13 דברים שיכולים להשפיע על התרופות שלכם
מודעה

13 דברים שיכולים להשפיע על התרופות שלכם

אתם ודאי כבר יודעים שתרופות מסוימות אינן פועלות היטב יחד. אך מה שאתם אוכלים ושותים יכול להיות בעל השפעה על מספר תרופות גם כן. לפני שאתם לוקחים תרופות בפעם הראשונה, התייעצו עם הרופא או הרוקח כדי לבדוק אם יש משהו שאתם צריכים להימנע ממנו.


אשכוליות

פרי הדר זה משנה את האופן בו תאים מסוימים במעיים סופגים ומעבירים תרופות בגוף – הדבר יכול להשפיע על יותר מ -50 תרופות. האשכולית יכולה להפוך חלק מהתרופות לפחות אפקטיביות- כמו למשל fexofenadine (אלגרה) לאלרגיות. ולגרום לאחרות להיות חזקות מדי, כולל תרופות המיועדות להורדת כולסטרול כמו atorvastatin (ליפיטור).

חלב

מוצר חלבי זה יכול להקשות על הגוף לעבד סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה. מינרלים הנמצאים בחלב, כמו סידן ומגנזיום הם חלק מהסיבה לכך, יחד עם החלבון קזאין. אם אתם נוטלים אנטיביוטיקה, הקפידו לברר על מזונות או משקאות שעליכם להימנע מהם.

שוש

יש אנשים שמשתמשים בשוש כתרופה צמחית המסייעת לעיכול, ואחרים משתמשים כדי להוסיף טעם לאוכל. אבל הגליצירהיזין, כימיקל שנמצא בצמח השוש, יכול להחליש את ההשפעה של כמה תרופות, כולל ציקלוספורין, המשמשת כדי לשמור על אנשים שעברו השתלות, מדחיית האיברים החדשים.

המשיכו לקרוא למטה

שוקולד

שוקולד מריר בפרט, יכול להחליש את ההשפעה של מספר תרופות שנועדו להרגעה או שינה. השוקולד גם יכול להגביר את העוצמה של מספר תרופות ממריצות, כמו methylphenidate (ריטלין). ואם אתם נוטלים מעכבי MAO, המשמשים לטיפול בדיכאון, זה יכול לגרום ללחץ דם גבוה בצורה מסוכנת.

תוספת ברזל

זה יכול להפחית את ההשפעות של לבותירוקסין – סינטורואיד, תרופה המספקת הורמון בלוטת תריס כאשר הגוף לא מייצר מספיק ממנו, בעיה הנקראת- היפותירואידיזם או תת-פעילות של בלוטת התריס.

אם אתם נוטלים תרופה זו ומולטי ויטמין, בדקו אם הויטמין מכיל ברזל בתוכו. אם אתם זקוקים לתוספת ברזל, התייעצו עם הרופא לגבי נטילת התרופה ונטילת הברזל בזמנים שונים.

קראו על  הריון בסיכון גבוה: גורמים, אבחון, מניעה והתמודדות

אלכוהול

האלכוהול הופך תרופות מסוימות לפחות יעילות או אפילו לחסרות תועלת, כולל כמה תרופות ללחץ דם ותרופות לב. הוא גם יכול לגרום לאחרות להיות חזקות יותר ממה שהן צריכות להיות, או לגרום לתופעות לוואי מסוכנות.

קפה

זה יכול להחליש תרופות אנטי-פסיכוטיות כמו ליתיום וקלוזאפין, אבל להעלות את השפעות – ואת תופעות הלוואי – של אחרות. אלה כוללות אספירין, אפינפרין (המשמשת לטיפול בתגובות אלרגיות חמורות), ואלבוטרול (הנלקחת על ידי משאף עבור בעיות נשימה). זה יכול גם להקשות על הגוף בספיגה ושימוש בברזל.

אנטי-היסטמינים

תרופות אלה מסייעות נגד התעטשות ונזלת הנגרמות על ידי אלרגיות, אבל חלק מהן יכולות להפוך תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה לפחות יעילות ולהעלות את קצב הלב. התייעצו עם הרופא לגבי דרכים אחרות לטיפול באלרגיות שלכם אם אתם נוטלים תרופות ללחץ דם.

תרופות אנטי-אפילפטיות (AEDs)

תרופות אלה מסייעות לשליטה על התקפים בקרב אנשים הסובלים מאפילפסיה. אבל AEDs יכולות לגרום לירידה ביעילותן של גלולות למניעת הריון, ומחקר ראשוני מראה שהן עלולות לגרום לתרופות אחרות להיות חזקות יותר ולגרום לתופעות לוואי רציניות.

המשיכו לקרוא למטה

ויטמין K

אם אתם נוטלים את התרופה קומדין (Warfarin) – המשמשת לטיפול ולמניעת קרישי דם – היו מודעים לכמות הויטמין K שאתם צורכים. זה יכול להפוך את מדללי הדם לפחות יעילים ולהעלות את  הסיכון לקרישי דם מסוכנים.

ברוקולי, כרוב ניצנים, קייל, פטרוזיליה ותרד- הם כמה מן המאכלים הנפוצים ביותר, העשירים בויטמין K. נסו לאכול את אותה הכמות ממזונות אלו בכל יום, כך שרמת הקומדין בדם תישאר זהה.

ג'ינסנג

הג'ינסנג יכול גם כן להפחית את ההשפעות של הקומדין. ויכול להעלות גם את הסיכוי לסבול מדימום פנימי אם אתם נוטלים את מדללי הדם הפארין או אספירין, כמו גם תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות- כמו איבופרופן או נפרוקסן. אם אתם נוטלים מעכבי MAO, ג'ינסנג יכול לגרום לכאבי ראש, בעיות שינה, היפראקטיביות ועצבנות.

קראו על  שעורה - גורמים, סימנים, דרכי טיפול ומניעה

צמח הפרע המנוקד – סנט ג'ון וורט

לפעמים נעשה בצמח זה שימוש כדי לסייע לאנשים עם דיכאון, אך תרופה צמחית זו אינה מהווה טיפול מוכח בדיכאון או בכל בעיה בריאותית אחרת. הצמח עלול לגרום לכבד לשחרר אנזימים (חומרים המגבירים תגובות כימיות מסוימות בגוף) שעלולים להחליש את פעילותן של תרופות מסוימות. אלה כוללות תרופות לכולסטרול כמו לובסטטין Altoprev ו- Mevacor, התרופה לטיפול באין-אונות- סילדנפיל (Viagra), ו-דיגוקסין (Lanoxin), המשמשת לטיפול במחלות לב מסוימות.

גינקו בילובה

ישנם אנשים שמשתמשים בצמח זה כדי לעזור או למנוע לחץ דם גבוה, דמנציה, צפצופים באוזניים (טינטון) ובעיות אחרות, אבל אין מחקר שמוכיח שהצמח אכן עושה את זה. הוא עלול להחליש את ההשפעה של תרופות המשמשות לשליטה בהתקפים, כולל קרבמזפין (Carbatrol, Equetro, ו- Tegretol) וחומצה ולפרואית (Depakene, Depakote, ו-Stavzor).

טלו את התרופה על פי ההוראות

רק כ-50% מהתרופות נלקחות כפי שכתוב במרשם. רבים נוטים ליטול מנות קטנות יותר ממה שהם צריכים, נוטלים בזמנים אקראיים, או משאירים רווחי זמן גדולים בין נטילת המנות – כל אלה יכולים להחליש את השפעות התרופות. ודאו שאתם מבינים את תכנית הטיפול שנבנתה עבורכם ומלאו אחר הוראות הרופא.


שני הספרים שלנו מסייעים לאכילה בריאה וירידה במשקל!📗

  • "לאכול בריא" – הוא ספר המכיל ידע מקצועי רב וטיפים על תזונה בריאה וירידה במשקל.
  • "לבשל בריא" – מכיל עשרות מתכונים בריאים שניתן לשלב בתפריט הדיאטתי היום-יומי.
לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה