרים להגדיל את רמת הסרוטונין במוח, להקל על הסימפטומים של OCD. משך נטילת התרופות עשוי להימשך עד 3 חודשים – ובמקרים נדירים יותר משנה.

מאחר ולתרופות יש מספר תופעות לוואי, כולל כאבי ראש, הפרעות שינה, סחרחורת, בעיות במערכת העיכול, חרדה, וכו ', עדיף להתחיל קודם עם טיפול פסיכולוגי.

כדאי גם לתכנן מחדש את אורח החיים שלכם. חיוני לקבל מספיק שינה איכותית, לאכול באופן קבוע ובצורה מאוזנת, להימנע ממצבים מלחיצים, וללמוד לשלוט ברגשות שלכם.

לסיכום

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) יכולה להשפיע על כל אחד – ללא קשר למין, גיל ומסלול החיים.

אם לעיתים קרובות אתם מוצאים את עצמכם נתפסים במעגל קסמים של אובססיות בלתי פוסקות וכפייתיות ואתם מבינים כי הם מונעים ממכם לחיות חיים ללא לחץ נפשי, אל תהססו לבקש עזרה.

אם תתעלמו, הפרעה נפשית זו עלולה לגרום להרבה מחלות והפרעות אחרות, כגון חרדה כרונית, התקפי פאניקה חמורים, דיכאון ומחלות קרדיווסקולריות.

בנוסף, זה גם קריטי להקיף את עצמכם עם אנשים תומכים ומבינים אתכם ולהתרחק מאלה שעושים את הסימפטומים לגרועים יותר.

מודעה

10 סימנים שבגופכם חסר קולגן

הקולגן של אגוגו!

הקולגן של אגוגו מסייע לעור ושיער בריאים יותר. לחצו לפרטים נוספים.

בלעדי באגוגו!..

הקולגן של אגוגו

תוסף חדש ועוצמתי – קולגן עם חומצה היאלורונית בתוספת ויטמין C.
בלעדי באגוגו!

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!
מודעה