8 עובדות על מיגרנה שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר

8 עובדות על מיגרנה שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר

מיגרנה היא יותר מסתם כאב ראש חזק. זוהי בעיה רפואית קשה הקשורה לתסמינים ספציפיים, כולל כאבי ראש חזקים, סחרחורות, בחילה, רגישות לאור או לרעש, עייפות ועיוורון זמני.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

ישנן צורות רבות של מיגרנות, והסימפטומים של כל צורה משתנים מאדם לאדם. כאשר לא מטפלים, מיגרנות יכולות להימשך עד שלושה ימים ולהביא לבעיות בריאותיות חמורות.

למידת עובדות נוספות אודות הפרעת המיגרנה יכולה לעזור לכם לזהות את חומרת ההפרעה ולהתמודד טוב יותר עם הסימפטומים.

1.אזהרת אאורה\הילה לפני מיגרנה

כאב ראש חמור, סחרחורת ובחילה הם כולם סימני אזהרה שהמיגרנה בפתח. יחד עם זאת, גם ה-"אאורה" יכולה להוות סימן אזהרה.

הראייה המטושטשת, ערפול מוחי, שיבוש חוש הריח, הטעם או המגע, ועקצוצים או חוסר תחושה בפנים או בידיים עשויים להצביע על כך שמיגרנה עלולה להופיע בקרוב מאוד.

מחקרים רבים הראו כי בדרך כלל אאורות מופיעות כ-10 עד 30 דקות לפני תחילת מיגרנה.

יש אנשים שלא חווים סימפטומים של אאורה לפני התקף מיגרנה, בעוד שאנשים מסוימים עלולים להתמודד עם מיגרנות הקשורות לעיניים או מיגרנה אופטלמית. במקרה זה, לחולים יהיו בעיות ראייה, כולל ראיית אורות מהבהבים או כתמים עיוורים.

2.מיגרנות וכאבי ראש הנובעים ממתח (אינם זהים)

רוב האנשים מאמינים כי מיגרנות וכאבי ראש מתחיים הם אותו דבר. למעשה, יש הבדל גדול בין השניים. כאבי ראש מתחיים כמעט ולא גורמים לרגישות לקול או לאור וכאבי הראש מסיחים את הדעת יותר מאשר מתישים.

מיגרנות, קשורות לכאבי ראש מתונים או חמורים, פועמים, רגישות לקול ולאור, בחילות ואפילו הקאות. זיהוי המקור לכאבי הראש הוא קריטי מכיוון שהוא יעזור לשלוט ולנהל אותו מהר יותר.

3.ניתן להימנע מטריגרים למיגרנה

למרות שקשה לחזות מיגרנה ולהימנע ממנה, ניתן למנוע חלק מהטריגרים שלה.

לחץ, התייבשות, חסך בשינה, שינת יתר, צריכת יותר מדי קפאין, שתיית אלכוהול ואפילו סוגי מזון ספציפיים עלולים לעורר מיגרנה. למשל, חלק מהמטופלים הסובלים ממיגרנה טוענים כי גבינה או שוקולד הם טריגרים. (1)

ניהול אורח חיים בריא הוא דרך מצוינת להימנע ממיגרנה. ניהול רמות הלחץ היא מיומנות חיונית בימינו. אם אתם רגישים לשינויי מזג האוויר, אינכם יכולים לשלוט בזה. אבל אתם כן יכולים למצוא דרך להרים את מצב הרוח שלכם.

4.גם ילדים סובלים ממיגרנות

מודעה

מיגרנה אינה שכיחה רק בקרב מבוגרים. ילדים, אפילו בגיל שנה וחצי, יכולים לסבול מהתקפי מיגרנה. למרות שההתקפים הללו קצרים יותר מאשר אצל מבוגרים, התסמינים משפיעים לרעה על בריאות הילד.

הסטטיסטיקה מראה שכמעט 10% מילדי גיל בית הספר מושפעים ממיגרנה. (2) התסמינים כוללים כאב ראש קל עד קשה, בעיות ראייה, רגישות לאור או לרעש, ולעיתים רחוקות בחילות והקאות. הטריגרים הם בדרך כלל מתח, בעיות שינה ותזונה לקויה.

החדשות הטובות הן, שיש ילדים שיכולים להרפא ממיגרנה. מחקרים מצאו כי תסמיני המיגרנה נעלמו אצל 23 אחוז מהילדים עם אבחנה של מיגרנה עד הגיעם לגיל 25. (3)

5.קיימת אפילו מיגרנת בטן

עד כמה שזה נשמע מוזר, מיגרנת בטן קיימת וילדים נוטים לסבול מכך לעיתים קרובות יותר מאשר מבוגרים.

מערכת העצבים המעית, היא האחראית על ויסות תפקוד העיכול ונמצאה קשורה למיגרנות. הסובלים ממיגרנות נוטים לסבירות גבוהה פי שניים לסבול מתסמונת המעי הרגיז, מאשר אנשים הסובלים מכאבי ראש מתחיים. (4)

מיגרנה בבטן היא אחת מהצורות של מיגרנה המאופיינת בכאב המופיע בבטן במקום בראש.

6.מיגרנה עשויה להיות בעיה תורשתית

מודעה

נדרשות עוד הוכחות לעובדה שמיגרנה היא תורשתית. עם זאת, מדענים טוענים כי ההיסטוריה המשפחתית של החולים ממלאת תפקיד במיגרנה. אם הורה סובל ממיגרנה, גם הילד בסיכון.

על פי מחקר, לילד יש סיכון של 50 אחוז לסבול ממיגרנה אם יש לו הורה עם אבחנה של מיגרנה. (5)

7.הקשר המפתיע בין דיכאון למיגרנה

יש קשר חזק בין מיגרנה לדיכאון. בארצות הברית יותר מ-40% מהחולים עם מיגרנה סובלים מדיכאון. (6) יתר על כן, אנשים עם מיגרנה אפיזודית או כרונית נוטים יותר לחוות הפרעת דחק פוסט-טראומטית מאשר אנשים בריאים.

מחקרים הראו כי לסובלים ממיגרנה יש סיכון להתפתחות של הפרעה דו קוטבית, הפרעות חרדה, דיכאון מוחי ואפילו אירוע מוחי או אפילפסיה. (6)

למרות שמחקרים מסוימים הצביעו על כך שמיגרנה היא אחד מהגורמים לדיכאון, אחרים מצאו כי דיכאון הוא טריגר של מיגרנה.

בכל אופן, שמירה על בריאות נפשית טובה היא דרך בטוחה למנוע או לטפל בשתי הבעיות, בו זמנית. קחו בחשבון שהפרעות נפשיות דורשות טיפול מיוחד.

8.מיגרנה עלולה לגרום לאובדן ראייה ותפקוד מוטורי

זה קורה לעיתים רחוקות, אך אם אתם סובלים ממיגרנה מסוג מסוים, עליכם להתייעץ עם רופא מומחה.

מיגרנה רטינלית ומיגרנה המיפלגית בפרט, דורשות תשומת לב יתרה. מיגרנה רטינלית יכולה לגרום לאובדן ראייה חלקי או מוחלט במקרים נדירים. העיוורון עלול לפגוע רק בעין אחת ולהיעלם תוך 10 עד 20 דקות.

מודעה

סוג נדיר נוסף של מיגרנה, מיגרנה המיפלגית, מאופיינת בסימפטומים של כאב ראש חד ואובדן תפקוד הגפיים. הסובלים ממיגרנה המיפלגית חשים חולשה בצד אחד של הגוף וחווים אובדן תפקוד מוטורי בפנים, ברגל או בזרוע.

ההקלה מגיעה תוך 24 שעות, אך קבלת עזרה רפואית היא קריטית.

השורה התחתונה

אם אתם סובלים מהפרעת מיגרנה, וודאו שאתם פונים למומחה רפואי שיזהה את הסוג והטיפול האפשרי. תרופות מסוימות יכולות לעזור להקל על התסמינים.

יחד עם זאת, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לשנות את אורח החיים. הקפידו על מספיק שעות שינה, נהלו את רמות הלחץ, עשו ספורט ואיכלו בצורה מאוזנת.

אורח חיים בריא הוכח כמפחית את הסבירות להתקפי מיגרנה. אם אתם סובלים מצורה נדירה של מיגרנה, הרופא ירשום לכם תרופות כדי להקל על הסימפטומים. אל תתעלמו מכאבי הראש.